Atina’da Gezilecek Antik ve Turistik Yerler Listesi

Atina’da Gezilecek Antik ve Turistik Yerler Listesi

Atina’da Gezilecek Antik ve Turistik Yerler Listesi

Atina şehri yoğun ve kozmopolit bir şehre dönüşmüş olsa da, hala eski ihtişamının unsurlarını korumaktadır. Bu, antik siteleri ve anıtları ziyaret etmek için mükemmel bir şehirdir.

Ve Yunanistan‘daki geziler için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Tüm tarihi dönemlere ait anıtlar, Antik ve Roma dönemlerinden Bizans ve Modern dönemlere kadar kentin etrafına yayılmıştır.

Atina gezi rehberi için her yer şehir merkezine yürüme mesafesinde. Bundan dolayı Atina’da gezilecek en iyi turistik yerler yürüyerek veya otobüs turuyla ziyaret etmek kolay. Size Atina’da ne yapılır sorusunun en iyi cevabını veriyoruz.

İşte Atina’da Gezilecek Antik ve Turistik Yerler Listesi

Atina’da Gezilecek Antik ve Turistik Yerler Listesi

1-Akropolis


Özellikle Kutsal Kaya olarak da bilinen Akropolis, Yunanistan’ın ve Yunan kültürünün sembolü ve Atina’daki en ünlü gezidir.

Bu antik site büyük bir kayanın üzerinde duruyor. Ve özellikle Parthenon gibi yüksek tarihi öneme sahip binalar üzerinde bulunabiliyor. Yeni Akropolis Müzesi yakın bir yerde inşa edilmiştir.

2-Akropolis Müzesi


Yeni Akropolis Müzesi Haziran 2009’da açılmıştır. Akropolis’in tam karşısındaki modern bir binada yer almaktadır.

Şehrin mücevherlerinden biri ve özellikle kaçırılmaması gereken bir manzara. Yeni Akropolis Müzesi’nde sergilenen eşyaların hepsi Akropolis’teki kazılarda bulunmuştur.

En ünlü sergi Parthenon Tapınağı’nın frizidir. Bu frizin bazı parçaları, Londra’daki British Museum’da bulunduğu için eksiktir.

3-Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi


Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunanistan’ın en büyük ve en önemli müzesidir.

Sergileri, tarih öncesi eşyaların, heykellerin, çanak çömleklerin ve küçük sanatların, bronzların ve Mısır sanatının en iyi koleksiyonları arasındadır ve her şeyi İngilizce olarak ayrıntılı açıklamalar izler.

Omonoia meydanının yakınında bulunur. Ve özellikle  kaçırılmaması gereken bir manzaradır.

4-Herodes Atticus Tiyatrosu


Herodes Atticus Tiyatrosu veya başka bir deyişle Herodeion, Atina’nın özellikle en etkileyici anıtlarından / manzaralarından biridir.

Akropolis’in güney yamaçlarında yer alan tiyatro, M.Ö. 161 yılında karısı Regilla’nın anısına zengin bir Romalı general olan Herodes Atticus tarafından inşa edilmiştir.

Olağanüstü akustik kapasitelere sahiptir. Ve özellikle 5.000 seyirciye kadar oturabilir. Atina-Epidaurus Festivali’nin performansları yaz aylarında burada yapılır.

5-Poseidon Tapınağı


Attika’nın en güney noktası olan Cape Sounion’daki Poseidon Tapınağı, M.Ö. 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Ve bir kısmı özellikle günümüze kadar gelmiştir. Bu, Atina’nın en ünlü antik yerlerinden biridir ve denizin ve gün batımının muhteşem manzarasını sunar.

6-Roma Agorası


Roma Agorası Monastiraki ve Plaka arasında yer almaktadır. Bu bölgede, özellikle Romalılar mallarını ticaret yapıyorlardı, bu yüzden bir pazar yeri olarak kullanılıyordu.

Atina’da Gezilecek Antik ve Turistik Yerler Listesi

7-Antik Agora


Antik Agora, antik Atina’nın sosyal ve politik merkeziydi. Atina halkının özellikle sosyal meseleler hakkında konuşmak için buluştuğu yer burasıydı.

