Öpüşmekten Alabileceğiniz Dokuz Hastalık İşte Liste

Öpüşmekten Alabileceğiniz Dokuz Hastalık İşte Liste

Öpüşmekten Alabileceğiniz Dokuz Hastalık İşte Liste

Öpüşmekten Alabileceğiniz Dokuz Hastalık İşte Liste…

Belki de sevginin en evrensel belirtilerinden biri olan öpüşmektir. Hemen hemen her kültürde mevcuttur. Öpüşme eylemi, hızlı bir sarılmadan uzun samimi bir öpüşmeye kadar değişebiliyor. Yine de dudaktan öpüşmek, genellikle daha yakın ilişkiler için ayrılmıştır. 10 saniyelik samimi bir öpücük 80 milyondan fazla bakteriyi transfer edebiliyor. Bu, oral bakterilerini çeşitlendirerek bazı uzun vadeli çiftlere yardımcı olsa da, tükürük alışverişi çoğu zaman hastalıkları aktarabiliyor.

Ne yazık ki, hiç kimse öpüşmenin hastalık yayıcı tehlikelerinden muaf değildir. Uzun süreli ilişkilerdeki insanlar biraz daha iyi olsa da, herkes bu şekilde hastalanabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol Merkezlerinden alınan verilere göre tükürük yoluyla bulaşan hastalıklar dokuz tane.

İşte Öpüşmeyle Bulaşan Hastalıklar

Öpüşmekten Alabileceğiniz Dokuz Hastalık İşte Liste

1-Grip


Öpüşmeyle bulaşan hastalıklardan biri de Grip. Grip genellikle grip olan kişiler öksürürken, hapşırırken veya konuşurken oluşan damlacıklar yoluyla kişiden kişiye bulaşır. İnsanlar grip virüsü semptomlarını göstermeden bir gün önce ve hastalandıktan yedi gün sonra başkalarına bulaştırabiliyor.

Semptomlar ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları ve yorgunluğu içerir. Çoğu insan iki haftadan daha kısa sürede kendi kendine iyileşir. Grip, genellikle yıllık grip aşısı yaptırılarak önlenebilen oldukça mevsimsel bir hastalıktır.

2-Kızamık


Kızamık, enfekte bir kişinin hapşırması veya öksürmesi yoluyla bulaşan bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Semptomlar, kızamık olan ve genellikle hafif olan kişilerin yalnızca yarısında ortaya çıkar. Ateş ve kızarıklık içerirler ve iki ila üç gün içinde iyileşirler. Kızamık aşısı bu hastalığı önleyebiliyor.

3-Kabakulak


Kabakulak, tükürük bezlerini etkileyerek şişmelerine neden olan viral bir enfeksiyondur. Genellikle enfekte bir kişinin burnundan veya boğazından havadaki damlacıklar yoluyla yayılıyor. Aşı ile kolayca önlenebilen bu hastalık, aşılanmamış gruplarda hala ara sıra ortaya çıksa da, artık eskisi kadar yaygın değil.

Semptomlar tipik olarak ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, yorgunluk ve iştahsızlıktır. Kabakulaktan kurtulmak yaklaşık iki hafta sürer ve tedavi genellikle semptomların giderilmesine odaklanır.

4-Çocuk felci (Polio)


Polio, öncelikle küçük çocukları etkileyen oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Virüs ağız yoluyla veya kontamine yiyecek ve su yoluyla bulaşır. Bağırsakta bir kez sinir sistemini istila edebilir ve felce neden olabiliyor.

Semptomlar ateş, uzuv ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve boyunda sertlik içerir. Çocuk felci için bir tedavi bulunmamakla birlikte, ABD’de büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Ve çocuklukta verilen rutin bir aşıdır.

5-Menenjit


Birçok virüs türü, ciddi ancak bakteriyel menenjitten daha az şiddetli olan viral menenjite neden olabilir. Bu hastalık solunum salgıları yoluyla bir kişiden diğerine yayılabiliyor. Bundan dolayı bu hastalı da öpüşmeyle bulaşan hastalıklar arasında.

