Alghero Katedrali Hakkında En İlginç Gerçekler

Alghero Katedrali Hakkında En İlginç Gerçekler

Algero Katedrali Hakkında En İlginç Gerçekler…

Sardunya, Sassari’de bulunan Alghero katedrali, bir zamanlar Piskoposluk Piskoposu’nun başka bir piskoposluğa katılmadan önce oturduğu bir Roma Katolik Bazilikasıdır. Kilise yakın zamanda tadilattan geçmiştir. Ve 2014 yılında açılışına kadar tamamen iskele ile kaplanmıştır. Geç Gotik şaheseri özellikle şehrin kalbinde yer almaktadır.  Devasa kilise, Piazza Duomo‘ya bakmaktadır.

İşte Alghero katedrali hakkında bazı ilginç gerçekler

Alghero-Katedrali-Hakkında-bilgi

1-Farklı Dillerde Takma Ada Sahip


Algero Katedrali’nin hem İtalyanca hem de İngilizce olarak farklı takma adları vardır. Katedral ayrıca popüler olarak ‘Immaculate Aziz Meryem Katedrali’, Duomo di Alghero ve Catterdale di Santa Maria Immacolata olarak da adlandırılıyor.

2- Meryem Ana Onuruna Yapıldı


Meryem Ana Katedrali, Meryem Ana’nın onuruna inşa edilmiştir.

3-Kutsama


Algero katedrali, temeli atıldıktan 400 yıl sonra kutsandı. Bölgenin soyluları projeyi finanse etti. Kararname Papa II. Julius tarafından kabul ediliyor.

4-Mimari


Algero Katedrali Katalan tarzında inşa edilmiştir. Tasarım katedralin beş şapeli boyunca görülmektedir. Presbytery’nin ambulatuvarı aynı zamanda mimarinin tarzını da tasvir ediyor. İki nef ve nef Geç Rönesans tarzında tasarlanmıştır. Güneşin yoğunluğunun yüksek olduğu günlerde iç mekan genellikle çok serindir.

5-Gotik Yapının İlk Alanı


Çan kulesi, katedralin arka tarafında yer almaktadır. Çan kulesi, Gotik yapının ilk alanının bir bölümünü oluşturur. Kule, bir dizi sivri kemer açıklığına ve sekizgen bir namluya sahiptir. Kemer açıklıkları, piramit şeklinde ince bir sivri uçla taçlandırılmıştır. Gotik tarzdaki çan kulesi, özellikle yüksek sezonda sık ziyaret ediliyor. Sütunlar ve sütunlarla sınırlandırılmış üç nef vardır. Üçgen biçimli bir alınlığı destekleyen dört neoklasik Dor tarzı sütun vardır.

Alghero-Katedrali-nerede

6- Kalan 5 Sunak Papaz Evinde Yer Alıyor


Katedralde toplam altı şapel var. Bu katedraller kutsal sanat eserleriyle doludur. Katedralin sağ tarafında bulunan ilk şapel, Kutsal Ayin onuruna inşa edilmiştir. Şapelin büyük bir sunağı vardır. Kalan 5 sunak, papaz evinde yer alıyor. Presbytery bir korkuluk ile çevrilidir. Sunağa çıkan merdivenlerin iki yanında iki mermer aslan yapısı vardır. Korkuluklu sunak, meleklerin eşlik ettiği Immaculate Conception’ı tasvir eden bir kalıntı koleksiyonuna sahiptir.

7- Cenevre’den Bir Sanatçı Tarafından Tasarlandı


Katedralin ana sunağı Cenevre’den bir sanatçı tarafından tasarlandı. Sunak, meleklerle çevrili Lekesiz Meryem’i tasvir eden bir heykel tasarımlarına sahiptir. Guiseppe ayrıca kürsü ve ambulatuvarı da tasarladı.

8- Soyluların Mezarı Üzerine İnşa Edilmiştir


Katedral, soyluların mezarı üzerine inşa edilmiştir. Mezar yeri, İtalyan doğumlu bir dük olan Montferrat Dükü’nün dinlenme yeridir. Aynı zamanda dükün küçük kardeşi Asti Kontu’nun özellikle mezar yeridir. Asti Kontunun sıtmadan öldüğüne inanılıyor. Kalıntılarını barındıran mermer ise Felice Festa tarafından yapılmıştır.

Ales Katedrali Hakkında Bilgi En İlginç Gerçekler

Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede