İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek en yakın 31 köy

İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek en yakın 31 köy

İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek en yakın 31 köy

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul. Burada yaşayan insanlar özellikle şehrin yoğunluğundan kaçmak için hafta sonu veya günübirlik gidilecek İstanbul’a yakın köyler tercih ediyor.

İstanbul’da gidilebilecek en yakın köyler şehrin sakinleri tarafından sürekli internette aranıyor. Bundan dolayı İstanbul’da haftasonu gidilebilecek en yakın 31 köyü sizler için derledik.

İşte İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek en yakın 31 köy

istanbulun-köyleri
İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek en yakın 31 köy

1-GÖKMASLI KÖYÜ


Geçmişi 600 yıl öncesine dayanan bu köy; Şile’ye bağlı, asırlık evleri, yemyeşil vadileri ile gelenleri kendine hayran bırakmaktadır.

110 haneli bir köy olan Gökmaslı Köyü, “Manav” diye adlandırılan yaklaşık 1250 nüfuslu yerli halktan oluşmaktadır.

Şile’ye 36 km, Ağva’ya ise 8 km uzaklıktadır. Doğanın içinde huzurlu, şehrin yoğun temposunu geride bıraktığınız güzel bir Pazar etkinliği için alternatif olacaktır.

2-REŞADİYE KÖYÜ


Çekmeköy ilçesine bağlı olan Reşadiye Köyünün kuruluşu 1893 sonrasıdır.

Batum muhacirleri kurmuş. Sultan Reşat döneminde köy statü kazanma çalışmalarına girmiş. Özellikle 1911 yılında tüzel kişilik kazanarak “Reşadiye” adını almıştır.

Köyün resmiyet kazanmasından sonra köy halkının ilk istediği ise “okul” olmuştur. Reşadiye Köyü, İstanbul Kadiköy merkezden yaklaşık 26 km uzaklıktadır.

Yakın tarihte burası İstanbul’a çok yakın olmasından dolayı genellikle villa tarzı evlerin kiralanması yönünde tercih edilmektedir.

İster doğal köy ürünlerini satın alarak isterseniz de bahçenizde yetiştirebileceğiniz meyve ve sebzelerle kendi tarım alanınızı oluşturarak şehirdeki çalışma hayatından ve şehrin sunduğu imkanlara yakın olarak uzun vadeli oturma planı yapabileceğiniz harika bir yerdir.

3-AKBABA KÖYÜ


İsmini bir rivayete göre, İstanbul’un fethinde büyük fedakarlık gösteren Türkistan asıllı Ak Baba Mehmet Efendi’den alan köy, meyvesi ve suyuyla meşhurdur. 1500’lü yıllarda kurulmuş olup Beykoz İlçesine bağlıdır.

Evliya Çelebi’nin notlarında, köyde kiraz ve kestane mevsimlerinde İstanbul’da “safa ehli” insanların burada çadırlar kurduğu ve 2-3 ay süren “kestane ve kiraz faslı” adı verilen sohbetlerin yapıldığı yer alır.

Bir zamanlar yoğurthaneleri ile ünlü olan köy şimdilerde kestane ve ceviz üretimiyle öne çıkmaktadır.

Çiçek yetiştiriciliğinde de lale, gül, fulya ile öne çıkan köy hem civarında yer alan Poyrazköy ile yazın gitmişken denize girme imkanı verecek, hem de çayınızı, kahvenizi bir köy kahvesinde içmek isterseniz mis kokulu fulyalar eşliğinde ferahlamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca köyde kestane çubukları, kazma ve kürek sapı ile baston, küfe ve sandık çemberi üretimiyle farklı bir gelir kaynağı da elde edilmektedir.

4-GARİPÇE KÖYÜ


istanbulda-gidilebilecek-köyler-listesi

İstanbul’a çok yakın, minik bir balıkçı köyüdür. Rumelikavağı ile Rumelifeneri arasındadır.