Semptomlar ateş, baş ağrısı, boyun tutulması, mide bulantısı ve kusmayı içerir. Viral menenjit için herhangi bir ilaç olmamasına rağmen, sağlıklı bağışıklık sistemine sahip kişiler genellikle kendi başlarına iyileşirler.

öpüşmeyle-hangi-hastalıklar-bulaşır

6-Uçuk (Oral herpes)


Uçuk en yaygın olarak soğuk yaralar veya ateş kabarcıkları olarak adlandırılıyor. Enfekte bir bölge ile kırık cilt veya mukoza zarı arasındaki doğrudan temas yoluyla bulaşıyor. Ne yazık ki, virüsü bir kez kaparsanız, sonsuza kadar sizinle kalıyor.

Ek olarak, herpes simpleks tip 1 suşunun neden olduğu oral herpes, genital herpes’e neden olabilir. Bununla birlikte, oral uçuk salgınları genellikle az sayıdadır. Bir salgın sırasında semptomlar genellikle ortalama 8-10 gün sürer ve uçuklar kendi kendine iyileşiyor.

7-Dişeti Hastalığı


Bakteriler, mukus ve diğer parçacıklar sürekli olarak ağzımızda yaşar ve birikerek plak oluşturabiliyor. Fırçalamak ve diş ipi kullanmak plaktan kurtulmaya yardımcı olur. Ancak iyice temizlenmezse diş eti çizgisinin altında plak birikebilir ve diş eti hastalığına neden olabiliyor.

Diş eti hastalığı periodontitis ve diş eti iltihabı derler. Öpüşme yoluyla yayılmasa da, buna neden olan kötü bakteriler yayılabiliyor. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak en iyi savunmanızdır.

8-Sitomegalovirüs


Sitomegalovirüs (CMV), herpes ailesinden bir virüstür. Bu hastalık kan, idrar, meni ve anne sütü ile olduğu gibi tükürük yoluyla da yayılıyor. Tüm herpes virüsleri gibi, CMV de özellikle sağlıklıysanız vücutta uzun süre uykuda kalabiliyor. Bu virüs hemen hemen herkese bulaşsa da, semptomlar genellikle bağışıklığı zayıf olanlarda oluyor.

Belirtiler yorgunluk, ateş, kas ağrıları ve daha ciddi vakalarda zatürre, beyin iltihabı, nöbetler ve görme bozukluğunu içerebiliyor. CMV’nin tedavisi bulunmamakla birlikte, sağlıklı çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle virüs tedavisine ihtiyaç duyulmaz.

9-Mononükleoz (Mono)


Genellikle Epstein-Barr virüsünün (EBV) neden olduğu bu hastalık tükürük yoluyla yayılıyor. Ve genellikle mono veya öpüşme hastalığı olarak adlandırılıyor. Semptomlar gribe çok benzer ve ateş, boğaz ağrısı, yorgunluk, kas zayıflığı ve şişmiş lenf bezlerini içerir.

Enfeksiyon ve ilgili semptomlar genellikle bir ila iki ay arasında sürer. 15-30 yaş arası ve düzenli olarak çok sayıda insanla temas halinde olan gençler en fazla risk altındadır. Mononükleoz için herhangi bir tedavi bulunmamakla birlikte, dinlenmek, susuz kalmak ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları almak genellikle yardımcı oluyor.

Bu yazıda öpüşme yoluyla bulaşan hastalıkları gördük. Öpücük hastalığı enfeksiyöz mononükleoz nasıl bulaşır sorusunun detayını bu linkten öğrenebilirsiniz.

 

Çocuklarda Öpücük Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Öpücük Hastalığı Enfeksiyöz Mononükleoz Nasıl Bulaşır?

Sperm Morfolojisi Nedir Neden Yapılır Nasıl Düzelir?