Buzdolabına Asla Yerleştirilmemesi Gereken 21 Gıda

Buzdolabına Asla Yerleştirilmemesi Gereken 21 Gıda

Buzdolabına Asla Yerleştirilmemesi Gereken 21 Gıda

Buzdolabına Asla Yerleştirilmemesi Gereken 21 Gıda…

Soğutma, birçok hazır ve pişmiş gıda türü üzerinde zararlı bakterilerin yayılmasını önemli ölçüde engelleyecektir. Yiyeceklerin her zaman 35 ila 38 derece arasında bir sıcaklıkta soğutulması tavsiye edilir. Soğutma, birçok farklı gıda türünde bozulmayı azaltabilse de, mutfaktaki her yenilebilir ürün için önerilmez. Daha düşük sıcaklıklar, çeşitli gıdaların dokusunu ve tadını ve hatta bazen besin değerini değiştirebilir. Bu yazıda buzdolabına koymamanız gereken 21 gıdayı ve dolayısıyla bunların neden sıcaklıkta en iyi şekilde gözden kaçırıldığını açıklayacağız.

İşte Buzdolabına Asla Konulmaması Gereken Gıdalar

Buzdolabına-Asla-Yerleştirilmemesi-Gereken-21-Gıda

1-Kahve


Kahvenin mümkün olduğunca taze kalması için kuru ve serin bir alana ihtiyacı vardır. Buzdolabı sıcaklıkları normalde çok soğuktur. Kahve ayrıca yüksek kaliteyi korumak için hava geçirmez bir kapta kalmalıdır. Ulusal Kahve Derneği, kahve çekirdeklerinin sıcaklıkta, ısı, nem ve ışıktan uzak tutulması gerektiğini belirtmektedir.

2-Un


Un normalde daha düşük sıcaklıklardan zarar görmez. Sadece buzdolabında kalması gerekmez. Ancak çoğu insanın buzdolabı dolu olduğundan, unun hava geçirmez bir kapta saklandığı sürece iyi olduğunu bilmek güzel.

3- Ekmek


Soğuk sıcaklıklar birçok ürün üzerinde kurutma etkisine sahip olma eğilimindedir. Ekmek ayrıca soğutulursa kuru ve ekşi olabilen bir yiyecek olabiliyor. Soğuk bir ortamda çok uzun süre tutulursa ekmek de çiğnenebiliyor.

4-Armut


Bazı insanlar meyvelerini soğuk yemeyi tercih eder. Bununla birlikte, daha düşük sıcaklıklar, armut gibi meyvelerin gevrek dokusunu yok edecektir. Armutlar, buzdolabında çok uzun süre bırakılırsa yumuşak ve duygusal hale gelebiliyor.

5-Elma


Çoğu meyve türü buzdolabından çıkarıldığında daha iyidir. Lezzet ve doku, buzdolabından daha sıcak sıcaklıklarda muhafaza edildiğinde daha iyi korur. Elmalar, sıcaklıkta tutulduğunda genellikle 1 veya 2 hafta dayanır.

Buzdolabına-konulmayacak-Gıdalar

6- Kavun


Bu meyve kesilmediği sürece buzdolabının dışında saklanması en iyisidir. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yapılan araştırmalar, kavunun besin değerinin genellikle düşük sıcaklıklardan olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Sadece dilimlenmiş kavunlar buzdolabında saklanmalıdır.

7-Kabak


Bazı insanlar, onları korumak için buzdolabında tutmak isteyebiliyor. Ancak soğuk bir ortam, kabaklara kolayca zarar verebiliyor. Kuru ve serin bir ortamda saklanmaları gerekir. Ancak soğutulmuş sıcaklıklarda değil.

8- Salatalık


Salatalığın derisi aşırı soğuğa maruz kaldığında zarar görebiliyor. Minnesota Üniversitesi, salatalıkların buzdolabında değil mutfakta serin bir yerde saklanmasını öneriyor. İdeal olarak, salatalıklar yaklaşık 12 ℃, sıcaklıktan daha soğuk ama kesinlikle buzdolabından daha sıcak saklanmalıdır. Birkaç hafta iyi kalacaklar.

9- Çikolata


Pek çok kişi şekerlerini ve diğer favori çikolata çeşitlerini, erimemeleri veya fazla yumuşamamaları için buzdolabına koyar. En önemli sorun, soğuğa maruz kaldıktan sonra bile tadının değişebilmesidir. Çikolata buzdolabından çıkarıldıktan ve daha sıcak havaya maruz bırakıldıktan sonra şeker patlaması olarak adlandırılan olay meydana gelir. Bu sonuçta grenli bir kaplamanın oluşmasına ve çubuğun dokusunu bozmasına neden olabiliyor.

