Sarılmanın İnsan Sağlığına Faydaları Neler İşte 6 Fayda

Sarılmanın İnsan Sağlığına Faydaları Neler İşte 6 Fayda

Sarılmanın İnsan Sağlığına Faydaları Neler İşte 6 Fayda

Sarılmanın İnsan Sağlığına Faydaları Neler İşte 6 Fayda…

Sarılmak, insanlar arasındaki en önemli eylemlerinden biridir. Üzüldüğümüzde, sevindiğimizde, mutlu olduğumuzda sarılıyoruz ama neden birine sarılma ihtiyacı hissediyoruz? Duygusal destek için mi yoksa insan doğası mı? Sarılmanın rahatlatıcı olduğu kadar sağlığa da faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden bu yazıda sarılmanın sağlığa faydalarına bakacağız.

1-Sarılmak Stres Ve Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Birisi hoş olmayan veya üzücü bir şey yaşıyorsa, doğal tepkimiz onu sarmak ve onu rahatlatmaktır. Ancak bu sadece sarılmaya ihtiyacı olan kişiye fayda sağlamaz. Fiziksel dokunuşun stres seviyelerini azalttığı ve kişiyi sakinleştirdiği kanıtlanmıştır. Ancak aynı şekilde sarılan kişi için de geçerlidir. Önemsediğiniz birinin acı çekmesini izlemek üzücüdür ve o kişiye sarılarak veya onu tutarak ona sempati duyuyor ve şefkat gösteriyorsunuz.

Bu aynı zamanda durum hakkında daha iyi ve daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Sarılmak sakinleştirici bir deneyim olabiliyor. Ve başka bir insanın dokunuşunu hissetmek stresi hafifletebiliyor. Sizi daha mutlu hissettirebiliyor. Bu da sağlıklı bir zihne yol açar.

Sarılmanın İnsan Sağlığına Faydaları Neler İşte 6 Fayda

2-Sarılmak, Çocukların Sağlıklı Beyinler Geliştirmesine Yardımcı Olur

Çocuklar, yetiştirilmeleri sırasında sarılmayı deneyimlemeye ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu sadece rahatlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda büyümelerine de yardımcı olur. Sarılma gibi insan teması, çocukların duyusal gelişim yoluyla sağlıklı ve güçlü bir beyin geliştirmelerine yardımcı olur. Sarmak, çocukların beyinlerinin büyümesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu en olumlu duyusal uyarıcı şeylerden biridir.

Sarılmanın daha az uygulandığı yetimhanelerde büyüyen çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, artan düzeyde bilişsel gelişim sorunları ve gelişmiş motor becerilerin eksikliğini göstermektedir.

3-Hayatta Kalmak İçin Günde Dört Sarılmaya İhtiyacımız Var

Büyümeye yardımcı olmak için sadece çocuklar olarak değil, yetişkinler olarak da sarılmaya ihtiyacımız var.Araştırmalar, günde sınırsız sarılmanın bize iyi geleceğini göstermiştir. Aile terapisti Virginia Satir’e göre varlığımız ve mutlu bir yaşam sürmemiz için şarttır.

Ünlü alıntısı, günde belirli bir miktarda sarılmanın ortalama yetişkin insan üzerindeki etkisine dair bir kılavuzdur. Hayatta kalmak için günde 4 sarılmaya ihtiyacımız var. Bakım için günde 8 sarılmaya ihtiyacımız var. Büyümek için günde 12 sarılmaya ihtiyacımız var.

İletişim becerilerini geliştirmek, güven inşa etmek ve stresi azaltmak için sarılmamız önemlidir.Satir, günde dört sarılmanın hayatta kalmamıza yardımcı olacağını söylüyor. Bu da yoğun hayatları olan çoğu insan için çok fazla görünebiliyor.

4-Sarılmak Bir İletişim Aracıdır

Sarmak, kelimelerin söylenemediği durumlarda bir rahatlık ve iletişim şeklidir. Sarılmada rahatlık buluruz çünkü genellikle çocukken gelişimimizle bağlantılı olan bir bağ ve güvenlik hissederiz.

