Nepal’de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme

Nepal'de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme

Nepal'de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme

Nepal’de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme…

Nepal yemekleri, iki büyük komşusu Hindistan ve Tibet’ten etkilenmiştir. Ancak karayla çevrili ulusa özgü birçok özelliğe sahiptir. Pek çok Tibet yemeği günlük hayatın içine girmiş ve Nepal mutfağına girmiştir. Bu arada, baharatlı köri, Hint körisinden çok daha az kremsi veya yağlı olmasına rağmen Nepal mutfağında büyüktür. Vejetaryenlik Hindistan’da olduğu kadar Nepal’de de yaygın değil. Ancak vejetaryen yemek bulmak çok kolay.

İşte Nepal’de Seyahat Ederken Denemeniz Gereken 10 Yemek

1-Dal Bhat


1-Dal Bhat

Dal Bhat’ın genellikle Nepal’in ulusal yemeği olduğu söylenir. Ve ülke genelinde bir elyaftır. Satın aldığınız yere bağlı olarak çok basit veya çok ayrıntılı olabilen bir yemek koleksiyonu kadar tek bir yemek değil.

En basit haliyle, Dal Bhat mercimek köri ve pirinçtir. Her ikisi de Nepal ikliminde iyi yetişir. Birçok toprak sahibi köylünün kendi pirinç, mercimek ve diğer sebzelerini yetiştirdikleri küçük bir arazi parçası var.

Kantinlerde Bulabilirsiniz

Çoğu restoranda Dal Bhat’ınızı tavuk, koyun eti, bufalo veya sebze köri ile sipariş etme seçeneğiniz olacak. Bazen size birkaç farklı sebze körisi veriliyor. Ancak genellikle sadece bir et.

Genellikle çıtır bir papad, biraz turşu, taze pul biber, dilim salatalık ve lahana salatası ve sade yoğurt ile servis ediliyor. Dal Bhat Nepal’de hemen hemen her yerde oluyor. Ve sağlanan sebze veya et körileri bölgeye ve mevsime göre değişir. Basit kantinlerde ucuz ve basit Dal Bhat yemekleri bulabilirsiniz.

2-Samay Baje


2-Samay Baje

Dal Bhat’a biraz benzeyen ancak kültürel olarak farklı olan Samay Baje, ritüel ve dini önemi olan bir Newari yemek takımıdır. Newarlar, Katmandu Vadisi’nin yerli sakinleridir. Ve Katmandu, Patan ve Bhaktapur’un merkezinde gördüğünüz kültür ve mimarinin çoğu Newari’dir.

Mutfağı, çok daha sıcak olma eğiliminde olduğu ve farklı baharat, et, sebze ve bakliyat kombinasyonu kullandığı için diğer Nepal yemeklerinden farklıdır. Newari olmayan Nepalliler arasında oldukça popülerdir. Ve Katmandu Vadisi boyunca mütevazı lokantalarda yaygın olarak var. Ancak başkent bölgesinin dışında, Newari yemeklerini bulmak o kadar kolay değil.

Samay baje, Newari festivallerinde ve aile toplantılarında servis ediliyor. Genellikle pişmiş pirinçten ziyade kurutulmuş dövülmüş pirinç. Ayrıca çeşitli fasulye körileri, kuru soya fasulyesi, turşu, et körileri ve sıklıkla haşlanmış ve sahanda yumurtadan oluşur.

3- Momolar


3- Momolar

Momos, kıyılmış sebze veya etle doldurulmuş, daha sonra buğulanmış, kızartılmış veya baharatlı bir çorbada servis edilen pirinç unlu köftelerdir. Teknik olarak Tibetli olmalarına rağmen, tüm etnik kökenlerden Nepalliler arasında çok popüler bir atıştırmalıktır. Ve Nepal, özellikle Katmandu, büyük bir Tibet mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığı için, ülke mutfağının önemli bir parçası haline geldiler.

4-Chatpate


4-Chatpate

Chatpate (chaat olarak da bilinir) Güney Asya’da popüler bir atıştırmalıktır. Ve genellikle yol kenarındaki küçük arabalarda ve tezgahlarda satılıyor. Patlamış pirinç, kuru hazır erişte, taze kişniş, domates, salatalık, soğan, patates, bezelye, limon suyu ve biber gibi gevrek ve lezzetli malzemelerden oluşur. Oldukça baharatlı olabiliyor, bu yüzden hassas zevkleriniz varsa not alın!