Hephaestus tapınağı, Thissio ve Monastiraki arasında yer alan Antik Agora’nın en belirgin noktasıdır. Atina’daki özellikle  en etkileyici turistik yerlerden biridir.

8-Hephaestus Tapınağı


Hephaestus Tapınağı, Yunanistan’daki en iyi korunmuş Antik tapınaktır. Ve özellikle kaçırılmaması gereken bir manzaradır! Athena’ya adanmıştır.

Tapınak, Thissio’da, Akropolis ve Monastiraki’ye kısa bir mesafede, Antik Agora ve Attalos Stoası’nın hemen üzerinde yer almaktadır.

9-Atina Rivierası


Güney Atina’da yaz tüm yıl boyunca sürer! Atina şehir merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta bulunan Atina Rivierası, kendinizi özellikle bir Yunan adasındaymış gibi hissetmenizi sağlayacak.

10- Dionysiou Areopagitou Caddesi


Asfalt döşeli Dionysiou Areopagitou caddesi, Akropolis’in ve antik tapınakların en iyi manzaralarından birini sunduğu için Atina’da yürüyüşe çıkmak için en iyi yerlerden biridir.

11- Panathenaic Stadyumu (Kalimarmaro)


Panathenaic Stadyumu, Ulusal Bahçe ve Zappeion Megaron’un yanında yer almaktadır.

Aslen Roma döneminde inşa edilmiş ve tamamen mermerden yeniden yapılmıştır. 1870 yılında kazılan bu stadyum, 1896 yılında ilk modern Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak şekilde yenilenmiştir.

Panathenaic veya Kallimarmaro Stadyumu olarak da biliniyor. Ve Atina’nın özellikle en popüler turistik yerlerinden biridir.

12- Olimpik Zeus Tapınağı


Olympian Zeus tapınağının inşa edilmesi 700 yıl sürdü. Eser İmparator Hadrian tarafından MS 131 yılında tamamlanmıştır.

Büyük tapınak, her biri 104 m yüksekliğinde Korint tarzı 17 sütundan oluşuyordu. Bugün sadece 17 sütun hayatta kalmıştır. Ve Atina’nın özellikle en güzel manzaralarından biridir.

13- Hadrian Kemeri


Bu etkileyici kemer, İmparator Hadrian tarafından MS 132’de Antik Atina ile yeni şehri arasındaki sınırı işaretlemek için inşa edilmiştir.

Amalias Caddesi’nin sonunda, Olympian Zeus tapınağının hemen yanında yer almaktadır.

14- Arios Pagos Tepesi


Arios Pagos’un kayalık tepesi, Akropolis’in kuzeybatı tarafında yer almaktadır.

Sarp bir kayanın tepesi, yerlilerin gün batımını ve Atina’nın kentsel manzarasının etkileyici manzarasını izlemek için gruplar halinde toplandığı en popüler yerlerden biridir.

15- Atina Sokak Sanatı


Yunan Başkenti sadece Antik Yunan uygarlığının önemli anıtlarına ev sahipliği yapmakla kalmaz, aynı zamanda büyüleyici ve gelişmekte olan bir sokak sanatı sahnesine sahip canlı bir şehirdir.

Geçtiğimiz yıllarda ve özellikle büyük ekonomik krizin (2008-2018) on yılı boyunca ve sonrasında, Atina’daki sanat sahnesi gelişti.

16- Anafiotika mahallesi


Büyüleyici Anafiotika mahallesi, Atina’da ziyaret edilecek en pitoresk yerlerden biridir! Anafiotika, Atina’nın merkezine ve Akropolis tepesine yakın, Plaka olarak bilinen tarihi bölgenin bir parçasıdır.

Atina’da gezintiye çıkmak için en popüler yerlerden biridir. Ve bu bölgede özellikle sıcak ve geleneksel bir atmosfere sahip birkaç kafe ve restoran keşfedeceksiniz.

17- Attalos Stoası


Bu müze, Antik Agora’da, ünlü Attalos Stoası’nın içinde yer almaktadır. Özellikle müzenin koleksiyonu çok ilginç ve çeşitlidir. Bölgedeki kuyulardan, tortulardan, mezarlardan, atölyelerden ve kutsal alanlardan elde edilen bulguları içerir.

