Yunan Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi 30 Güzel Yer

Yunan Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi 30 Güzel Yer

Yunan Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi 30 Güzel Yer

Yunan Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi 30 Güzel Yer…

Çarpıcı kalderası, yanardağı ve romantik gün batımı ile ünlü özellikle Santorini dünyada ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Santorini’de gezilecek yerler bir hayli çok. Santorini gezi rehberini incelemeden ve Santorini’de gezilecek yerler listesi oluştmadan sakın yola çıkmayın.

Çünkü Santorinide keşfedilecek yerlere bayılacaksınız. Sarp kayalıkların kenarında yer alan pitoresk Santorini köyleri, Ege Denizi’nin ve batık yanardağın muhteşem manzarasını sunmaktadır. Oia ve Fira gibi geleneksel Kiklad mimarisine sahip kaldera köylerinin yanı sıra özellikle Santorini’de görülecek yerler ve çok şey var.

En önemli antik site, Santorini yanardağı yaklaşık MÖ 1500’de patladığında tamamen volkanik külle kaplı bir kasaba olan Minoan Akrotiri’dir. Yunanistan Santorini’de daha az bilinen bir diğer arkeolojik alan, Perissa’nın yukarısındaki bir tepenin üzerinde bulunan ve nefes kesici bir manzara sunan Antik Thera’dır.

İşte Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi

Yunan Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi 30 Güzel Yer

1-Santorini Volkanı


Santorini Volkanı Santorini’de gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Santorini, özellikle eşsiz bir doğal güzelliğe ve volkanik patlamaların yarattığı vahşi bir manzaraya sahiptir. Güzel kaldera ile son derece ünlü olduğu için ada, coğrafi olarak Doğu Akdeniz’in en genç adacıkları olan Santorini havzasının merkezinde yer alan iki küçük siyah lav adasıyla da tanınır.

Nea Kameni özellikle şifalı kaplıcaları ile turistlerin uğrak noktasıdır. Oradaki sarı sular çok miktarda kükürt içerir ve tedavi amaçlı olarak karakterize edilir. Bugün Nea Kameni adacığındaki küçük koy olan Agios Nikolaos özellikle gerçek bir sağlık kaynağıdır.

2-Santorini Kalderası


Santorini Kalderası şüphesiz dünya gezegenindeki doğa harikalarından biridir. Volkanik patlama 3500 yıl önce burada oluştu sonsuza Akdeniz sahilinin topografyasını değiştirdi. Santorini kalderası aslında bilim adamlarının ve arkeologların Atlantis efsanesiyle ilişkilendirdiği dört mil çapında bir havzadır. Manzara, neredeyse gökyüzüne değecek kadar yükselen sarp kayalardan ve uçurumlardan oluşuyor. Deniz seviyesinden bin fitten fazladır ve denizin altında ek olarak bin fit kadar uzanır.

Kaldera’nın en kuzey kesiminde Oia kasabası bulunur. Bu kasaba, Santorini Kalderasının muhteşem panoramik manzarasını sunan kayalık burunlar üzerinde ideal bir şekilde konumlanmış çok sayıda bar, restoran ve otel ile aktivite ile turistler tarafından çok tercih edilmektedir.

3-Santorini Gün Batımı


Kiklad Adaları Santorini özellikle gün batımı manzarası açısından dünyadaki en iyi yerlerden biridir. Aslında, Santorini’nin gün batımı manzarasının saf güzelliğine çok az yer uyabiliyor. Adaya gelen bir ziyaretçi, adanın birçok noktasından tadını çıkarabileceği büyüleyici güzellikteki gün batımlarına aşık olmuştur. Santorini’ye gelen çoğu ziyaretçi, gün batımının Santorini’den bakıldığında gerçekten gerçeküstü bir deneyim yarattığı konusunda hemfikirdir.

4-Santorini Akrotiri Minos Bölgesi


Akrotiri sitesi uzun yıllardır kapalıydı. Ancak Nisan 2012’de tekrar ziyarete hizmete girdi. Akrotiri arkeolojik alanı, Santorini’nin başlıca cazibe merkezlerinden biridir. Adanın güney tarafında, Akrotiri köyü ile ünlü Kızıl kumsal arasında yer alan bu site her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Akrotiri kazıları 1870’lerde Atina Fransız Arkeoloji Okulu tarafından başlatılmıştır.