5- Gündruk


5- Gündruk

Gundruk, kara lahana veya hardal, turp, karnabahar veya lahana bitkilerinin yaprakları gibi fermente ve kuru yeşil sebzelerdir. Tepelik ve dağlık bölgelerde, yıl boyunca bulunamayacak olan sebzeleri muhafaza etmenin bir yolu olarak hazırlıyorlar.

Gundruk, çok lezzetli bir tada sahiptir. Ve lezzet, kullanılan ürün türlerine bağlıdır. Genellikle körilerde veya çorbalarda diğer sebzelerle karıştırılır ve dal bhat’a eşlik edebiliyor.

6- Juju Dhau


6- Juju Dhau

Juju Dhau, Bhaktapur’un bir spesiyalitesidir. Ve kremalı yoğurdun tadına bakmadan antik kente hiçbir gezi tamamlanmış sayılmaz. Kaynatılmış ve tatlandırılmış bufalo sütünden yapılıyor.

Daha sonra ısınmak için bir kil kavanoza koyuyorlar. Kil kavanoz fazla suyu emer. Böylece kalan yoğurt kalın ve kremsi olur. En iyi Bhaktapur’da denense de, juju dhau’yu Katmandu Vadisi’nin çeşitli yerlerinde var.. “King Curd” reklamını yapan küçük dükkanlara dikkat edin.

7- Sel Roti


7- Sel Roti

Sel Roti, derin yağda kızarttıkları ve şekerle tat verdikleri pirinç hamuru halkalarıdır. Soğuduklarında sertleşme eğiliminde oldukları için en iyi şekilde sıcak yenirler. Sel Roti, çörek veya Hint jalebisine biraz benzese de, neredeyse o kadar tatlı değiller.

Nepal atıştırmalıkları her zaman Dashain ve Tihaar festivallerinde, ayrıca düğünlerde ve diğer kutlamalarda servis ediliyor. Ayrıca yılın herhangi bir zamanında, özellikle kahvaltı saatinde, sokak kenarındaki atıştırmalık tezgahlarından satın alınabilirler.

8-Thukpa


8-Thukpa

Thukpa, doğu Tibet ve doğu Nepal’den gelen bir erişte çorbasıdır. Erişte, havuç ve taze soğan gibi ince dilim sebzeler, baharatlar ve bazen yumurtadan oluşur.

Thukpa, ülke genelinde, özellikle düşük maliyetli ve orta sınıf kafelerde var. Ve neredeyse her zaman trekking rotalarındaki çay evlerinde servis ediliyor. Çok sıcak olduğu için, soğuk bir Katmandu kış gününde veya dağlarda birkaç saatlik yürüyüşten sonra en çok hoş karşılanır.

9-Tibet Ekmeği


9-Tibet Ekmeği

Bir yürüyüşe çıkmadan önce güne başlamak için doyurucu bir yol arıyorsanız, menüde Tibet ekmeği olup olmadığına bakın. Everest bölgesi gibi etnik olarak Tibetli nüfusa sahip bölgelerde olması gerekir. İçi yumuşak, dışı çıtır çıtır ve sıcak servis edilen yuvarlak bir gözleme türüdür.

Genellikle hafif tatlı olan Tibet ekmeği sade veya tereyağı, yumurta veya bal ile yenebiliyor. Bazı çayevlerinde fıstık ezmesi ile bile yiyebilirsiniz! Tibet bölgelerinin dışında yaygın olarak bulunmuyor. Ancak Katmandu’nun Tibet yerleşim bölgesi Boudha’daki bazı otellerin kahvaltı menülerinde bulabilirsiniz.

10- Yomari


10- Yomari

Yomari, Aralık ayında kendi festivali olan Yomari Punhi’yi alan bir Newari muamelesidir. Bu sivri, belli belirsiz balık şeklindeki köfteler pirinç unundan yapılıyor. Ve siyah melas veya beyaz hindistancevizi, süt ve susam tohumu ezmesi ile dolduruyorlar. Bazen tuzlu köriler ile servis edilirken, kendileri de oldukça tatlıdır.

Yerel kadınlar tarafından işletilen Patan’daki Pulchowk Yolu üzerindeki The Village Cafe, tek başına veya bir setin parçası olarak harika yomari yapıyor. Yomari’yi yerel süpermarket zinciri Bhat Bhateni’nin ekmek bölümünde de bulabilirsiniz. En iyi taze servis edilmelerine rağmen, mükemmel bir piknik atıştırması yaparlar.

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

İngiltere’de Yenilebilecek En İyi ve Lezzetli 14 Yiyecek

Dubai’de Kahvaltı Yapabileceğiniz En İyi Mekanlar