18- Rüzgar Kulesi


Rüzgar Kulesi, Roma Agorası’nın dışında, Plaka semtinde yer almaktadır. M.Ö. 1. yüzyılda astronom Andronicus tarafından inşa edilmiştir. Özellikle kulenin dışında bir güneş saati, iç mekanda ise hidrolik bir saat vardı.

19- Dionysos Tiyatrosu


Bu tiyatro, Atina’daki en önemli ve en eski tiyatrodur. Akropolis’in güneydoğu yamaçlarında yer almaktadır. Burası özellikle Büyük Dionysos Festivali’nin gerçekleştiği yerdir.

Bu festival büyük kültürel öneme sahipti. Ve özellikle Sofokles veya Euripides gibi büyük oyun yazarlarını ağırladı.

Tiyatro daha sonra mermerle yenilenmiş ve 17.000 koltuk kapasitesine sahipti. Tiyatronun çok azı bugün hayatta kalmıştır.

20- Pnyx Tepesi


Pnyx Hill, Akropolis’in hemen altında, Thissio mahallesinin yakınında yer almaktadır. Atinalıların özellikle siyasi meseleler hakkında konuşmak için toplandıkları yer burasıdır.

21- Yunanistan Parlamentosu


Yunan Parlamentosu, Sintagma Meydanı’nın tepesindeki sade bir Neoklasik binada yer almaktadır.

Aslen 1830’larda Yunanistan’ın ilk kralı Kral Otto Sarayı olarak inşa edildi. Ancak bir yüzyıl sonra Yunan Parlamentosu’na ev sahipliği yapmaya adandı.

22- Ulusal Galeri


Atina Ulusal Galerisi, Hilton Hotel’in hemen yanında, Sintagma’ya yürüme mesafesinde yer almaktadır. Özellikle kalıcı ve periyodik sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

23- Zappeion


Zappeion Megaron, Syntagma Ulusal Bahçesi’nin hemen yanında yer alan etkileyici bir Neoklasik binadır. Özellikle günümüzde sık sık toplantılara ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

24- Lycabettus Dağı


Atina merkezinin her noktasından görülen Lycabettus tepesine yürüyerek veya Kolonaki’den füniküler trenle ulaşılabilir. Tepenin üzerinde beyaz bir kilise duruyor. Ve bu da yoğun kasabaya özellikle güzel bir manzara sunuyor.

25-Filopappou Tepesi


Philopappos Tepesi, Muses Tepesi olarak da adlandırılır. Akropolis ve Thissio arasında yer alan tesis, şehrin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Romalı bir generalin cenaze anıtı orada bulunmaktadır.

26- Bitpazarı


Bit pazarı, Atina’nın eski kentinde, Monastiraki semtinde yer almaktadır. Sokaklar giyim butiklerine, hediyelik eşya dükkanlarına, mobilya ve antika mağazalarına, kitaplara ve disk standlarına ve daha fazlasına ev sahipliği yapmaktadır.

27- Merkez Belediye Pazarı


Merkez pazar, gün boyu hayat dolu, ziyaret etmek için ilginç bir yerdir. Et, balık, zeytin, fındık, otlar, baharatlar ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

28- Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi


Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi, Atina’nın sivil ve eski okul mahallesi Palaio Faliro’da yer almaktadır. Arazisi üç farklı projeye ev sahipliği yapıyor; Milli Kütüphane, Yunan Ulusal Operası ve Stavros Niarchos Parkı.

29- Flisvos Yat Limanı


Paleo Faliro bölgesinde yer alan Marina of Flisvos, sadece bölgedeki en modern yat istasyonu değil, aynı zamanda Atina şehir merkezine arabayla yaklaşık yarım saat uzaklıkta, akşam yürüyüşüne çıkmak ve gün batımını yakalamak için en popüler sahil gezinti yerlerinden biridir.

Bu konuma ulaşmak kolaydır ve oraya tramvay veya otobüsle ulaşmak da mümkündür.

30- Mikrolimano Limanı


Mikrolimano (“Küçük Liman”), Pire bölgesindeki doğal limanlardan biridir. Birçok kafe ve restoranın bulunduğu sahil şeridi ile canlı bir yerdir.

