Sebzeli Ciğer Tarifi Adıyaman Usulü Ciğer Tarifi

Sebzeli Ciğer Tarifi Adıyaman Usulü Ciğer Tarifi

Sebzeli Ciğer Tarifi Adıyaman Usulü Ciğer Tarifi

Ciğer tarifi yöreden yöreye, ilden ile değişebiliyor. Bazıları özellikle ciğeri sade yaparken bazıları içne çeşitli sebzeler koyarak pişirmeyi ve tüketmeyi seviyor.

Ciğer tüketme öğünlerin de aynı durum söz konusu. Örneğin Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin gibi illerde özellikle sabah kahvaltılarında bile tüketiliyor.

Sabah namazından sonra insanlar ciğercilerin önünde resmen kuyruğa girer. Ciğer nasıl yapılır, sebzeli ciğer nasıl yapılır sorusunun cevabına aşağıdaki tarifimizden bulabilirsiniz.  Lütfen kanalımıza abone olarak destek olmayı unutmayın!

Adıyaman usulü sebzeli ciğer tarifi:

Malzemeler:

-2 soğan
-İki yeşil biber
-2 kırmızı biber
-1 domates -küp küp doğradığınız ciğer
-Tuz -Kırmızı pul biber( isteğe göre)
-Siyah pul biber(isteğe göre)
-Toz biber

Sebzeli Ciğer Yapılışı:

Küp küp doğradığınız ciğeri haşlayıp suyunu süzüyoruz. Soğanları, biberleri ve domatesi doğruyoruz. Soğanları ve biberleri tencereye alıp kavurmaya başlıyoruz. Soğan ve biberler pembeleşince doğradığımız domatesi ekliyoruz. İyice öncelikle karıştırmayı unutmayın.

Tuzunu ve baharatlarını ilave edip…

Domateslerimiz kavrulunca daha önce süzdüğümüz ciğeri ilave edip karıştırıyoruz. Dibi tutmasın diye ara ara karıştırmanız gerekir. Tuzunu ve baharatlarını ilave edip, yaklaşık 10 dakika kadar pişiriyoruz.

Sebzeli ciğer yemeğimiz servise hazır. İster lavaşın arasına koyup sade yiyebilir, isterseniz özellikle de pilavın yanında servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Ciğer Tüketmenin Faydaları

Özellikle ciğerin, günümüzün en iyi süper besinlerinden ve şifalı gıdalarından biri olmasının nedeni; B vitaminleri, demir ve A vitamini için en yüksek kaynak olmasıdır.

Ayrıca fosfor ve magnezyum için harika bir kaynaktır. Aslında ıspanak, havuç, elma ve doğanın en zengin besinlerinden bazılarıyla karşılaştırırsanız hepsinden daha iyi performans gösterir.

Ciğer, Hastalıkla Mücadele İçin Belirgin Bir Rol Oynuyor

Karaciğer, doğal tıp doktorları tarafından yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır; Aslında, Alman bilim adamı Dr. Max Gerson, Gerson Protokolü veya Gerson Terapisi diye bir şey yarattı.

Gerson Terapisi, özellikle her hastalık türü için, ayrıca sindirim bozuklukları, tüberküloz ve kalp hastalığı için kullanılan doğal bir kanser tedavi protokolüdür.

Hastalarına günde 13 bardak sebze ve meyve suyu içiriyor

Gerson, hastalarına günde 13 bardak sebze ve meyve suyu içiriyor ve bunun yanında sığır ciğeri, kahve enemaları ve bazı çiğ sebze salataları yediriyor. Ancak sığır ciğeri, hastalarının iyileşmesine yardımcı olmak için yaptığı birincil protokolün bir parçası.

Ciğer Vitamin B12 ile Doludur

Ciğer tüketmenin bir numaralı faydası, özellikle B12 vitamini açısından çok yüksek olmasıdır. B12 vitamini; kırmızı kan hücresi oluşumunu destekler ve hücresel fonksiyonları iyileştirir.