Sarıyer’den yukarı doğru rampayı çıkmaya başladığınızda sağa doğru yol kıvrılıyor. Solda Koç Üniversitesi’nden sonra ağaçların arasında kıvrıla kıvrıla giden yol sizi Garipçe Köyü’ne götürecektir.

Yol üzerinde bulunan 15 Temmuz Şehitler Anıt , aşağıda yer alan Büyük Liman göreceğiniz yerlerdir.

Köy İstanbul’a çok yakın olması dolayısıyla haftasonları şirin bir sahil köyünde denize girmek ve balık yemek veya hemen köyün girişinde bulunan köy evinde kahvaltı yapmak için kolay ulaşabileceğiniz harika bir fırsat sunuyor.

5-CUMHURİYET KÖYÜ


İstanbul’un en meşhur köylerinden biridir. Beykoz’a bağlı olan köy ulaşım açısından da kolay ulaşılabilinen bir yerdedir.

1928 yılında Bulgaristan’dan gelen bazı aileler tarafından Yahudi asıllı Harry Akkerman’dan satın alınan köye daha sonra Rusçuk’tan gelen Bulgaristan Türkleri de katılır.

1937 yılında köye ziyarete gelen Atatürk, köyün hem ismini hem kaderini değiştirir.

“Cumhuriyet” ismini uygun gördüğü köyün sakinlerinin Atatürk’e hediye ettikleri 5 dönümlük arazi, dikilen çam fidanlarıyla zamanla 500 dönüme yayılan alandaki ağaçların oluşturduğu Meşe Korusu’na dönüşür.

Sonrasında “Atatürk Korusu” adı verilerek ismi değiştirilir. Özellikle Beykoz’un örnek köylerinden biridir.

Özellikle yazın civarında barındırdığı restoran çeşitliliği, piknik alanları, at çiftlikleri, yürüyüş parkurları ile tabiatın içinde kendinizi iyi hissedebileceğiniz keyifli bir yerdir.

Cumhuriyet Köyü doğal dokusu nedeniyle de sinema, dizi, reklam sektörünün plato olarak tercih ettiği mekanlardan biri olma ayrıcalığını taşımaktadır.

6-PİRİNÇCİ KÖYÜ


İstanbul’un Avrupa Yakası Eyüp ilçesine bağlı bir doğal yaşam alanıdır.

Eyüp Sultan’a sadece 15 km uzaklıkta olan bu köy sanki sizi Anadolu’nun bir köyündeymişsiniz gibi hissettirir.

Burası Bizans Dönemi’nden gelen bir Hıristiyan köyüdür. Özellikle Tanzimat Dönemi’nde Balkanlar’dan gelen Müslümanlar bu köye yerleşir.

Doğal tarımı, mandacılığı, süt ürünleri ve arıcılığıyla ünlenmiş bir köydür. Aslında adı İstanbul’a en yakın köy olmasından dolayı “Birinci Köy” adıyla anılırken zamanla ismi Pirinçci Köyü’ne dönüşmüştür.

Özellikle mandadan üretilen süt ürünlerini birinci elden almak isterseniz kesinlikle ilk tercih edeceğiniz yer burası olmalıdır.

Yaklaşık 2500 yıl önce yapılmış “Su Kemerleri” köyün tepelerinden Topkapı Sarayı’na kadar uzanır.

12 km uzunluğunda olan bu kemer, zamanında Topkapı Sarayı’nın sarnıçlarına kaynak oluşturuyor. Özellikle tarihe de tanıklık etmiş bir köy olma özelliğindedir.

7-İNCEĞİZ KÖYÜ


istanbul'a-yakın-köyler,-doğal-yerler
istanbul’a-yakın-köyler,-doğal-yerler

İnceğiz, Çatalca’nın en eski köylerinden biri. Yöre sakinlerine göre Çatalca’nın tarihi buradan başlıyor.