31- Bizans ve Hıristiyan Müzesi


Bu müze 1914 yılında kuruldu ve 4. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan önemli bir Yunan dini sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor:

Bizans ve Bizans sonrası simgeler, heykel, el yazmaları, duvar resimleri, mozaikler, ahşap oymalar ve birçok nesne (kumaş, sikke, çanak çömlek). Müze, Syntagma Meydanı’na yakın bir konumdadır.

32- Atina Metropolitan Kilisesi


Halk arasında “Metropolis” olarak bilinen Müjde Metropolitan Katedrali, Atina Başpiskoposluğu’nun ve tüm Yunanistan’ın katedral kilisesidir.

Katedralin inşaatı, 1842 Noel Günü’nde Kral Otto ve Kraliçe Amalia tarafından köşe taşının döşenmesiyle başladı.

33- Kiklad Sanat Müzesi


Bu müze, güzel bir evde yer alan Kiklad sanatı ve Antik Yunan sanatının büyük önem taşıyan özel bir koleksiyonudur.

Kiklad koleksiyonu, hepsi M.Ö. 350 ve 3200 yılları arasında tarihlenen mermer heykel ve figürinler veya çanak çömlekler gibi Orta Ege Bölgesi’nin 2000’den fazla nesnesinden oluşan bir harikadır.

Antik Yunan Sanat Koleksiyonu, Tunç Çağı’ndan Roma dönemine kadar olan eserleri içerir.Özellikle çanak çömlek, pişmiş toprak figürinler, heykel, metal ve cam eşyalar ve mücevherler.

34- Benaki Müzesi


Bu müze, Antonis Benakis’in Tunç Çağı bulguları, El Greco’nun eserleri, dini mobilyalar ve diğer birçok koleksiyondan oluşan özel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Sintagma meydanına yakın harika bir neoklasik evde yer almaktadır.

35- Koşucu Dromeas heykeli


Koşucu olarak da adlandırılan Dromeas heykeli, Kostas Varotsos tarafından yaratılmış bir heykeldir. Hareket halindeki bir koşucunun bulanık şeklini almak için üst üste yığılmış binlerce cam parçasından yapılmış.

36- Lysicrates Anıtı


Bu anıt, Akropolis Müzesi’nden birkaç adım uzaklıktadır ve MÖ 4. yüzyılda bazı festival performanslarında choregos Lysicrates’in ödülünü anmak için inşa edilmiştir.

37-Atina Akademisi


Atina Akademisi, Yunanistan’ın Ulusal Akademisi ve ülkedeki en yüksek araştırma kuruluşudur. 1926 yılında kurulmuş olup özellikle Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde faaliyet göstermektedir. Akademi’nin ana binası, Atina’nın en önemli simge yapılarından biridir.

38- Yunanistan Milli Kütüphanesi


Yunanistan Milli Kütüphanesi, Atina’nın merkezine yakın bir konumdadır.

Danimarkalı mimar Theophil Freiherr von Hansen tarafından, Atina Akademisi ve Atina Üniversitesi’nin orijinal binası da dahil olmak üzere ünlü neo-klasik binalar üçlemesinin bir parçası olarak tasarlanmıştır. Ioannis Kapodistrias tarafından kurulmuştur.

39- Kerameikos Antik Kenti


Merkezi konumuna rağmen, bu site Atina’nın en yeşil yerlerinden biridir. Kerameikos, MÖ 12. yüzyıldan Roma Dönemi’ne, MÖ 1. yüzyıl civarında Antik Atina’nın mezarlığıydı.

Kerameikos müzesi özellikle mermer sütunlara, heykellere, vazolara ve birçok figürine ev sahipliği yapmaktadır.

40- Ulusal Çağdaş Sanatlar Müzesi


Ulusal Çağdaş Sanatlar Müzesi, Kallirrois Bulvarı’ndaki yenilenmiş Fix Binası’nda kapılarını açtı. Ve özellikle çağdaş sanatın baştan çıkarıcı dünyasına dalmak için sadık meraklıları ve yeni ziyaretçileri ağırlıyor.

