Tarçının Sağlığa Yararları 10 önemli fayda

Tarçının Sağlığa Yararları 10 önemli fayda

Tarçının Sağlığa Yararları 10 Önemli Fayda

Tarçın ağacının kabuğundan tarçın, uzun zamandır hem baharat hem de geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, kapsüllerde, çaylarda ve ekstraktlarda bulacaksınız. Şimdiye kadar, doktorlar herhangi bir sağlık sorunu için önermiyorlar. Araştırmalar ilginç olasılıklar önerse de, yapılması gereken daha çok iş var.

1-Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur


Yetişkinler ve diyabetli hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar… Tarçının kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini, ancak diğerlerinin benzer sonuçlar göstermediğini bulmuştur. Bilim adamları hala tarçının nasıl çalışabileceğini bilmiyorlar. Ayrıca, ne kadar süreceğiniz ve sonuçların ne kadar sürebileceği de belli değil.

Tarçının Sağlığa Yararları 10 önemli fayda
Tarçının Sağlığa Yararları 10 önemli fayda

2-Metabolizmayı Hızlandırır


Tarçındaki uçucu bir yağ, bir laboratuar çalışmasına göre, yağ hücrelerinizi hedefleyebilir. Ve daha fazla enerji yakmalarını sağlar. Bu, kilo vermeye çalışan herkes için heyecan verici bir haber, ancak araştırma hala erken aşamalarda.

3-Harika cilt için tarçın


İnternette “tarçın yüz maskesi” için arama yapın. Ve sivilce ve kızarıklıkla savaşacaklarını iddia eden birçok tarifi bulacaksınız. Bir küçük laboratuvar çalışması, tarçının cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilecek kolajen üretimini artırabileceği düşünülüyor.

4-Kanser tedavisine yardımcı olur


Laboratuarlarda yetiştirilen hayvanları veya hücreleri kullanan çalışmalarda, tarçının kanser büyümesini yavaşlatma ve hatta tümör hücrelerini öldürdüğünü ortaya çıkardı.

5-Kan basıncını düşürür


Birçok çalışma, 3 ay boyunca her gün tarçın yemenin sistolik kan basıncınızı düşürebileceğini göstermektedir. Gerçekten işe yarayıp yaramadığı, en iyi sonuçları almak için ne kadar yenileceği ve etkinin ne kadar sürdüğü gibi şeyleri kontrol etmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

6-Beyni korur


Bir laboratuar ortamında, tarçın, Alzheimer hastalığının ayırt edici bir özelliği olan bir beyin proteininin birikmesini durdurdu. Başka bir çalışmada, tarçın olan sıçanlar, hafızalarını test etmek için tasarlanmış bir su labirentinde daha iyi sonuç verdiler.

Tarçının Sağlığa Yararları 10 önemli fayda
Tarçının Sağlığa Yararları 10 önemli fayda

7-Enflamasyonu azaltır


Tarçının, özellikle 115 gıdaya bakan yakın tarihli bir laboratuvar çalışmasında en iyi iltihap savaşçısı olduğu ortaya çıktı. Romatoid artrit gibi enflamatuar hastalıklar yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Araştırma, yaşlı yetişkinlerin tarçını bu tür koşullara yardımcı olması için doğal bir ilaç olarak kullanmaları…

8-Kolesterolü düşürür


Küçük bir çalışmada 60 yetişkin, 1 gün boyunca her gün yaklaşık 4/40 çay kaşığı tarçın yediğinde kolesterolleri düştü. Diğer araştırmalar, 18 haftaya kadar günlük olarak yenen benzer miktarda tarçın… Kolesterolü yükseltirken LDL ve toplam kolesterolü düşürebileceğini bulmuştur.

9-Vajina enfeksiyonundan kurtulun


Tarçın, çoğu vajinal maya enfeksiyonuna neden olan özellikle Candida albicans mantarını yok etme gücüne sahip.

10- Adet döngülerini düzenler


1 ay boyunca her gün 5.1 gram (yaklaşık 2/6 çay kaşığı) tarçın dozu alırken, bir çalışmada polikistik over sendromu olan kadınların daha düzenli dönemleri vardı. Yine de insülin direnci ve androjen seviyeleri değişmez.