Çin Hakkında 20 Çılgın Gerçek Erkek Yumurtaları Ünlü

Çin Hakkında 20 Çılgın Gerçek Erkek Yumurtaları Ünlü

Çin Hakkında 20 Çılgın Gerçek Erkek Yumurtaları Ünlü…

Çin, dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Ve dünyanın en yüksek nüfusuna sahiptir. 2020’de orada 1,4 milyardan fazla insan yaşıyordu. Asya’da yer alan Çin, zengin bir tarihe ve dünyanın en eski geleneklerinden bazılarına sahip bir ülkedir. Bu gizemli ülke yıllardır kapalıydı. Ancak daha yakın yıllarda ülke açıldığında, eşsiz kültürüne bir göz atıyoruz.

İşte Çin hakkında muhtemelen bilmediğiniz 20 çılgın gerçek

Çin Hakkında 20 Çılgın Gerçek Erkek Yumurtaları Ünlü

1-Her Yıl Bir Hayvan Tarafından Temsil Ediliyor

Batı Zodyak işaretlerine aşina olabilirsiniz, ancak bir Çin Zodyak takvimi olduğunu biliyor muydunuz? Çin Burcu 12 hayvan işaretinden oluşur. Bir ay takvimine dayanır. Ve her yıl farklı bir hayvan işaretiyle temsil ediliyor. Özellikle bu sistem 12 yıl esasına göre çalışır. Ve burada tekrar başlar ve hayvanların sırasını tekrarlar.

Sıradaki hayvanlar şunlardır: Sıçan, Öküz, Kaplan , Tavşan, Ejderha, Yılan , At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz.Tüm hayvanlar bir elementle ilişkilidir: ahşap, toprak, su, ateş ve metal. Hayvanlara ayrıca alternatif yıllar süren bir Ying veya Yang işareti atanır. Çin Zodyak takvimi, 5 Şubat 1924’te, atanan hayvan olarak sıçan ve Yang ağacı ile ilişkili element olarak başladı.

2- Çin’de 55 UNESCO Sitesi Var

Çin’de listelenen 37 kültürel miras alanı, 14 doğal UNESCO alanı ve UNESCO tarafından tanınan dört sıradağ bulunmaktadır. Hem Çin hem de İtalya, 55 tanınmış UNESCO sitesine sahiptir. Ve bu da onları dünya çapında en çok tanınan sitelere sahip ilk iki ülke haline getirir.

1987, Çin’in UNESCO tarafından tanınan sitelere sahip olduğu ilk yıldı. Ve yalnızca o yıl içinde toplam altı tane kazandılar. Bunlar arasında Taishan Dağı, ünlü Çin Seddi , Zhoukoudian’daki Peking Man Sitesi, Mogao Mağaraları, İlk Qin İmparatoru’nun Mozolesi ve Ming’in İmparatorluk Sarayları sayılabilir.

3-Erkek Yumurtaları Geleneksel Bir Zevktir

Erkek yumurtaların ne olduğunu ve neden böyle bir muamele olduğunu merak ediyor olabilirsiniz? Çin’in bir ilçesi olan Dongyang, Zhejiang’da her bahar bir gelenek olur. Yumurtalar, geleneksel olarak 10 yaşın altındaki erkek çocukların idrarında kaynatılır. Çanak, erkek yumurtası anlamına gelen “tong zi dan” denir.

İdrar tüketmenin birçok besinsel faydası olduğuna inanılıyor. Ve yumurtaları salamura veya ıslatma yaygındı. Bu yüzden ikisini birleştirmek bir gelenek haline geldi. Erkek yumurtaları, yüzlerce yıldır uygulanan bir gelenek olduğu için UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer almaktadır.

4- Köpekler Yaz Kutlamak İçin Yenir

Çin’in güneybatısındaki bir şehir olan Yulin’de her yıl yaz gündönümünü kutlamak için köpekler yenir. Bir gün boyunca şölen sırasında sadece binlerce köpek kullanılıyor. Köpek etinin tüketiciye iyi şanslar ve sağlık getirdiğine inanılıyor. Festivale Yulin lychee denir. Ve köpek eti festivali herkesin yemek ve birayla kutladığı bir zamandır.