Gür ormanların ortasında kalan tarihi bir köy burası. İnceğiz’e giderken köyün hemen girişinde bulunan adeta pencereleri olan oyuklar karşılayacak sizleri.

Tarihi milattan önce 5500 yıl öncesine dayandığı tahmin edilen bu mağaralar, özellikle pek çok medeniyetin kullandığı çok amaçlı bir mekân haline gelmiş.

Milattan sonra 4. yüzyıla gelindiğinde bu mağaraları özellikle manastır olarak kullanmışlar.

8-KABAKÇA KÖYÜ


Kabakçı karyesi (köyü), İstanbul’daki Sultan Beyazıt Han-ı Veli Caminin vakıf arazisinde 1505 yıllarında Kastamonu vilayetinden getirdikleri Tahtacı Türkmenlerinin Kabakçı oymağına ait aileler kurmuş.

Türkmenlerin yerleşik olanlarına Rumeli’de ‘Gacal’ denmektedir. Onun için Kabakça Köyü’nün özellikle yerli halkı Gacal’dır.

Kalfa (Halife) köy halkları ile Kabakça Köyü halkları akrabadırlar. İstanbul iline 68, Çatalca ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Büyükçekmece Gölü’nün kuzeybatı vadisinde, Istıranca Dağları’nın eteklerinde, ormanların arasında tarihi bir yerleşim yeri. Deniz seviyesinden yüksekliği 62 m’dir.

Kuzeybatısında İhsaniye, güneydoğusunda İnceğiz, güneyinde Silivri’nin Akören ve Bekirli köyleri bulunmaktadır. Özellikle ulaşım, İstanbul’dan demiryolu ve karayolu ile sağlanmaktadır.

9-GÜMÜŞDERE KÖYÜ


Sarıyer ilçesine bağlı Gümüşdere köyü, iç kısımlarda yer alan oldukça eski bir yerleşim bölgesi.

Köyü Rumlar kurmuş. Ancak mübadele sonrasında Müslüman Türkler’e yer olmuş.

Hala Yunanistan’dan Gümüşdere’ye gelerek hasret gideren Rumlar olduğu köy halkı tarafından dillendirilmektedir.

Köy, özellikle doğa güzellikleri ve plajıyla İstanbul nüfusunun yaz aylarında oldukça ilgisini çekiyor.

10- BÜYÜKKILIÇLI KÖYÜ


istanbulda-haftasonu-gidilebilecek-yakın-köyler

Büyükkılıçlı, İstanbul ilinin Silivri ilçesine bağlı bir mahalledir. Büyük Kılıçlı, köy olmadan önce Padişah II. Abdülhamit’e ait bir çiftlikti.

1928 yılında Bulgaristan’ın Silistre ve Tutrakan vilayetlerinden 80 hane olarak gelen göçmenler o zaman Adnan Bey Çiftliği olan bu çiftliği satın almışlardır.

Sonraları Sivas, Maraş, Gaziantep yörelerinde oturan Kılıçlu Aşiretinden bazı aileler buraya yerleştirilmiştir.

11-KIZILCAALİ KÖYÜ


Çatalca ilçesine bağlı olan Kızılcaali köyünün kuruluş tarihine dair net bir bilgi olmamakla birlikte köy mezarlığında 1700‘lü yıllara ait mezar taşlarına rastlanmaktadır.

İlk yerleşimin Karaman’dan getirilen 7 hanenin oluşturduğu özellikle ‘çiftlik’ biçiminde olduğu ifade ediliyor.

Adını ise geçmişte bölgede yetiştirilen kızılcıktan aldığı, ‘Kızılçalı’ olan adının zaman için ‘Kızılcaali’ye dönüştüğü belirtiliyor.

12- AĞVA – ŞİLE


Şile’ye bağlı olan Ağva iki dere arasında bulunan nefis konumu ile İstanbul’un en güzel köylerinden biri.

