Hindistan’ın Ziyaret Edebileceğiniz Tarihi Savaş Alanları

Hindistan'ın Ziyaret Edebileceğiniz Tarihi Savaş Alanları

Hindistan’ın Ziyaret Edebileceğiniz Tarihi Savaş Alanları…

Hindistan geçmişte birçok savaş için bir savaş alanı olarak hizmet etti. Bazıları İngiliz Raj’ından önce savaşırken, bazıları sonra savaştı. Bununla birlikte, hepsinin Hint tarihini şekillendirdi. Ve nihayetinde işlerin nasıl olduğu konusunda önemli bir rolü vardı. Özellikle savaş alanı turizmi giderek popülerlik kazanırken, Hindistan‘da bu yerlerin tarihi ve sosyal yönleri hakkında fikir edinmek için keşfedebileceğiniz birçok yer var. Savaşçılar ve savaş alanları hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyor musunuz? Göz önünde bulundurabileceğiniz yerlerin bir listesini burada bulabilirsiniz.

İşte Hindistan’ın Ziyaret Edebileceğiniz Tarihi Savaş Alanları

1-Kalinga Savaşı Dhauli


Dhaul, Bhubaneswar’dan yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan bir kasabadır. Ve özellikle Kalinga Savaşı’nın yeri olduğuna inanılmaktadır. İmparator Ashoka ile Kalinga eyaleti arasında savaşan tarihçiler tarafından Kalinga Savaşı’nın Hindistan tarihinin en ölümcül savaşlarından biri olduğu iddia ediliyor.

Ashoka savaşı kazanmasına rağmen, Hindistan tarihinde olduğu kadar hayatında da bir dönüm noktası oldu. Savaşın sonuçlarını gören Ashoka’nın savaş hakkındaki görüşleri değişti ve asla kimseye fiziksel olarak zarar vermeyeceğine yemin etti. Ve özellikle Budizm’i benimsedi. Kalinga Mahotsav, barışın savaş üzerindeki nihai zaferini kutlamak için her yıl Dhauli Shanti Stupa’da gerçekleşir.

2- Panipat Savaşı Panipat


Panipat, Haryana’da üç önemli olaya tanıklık eden bir şehirdir.  Özellikle ilk Panipat Savaşı Delhi Sultanlığı Kralı İbrahim Lodhi ile Babür Hükümdarı Babür arasında Hindistan’da Babür döneminin başlangıcını işaret etti. İkincisi Kral Hem Chandra Vikramaditya ile Babür İmparatoru Ekber arasında Babürlülerin savaştığı savaştı.

Son olarak, Afganistan ve Maratha İmparatorluğu’ndan işgalciler arasında üçüncü savaşı yaptılar. Kayıtlara geçecek olursak, tüm bu muharebeler Hindistan tarihinin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bu savaş hakkında daha fazla bilgi almak için Panipat Müzesi ve Babür tarafından yaptırılan Kabuli Şah Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

3-Plassey Savaşı Palashi


Plassey Muharebesi 1757’de oldu. Ve ardından başlangıçta Palashi olarak bilinen Plassey köyü tarihi önem kazandı. Aynı zamanda Hindistan’da İngiliz İmparatorluğu’nun başlangıcı oldu.

Robert Clive liderliğindeki İngiliz Ordusu ile Bengal’in Nawab Siraj-Ud-Daula’sı arasındaki savaş, çok önemli sonuçlarla sonuçlandı. Bengal Nawab’ı ihanet nedeniyle savaşı kaybetti. Ve gerisi tarih oldu. Plassey Savaşı hakkında daha fazla bilgi edinmek için cesur yüreklerin anısına inşa edilen Palashi Anıtı’nı ziyaret edin.

4-Kohima Savaşı, Kohima


Bu savaş, İkinci Dünya Savaşı sırasında 1944’te gerçekleşti. Savaş, İngiliz komutanların liderliğindeki Japon Ordusu ile Hint Ordusu arasında üç aşamada yaptılar. Bu savaşın sonucu Hindistan’ın lehine oldu ve ülkeye başka bir yabancı işgalcinin girişini durdurmayı başardı. Kohima’dayken, savaşla ilgili lojistik ve politika hakkında daha yakından bir fikir almak için Kohima Eyalet Müzesi ve Kohima Savaş Mezarlığı’nı ziyaret edin.

5-Haldighati Savaşı, Haldi Ghati Yolu


Haldighati, Babür İmparatoru Akbar ve Rajput Hükümdarı Maharana Pratap ile Babür İmparatoru Akbar arasında 1576’da yapılan savaşla ünlü Rajasthan’ın Rajsamand Bölgesi’nde yer almaktadır. Maharana Pratap savaşı kaybetmesine rağmen, Babürler onu yakalayamadı. Bu savaş hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bunun için Udaipur’da her gün ziyarete açık olan Haldighati müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Taç Mahal’in Şehri Agra’da Deneyeceğiniz Ünlü Tatlılar

 Hindistan’da Parlayan Mantarlar Keşfedildi Bu Bir İlk

Hindistan Zıplayan Karıncasıyla İlgili Şaşırtan Keşif