41- Goulandris Müzesi


Atina’daki Goulandris Müzesi, 2019 yılında kapılarını halka açtı. Basil ve Elise Goulandris Vakfı tarafından kurulmuştur. Zengin koleksiyonu, Avrupa avangardının en önemli sanatçılarının nadir eserlerini içerir.

42- Deneyim Parkı


Atina şehir merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan ve yakın zamanda kurulan Ellinikon Experience Park, şehrin kalbinde, Elliniko bölgesinde taze bir nefes almak için Atina’nın eski havaalanının terk edilmiş tesislerinin yerini aldı.

43- Teknokent


Teknokent (Gazi), çok sayıda sergi, seminer, müzik konseri ve diğer kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bir sanayi müzesi ve önemli bir kültür mekanıdır. 1857 yılında kurulan şehrin eski gaz fabrikalarında yer almaktadır.

44-Laiki Agora (Çiftçi pazarı)


Çiftçi pazarı veya basitçe bilindiği gibi “laiki”, Atina’nın farklı mahallelerinde ve banliyölerinde gerçekleşen ve belirli günlerde belirlenen yerlerde taze Yunan ürünleri satan haftalık bir mekandır.

45-Eleusis Arkeolojik Alanı

Elefsina arkeolojik alanı, çeşitli tarihi dönemlere dayanan bulgularla Yunanistan’ın en büyük arkeolojik alanlarından biridir. Atina merkezinin 24 Km doğusunda yer almaktadır.

46-Kutsal Havariler Kilisesi


Bu küçük mücevher, 10. yüzyılda Antik Agora’nın batı girişinde inşa edilmiştir. 1954-57’de orijinal haline geri döndürülürken, 19. yüzyıl eklemeleri kaldırıldı. Güzel Bizans fresklerine bu harika küçük kilisenin içinde hayran kalabilirsiniz.

47-Panagia Kapnikarea Kilisesi


Panagia Kapnikarea kilisesi, Atina’daki en eski tapınaklardan biridir ve kuşkusuz en önemli Bizans yapılarından biridir.

Atina’da Gezilecek Antik ve Turistik Yerler Listesi

48-Keramikos Arkeoloji Müzesi


Arkeoloji müzesi, antik Atina mezarlığı olan Keramikos antik kentinin hemen yanında yer almaktadır. Cenaze sütunları, vazolar ve heykeller gibi siteden elde edilen bulguları barındırıyor.

49-Benizelou Konağı


Atina’da, en eski ev ve hayatta kalan son konakidir ve bu tür konakların birkaç örneğinden biri olarak kabul edilir.

50-Hadrian Kütüphanesi


Hadrian Kütüphanesi, Roma Agorası’nın kuzeyinde, Monastiraki metro istasyonunun hemen dışında yer almaktadır. MS 132 civarında Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılmıştır.

51-Belediye Galerisi


Ekim 2010’dan bu yana, Atina Belediye Galerisi, Metaxourgio’daki Avdi Meydanı’ndaki Neoklasik bir binada yer almaktadır. Çoğu 3. ve 000. yüzyıl Yunan sanatçıları tarafından boyanmış yaklaşık 19.20 parçaya sahiptir.

52-Tarih Müzesi


Tarih Müzesi, 1932 yılına kadar Parlamento Binası olarak kullanılan güzel bir Neoklasik binada yer almaktadır.

Bu, türünün en eski müzesidir ve 15. yüzyıldan İkinci Dünya Savaşı’na kadar uzanan koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Stadiou Ave boyunca yer alan müze, Sintagma’ya 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

53-İslam Eserleri Müzesi


İslam Eserleri Müzesi, Benaki Müzesi’nin bir bölümüdür ve Temmuz 2004’te açılmıştır. Neoklasik bir binada yer almaktadır ve 10. yüzyıldan 000. yüzyıla kadar uzanan yaklaşık 7.19 eşyaya ev sahipliği yapmaktadır.

54-Agios Dimitrios Loumbardiaris Kilisesi


Agios Dimitrios Loumbardiaris Kilisesi, Philopappos Tepesi’nde, Pnyka’ya ve Philopappou Anıtı’na giden yol üzerinde yer almaktadır. Adı Bombardier Aziz Demetrius anlamına gelen küçük bir kilisedir.