2014 yılında festival için tüketilen köpek sayısı 4.000 civarına düşmüştü. Daha önce yaklaşık 10.000 köpek kullandılar! Yıllar geçtikçe, köpek gibi hayvanları yeme konusunda daha fazla kısıtlama var ve kesilen köpeklerin sayısı düşüyor.

5- Çin’in Kendi Avusturya Köyü Var

Dünyanın pitoresk bölgelerinden kasaba ve köyleri kopyalamak Çin’de bir trend haline geldi. China Minmetals madencilik şirketi, Avusturya’nın Hallstatt kasabasının aynısını yapmaya karar verdi. Replika, Avusturya’daki orijinal Hallstatt kasabasıyla neredeyse aynı ve inşaat 2011’de başladı. Bölge kilisesi ve ünlü çeşme gibi temel özellikler taklit edilecek şekilde seçilmiştir.

Dünyanın başka bir yerinde bir replika kasaba inşa etmeye karşı herhangi bir yasa yok. Bu yüzden China Minmetals’in inşaata başlamak için izne ihtiyacı yoktu. Dönemin Hallstatt belediye başkanı Alexander Scheutz, 2012 yılında açılış için siteyi ziyaret etti. Ve kültürel değişim için bir anlaşma imzaladı. Çin’deki kopyaya kızmak yerine, memleketinde turizmi canlandırmak için bir fırsat gördü.

6- Çin’in Yalnızca Bir Saat Dilimi Vardır

Çin, anakara Amerika’ya benzer bir boyutta olmasına rağmen, yalnızca bir saat dilimine sahiptir. Hawaii ve Alaska hariç dört saat dilimine sahip Amerika’nın aksine. Çin beş coğrafi zaman dilimine yayılıyor. Ancak ulusal birliği teşvik etmek için ülke genelinde Pekin saatini kullanma kararı alındı. Bu nedenle, doğuda gün doğumu sabahın makul bir zamanında olabilirken, batıda daha sonra doğmayacaktır.

7- Olimpiyat Oyunları Popüler Bir Bebek İsmiydi

1992’den beri Olimpiyat Oyunları olarak tercüme edilen “Aoyun” adı Çin’de çok popüler. Bu isimle kaydedilen ilk bebekler 1992 yılında, Çin 2000 yılında Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için başvurduğunda olduğu gibi. 1992 yılında Aoyun adında yaklaşık 680 bebek kayıt altına alındı.

2008’de yapılması planlanan Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak üzere Çin’in seçilmesinin ardından 553 bebeğe daha Aoyun adı verildi. Aoyun adıyla kayıtlı olanların %92’sinin erkek olduğu tahmin edilmektedir.

8- Çin’in Kendi “Koca Ayağı” Var

Çin folklorunda, ormanda yaşayan ve vahşi adam anlamına gelen Yeren olarak anılan bir adam veya canavarın hikayeleri vardır. 1970 yılında, Hubei Eyaletinin Shennongjia bölgesinde görüldüğüne dair raporlar alındıktan sonra sözde vahşi adamı bulmak için bir keşif gezisi düzenlendi. Saç örnekleri, ayak izleri ve tanık ifadeleri bu varlığın gizemine bir yenisini ekledi. Ancak 2021 itibariyle hala bulunamadı.

9- Dünyanın En Büyük Sarayı Çin’de Bulunuyor

Pekin’de Imperial Palace 15. yılında inşa edilmiş inci yüzyılda ve dünyanın en büyük sarayıdır. İnşaat yaklaşık bir milyon işçiyi içeriyordu ve üç mimar tarafından tasarlandı. Saray, toplam 9.000 odalı 980 binadan oluşmaktadır. Binalar toplam 178 dönümlük (0,7 kilometrekare) bir alanı kaplıyor. İmparatorluk Sarayı, Guinness Dünya Rekorunu dünyanın en büyük sarayı olarak elinde tutuyor. Ve UNESCO miras alanı olarak listede var.

