İlişkilerde Aldatma Riskini Arttıran 8 Faktör Aman Dikkat

İlişkilerde Aldatma Riskini Arttıran 8 Faktör Aman Dikkat

İlişkilerde Aldatma Riskini Arttıran 8 Faktör Aman Dikkat

İlişkilerde Aldatma Riskini Arttıran 8 Faktör Aman Dikkat…

Romantik ilişkilerde ve evliliklerde ihanet, ilişki üzerinde büyük bir etkiye sahip. İlişkinin bütünlüğüne meydan okuyabilir. Küçük bir ihanet eylemi mi yoksa çok önemli bir şey mi olduğu önemli değil.

Evlilikte Sadakatsizlik Nedir?

Evliliklerde ve romantik ilişkilerde en belirgin ihanet eylemlerinden biri aldatmadır. Yakın bir ilişkide aldatma riski çok yüksekse, ilgili ortaklardan birine veya her ikisine de ciddi zararlar verebilir. Ve ayrıca ilişkiyi olumsuz etkileyebilir.

Ve işte aldatmayla ilgili bir şey var. Her çiftin ve her bireyin aldatma algısı ve anlayışı vardır. Aldatmanın birçok türü vardır. Evlilikte sadakatsizlik farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Aldatma Çeşitleri Nelerdir?

Partnerlerden birinin veya her ikisinin diğer insanlarla duygusal bir ilişkisi olabiliyor. Aldatma, bir yabancıyla cinsel ilişki şeklinde olabiliyor. Bir kerelik bir olay veya alışkanlık olabiliyor.

Evliliklerde ve ilişkilerde aldatma söz konusu olduğunda, birçok faktör aldatma riskini etkiler. Evet bu doğru. Bu faktörler hile için risk faktörleridir.

Romantik-İlişkilerde-Aldatma-Neden-Olur

Romantik İlişkilerde Aldatma Neden Olur?

Bu makale, bu risk faktörlerini romantik ilişkilerde aldatma için bireysel risk faktörleri ve aldatmanın ilişki odaklı risk faktörleri olarak sınıflandırmıştır. Bu nedenle, kendinizin veya eşinizin aldatma riski altında olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

Evli İnsanlar Neden Aldatır?

Aldatma, ne yazık ki yaygın bir durumdur. Farklı yaş gruplarından, cinsiyet kimliklerinden, cinsel yönelimlerden insanlar ne yazık ki aldatmaya giriyor. Çiftin evli mi, sadece çıkıyor mu, nişanlı mı, yoksa evli olmayan bir romantik ilişki içinde mi olduğu önemli değil. Aldatma maalesef çok yaygın ve sık görülen bir durumdur.

Aldatma riski, aldatma ile ilgili farklı faktörlerin analiz edilmesiyle anlaşılabiliyor. Evlilikte sadakatsizliğe katkıda bulunan faktörler incelikli veya oldukça doğrudan olabiliyor. Bu faktörleri tanımlamak için göze sahip olmak önemlidir.

Aldatma Hakkında Konuşmak Gerekir mi?

Aldatmayı anlamanın büyük bir kısmı, ilişkinin her iki ortağı arasında aldatma riski hakkında açık bir iletişim akışına sahip olmaktır. Çoğu çift aldatma hakkında açıkça konuşmaktan kaçınır. Çünkü muhtemelen yeterince güvende hissetmezler. Sadece bu değil. Aldatma riskini artırabilecek bir dizi kişisel veya bireysel faktör olabiliyor.

Bu nedenle, aldatmayı etkileyen risk faktörlerini anlamak için, bu faktörlerin romantik ilişkiyle ilgili risk faktörleri ve bireysel risk faktörleri olmak üzere iki ana kategoriye ayrılabileceğini anlamak önemlidir.

İşte İlişkilerde Aldatma Riskini Arttıran 8 Risk Faktörü

1- Bir İlişkiye Giren Kişilerin Yaşı Ne Kadar Küçükse, Aldatma Riski O Kadar Yüksek Olur


Yaş, özellikle heteroseksüel ilişkilerde büyük bir faktördür. İnsanlar çok genç yaşlardan itibaren uzun süreli ilişkilere girerlerse, belirgin bir aldatma riski vardır. Neden öyle? Bunun nedeni yeterli deneyim ve bilgelik söz konusu olduğunda bir boşluk olmasıdır.

Siz veya eşiniz oldukça gençseniz, diğer insanlarla ilgili çekim duygu ve düşüncelerine sahip olmak oldukça yaygın olabiliyor. Sağlıklı mentorluk ilişkilerinin önemi burada ortaya çıkıyor.

2- Bazı Kişilik Tiplerinin Aldatmaya Diğerlerinden Daha Yatkın Olması


Aldatma arzusuna karşı daha saf olma eğiliminde olan belirli bir kişilik var. Narsistik kişilik tipine sahip bireylerin aldatma riski oldukça yüksektir. Nasıl? Çünkü narsistler kendilerini pohpohlayanlara karşı güçlü bir çekim hissederler. Ayrıca kovalamanın heyecanını da sevebilirler.

Bunun dışında, genellikle gevşek bir ahlaki pusulaya sahip olan kişiler de aldatmaya girme riski daha yüksektir. Partnerinizin genellikle baştan çıkarıcı bir şekilde hareket ettiğini fark ederseniz bu başka bir risktir.

3- Genetik Faktörler Veya Ailede Aldatma Öyküsü


Siz veya eşinizin bir aile öyküsü varsa, siz veya eşiniz aldatmaya daha yatkın olabilirsiniz. Bir çocuğun aldatmaya tanık olduğu bir aile ortamında büyümek çocuğu etkiler. Bu çocuk için sadakatsizlik bir dereceye kadar bilinçsiz bir düzeyde normalleştirilebiliyor.