55-Nümismatik Müzesi


Bu şaşırtıcı müze, antik Yunan dünyasından modern zamanlara kadar yaklaşık 60.000 madeni paranın yanı sıra ağırlıklara, kurşun pullara, madalyalara ve değerli taşlara ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca nümismatiğin özel alanına, tarihine, mühürlerine ve arkeolojiye adanmış on bin cilt vardır.

56-Botanik bahçesi


Diomidis Botanik Bahçesi 1.860 metrekarelik geniş bir alandır. dünyanın her yerinden 2.500’den fazla bitki türü ile. Yürümek ve ekosistemin nadir türlerini incelemek için harika bir yer.

57-Ulusal Gözlemevi


Atina Ulusal Gözlemevi, 1842 yılında ulusal hayırsever Georgios Sinas’ın katkılarıyla kuruldu. Mimarisi ünlü Danimarkalı mimar Theophil Hansen tarafından tasarlanmıştır.

58-İllüzyon Müzesi


İllüzyonlar Müzesi, uluslararası başarısından sonra, şimdi Atina’da açıldı. Ziyaretçilerin yaratıcı olmalarını ve oynamalarını sağlar.

59-Dora Stratou Tiyatrosu


Dora Stratou Ulusal Yunan Dansları Tiyatrosu, Philopappou Tepesi’nin eteklerinde, Akropolis Tepesi’nin hemen karşısında ve pitoresk Thissio bölgesine yürüme mesafesinde yer almaktadır.

1953 yılında kurulan, aslında yaşayan bir müzedir, çünkü her yaz, haftanın beş günü, geleneksel Yunan danslarının canlı performansları vardır.

60-Yahudi Müzesi

Yunanistan Yahudi Müzesi, Sintagma meydanının yakınında yer almaktadır. 1979 yılında kuruldu ve yüzyıllar boyunca Yunanistan’da gelişen geniş Yahudi cemaatinin hayatına adanmıştır.

61-Kanleidon Müzesi


Herakleidon Görsel Sanatlar Müzesi, 2004 yazında açılan özel bir alandır.

Thission’un kalbinde, Akropolis’in altındaki Neoklasik bir binada yer alan müze, sanatın evriminde önemli rol oynayan sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca sık sık seminerler ve atölye çalışmaları düzenlemektedir.

62-Benaki Oyuncak Müzesi


Benaki Oyuncak Müzesi 2017 yılında halka açıldı. Holdingleri, Avrupa’nın ilk 10’u arasında sayılan Maria Argyriadi’nin koleksiyonuna dayanıyor.

63-Katolik Katedrali


Panepistimiou Ave ve Omirou caddesinin köşesinde, Areopagite Aziz Dionysius Katolik Katedrali bulunmaktadır. Mermer basamaklar, inşaatı 1865 yılında tamamlanan bu kilisenin etkileyici iç mekanına açılmaktadır.

64-Atina Şehir Müzesi


Atina Şehir Müzesi, sanat koleksiyoncusu Lambros Eutaxias’ın kişisel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Heykeltıraşları, resimleri, çizimleri, Atina’nın fotoğraflarını ve hatta 19. yüzyıl Atina aristokrasisinin mobilyalarını içerir.

65-Marina Zeas


Pasalimani olarak da bilinen küçük doğal liman Marina Zeas, Pire’nin ana feribot limanına yakın bir mesafede yer almaktadır ve birçok kafe ve restoranın bulunduğu hareketli bir bölgedir.

66-Frissiras Müzesi


Frissiras Müzesi, Yunanistan’daki tek modern Avrupa sanatı müzesidir. Haziran 2000’de açılmıştır ve Plaka’daki iki Neoklasik binada yer almaktadır.

İlk bina 3.000 sanat eseri ile kalıcı bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor ve ikinci bina periyodik sergilere ev sahipliği yapıyor.

67-Popüler El Sanatları ve Gelenek Merkezi


Halk Sanatı ve Geleneği Müzesi Angeliki Hatzimichali, bugün büyük folklorist Angeliki Hatzimichali’nin (1895-1965) evinde Plaka’da sakin bir sokakta yer almaktadır.

