Hamileliğin 31 Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır

Hamileliğin 31. Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır

Hamileliğin 31. Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır

Hamileliğin 31 Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır

Hamileliğin 31. haftasında bebeğinizin gelişimi nasıldır? 31. haftada bebeğin kilosu ortalama 1520 gram ve boyu da 42 cm’dir. Bebeğiniz doğumdan sonra ihtiyaç duyacağı göz kırpma ve nefes alma gibi bazı becerilerine sahiptir. Özellikle vücudunuz da Braxon Hicks kasılmaları ve muhtemelen bir miktar kolostrum sızıntısı ile pratik yapıyor olabiliyo

31 Haftalık Hamilelik Kaç Aylık? 7 ay 3 hafta

Hangi Trimester? Üçüncü üç aylık dönem

Kaç Hafta Kalacak? 9 hafta

31. Haftada Bebeğinizin Gelişimi

31. haftada bebek başının üstünden kalçalarının altına kadar 28.3 santimetre daha uzundur. Ve 31. haftada bebeğin boyu yaklaşık 40,3 santimetredir. Özellikle başlarının tepesinden topuklarına kadar 1.707 gram etrafında ağırlığındadır.

Hamileliğin 31. Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır

1-Gözler


31. hafta gibi kısa bir sürede ultrason, bebeğinizin göz kapaklarının yanıp sönmesinin küçük hareketlerini algılayabiliyor. Araştırmalar özellikle 31. haftalık bebeklerin çok yavaş göz kırptığını gösteriyor. Saatte yaklaşık 6 ila 15 kez dakikada 19-20 kez göz kırpan yetişkinlere kıyasla.

2-Akciğerler


Akciğerler olgunlaşmaya devam ederken, bebeğiniz hala bu nefes alma becerileri üzerinde çalışıyor. Solunum hareketleri 28. haftada %10’dan %20’ye, 30 haftadan sonra %30 ila %40’a yükselir.

3-Rahim Dışında Hayatta Kalma


31. haftada, bir bebek çok erken doğum kategorisinin son haftasındadır. Bir bebeğin anne karnında tamamladığı her hafta, prematüreliğe bağlı engelsiz yaşama şansı daha da artıyor. 31. haftada bebek erken doğarsa yaşar mı? Bebekler en az birkaç hafta NICU’da özel bakıma ihtiyaç duyacaklar. Ancak 31. haftada hayatta kalma oranı %99’a kadar çıkıyor.

4-Bu Hafta Ortak Belirtileriniz


Emzirmeyi planlıyor olsanız da olmasanız da 31. haftalık hamilelikte göğüsleriniz hazırlanıyor. Hatta bazen meme uçlarınızdan kremsi, sarımsı veya ince, sulu bir maddenin sızdığını fark etmiş olabilirsiniz. Rahminiz de muhtemelen bazı pratik kasılmalarla doğum için hazırlanıyor.

5-Sızdıran Göğüsler


Hamilelik sırasında göğüsleriniz büyür ve bebeğiniz için süt yapmaya hazırlanır. Kolostrum olarak bilinen ilk sütün çok küçük bir miktarını 16. haftadan itibaren yapmaya başlarsınız. Hatta ikinci trimesterde meme uçlarınızdan sızmaya başlayabilir. Ancak üçüncü trimesterde sızıntıyı görmek daha yaygındır.

6-Kişisel Bakım İpuçları


Bebeğinizi nasıl beslemeyi planladığınız kişisel bir karardır. Sağlayıcınız ve doğum destek ekibinizle paylaşmak için doğum tercihlerinizi düşündüğünüz gibi, bebek gelmeden önce beslenme seçeneklerini tartmak ve sizin ve aileniz için neyin en iyi olduğuna karar vermek için zamanı kullanın.

Sızıntıyla İlgili Endişeler


Beklemediğiniz bir anda meme uçlarınızdan akıntı geldiğini fark etmek şok edici veya korkutucu olabilir. Ancak hamilelik sırasında az miktarda sızıntı olması normaldir. İşte bilmeniz gerekenler:

-Cinsel aktivite sırasında az miktarda kolostrum sızabilir ve bu normaldir.

-Tüm hamile anneler kolostrum sızdırmaz, bu nedenle görmezseniz endişelenmeyin. Sızıntı olmaması, göğüslerinizin anne sütü yapmaya hazır olmadığı anlamına gelmez.

-Az miktarda beyaz veya sarı akıntı normal olsa da, sizi ilgilendiren herhangi bir değişiklik hakkında konuşmak için doktorunuzu arama konusunda kendinizi rahat hissetmelisiniz.

-Lekeleri önlemek için sütyeninize bir doku veya emzirme göğüs pedi takabilirsiniz.

-Çok miktarda kolostrum yapmıyorsunuz, bu nedenle hamilelik sırasında sızıntı yaşarsanız, sutyeninizde yalnızca bir veya iki damla veya leke fark edebilirsiniz.

