Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Pişmiş ve çiğ tavuk bir yıla kadar saklanabiliyor. Dayanma süresi, dondurulmuş veya soğutulmuş olmasına bağlı olarak değişebiliyor. Tavuk, birçok evde temel et olarak tüketiliyor.

Ancak bu sağlıklı ve lezzetli protein kaynağının bakteriyel kontaminasyon riski yüksektir. Bu nedenle, onu düzgün bir şekilde hazırlamak, saklamak ve pişirmek önemlidir. Aksi takdirde, gıda zehirlenmesine sebep olabiliyor.

Tavuğu buzdolabınızda saklamak uygundur, ancak birçok kişi tavuğu ne kadar süreyle güvenle buzdolabında saklayabileceklerini merak edebiliyor.

Bu yazı tavuğun buzdolabınızda ne kadar süre kaldığını anlamanıza yardımcı olacak.

Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Tavuk buzdolabında ne kadar dayanır?

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, çiğ tavuk yaklaşık 1-2 gün buzdolabında saklanabilir. Aynısı çiğ hindi ve diğer kümes hayvanları için de geçerlidir.

Bu arada pişmiş tavuk buzdolabında yaklaşık 3-4 gün dayanabiliyor.

Bakteriler 4°C’nin (40°F) altındaki sıcaklıklarda daha yavaş büyüme eğiliminde olur. Tavuğu buzdolabında saklamak bakteri üremesinin yavaşlamasına yardımcı olur.

Çiğ tavuk dondurucuda ne kadar dayanır?

Çiğ tavuğun, sularının sızmasını ve diğer yiyecekleri kirletmesini önlemek için sızdırmaz bir kapta saklanması gerekir. Pişmiş tavuk, hava geçirmez bir kapta soğutulmalıdır.

Tavuğu birkaç günden daha uzun süre saklamanız gerekiyorsa, dondurucuda saklamanız en iyisidir.

Çiğ tavuk parçaları dondurucuda 9 aya kadar saklanabilirken bütün bir tavuk 1 yıla kadar dondurulabiliyor. Pişmiş tavuk, dondurucuda 2–6 ay saklanabiliyor.

Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?

Tavuğun bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır

Tavuğu buzdolabında birkaç günden fazla bıraktıysanız, bozulma ihtimali vardır. Aşağıda, buzdolabınızdaki tavuğun bozulup bozulmadığını anlamanın birkaç yolu vardır.

Son kullanma tarihi geçmiş çiğ ve pişmiş tavukların bozulma olasılığı daha yüksektir.

Renk değişiklikleri: Gri-yeşil bir renge dönüşmeye başlayan çiğ ve pişmiş tavuk bozulmuştur. Griden yeşile küf lekeleri bakteri gelişimini gösterir.

Koku: Hem çiğ hem de pişmiş tavuk, bozuldukça amonyağı andıran asidik bir koku yayar. Ancak tavuk soslar, otlar veya baharatlarla marine edilmişse bu kokuyu fark etmek zor olabiliyor.

Doku: Sümüksü bir dokuya sahip olan tavuk bozulmuştur. Tavuğu durulamak bakterileri yok etmez. Tersine, bunu yapmak bakterileri kümes hayvanlarından diğer gıdalara, gereçlere ve yüzeylere yayarak çapraz kontaminasyona neden olabiliyor.

Buzdolabınızdaki tavuğun bozulduğundan şüpheleniyorsanız atın.