68-Agia Irini Kilisesi


Monastiraki’deki Eolou ve Athinas caddesinin köşesinde, etkileyici Agia Irini kilisesi bulunmaktadır. 1846 yılında ünlü mimar Lyssandros Kaftatzoglou tarafından inşa edilmiştir.

69-Panagia Gorgoepikoos Kilisesi


Bu kilise Mitropoleos meydanında, Plaka mahallesinde, şimdiki Metropolis Katedrali’nin yanında yer almaktadır.

Şehrin en güzel Bizans kalıntılarından biridir ve 12. yüzyıldan kalmadır. Bu, eski bir tapınağın kalıntıları üzerine yahptıkları bir kilisenin başka bir örneğidir.

70-Acharnai Aziz Panteleimon Kilisesi


Etkileyici Agios Panteleimon kilisesi 1910 yılında Kral I. George tarafından kurulmuştur. 1930 yılında açılmıştır ve Balkanlar’daki en büyük kubbelerden birine sahiptir. Kilise, Victoria Meydanı’nın kuzeyinde, Acharnon caddesi boyunca yer almaktadır.

71-Artemis Tapınağı


Brauronian Artemis olarak da biliyorlar. Vravrona’daki Artemis Tapınağı, antik çağda çok önemli bir kutsal alandı. Aslında, her dört yılda bir, Atina’nın merkezinden o tapınağa kadar başlayan bir alayı olan bir festival vardı.

72-Thorikos Arkeolojik Alanı


Thorikos Arkeolojik Alanı, Lavrion limanına arabayla sadece kısa bir mesafede ve Atina’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu konumda, Yunanistan’ın bilinen en eski tiyatrosunun kalıntılarını bulacaksınız.

73-Halk Çalgıları Müzesi


Bu müze, Yunan folklor müziğini temsil ediyor. Ve 1. yüzyıldan günümüze yaklaşık 200.18 Yunan popüler müzik aletinden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Müzede toumberlekia (çanak çömlek davul), daoulia (davul), defia (tef, laghouta (uzun boyunlu lutes), outia (kısa boyunlu lutes) ve daha birçok geleneksel Yunan enstrümanı sergilenmektedir.

74-Maraton Gölü


Maraton Gölü, 1931 yılında yaptıkları bir su temini rezervuarıdır. Yapay bir göl olmasına rağmen, bölgenin manzarasına mükemmel bir şekilde uyuyor. Ve özellikle Atina’ya yakın mola vermek için güzel bir yer sağlıyor.

75-Tatoi Kraliyet mülkü


Tatoi eski Kraliyet mülküdür. Kuzey banliyölerinde yer almaktadır. Güzel ve yemyeşil bir yer. Birçok Atinalı hafta sonları yürüyüşe çıkıyor. Mülkte, eski Kraliyet Sarayı’nı, Kraliyet Mezarlığı’nı ve diğer birçok binayı ziyaret edebilirsiniz.

76-Maraton Tymbos


Maraton Timbosu aslında Perslere karşı Maraton Savaşı’nda ölen Yunan askerlerinin gömüldüğü tonozlu bir mezardır. Bu mezarın hemen yanında, Atina lideri Miltiades’in bir heykeli bulunmaktadır.

77-Alex Mylona Müzesi


Alex Mylona Müzesi Mart 2004’te açmışlar. Ve 2007’de Selanik’te yer alan Makedonya Çağdaş Sanat Müzesi’ne bağışlamışlar.

Heykeltıraş Alex Mylona’nın 50 yıllık kariyerinden, mermer, bakır, demir ve bronz üzerine güzel çalışmaları da dahil olmak üzere eserleri sergiliyor.

78-Pire Arkeoloji Müzesi


Pire Arkeoloji Müzesi, Pire’nin iki güzel mahallesi olan Zea ve Pasalimani arasında yer almaktadır. Çoğunlukla Miken’den Roma dönemine kadar uzanan kazılardan elde edilen bulgular sergilenmektedir.