10- Muz


Muz sıcak iklimlerde yetiştirilir ve sıcaklıkta tutulduğunda besinlerini daha iyi korur. Bunları buzdolabına koymak da doğal olarak gerçekleşen olgunlaşma sürecini engelleyecektir. Muz daha düşük sıcaklıklarda tutulduğunda bile hücre hasarı meydana gelebiliyor.

11- Hardal


Ketçap gibi, hardalda da doğal koruyucu görevi gören asitler vardır. Hardal, kabine içinde birkaç ay iyi kalacak. Bir şişe hardalı soğutup soğutmamak tam da bir zevk meselesine haline geliyor.

12- Turşu


Turşuların çoğu soğutuyorlar. Ancak gerçekten olması gerekmez. Yüksek tuz içeriği de dahil olmak üzere çoğu turşunun yapılma şekli, onları buzdolabında bekletmeyi gereksiz kılar. Aslına bakılırsa dekapaj tipik olarak bir gıda muhafaza yöntemi olarak kullanılıyor.

13- Patates


Patatesler kuru ve serin bir yerde saklandığında en iyi tadı verir. Ayrıca siz onları kullanmaya hazır olana kadar yıkanmamış halde kalmaları gerekir. Buzdolabı sıcaklıkları, nişastaların kesintiye uğramasına neden olarak patateslerin kumlu ve hatta tatlı olmasına neden olur. Patatesler soğutulursa, pişirme işlemi sırasında kabukları erken kararabiliyor.

14- Portakal


Narenciye meyveleri asit bakımından yüksektir. Ve çok soğuk sıcaklıklardan zarar görmelidir. Cilt ayrıca buzdolabında saklandığında donuklaşabiliyor ve lekelenebiliyor. Portakallar çok kalın ve sert bir cilde sahip olduklarından, daha sıcak ortamlarda iyi performans gösterirler.

15- Zeytinyağı


Zeytinyağı karanlık, serin bir yerde ve sıkıca kapatılmış bir kapta saklanmalıdır. Daha soğuk sıcaklıklar, yağın neredeyse tereyağı gibi bir dokuya sertleşmesine neden olur. Journal of Food Science tarafından bildirilen bir araştırma, yağın 6 ay veya daha uzun süre rafta bırakılırsa antioksidan faydalarını kaybetmeye başlayabileceğini belirtti.

Buzdolabına-Asla-Yerleştirilmemesi-Gereken-21-Gıda2

16- Ketçap


Çoğu ketçap şişesi açıldıktan sonra buzdolabına koymanızı söylese de, ketçapta genellikle buzdolabında bozulmaması için yeterli koruyucu var. Birçok restoran ketçap şişelerini uzun süre masada tutacaktır.

17-Fıstık Ezmesi


Onunla çok iyi giden jöle veya reçellerin aksine, yayılma sıcaklıkta tutulmalıdır. Buzdolabında saklarsa muhtemelen kurur ve sertleşir. Kremsi, sürülecek yayılma için karanlık ve kuru bir yerde kalması tavsiye ediliyor. İstisna, soğutulmadığı takdirde ayrılabilen tamamen doğal yayılmadır.

18- Bal


Business Insider’ın bilim bölümüne göre balın buzdolabında saklanması balın kristalleşmesine neden olabiliyor. Ayrıca son derece kalınlaşacak ve dökülmesi veya kaşıkla dışarı atılması zor olacaktır. Bal aynı zamanda doğal olarak kendini koruma özelliğine sahip bir gıda olabiliyor. Ve sıcaklıkta belirsiz bir süre boyunca iyi kalması gerekir.

19- Mühürlü Ton Balığı


Çoğumuz, ton balığının kutudan çıkar çıkmaz sıcaklıkta saklanırsa daha lezzetli olduğuna inanırız.

20- Sarımsak


Sarımsak da kesinlikle buzdolabında saklanmaması gereken bir yiyecek ve lastik gibi olabiliyor, buzdolabında küflenebiliyor. Sarımsak, dolaşımdaki havadan yararlanan başka bir gıda maddesidir

21- Soğan


Soğanlar buzdolabında tutulduğunda genellikle yumuşar ve hatta küf tutabiliyor. Tezgahın üzerinde tutulduğunda en uzun süre dayanırlar. Soğanların biraz hava dolaşımına ihtiyacı vardır. Ve sıklıkla satın alındıkları file torba içinde tutulmalıdır.

Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması 50 Yiyecek

Metabolizmayı Hızlandıracak En İyi 4 Yiyecek!

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olan 17 Harika Yiyecek