Nehrin köye hayat verdiği Ağva’da özellikle turizm önemli bir geçim kaynağı. Beldede çok sayıda otel, pansiyon ve konaklama seçeneği var.

13-KABAKOZ – ŞİLE


Şile’nin özellikle en eski köylerinden olan Kabakoz, özellikle ünlü asırlık çınarı ve güzel kumsalı ile ünlü. Kıyı şeridinde bulunan bu şirin köy, kestane balı ile de ilçede meşhur olmayı başarmış.

14-BAKLALI – ARNAVUTKÖY


Karadeniz köylerinden biri olan Baklalı, özellikle baklası ile meşhur olan bir köy. Tarım ve hayvancılık alanında öne çıkan Baklalı, manda sütü yoğurdu, arpa ve ayçiçeği gibi ürünlerini dışarı pazarlıyor.

15- ÇAYAĞZI (RİVA) – BEYKOZ


Beykoz’a bağlı olan çayağzı doğal güzellikleri ile ünlü bir köy. 3000 kişinin üzerinde bir nüfusu olan Çayağzı köyü, İstanbul’a 60 km uzaklıkta…Özellikle tarım yetiştiriciliği ile ekonomiye katkı sağlıyor.

16-ÇANAKÇA – ÇATALCA


günübirlik-gidilecek-istanbula-yakın-köyler
İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek en yakın 31 köy

Çatalca’ya bağlı olan Çanakça Köyü, yaklaşık olarak 2000 kişinin hayatını sürdürdüğü bir köy. İstanbul’a 70 km uzaklıkta bulunan köyün ana geçim kaynağı ise öncelikle tarım.

17- DERESEKİ – BEYKOZ


Doğası ve harika bitki örtüsü ile İstanbul’un en güzel köylerinden olan Dereseki Köyü, Beykoz’a bağlı ve İstanbul’a 40 km uzaklıkta yer alıyor.

18- HACILLI – ŞİLE

Yemyeşil doğası ile yaz aylarında turist akınına uğrayan Hacıllı Köyü İstanbul’a 130 km uzaklıkta yer alıyor. Koca deresi yakınındaki kamp alanı ile özellikle dinlenme ve tatil yeri olarak da tercih ediliyor.

19-KARABURUN KÖYÜ


Çatalca’ya bağlı balıkçı köyü İstanbullular için bulunmaz nimet gibi. Yazın uzun plajında denize girmek, kışın şehrin stresinden uzaklaşmak için ideal yer.

20-POLENEZKÖY


İstanbul’a 25 km uzaklıkta bulunan Polenezköy’e özellikle günübirlik gidip tüm haftanın enerjisini toplamak lazım.

Çimlerin üstünde gezip, piknik yapıp, güzel orman havasını içimize çekip bütün stresimizden kurtulabiliriz.

21-RUMELİFENERİ


İstanbul Boğazının Rumeli tarafının en kuzeyinde bulunan bu balıkçı köyü, özellikle İstanbul’un karmaşasından kaçmak için tam yeri.

Denize bakan çay bahçelerinden çay içmeden, kulenin bahçesine gidip manzarayı izlemeden, dar sokaklarında dolaşmadan dönmeyin.

22-DURUSU


Durusu (Terkos) Gölününde bulunduğu Durusu, İstanbul’a 40 km uzaklıkta. Sakin bir hafta sonu için tercih edilecek yerlerden biri …

Durusu, temiz hava için, göl kenarında yürüyüş için, biraz stresten arınmak için ideal bir nokta.

23-BALABAN KÖYÜ


Terkos Gölünün kenarında olan Balaban tabiatıyla, özellikle havasıyla, kuş sesleriyle cennet gibi.

Tüm haftanın gerginliğini burada piknik yaparak, çimenlerde yatarak, güzel gökyüzünü izleyerek atabilirsiniz.