Besleme Seçeneklerinizi Düşünün


Bir süredir bebek besleme seçenekleriniz üzerinde kafa yoruyor olmanız iyi bir bahse girer. Emzirme ve biberonla beslemeye ek olarak, sağlayıcınıza emzirme danışmanınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize farklı yöntemlerin artılarını ve eksilerini sorun. Sorabileceğiniz sorular şunları içerir:

-Toplum içinde hemşireliği nasıl hallediyorsunuz?

-Meme başı karışıklığı sizin için gerçekten bir problem miydi?

-Karma besleme için seçilecek en iyi biberonlar hangileridir?

Çok çeşitli bakış açılarını ve deneyimleri duymak, ne yapmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olabiliyor. Beklenen teslim tarihinize yaklaştığınızda şunları da isteyeceksiniz:

-Tercihiniz buysa, emzirmeyi desteklediğinden emin olmak için doğum planınızı gözden geçirin.

-Sağlayıcınız ve çocuk doktorunuz, diğer ebeveynler gibi sizi doğru yöne yönlendirebiliyor.

-Partnerinizle beslenme planlarınız ve hedefleriniz hakkında konuşun. Aynı sayfada olduğunuzdan ve destek alacağınızdan emin olun.

31. Hafta Kontrol Listeniz

-Braxton-Hicks kasılmaları sırasında doğum nefesi alıştırması yapma fırsatını yakalayın.

-Zevk aldığınız bazı güvenli fiziksel aktivitelere katılın.

-Beslenme seçenekleri ve destek hakkında daha fazla bilgi edinmek için emzirme uzmanı ve diğer annelerle konuşun.

-Çocuğunuzu beslemekle ilgili duygularınızı eşinizle tartışın.

-Sizi ilgilendiren herhangi bir semptom hakkında doktorunuzla konuşun.

Yüksek Riskli Doğumda İstenen Testler

Muhtemelen başka bir doğum öncesi kontrol için önümüzdeki hafta tekrar sağlayıcınızın ofisinde olacaksınız. Çoğunlukla, aynı eski rutin olacak. Olağan kontrollere ek olarak, sağlayıcınız 27 ila 36 hafta arasında boğmaca aşısı sunabiliyor. Yüksek riskli bir kategoriye girerseniz, sağlayıcınız önümüzdeki haftadan itibaren doğum öncesi testleri planlayabiliyor. Bu testler şunları içerebiliyor:

-Biyofiziksel profil /Değiştirilmiş biyofiziksel profil

-Kasılma stres testi

-Göbek arterinin doppleri

-Fetal non-stres testi (NST)

Hamileliğin 31. Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır

Amniyotik Sıvısı Nedir Ne işe Yarar?

Amniyotik sıvı, bebeğinizi rahim içinde çevreleyen ve koruyan sıvıdır. Sıvı miktarı hamileliğiniz boyunca artar. 34. hafta civarında, seviye ortalama 1 1/2 pint (800 mililitre) ile zirveye ulaşır. Çok az veya çok fazla amniyotik sıvı bir sorun olduğu anlamına gelebilir veya ileride bir soruna neden olabiliyor.

Oligohidramnios


Bir amniyon sıvısı düşük seviyede (oligohidramnioz) gebeliklerin% 1 ila% 5 olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oligohidramnios, hamileliğin sonunda sıvı sızmasından, plasentayla ilgili bir sorundan veya bebekle ilgili bir sorundan kaynaklanabiliyor. Ayrıca bilinen bir nedeni olmayabiliyor.

Herhangi bir belirti olmayabilir, ancak sağlayıcınız yumru veya bebeğinizin gebeliğin bu aşamada beklenenden küçük görünür eğer amniyotik sıvı düşük olduğundan şüphe edilebilir.

Bu durumu teşhis etmek için sağlayıcınız bir ultrason kullanarak amniyotik sıvı miktarını ölçecektir. Hamileliğiniz de muhtemelen yakından izlenecektir. Ve stressiz test ve kasılma stres testi gibi ek testler yaptırmanız gerekebiliyor. Düşük sıvı, fetal distres belirtisi olabilirken, vakaların çoğunda fetal sonuçları etkilemez. Ancak, sağlayıcınızın son tarihten biraz önce teslim etmenizi tavsiye etmesi mümkündür.

Polihidramnios


Çok az amniyotik sıvının tersi, çok fazla amniyotik sıvıdır. Gebeliklerin yaklaşık % 1’inde aşırı amniyotik sıvı (polihidramnios ) görülür.

Polihidramnios Hangi Durumlarda Olur?

Birden fazla bebek taşıyorsanız, gestasyonel diyabetiniz varsa veya doğum kusuru olan bir bebeğiniz varsa polihidramnios olabiliyor. Bazı durumlarda, nedeni bilinmemektedir.

Polihidramnios’unuz varsa, beklediğinizden daha büyük ölçüyor olabilirsiniz ve nefes darlığı, karın rahatsızlığı ve pelvik bölgenizde baskı gibi semptomlarınız olabiliyor.

Sağlayıcınız rutin bir ultrason sırasında polihidramnios keşfedebiliyor. Durum en sık son üç aylık dönemde ortaya çıkar ve genellikle size veya bebeğe zarar vermez.

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi

Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler En İyi Zaman Hangisi