Imperial Palace çin

10-Çin Dünyanın En Büyük Demiryolu Ağına Sahip

Ağları o kadar geniş ki, dünyadaki diğer tüm yüksek hızlı tren hatlarını bir araya getirseydiniz, Çin’inki kadar uzun olmazlardı. 2017’de Çin, 12.427 mil (19.999 kilometre) uzunluğunda bir ray ağına sahipti. Projenin 2025 yılına kadar 9.320 mil (14.999 kilometre) daha genişlemesini istiyorlar.

11- Çin’de Sadece İki Çocuğa İzin Veriliyor

2015’in sonuna kadar sadece bir çocuk sahibi olmanıza izin veriliyor. Bu yasa, 1970’lerde komünist parti tarafından nüfusun ani artışını durdurmak için geldi. Doğum kontrol yöntemleri var. Ve birden fazla çocuk sahibi olmak yasa dışıydı. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, hükümetten izin almanız ve size bir lisans verene kadar beklemeniz gerekiyordu.

1 Ocak 2016’da çiftlerin iki çocuk sahibi olmasına izin veren yeni bir yasa çıkardılar. Bunun amacı, erkek-kadın oranını dengelemekti. Çünkü tek çocuk kuralı, tercih edilen erkek cinsiyet seçimi nedeniyle erkek nüfusunda bir artış olduğu anlamına geliyordu.

12- Çin, Dünyanın En Büyük İkinci Alışveriş Merkezine Sahip

Dongguan’daki South China Mall, kiralanabilen alana göre dünyanın en büyük ikinci alışveriş merkezidir. Aynı zamanda toplam alan açısından dünyanın ikinci en büyüğüdür.

Alışveriş merkezi 2005 yılında hizmete girdi. Yenileme çalışmalarının ardından alışveriş merkezi, 2018 yılında alışveriş yapanların gözdesi haline geldi. Ayrıca bir IMAX tarzı sinemanın yanı sıra bir tema parkı da vardı.

13-Çin’de Canlı Yengeç Satan Otomatlar Var

2010 yılında, canlı yengeç satan ilk otomat, Çin’in Nanjing kentindeki bir metro istasyonunda var. Otomatlar kolaylık sağlamak için dünya çapında popülerdir. Ancak Asya’da özel bir yeri vardır. Çin, canlı yengeç satan ilk otomat makinesine sahipti.

Makine günde yaklaşık 200 yengeç satıyor ve fiyatlar ağırlığına göre değişiyor. Üreticiler yengeçlerin hayatlarına o kadar güveniyorlar ki, eğer ölü bir tane alırsanız, karşılığında size üç tane canlı verecekler.

14- Çin Dünyanın En Eski Alkolüne Sahip!

Birçok ülke yüzlerce yıldır fermantasyon yoluyla alkol üretiyor. Ancak Çin, alkollü bir içeceğin en eski kanıtına sahiptir. Çin’deki Sarı Nehir Vadisi’ndeki bir Neolitik köyde, bir kazı sırasında kil çömlekler ortaya çıktı.

Bu kaplar, fermantasyon belirtileri gösteren bir sıvı kalıntı içeriyordu. Tipik fermente içecekler, çilek, bal likörü ve pirinç birasından yapılan şarabı içerirdi. Bu kaplar, fermente içeceklerin MÖ 7000 kadar erken bir tarihte yapıldığının kanıtıydı ve bu da onları alkol üretimini gösteren en eski eserler haline getirdi.