Bu çok şey için önemlidir. Sıklıkla akılları kurcalayan sorulardan bir tanesi: özellikle “Karaciğer zehirli mi değil mi? Karaciğer toksin barındırıyor mu? Aslında, toksinler karaciğerde depolanmaz.

Sebzeli Ciğer Tarifi Adıyaman Usulü Ciğer Tarifi
Sebzeli Ciğer Tarifi Adıyaman Usulü Ciğer Tarifi

Serbest dolaşan ve otlayan  hayvan olduğundan emin olmalısınız

Bununla birlikte, ciğer satın almak istediğinizde; organik ve otlakta yetiştirmiş hayvanlardan elde edilmiş olması önemlidir; buzağı ve tavuk karaciğeri en iyisidir. Ciğer tüketirken özellikle hayvanların çim beslenmeli, serbest dolaşan ve otlayan olduğundan emin olmalısınız.

Kompleks B Vitaminleri Bakımından Zengindir

B12 vitaminin yanısıra karaciğer; özellikle B6 vitamini, biyotin ve folat bakımından da yüksektir. B vitaminleri, özellikle folat, metilasyon ve hücresel işlevlerden dolayı vücudunuza yardım eder.

Bu işlem engellendiğinde…

Vücutta folata bağlı önemli bir reaksiyon; uygun hücre bölünmesi için gerekli olan DNA oluşumunda deoksiüridilatın metilasyonunun timidilata dönüştürülmesidir. Bu işlem engellendiğinde, özellikle folat eksikliğinin ayırıcı özelliklerinden biri olan megaloblastik anemi başlar.

Ciğer tüketmek karaciğer işlevinizin daha iyi olmasına yardımcı olur

Tüm bu mineraller ile dolu ciğer yemek; vücudunuzun detoksifikasyon yollarını destekler. Ayrıca ciğer tüketmenin; aslında karaciğer işlevinizin daha iyi olmasına yardımcı olduğu son derece mantıklıdır.

Karaciğerinize gereken tüm besin maddelerini verir

Karaciğer yemek sizin karaciğerinizi temizler; düzgün detoksifikasyona ihtiyaç duyduğunuzda vücudunuza ve karaciğerinize gereken tüm besin maddelerini verir.

Bakır Metabolizma Desteği

Bakır, çeşitli enzimlerin işlevsel bir bileşenidir. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre vücudunuz; enerji üretmek, demir metabolize etmek, kolajen sentezlemek ve sinirleri sağlıklı tutmak için bu cuproenzimlere bağlıdır.

Günlük beslenmenizde sadece 0.9 miligram bakır almalısınız

Bazı bakır bağımlı enzimler, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan antioksidan görevi yaparlar. Günlük beslenmenizde sadece 0.9 miligram bakır almalısınız.

Kuzu karaciğeri bu miktarın sadece yarısı kadardır

100 gram karaciğer yerseniz, 12 miligram bakır alırsınız. Kuzu karaciğeri bu miktarın sadece yarısı kadardır; tavuk karaciğeri ise 1 miligrama bile sahip değildir.

Bağışıklık için A Vitamini

Dana ciğeri 100gramlık bir porsiyonunda yaklaşık 60.000IU A vitamini içerir. Aynı kesim sığır karaciğeri 26.957 IU, kuzu karaciğeri 21.203 IU ve tavuk karaciğeri 11.329 IU’dur.

Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından önerilen tavsiyelere göre günlük 2,333 ila 3,000 IU kadar tüketmeniz yeterlidir.

A vitamini yoksa bağışıklık sistemi zayıflayabilir

A vitamini gece görüşü için önemlidir, ancak aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin sentezlenmesi ve genlerin düzenlenmesi gibi çeşitli roller oynar.

Araştırmalara göre, yeterli miktarda A vitamini yoksa bağışıklık sistemi zayıflayabilir, çünkü vitamin beyaz kan hücrelerinin normal büyümesi için şarttır.