4-Sağlıksız Bağlanma Stilleri Aldatma Riskini Artırır


Bağlanma stilinin tipi bir birey vardır. Hile risklerini belirlemede büyük rol oynar. Kaçınan bağlanma stillerine veya kayıtsız bağlanma stillerine sahip kişiler, aldatmaya girme açısından oldukça yüksek risk altındadır.

5- Bireyin Genel Benlik Kavramı Önemlidir


Benlik kavramı, bir kişinin kendileri hakkındaki inanç sistemini, potansiyellerini ve yeteneklerini anlamalarını vb. kapsayan geniş bir terimdir. Özellikle, bir kişi son derece güvensiz ve düşük benlik saygısına sahipse, bir evlilik veya ilişkide sadakatsiz olma riski daha yüksektir.

6- Çocukluk Travması Öyküsü


Zor bir çocukluk geçirdiyseniz veya eşiniz zor bir çocukluk geçirdiyse, ilişkinizde ikinizden birini veya her ikinizi de aldatma riskini artırabiliyor. Travmatik olaylarla dolu bir yetiştirme evlilik dışı ilişkilerin nedenlerinden biri olabiliyor.

7- Bağımlılık Eğilimleri İnsanları Aldatma Riskini Artırır


Siz veya eşiniz kendinizi uyuşturucu veya alkol gibi maddelere oldukça bağımlı buluyorsanız, bu oldukça risklidir. Bu özellikle alkol için geçerlidir. Çok düzenli olarak içki içen insanlar bunu gece kulüpleri, barlar veya restoranlar gibi sosyal ortamlarda yapıyor olabiliyor. Alkol, kişinin iradesini ortadan kaldırır. Bu, sadakatsizlik durumlarına yol açabiliyor.

8-Geçmiş İlişkilerde Kişisel Bir Aldatma Geçmişi


Partneriniz geçmiş ilişkilerinde eski partnerlerini aldattığı bir veya daha fazla olayı itiraf etti mi? Eğer öyleyse, o zaman tetikte olmalısınız. Önceki romantik ilişkilerde aldatma geçmişi, bir kişiyi mevcut ilişkilerinde önemli ölçüde daha yüksek aldatma riskine sokar.

Evlilikte-Sadakatsizlik-Nedir

İlişkiyle İlgili Risk Faktörleri

Aldatmanın nedenlerini anlamak söz konusu olduğunda, resme giren romantik ilişkinin doğasına bağlı birçok faktör vardır. Bunlar şu şekilde sıralanmıştır:

1- İlişkide Uyumluluk Eksikliği


Sizden çok farklı biriyle birlikteyseniz ve birbirinizi tamamlayacak şekilde değilse, ilişkideki uyumsuzluk derecesi oldukça yüksek. Bu durum onu harekete geçirebiliyor.

2- Duygusal Yakınlık Eksikliği


İlişkinizde duygusal olarak tatmin olmuyorsanız, bilinçli veya bilinçsiz olarak bu yakınlığı ilişkinin veya evliliğin dışındaki birinden aramaya çalışacaksınız.

3- Farklı Cinsel Dürtüler


Siz ve eşiniz tamamen farklı cinsel dürtüleriniz varsa, evlilik yaşamınızda sorunlara neden olabiliyor. Haftada 4 ila 5 kez seks yapmak istiyorsanız, ancak eşiniz haftada bir kez seks yapmak istiyorsa, bir partneri aldatmaya teşvik edebiliyor.

4- Zıt Kutup Yaşam Tarzları


Bir ilişki ya da evliliğe dahil olan kişilerin yaşam tarzları tamamen farklıysa bu büyük bir sorun haline gelebiliyor. Her iki ortak için çalışma programı ve saatleri önemli ölçüde farklılık gösterirse, birlikte vakit geçirmeleri neredeyse imkansızdır. Bu ilişkide birçok soruna neden olabiliyor.

5-Aile İçi Şiddet Örnekleri


Aile içi şiddetin yaygın olduğu ilişkiler ve evlilikler, çok yüksek bir aldatma riski altında olacaktır. Partnerlerden biri veya her ikisi, ilişkinin dışında aktif olarak yakınlık ve rahatlık arayabiliyor.

6- İkamet Ettiğiniz Yerin Önemi


Evli veya evli olmayan çiftler için birlikte yaşayan çiftler için nerede yaşadığınız önemlidir. Büyükşehirlerde veya diğer kentsel alanlarda ikamet eden çiftlerin aldatma olasılığı daha yüksek olabiliyor. Çünkü bu bölgelerde yaşayan insanlar aldatma konusunda daha açık fikirlidir.

7- İlişkide Yüksek Çatışma


Aile içi şiddet olmasa bile bir ilişkide çok sık tartışmalar ve şiddetli kavgalar büyük bir işaret değildir. Çatışmaların olması sorun olmasa da, çok sık oluyorsa veya çok yoğunsa bu iyiye işaret değildir.

8- İlişkide İletişim Eksikliği


Partnerinizle cazibeleriniz hakkında konuşmak zor olsa da önemlidir. Arzuları, düşünceleri ve duyguları hakkında açıkça iletişim kurmayan çiftler, aldatmaya daha yatkın olabiliyor. Bu yazımızda ilişkilerde aldatma riskini arttıran faktörleri, aldatma çeşitlerini, evli insanlar neden aldatır sorusunun cevabını ve daha birçok şey öğrendik.

İnsanlar Neden İlişkilerinde Aldatırlar Bu Bir Hastalık mı

İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler Neler 8 Tane

Sevgilinizle Kavga Ettikten Sonra Barışmanın 7 Yolu