Ebeveynlerin çocuklarına sarılmaları önemlidir. Çünkü sarılmayı yaşam boyu önemli olan rahatlık ve güvenlikle ilişkilendirmelerine yardımcı olur. Sarmak güven oluşturur. Bir insanı kollarına alarak ona yakın olmayı ve bağlanmayı seçiyorsun. Bu bağlantı, birinin dokunarak biriyle duygularını iletişim kurmasını sağlar.

Bazıları diğerlerinden daha samimi ve bazıları diğerlerinden daha rahatlatıcı olan birçok farklı sarılma türü vardır. Sarılmalar, sadece dokunmayı seçtiğiniz yerden veya bir sarılmanın fiziksel gücünden yüzlerce kelime söyleyebiliyor.

Romantik ilişkilerde, beline bir el ile onu sarmak, göğsün etrafına sarılmaktan daha samimi olabiliyor. Güçlü kucaklamalar, aranızdaki neşeyi veya gücü temsil edebiliyor. Birbirinizin gözlerine bakarak sarılmak daha romantik olabiliyor. Bu duyguları birbirinizle iletmek için sarılmak önemlidir. Ve birbirinize sevginizi göstermenin ve rahatlık almanın sağlıklı bir yolu olabiliyor.

Sarılmanın İnsan Sağlığına Faydaları Neler İşte 6 Fayda

5-Sarılmak Tansiyonu Düşürür

Sarılmanın kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Romantik partnerler arasında yapılan bir araştırma, sarılmanın kardiyovasküler aktiviteyi azaltabileceğini gösterdi.

Çalışma, 66 Afrikalı Amerikalı ve 117 Kafkasyalı romantik olarak ilgili veya birlikte yaşayan çiftleri içeriyordu. Deney, çiftlerin yarısının on dakikalık romantik bir video izlerken el ele tutuşup sarılmalarına izin verdi. Ve diğer yarısının partnerleriyle fiziksel temasa girmesine izin verilmedi.

Dokunabilen çiftler rahatladıkça ve sevildiklerini hissettikçe tansiyonlarının düştüğünü gösterdi. Sonuç olarak, sevgi dolu ilişkileri olan çiftlerin doğal olarak kan basıncını düşüreceklerini ve bu da kalbiniz için daha iyi olduğunu gösteriyor. Biriyle rahatlamış hissetmek veya biriyle sevgi dolu bir dokunuşu ilişkilendirmek sadece sizi rahatlatmayacak, aynı zamanda daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.

6-Sarılmak Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiriyor

Günde bir sarmak doktoru evinizden uzak tutar. Sardığımızda oksitosin hormonu salgılıyor. Daha yüksek Oksitosin seviyeleri iltihabı azaltabiliyor. Ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabiliyor.

19 Aralık 2014’te yayınlanan bir araştırma, sarılmanın sağlıklarını nasıl etkilediğini görmek için 404 sağlıklı yetişkini izledi. Araştırma, daha güçlü topluluklara ve arkadaşlık gruplarına sahip kişilerin ortalama olarak daha düzenli olarak kucaklandığını gösterdi.

Bu hastalar, çalışmadaki daha az desteğe ve daha şiddetli semptomlara sahip olan diğerlerinin aksine, küçük soğuk algınlığı semptomlarından da muztaripti. Sonuç olarak, destekleyici bir ağınız varsa ve çok kucaklarsanız, zihinsel sağlığınız ve bağışıklık sisteminiz güçlendiği için hastalanma olasılığınız daha düşük olacaktır.

Bu, daha iyi destek gruplarına sahip katılımcılar hastalandığında da yansıdı. Ortalama olarak, daha az topluluğa sahip olanlardan daha hızlı iyileştiler. Ayrıca, sarılarak kendinizi karışık bakteri ve mikroplara maruz bırakıyorsunuz. Ve bu nedenle doğal olarak bağışıklık sisteminizi oluşturuyorsunuz. Bu yazıda sarılmanın faydalarını öğrendik.

 

Çoğu İlişkinin Başarısız Olmasının En Önemli 7 Nedeni

Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapabileceğiniz 12 Şey

Kadınlar Ve Erkekler Aşk Acısını Nasıl Atlatır Farka Bakın