79-Brauron Arkeoloji Müzesi


Brauron Arkeoloji Müzesi, Markopoulo bölgesindeki Attika’nın güneydoğu bölgesinde yer almaktadır ve kazılardan elde edilen çeşitli bulgulara ev sahipliği yapmak için 1960’ların sonlarında inşa edilmiştir.

80-Amfiareion


uzeydoğu Attika’daki liman köyü Oropos’a 6 km uzaklıktaki tepelerde yer alan Amphiareion arkeolojik alanı, Atina’nın en az bilinen yerlerinden biridir.

M.Ö. 5. yüzyılın sonlarına tarihindedir. Ve hacıların kehanet cevapları ve şifalar istemek için gittikleri kahraman Amphiaraos’a adamışlar.

81-Atina Olimpik Spor Kompleksi (OAKA)


Atina Olimpiyat Parkı, bir spor tesisleri kompleksidir. OERA, 2004 yılında Atina Olimpiyat Oyunları’nın ana mekanıydı.

Kompleks İspanyol mimar Santiago Calatrava tasarımı altında oyunlar için yenilemişler.

82-Karagiozis Müze


Yunan gölge tiyatrosunun en karakteristik figürü olan Karagiozis, gölge oyuncusu Eugene Spatharis’in yarattığı eşsiz bir müzeye sahiptir. Müze, Atina’nın kuzeyindeki Marousi’de Neoklasik bir binada yer almaktadır.

83-Vorres Müzesi


Vorres Müzesi, Atina’nın kuzeydoğusundaki Peania’da yer alıyor. Ve iki bölümden oluşur: Çağdaş Yunan Sanatı’nın bir bölümü ve Halk Sanatı’nın bir bölümü.

Geniş koleksiyonu 2.000 yıllık Yunan tarihini sunmaktadır. Müze, 12.000 metrekareyi kaplayan iki bina ve bahçeden oluşmaktadır.

84-Epigrafya Müzesi


Müze, Attika bölgesinden ve Yunanistan’ın diğer bölgelerinden ilginç bir yazıt koleksiyonu sergiliyor. Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde yer almaktadır.

85-Averof Müzesi


Averof aslında Yunan tarihinde büyük rol oynamış bir savaş gemisidir. Bugün restore edip ve deniz savaş müzesine dönüştürmüşler. Trocadero Marina, Paleo Faliro’da yer almaktadır.

86-Ulusal Banka Sanat Koleksiyonu


Yunanistan Ulusal Bankası Sanat Koleksiyonu, bankanın kuruluşundan hemen sonra 1841’de kurmuşlar. Koleksiyon, önde gelen 1. ve 300. yüzyıl sanatçılarının 19.20 orijinal eserini içermektedir.

Eolou caddesinde, Omonoia ve Panepistimiou metro istasyonu arasında yer almaktadır.

87-Yunan Kostüm Tarihi Müzesi


1988 yılında açılan müze, Yunan geleneksel kostümünün incelenmesine adanmıştır. Kolonaki’de, Panepistimiou ve Syntagma metro istasyonları arasında yer almaktadır.

88-Lalaounis Kuyumculuk Müzesi


Bu özel müze, uluslararası mücevher çalışmaları için bir merkezdir. Dolayısıyla Fransız Academy des Beaux-Arts’a seçilen ünlü Atinalı kuyumcu ve kuyumcu Ilias Lalaounis’in güzel eserlerini sergiliyor.

89-Planetarium


Dünyanın en iyi planetaryumlarından biridir. Ve özellikle Yunan gençlerini teknoloji ve bilim bölümlerinde eğitecek bir kurum oluşturmak isteyen Yunan armatör ve hayırsever Eugene Eugenides’in vasiyeti ile kurulmuştur.

Atina Dijital Planetaryumu, görüntüleri normal bir sinema odasından on kat daha büyük bir alanda. Özellikle büyük ölçekli bir sinema projeksiyon sistemine güvenir.

90-Agia Marina Kilisesi


Etkileyici Agia Marina kilisesi, Ulusal Gözlemevi’nin hemen yanında ve Pnyka Tepesi’nin altında yer almaktadır. Özellikle 1922’de daha önceki bir Hıristiyan tapınağının bulunduğu yerde kurmuşlar. Ve 17 Temmuz’da kutlarlar.