Montana’da Yıldızları İzlemek İçin Nereye Gitmeli?

Montana'da Yıldızları İzlemek İçin Nereye Gitmeli?

Montana'da Yıldızları İzlemek İçin Nereye Gitmeli?

Montana’da Yıldızları İzlemek İçin Nereye Gitmeli?

“Büyük Gökyüzü Ülkesi” olarak bilinen Montana‘nın görkemli mavi gökyüzü görünüşte sonsuza dek uzanıyor. Ancak sevdiğimiz cennetsel genişlik geceleri gerçekten parlıyor.

ABD’nin yaklaşık yüzde 80’i Samanyolu’nu göremiyor. Özellikle Montana’nın karanlık gökyüzü bir zamanlar herkesin yapabileceği gibi yıldızları deneyimlemek için son yerlerden biridir.

2019 yılında, St. Mary Ziyaretçi Merkezi’ndeki Tozlu Yıldız kubbe gözlemevine 20 inçlik bir PlaneWave teleskopu kuruldu. Ve Glacier Ulusal Parkı, sezon boyunca sık sık yıldız partilerine ev sahipliği yapıyor.

Ancak yıldızlı cennetlere dalmak için küçük kasabaların sadece 5 ila 10 mil dışına çıkmanız gerekiyor.

Gece gökyüzünü deneyimlemek için bu küçük kasabalara ve uzak yerlere seyahat edebilirsiniz. Böylece kalabalıktan kaçınmanın ve kendinizi yıldızlara kaptırmanın en iyi yoludur.

Montana'da Yıldızları İzlemek İçin Nereye Gitmeli?

1-Medicine Rocks Eyalet Parkı

Bazıları 80 metre yüksekliğinde, antik petrogliflerle süslenmiş kaya kemerleri ve delikli kumtaşı sütunlar ve 1800’lerden kalma imzalar. Bu alanın çağlar boyunca insanları çağırdığının kanıtıdır.

Theodore Roosevelt, 1883’te Güney Dakota’daki Black Hills’e giderken bölgeden geçtiğinde, “Şimdiye kadar gördüğüm kadar fantastik derecede güzel bir yer” olarak nitelendirdi.

Şimdi, IDA aracılığıyla karanlık gökyüzü ataması için başvuru sürecinde olan Medicine Rocks State Park olarak, ziyaretçiler erken gezginlerle neredeyse aynı gece gökyüzünün tadını çıkarabilirler.

Özellikle Medicine Rocks State Park’taki 12 kamp alanında kamp yapın. Uyanık kalabildiğiniz sürece gece gökyüzünü görmek için en iyi fırsat için ya da 12 mil güneye, konaklama ve restoranlar bulabileceğiniz küçük Ekalaka kasabasına seyahat etmeyi tercih edin.

Gün boyunca, dinozorlar, İlk Halkların mirası ve Montana çiftliği hakkında mükemmel sergilere sahip Carter County Müzesi’ni ziyaret ettiğinizden emin olun.

2-Brush Lake Eyalet Parkı

Eyaletin kuzeydoğu köşesine sıkışmış olan yüzme ve su sporları, gün boyunca 2.800 dönümlük gölde popülerdir. Brush Lake ayrıca geceleri yıldızlara bakmak için ideal bir yerdir.

Ve karanlık bir gökyüzü tanımı için düşünülen başka bir parktır.

Kamp alanında rezerve edilebilir yerlerin yanı sıra her ikisi de parktan yaklaşık 25 ila 30 mil uzaklıktaki Plentywood veya Medicine Lake’te konaklama ve restoranlar bulunmaktadır.

3-Charles M. Russell Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı (CMR)

Gerçekten uzak bir manzara arayanlar için CMR, kuzeydoğu ve kuzeydoğu orta Montana’da bir milyon dönümden fazla alanı kapsıyor.

Büyük Fort Peck Barajı’nın bulunduğu Fort Peck kasabasında daha fazla ışık kirliliği var. Buna rağmen, ziyaretçi merkezi ilginç bir duraktır. Barajın ötesine engebeli molalara girdiğinizde, gece gökyüzü neredeyse sınırsızdır.

Fort Peck Rezervuarı’nın güney tarafındaki Hell Creek Eyalet Parkı, onu mükemmel bir yıldız izleme yeri haline getiren olağanüstü bir karanlık gökyüzü derecesine sahiptir. Hatta elektrik bağlantıları olan büyük bir kamp alanı vardır.

Montana'da Yıldızları İzlemek İçin Nereye Gitmeli?
Montana’da Yıldızları İzlemek İçin Nereye Gitmeli?

4-Küçük Rocky Dağları

Fort Belknap Rezervasyonu’nun güney kısmı boyunca kuzey-orta Montana’daki 25.000 dönümlük ada dağ silsilesi, bu uzak bölgede ışık kirliliği neredeyse hiç yoktur.

Little Rockies’teki Montana Gulch kamp alanı, 10 noktalı ilkel bir kamp alanıdır. Ancak küçük Zortman kasabasında 30 mil uzaklıkta kabinler ve diğer konaklama seçenekleri vardır.

5-Amerikan Çayır Koruma Alanı

CMR’nin birkaç bölümünü sınırlayan ABD Çayır Koruma Alanı’nın özel mülkiyete ait, ancak halka açık. Olağanüstü yıldız izleme fırsatları sunmaktadır. Burası 3 milyon dönümden fazla alanı kaplar. Ve tipik olarak CMR ve Yukarı Missouri Nehri Kırıkları Ulusal Anıtı’nı sınırlar.

Yolların çoğu çakılla döşeli. Mars Vista ünitesi ve Antilop Deresi Kamp Alanı tüm yol boyunca döşenmiştir. Ve tüm araçlar için uygundur.

Çoğu ziyaretçi, rezervin güney ucuna doğru Lewistown’da kalır. Veya Malta’nın rezervin kuzey bölümlerini ziyaret etmesini tercih eder.

Enrico Eğitim ve Bilim Merkezi, Sun Prairie bölgesinde yer almaktadır. Ve gece kalmak ve yıldızları izleme fırsatları arasında bilimsel bir deneyime dalmak isteyenler için rezervasyon yaptırabilir.