15- Pandalar Çin’den Geliyor

Panda ayısı veya sadece panda olarak da bilinen Büyük Panda, güney-orta Çin’e özgüdür. Ve yalnızca Çin’de vahşi doğada bulunabiliyor. Pandalar, çoğunlukla Sichuan bölgesinin yanı sıra Shaanxi ve Gansu’daki sıradağlarda yaşar. Diyetlerinin %99’u sadece belirli rakımlarda bulunabilen bambudan oluşur. 2015 itibariyle, Çin’de vahşi doğada yaşayan yaklaşık 1.864 panda olduğu tahmin ediliyor.

16- Çin, En Büyük İnsan Domino Oyunu Rekoruna Sahip

23 Temmuz 2016’da yatak üreten bir şirket olan Ayd Group, Guinness Dünya Rekoru kırmaya çalıştı. Dünyanın en büyük insan domino oyununu yaratmak için sırtlarına bağlı şiltelerle sıraya dizmeleri için 2.016 çalışanı var. Birer birer birbirlerinin üzerine düştüler. Ve yaklaşık 15 dakika sonra hepsi düşerek dünya rekorunu kırdı.

17- Çin Yeni Yılı İki Hafta Sürer

Ay Yeni Yılı’nı kutlayan Çin Yeni Yılı, genellikle iki haftaya uzatılan yedi günlük resmi bir tatildir. Çin Yeni Yılı asla sabit bir tarihte değildir ve standart 31 Aralık kutlamalarını takip etmez. Ay takvimini takip eder. Böylece Ocak ayının sonundan Şubat ayının ortasına kadar herhangi bir yere düşebiliyor.

18- Cüceler Tarafından İşletilen Bir Tema Parkı Var

Küçük İnsanların Krallığı, Çin’de tamamen cücelerle ilgili bir tema parkıdır. Kunming’in yakınında bulunan park, Çin’de iş bulmaları zor olacağı için cüce insanlara iş vermek için düşünmüşler.

Park, insanları cücelikle eğlendirdiği için eleştiri aldı. Parkta insanlar, tümü cüceler tarafından gerçekleştirilen bale gösterileri, şarkı söyleme ve dans etme gibi performansları izleyebililiyorlar. Parkta geniş bir yaş aralığına sahip yaklaşık 100 cüce çalışıyor.

Küçük İnsanların Krallığı Çin
Çin Hakkında 20 Çılgın Gerçek Erkek Yumurtaları Ünlü

19- Mağarada Yaşamak Hala Oldukça Normal

Yaodong veya “ev mağarası”, bugün hala popüler olan bir konut türüdür. Çin’de mağaraların doğal oluşumlarında yaratılan toprak sığınaklar hala var. 2006 yılında yapılan bir anket, Çin’in kuzeyindeki mağaralarda yaklaşık 40 milyon insanın yaşadığını tahmin ediyordu.

En eski yaodonglardan bazıları, Çin’in Bronz Çağı kadar erken bir tarihte yaratılmıştır. Birçok yaodong, yazın serin kaldıkları ve kışın ısıyı korudukları için var. Bu çevre dostu yaşam biçimi,  yaşam biçimi olarak kabul ediliyor.

20- Çin’in Siyah Kalkık Burunlu Maymunu Yüksek İrtifalarda Yaşıyor

Güneydeki Yunnan eyaletinde bulunan siyah kalkık burunlu maymun, aşırı koşullarda yaşıyor. İnsanların yanı sıra, bu kadar yüksek irtifalarda yaşayan ve hayatta kalan diğer tek primattır.

En iyi, yaklaşık 9.842 ila 3.000 ila 4.500 metre yükseklikte bulunan ormanlarda hayatta kalırlar. Kalkık burunlu maymunların çevrelerine uyum sağlamaları zamanla gelişti.  Çin, zengin bir tarihe, geleneklere ve dünyayı büyüleyen doğa harikalarına sahip bir ülkedir. Çin kültürü hakkında daha çok şey öğrendikçe tarihi ve insanlarını daha iyi anlayabiliriz.

 

Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede

Sadece Japonya’da Var Olan 5 Garip Şey Sizi Şaşırtacak

İsviçre Hakkında 35 İlginç Gerçek Her An Patlayabilirler