24-İMRENLİ KÖYÜ


İMRENLİ KÖYÜ
istanbula-en-yakın-köyler

Şile’nin sakin, kargaşadan uzak köyü misafirlerine huzurlu birkaç saat veriyor.

Nüfusunun neredeyse tamamının emeklilerden oluşan bu köyün, tarihi evlerini görmelisiniz. Ormanlarla çevrili olan İmrenli köyünün havası da insanı sakinleştiriyor.

25-ANADOLUFENERİ


Rumelifenerinin tam karşısında bulunan Anadolufeneri’de özellikle İstanbul’un stresinden uzaklaşmak için kaçabileceğiniz köyler arasında.

Anadolu Fenerini gezebiliyor, köyün eski dar sokaklarında yürüyebiliyor, yeni bir gün için enerji toplayabiliyorsunuz.

26-KİLYOS


İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan Kilyos, hem şehre yakınlığıyla hem de kolay ulaşımıyla hafta sonu stresten uzaklaşmak için gidilebilecek en güzel yerlerden birisi.

27-POYRAZ (POYRAZKÖY)


Poyraz ya da bir özellikle diğer adıyla Poyrazköy, Beykoz’a bağlı bir balıkçı köyü.

Hemen her hanesinin balıkçılıkla uğraştığı köyün ilk yerlilerinin de Cenevizliler olduğu tahmin ediliyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Anadolu ayağı tarafında konumlanan köyde özellikle yaz aylarında yüzmek için çokça tercih ediliyor.

Poyraz’ın limanında, kalesinde ve sokaklarında yürüyüş yaptıktan sonra sahil kenarındaki masalarında sıcacık bir şeyler içmek için ideal.

28-ESENCELİ


Ömerli Barajı’nın hemen kıyısındaki Esenceli Köyü ormanın hemen içerisindeymiş havası veriyor.

Baraj sularının yükselmesiyle bir kısmı kullanılamayan köy özellikle hafta sonu kamp yapmak isteyenlerin uğrak mekânı.

Koyun kuzuların serbest dolaştığı, siz kamp sandalyenizde otururken yanınızdan kaz sürüleri geçer. Köydeki çimenlikle adeta tablo gibi.

İçerisinde herhangi bir konaklama ya da yeme-içme tesisi olmayan köye giderken hazırlıklı olmakta fayda var.

29-ÖĞÜMCE KÖYÜ


<yoastmark class=

Beykoz’un şirin bir köyü olan Öğümce’nin geçmişi 600 yıl önceye dayanmaktadır. Rivayete göre Öğümce köyü, Yıldırım Bayezid’in Şile’yi fethettiği dönemlerde kurulmuştur.

Öğümce’de trekking yapabilir, böbrek taşına iyi geldiği söylenen Dedeler Çeşmesi’nin suyundan içebilirsiniz.

30-DEMİRCİKÖY


İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan Demirciköy, özellikle her mevsim ziyaret edip hoş vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri.

Sonbahar ve kış aylarında sahilde bulunan salaş restoranlarda kahvaltı edebililiyor. Veya akşam yemeği için güzel bir balık yiyebilirsiniz.

Yaz aylarında ise Uzunya ve Dalia koylarında denize girebiliyor, çimlerde dinlenebiliyorsunuz.

31-KURTDOĞMUŞ KÖYÜ


İstanbul’un Pendik ilçesinde yer alan Kurtdoğmuş Köyü tam da doğal bir güzellik.

Riva deresi üzerine kurulan Ömerli barajı, köyü üç taraftan çevreleyerek köye bir yarımada görüntüsü veriyor.

Kurtdoğmuş Köyü, kamp ve piknik yapmak için oldukça elverişli bir alan. Buraya yolunuz düşerse, köyün öne çıkan ürünü pazı ile yapılan meşhur “Kurtdoğmuş Böreği” tatmalısınız.