Paris’teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Paris’teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek…

Fransa krallarının eski ikametgahı iki yüzyıl önce dünyanın en büyük müzelerinden birine dönüştü. 60.000 m2’ye yayılmış 35.000’den fazla eserden oluşan ve özellikle Mona Lisa, La Vénus de Milo, le Radeau de la Méduse gibi başyapıtları sergileyen bir koleksiyon. Özgürlük insanlara önderlik ediyor. Louvre Müzesi öncelikle Paris’te ziyaret edilmesi gereken yerler listesinin en başında yer alır.

İşte Louvre Müzesi Hakkında İlginç Gerçekler

Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek

1-Fransız Ressamlar Her Yerde

Louvre Müzesi veya Louvre, özellikle dünyanın en büyük tarihi anıt ve sanat müzesidir. Tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar sergilenen en az 38.000 nesne var. Geniş koleksiyonu, dünyanın her yerinden bilgi ve deneyimlerine katkıda bulunmak isteyen turistler için büyük bir cazibe merkezidir. Louvre müzesi, bilhassa dünyanın dört bir yanındaki sanatçıların resimlerini ve sanat eserlerini sergiliyor. İlginç bir şekilde, kayıtlar, nesnelerin yüzde 66’sının Fransız ressamlar tarafından üretildiğini gösteriyor. Bu oldukça şaşırtıcı bir rakam.

2- Gerçekten Büyük Bir Müze

Louvre müzesinin en etkileyici yönlerinden biri boyutudur. Yaklaşık 72.000 metrekarelik bir alanı kaplayan müzenin tüm uzunluğunu ve genişliğini kaplamak 100 günden az sürmeyecek. Burayı ziyaret ettikten sonra, hayal edebileceğinizden çok daha fazla bilgi ve ilhamla ayrılacaksınız.

3- Kaleden Müzeye

Başlangıçta, özellikle Louvre sarayında bulunan Louvre Müzesi, 12. yüzyılda bir kale olarak başladı. Buradaki fikir, şehri işgalci İngiliz askerlerine karşı korumanın uygun bir yolunu bulmaktır. 10 Ağustos 1793’te 537 tablo ile ziyarete açılmıştır.

4- Avlu Cam Piramidi

21 m yüksekliğindeki cam piramit, 1989 yılında müzenin mimarisinin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Bugün, dünyanın en ikonik ve tanınabilir simge yapılarından biridir. Avluda büyük piramit dışında iki küçük piramit daha var.

5- Mona Lisa

Kendisine yazılan tüm aşk mektuplarını barındırmak için Mona Lisa tablosunun kendine özel bir posta kutusu vardır. Ayrıca resim, A2 kağıdının boyutundan biraz daha büyük olduğu için filmlerde gördüğünüz kadar büyük değil.

6- Napolyon’dan Sonra Kısaca İsimler

Napolyon Bonapart, 17. yüzyılın bir döneminde Fransa’nın en güçlü adamıydı. 1803’te Vivant Denon’u Louvre’un başkanı ilan ettikten sonra, adam yerin adını Musee Napoleon olarak değiştirdi. Afiş, Napolyon’un yenildiği 1815 yılına kadar müzede kaldı.

7- Balta Tarihi

Axe Historique, Paris’in merkezinden geçen 5 km’lik bir mimari çizgidir. Louvre, tüm bölgenin merkezinde stratejik olarak konumlandırılmıştır.

Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek

8- Kopyacılara İzin Veriliyor

Dünyadaki çoğu müzede sahtecilik kabul edilmiyor. Ancak, Louvre bu açıdan biraz farklıdır. Aktif bir alt kültürü tanır. Kopyacıların, başyapıtların nasıl üretildiğini anlama şansı vermek için 9:30 ile 1:30 saatleri arasında çalışmasına izin veriliyor.

9- Çoğu Ziyaretçi

2014 yılında müze, 9,3 milyon ile en fazla ziyaretçiyi kaydetmiştir. Ayrıca 2017 yılında yaklaşık 8,1 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur.

10- İnsanlara Öncülük Eden Özgürlük

Eugene Delacroix’in boyadığı bu tablo, müzenin özellikle en önemli tablolarından biridir. Siyasi bir poster olarak hareket ederek özellikle 1830 Fransız devrimini kutluyor. Son olarak Delacroix, resimde kendini şapka takmış ve silah kaldırarak resmetmiştir.

 

Metropolitan Müzesi’nde Yer Alan Türk Eserleri Listesi

Malta’daki En İyi 8 Müze Osmanlı Eserleri Bakın Nerede

Japonya Hiroşima’da Gezilecek En İyi 8 Müzeye Bakın