5-Santorini Antik Thera


Antik Thera ideal olarak, halk arasında “Mesa Vouno” olarak adlandırılan kayalık bir burun üzerinde yer almaktadır. Perissa ve Kamari’nin iki ünlü plajı arasında yer almaktadır.Doğal güzellik açısından, Antik Thera, denizde aniden dibe çöken kayalıkların üzerinde yer almaktadır. Ayrıca çevredeki adaların muhteşem panoramik manzarasını sunmaktadır. Santorini’de gezilecek yerler listesine mutlaka Antik Thera’yı da ekleyin.

Yunan Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi 30 Güzel Yer

6-Santorini Arkeoloji Müzesi


Santorini, Cyclades Arkeoloji Müzesi Arkeoloji Müzesi Santorini merkezinde yer almaktadır. Müze adanın uzun tarihini ortaya çıkaran birçok sergi sergiliyor. Müzenin salonları, Arkaik dönemden Roma dönemine kadar eşsiz heykel ve yazıt koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Müzenin öne çıkanları, Geometrik ve Helenistik çağa tarihlenen seramik kaplar ve vazolar ve mermer figürinlerdir.

7-Santorini Tarih Öncesi Thera Müzesi


Santorini’de gezilecek yerler arasında Prehistorik Thera Müzesi de var. Prehistorik Thera Müzesi’nde tarih öncesi çağlardan ve sergi, bulgular yer alıyor. Akrotiri Minos sitesinde, Antik Thera ve diğer alanlarda seramikler, mermer heykeller, Minos freskleri, aletler ve silahlar yer alıyor. Bu müze dışarıdan bile oldukça gösterişlidir. Akrotiri ve diğer Kiklad adalarındaki kazılardan elde edilen zengin bir buluntu koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

8-Santorini Katolik Katedrali


Santorini Katolik Katedrali, Ortodoks Kilisesi’ne çok yakındır. Bu Katolik mahallesinde canlı renkler için ve ayırt eder. Santorini’nin bu katedrali, Bizans komşularının çoğuyla büyük bir tezat oluşturuyor. Şeftali dış yüzeyi ve boyutu onu uzaktan öne çıkarıyor. Ayrıca şehre gururla bakan harika süslü bir saat kulesi de var. İç kısım, sütunlarla çerçevelenmiş büyük dini portrelerle güzelce dekore edilmiştir. İçten kubbe leylak mavisi, diğer kısımlar turuncu ve krem ​​renklidir. Katedral, Vaftizci Aziz John’a adanmıştır. Kilise, 1956 depreminde büyük hasar gördü. Ancak 1975’te yeniden restore ettiler.

9-Santorini Peygamber İlyas Manastırı


Santorini Peygamber İlyas Manastırı

Santorini’deki İlyas Peygamber Manastırı, denizden 565 metre yükseklikte, Santorini’nin en yüksek zirvesinde inşa edilmiştir. Bu Manastır 1712 yılında yapıldığı için Santorini’nin en eskilerinden biridir. Pyrgos ve Kamari köyleri arasında duruyor. Ve yol kayalık arazilerden ve üzüm bağlarından geçer. Trekking, Santorini’nin tüm doğal güzelliğinin tadını çıkarabileceğiniz için güzel bir deneyim.

10-Santorini Thirassia Adası


Thirassia adası, Santorini’nin yakınında var. Ve aslında bir zamanlar onun bir parçasıydı. Volkanik püskürme etrafında 1500 MÖ oldu sayıda parçaya Santorini kırdı. Ve Thirassia onlardan biri olarak ortaya çıktı. Thirassia bugün bakir bir adadır. Turizm ve modern yaşam tarzının hala el değmediği bir adadır. Santorini’de gezilecek yerler listenize burayı da ekleyin

11-Santorini Venedik Kalesi


Akrotiri köyü, Minos bölgesi olan Santorini’deki en ilginç arkeolojik alanlardan birini gösteriyor. 1967 yılında, Profesör Spiros Marinatos ve kendini işine adamış arkeolog ekibi, son derece gelişmiş bir uygarlığa sahip muhteşem şehrin kalıntılarını gün ışığına çıkaran büyük bir kazı gerçekleştirdi.

Akrotiri’nin kazılan alanında freskler, resimler, eski mutfak eşyaları, kil ve metal nesneler de dahil olmak üzere çok sayıda eser keşfedilirken, orta çağda Akrotiri’nin bir askeri kale veya Santorini kalesi olduğuna dair kanıtlar var. Osmanlı Türkleri Santorini’yi ele geçirdikten sonra, zaptedilemez. Venedik Akrotiri Kalesi Türkler tarafından tamamen hasar gördü. Bugün geriye kalan tek şey kalenin kalıntıları ve kalıntılarıdır.

12- Santorini Emporio Kalesi


Geçmişte Santorini sakinleri korsanların akınları nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıyaydı. Korsanlar zenginliklerini çalmak için yerlilere saldırıyorlardı. Bu nedenle korunmaya büyük ihtiyaç vardı. Sonuç olarak, adada biri Emporio Kalesi olmak üzere beş kale yapmışlar. Bu Venedik Kulesi’nin yakınında bulunan müstahkem bir ortaçağ kalesidir.

13- Santorini Skaros Kayası


Skaros, gök mavisi Ege Denizi’ne uzanan kayalık bir burundur. Imerovigli köyünün önünde yer almaktadır. Daha önceki günlerde, burada görkemli bir kale vardı. Ve 1800’lerin başına kadar Santorini’deki Hıristiyan cemaatinin başlıca yeriydi. Ne yazık ki, 19. yüzyıldaki bir depremde kale tamamen harap olmuş ve günümüze sadece kalenin kalıntıları kalmıştır. Efsaneye göre, orta çağdan kalma Skaros kalesi, 600 yıllık varlığı boyunca asla fethedilmemiştir.

14- Santorini Bellonio Kültür Merkezi


Bellonio Kültür Merkezi Santorini’nin kültür, gelenek ve miraslarından biri. Bellonio Kültür Merkezi, Santorini’de gezilecek yerler arasında bulunuyor. Merkez, Postanenin bitişiğinde ideal bir konuma sahiptir. Şüphesiz Santorini’nin en popüler ve prestijli kültürel mekanlarından biridir. Merkezin içinde içgörü ve bilgi sağlayan muazzam bir kitap dizisine sahip bir kütüphane var.

15- Santorini Megaron Gyzi


Megaro Gyzi Müzesi, bazıları 16. yüzyıla kadar uzanan zarif çizimleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca Kiklad adalar grubunun orijinal elbiseleri ve tarihi haritaları da vardır. Fira’nın 1956 patlamasından önce ve sonra çekilen nadir fotoğraflarının başkent Santorini’ye büyüleyici bir bakış açısı sağladığı özel bir fotoğraf pavyonu da var.

16- Santorini Deniz Müzesi


Santorini Deniz Müzesi

Santorini’de gezilecek yerlerden biri de Santorini Deniz Müzesi’dir. Santorini The Denizcilik Müzesi Santorini adasının kuzey kesiminde zarif bir konakta yer alır. Ve deniz aletleri, nakliye belgeleri, aquarelles, gemi parçaları ve küçük bir kütüphaneye ev sahipliği yapar. Müzeyi 1956’da kurdular. Ve sergileri, çoğunlukla 19. ve 20. yüzyılda denizcilik tarihini ve adanın geleneğini gösteriyor.

Müzede sergilenen tüm öğelerin ayrıntılı açıklamaları var. Zemin kat, denizcilik ekipmanlarının yanı sıra, her bir öğenin kullanımının kısa bir açıklamasını içeren araçlara ev sahipliği yapmaktadır. Deniz arşivleri ve tarihi belgeler özellikle ilgi çekicidir. Birinci kat birçok üniforma, portre ve etkileyici gemi replikalarına ev sahipliği yapıyor.

17- Santorini Kayıp Atlantis Deneyimi


Lost Atlantis Experience Museum, Yunan mirasını, kültürünü ve mitolojisini tanıtan özel bir girişimdir. Size Kayıp Atlantis efsanesi hakkında her şeyi öğrenme şansı veren dünyadaki ilk müzedir. Santorini’deki Megalochori köyünün yakınında, 700 m2’lik tamamen yeni bir binada.

18- Santorini Kasteli Kalesi


Kasteli kalesi, Pitoresk Pyrgos köyünde ideal bir konumda bulunan muhteşem bir Santorini Venedik Kalesidir. 15. yüzyılın sonlarında, Orta Çağ’da Venedikliler tarafından inşa edilen beş kaleden biridir.

Başkent Fira’nın yakınında yer alır ve aynı zamanda adanın en yüksek noktasında duruyor. Evler, denizin muhteşem manzarasını sunan Venedik kalesinin kalıntılarını çevreleyen amfiteatr şeklinde düzenlenmiştir. Kalenin hemen yanında güzel Agia Theodosia kilisesi var.

19- Akrotiri Deniz Feneri


Santorini Deniz Feneri Yunanistan’da eski fenerler arasında yer alıyor. Ve bu güney yarımadasında, denize doğru bir nöbetçi gibi duran 1892 yılında yönlü olarak yaptılar. Akrotiri deniz feneri, deniz feneri müdürünün evinden 10 metre yukarıda görünen kare şeklindeki kulesiyle dikkat çekiyor. Başlangıçta, deniz feneri benzin yakıtı ile çalıştırıyorlardı. Ancak 1988 yılında elektriğin gelmesiyle elektronik olarak çalıştırıldığı ve 20 saniye aralıklarla parlak beyaz bir ışık yaydığı bildiriliyor.

20- Santorini Argyros Konağı müzesi


Argyros Konağı (Archontiko Argyrou), Messaria köyünde harika bir geleneksel konaktır. Yunanistan’ın Santorini merkezindeki Argyros Konağı, özellikle zarif Neoklasik mimarisiyle ünlüdür. Bu konak 1860 yılında inşa edilmiştir. Ve ziyaretçiler son iki yüzyıl boyunca Santorini’deki yaşamı görebilirler.

Konak, yüksek kaliteli mimarisi, kemerli tavanları ve zarif zeminleri ile karakterizedir. İçeride havada bir romantizm duygusu var. Müze birinci katta yer alır ve efsanevi Yunan geleneği, kültürü ve mirası hakkında büyüleyici bilgiler sunan iyi bir eser ve antika koleksiyonuna sahiptir. 19. yüzyıldan kalma sıra dışı tablolar, antika mobilyalar ve birçok eşya ile karşılaşacaksınız. Konağı çevreleyen mahalle küçük dükkanlarla dolu.

21- Santorini Müzik Aletleri Müzesi


Antik Müzesi, Bizans ve Bizans sonrası müzik aletleri eski topluluk binada yer alır. Müze, özellikle önde gelen bir müzisyen olan Halaris Bey’in kişisel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ve Ekim 2011’de hizmete girdi. Uzun yıllar süren yoğun bir çalışmanın sonucuydu. Santorini’de gezilecek yerler arasında Müzik Aletleri Müzesi de var.

22- Santorini Ortodoks Metropolitan Katedrali


Bu kilise belirgin bir şekilde Fira kasabasının dibine doğru oturur. Özellikle çok uzaklardan ve Santorini’nin birçok yerinden görülebiliyor. Kilise 1827 yılında inşa edilmiştir. Ve kaldera ve Santorini yanardağının etkileyici bir manzarasını sunmaktadır. 1956 yılındaki depremde bina hasar görmüş, ancak kısa süre sonra restore edilmiştir.

23- Santorini Panagia Episkopi Kilisesi


Santorini Panagia Episkopi Kilisesi

Panagia Episkopi kilisesi, 11. yüzyılda Santorini’nin Mesa Gonia bölgesinde inşa edilmiştir. Özellikle birçok istila ve depremden kurtardılar. Ancak bu güne kadar iyi korumuş durumda. İnişli çıkışlı bir yolda ulaştığınızda, turuncu kiremitli çatıya hayran kalacaksınız ve solmuş ön cepheyi fark edeceksiniz.

24- Santorini Agios Nikolaos Manastırı


Agios Nikolaos’un tarihi kadın Manastırı, Santorini’deki Firostefani ve Imerovigli köyleri arasında yer almaktadır. Manastır üç azize, Agios Panteleimon, Zoodoxos Pighi ve Agios Nikolaos’a adanmıştır. Bu manastır aslen 6 Aralık 1651’de kurdular. Ve Santorini’de inşa edilen ikinci manastırdı.

Venedik Skaros Kalesi’nde yaşayan birkaç Ortodoks aileden biri olan Gizi ailesi, özel şapellerini bir manastıra dönüştürmeye karar verdi. Ve sonunda 1815’e kadar bu pozisyonda kaldı. O yıl, Santorini başpiskoposu kilisenin taşınmasına izin verdi. Zoodohos Pighi’nin küçük şapelinin bulunduğu şimdiki yerine manastır.

25- Santorini Kutsal Üçlü Kilisesi


Holy Trinity Manastırı Santorini’nin güney tarafında, Pyrgos köyünde yer almaktadır. Özellikle geleneksel mimari tarzda inşa edilen manastır kompleksinde beyaz renk hakimdir. Bugün Holy Trinity kilisesi, içinde küçük bir ikonlar ve Kilise Kalıntıları Müzesi barındırmaktadır.

Manastırın müzesi, Santorini adasının uzun dini geleneğini sergilemekte, yerel veya Girit ressamlar tarafından yapılan değerli Bizans ikonlarının yanı sıra seramik, ahşap oyma işleri ve çoğunlukla 17. ve 18. yüzyıllardan kalma dini kıyafetler ve nesneler sergilemektedir.

26- Santorini Kutsal Haç Kilisesi


Merkez meydanında yer alan Perissa, hemen üzerinde plaj, Kutsal Haç kilisesi en büyük kiliselerden biridir. Başlangıçta 1835-1840 yıllarında yapmışlar. Ancak 1956’daki şiddetli depremden sonra kilise özellikle yeniden inşa edilmiştir.

Bu rekonstrüksiyon, orijinal kilisenin bunların üzerine inşa edildiğini gösteren üç nefli iki bazilikanın temellerini ortaya çıkardı. Ne yazık ki bu iki bazilika tamamen harap olmuştu. Günümüzde Kutsal Haç kilisesi, büyük çan kulesi, mavi kubbesi ve etkileyici boyutuyla diğerlerinden ayrılmaktadır. 14 Eylül’de büyük bir yerel panigiri ile kutluyor.

27- Santorini Panagia Katefiani


Santorini’de gezilecek yerler listesinin bir diğer ismi Panagia Katefiani… Panagia Katefiani güzel minik şapel bulunmaktadır. Perissa 200 metre yükseklikte, Mesa Vouno Dağı’nın eteklerinde, devasa bir kayanın üzerine yapmışlar. Bu küçük kiliseyi, geçmişte savaş ve korsan saldırılarında yerel halkın sığınağı olarak da kullanmışlar.

28- Santorini Folklor Müzesi


Santorini Folklor Müzesi Kontohori, bir banliyösünde bulunan Folklor Müzesi, 1861 yılına dayanan eski bir mağara evinde yer almaktadır. Özellikle türünün tek örneği olan bu müze, yerli marangozlar ve kalaycılar tarafından yapılan önemli eserler ile birlikte bir şaraphaneyi gösteriyor. Müze ayrıca Ege dünyasından çok sayıda kitap ve el yazması içeren özellikle zengin bir kütüphaneye sahiptir. Bu etkileyici müze, Manolis Lignos’un beynidir. Ve birçok yönden mükemmel bir Santorini evinin mükemmel bir kopyasıdır.

29- Santorini Dominik Manastırı


Santorini Dominik Manastırı

Dominik manastırı, şehir merkezinde, Santorini adasının başkenti olan Fira’nın ağırlıklı olarak Katolik mahallesinde ideal bir konuma sahiptir. Manastır, özellikle farklı milletlerden on iki rahibeye ev sahipliği yapıyor. Hristiyan inancına mensup insanlar için çok saygı duyulan bir manastır. Manastırın içinde, muhteşem geleneksel mimari parlaklığıyla dikkat çeken Rozario Kilisesi adında bir kilise var.

30- Santorini Sempozyumu


La Ponta tarafından Symposion geleneksel köyünde eski bir şaraphane içinde yer alır. Özellikle geçmişi bir önceki yüzyılın başlarına kadar uzanır. Ve yerel kültürel miras ve müzik geleneği açısından zengin ve kapsamlı bir deneyim sunar. Tesisinde özellikle geleneksel bir Yunan gayda sergisi ve atölyesinin yanı sıra diğer geleneksel enstrümanlar, perküsyon ve flütlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca günlük rehberli turlar, atölye çalışmaları ve bir dizi müzik performansı düzenlemektedir. Bu yazıda Santorini’de gezilecek yerleri gördük.

 

Parga Gezi Rehberi Parga’da Yapılacak Keyifli Aktiviteler

Parga’nın En İyi Plajları Valtos Town Nasıl Gidilir

Parga’da Ne Yenir En İyi Parga Restoranları Ve Kafeleri