Connect with us

GENEL

Yeni Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilir Nasıl Alınır

Published

on

Yeni Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilir Nasıl Alınır

Yeni Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilir Nasıl Alınır…

Geceyi dışarıda geçirmeye hazır mısınız? Başlamak için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Sadece macera duygusu, uyku tulumu, far ve tabii ki bir çadır. Çoğu insan açık havada uyumak harikadır. Bu eğer rahat bir çadırdaysa daha da rahattır.

Çadırlar genellikle biraz basittir. Ancak kamp çadırı satın almadan önce yapmanız gereken birkaç önemli karar vardır. Öncelikle, ne tür bir çadır istediğiniz, ne kadar büyük olmasını istediğiniz ve hangi özelliklere sahip olmayı önemsediğiniz, o zamandan beri fiyatı büyük ölçüde etkileyecektir.

Kamp Çadırı Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Ve unutmayın, mükemmel kamp çadırını bir kez satın aldığınızda, yıllarca kullanımda kalmasını sağlamak için temizlik ve depolama açısından yapabileceğiniz bazı temel şeyler vardır. Her seyahatin sonunda biraz daha dikkatli davranmanız koşuluyla. Yüksek kaliteli bir çadır, onlarca yıl boyunca size iyi hizmet edebilir. Yeni bir kamp çadırı satın alma hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Kamp-Çadırı-Alırken-Neye-Dikkat-Etmeli

Çadır Boyutları Nasıl Olmalı?

Çadır için alışveriş yaptığınızda, boyutlandırmanın kişiye göre olduğunu fark edeceksiniz. Tek kişilik bir çadır, uyku tulumunda bir kişinin düz yatması için yeterli alana sahiptir. Ancak ekipman için fazla yer olmayacaktır. Daha küçük tarafında iseniz, olabilir.

Kamp Çadırı Alırken Kaç Kişilik Almalı?

İki kişilik çadırlar iki kişiyi yan yana sığdırabilir. Ancak doğrudan birbirinize karşı olmaktan çekinmediğiniz varsayılır. Çiftler için harikalar, ancak sıradan arkadaşlar için rahatlık için biraz fazla yakın olabilirler. Biraz fazladan alan istiyorsanız, üç kişilik çadırlar iki kişi için iyidir. Ancak bazı şirketler daha fazla yer isteyen çiftler veya belki de köpekli bir çift için ideal olan 2,5 kişilik çadırlar yapar.

Çocuklu Çiftlerin Kamp Çadırı Nasıl Olmalı?

Dört kişilik çadırlar, bir veya iki küçük çocuğu olan aileler için işe yarayacaktır. Ancak ilkokul çağında veya daha büyük çocuklarınız varsa, kimsenin kafasına tekme atmamasını sağlamak için muhtemelen altı kişilik bir çadır isteyeceksiniz veya gece yarısı köşeye sıkışacaksınız.

Arabayla Kamp Yapmak Kolay mı?

Arabayla kamp yapıyorsanız çadırınızın ağırlığı veya boyutu hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok. Ancak ihtiyacınızdan önemli ölçüde daha büyük bir çadır seçmenin daha soğuk olacağını unutmayın. Vücut ısısı çadırdaki havayı ısıtır, bu nedenle ne kadar az boş alan olursa o kadar iyidir. Ancak sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, taşıdığınız ağırlığı en aza indirmek için çadırınızı rahat olduğu kadar küçük tutmak isteyeceksiniz.

Çadır Çeşitleri Hangileri?

Ne tür bir çadıra ihtiyacınız var? Bu ne tür bir kamp yapmayı planladığınıza bağlı. Performans ve aşırı hava koşulları için yapılmış en teknik çadırlar, sırt çantasıyla yapılan çadırlardır. Bu çadırlar, mümkün olduğunca hafif olmalarını sağlamak amacıyla hem dayanıklılık hem de ağırlık göz önünde bulundurularak inşa edilmiştir.

Kamp Çadırında Neler Olmalı?

Çadırlar iki tipte gelir: Bağımsız çadırlar ve sabitlenmesi gereken çadırlar. Sırt çantasıyla seyahat eden çadırların çoğu, ağırlıktan tasarruf sağlayan daha az metal çerçeve parçası gerektirdiğinden, sabitlenmesi gerekir. Bununla birlikte, kendi başlarına ayağa kalkamazlar. Bu nedenle kazıkları yere çakamayacağınız kayalık araziler için ideal değildirler.

Tasarruf Etmek İçin Daha Dardır

Sırt çantalı çadırların çoğu teleskopiktir. Bu da girişin yakınında daha uzun oldukları ve ağırlıktan tasarruf etmek için ayaklarınızdan daha dar oldukları anlamına gelir. Ama aynı zamanda içeride oldukça sıkı oldukları anlamına gelir.

Arabayla kamp yapmayı planlıyorsanız, çadırınızı küçük ve hafif tutmak konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Araba kamp çadırları daha büyüktür. Genellikle daha kalın malzemelerden yapılır. Ve yerleşik aydınlatma veya fermuarlı pencereler gibi ağırlık ekleyen ek özelliklere sahip olabilir.

Kamp Çadırında Olması Gereken Parçalar

Çadırlar çok karmaşık değildir ancak alışveriş yaparken bilmeniz gereken birkaç anahtar terim vardır.

Rainfly: Çadırınızın üzerindeki örtüdür. Havanın çadırınıza girmesine izin verir ve bu da yoğuşmayı önlemeye yardımcı olur. Hava sıcaksa ve hava durumu iyiyse, yağmur sineğini kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Giriş: Giriş, çadırınızın dışındaki, ancak yine de yağmur sineğinizin altındaki alandır. Çoğu insan orayı çanta ve ayakkabılar koymak içinde kullanır.

Su Geçirmez Bir Malzemeden Yapılmıştır

Küvet Zemini: Çadırınızın çoğu muhtemelen ağ olacak olsa da, zemin her zaman daha güçlü, su geçirmez bir malzemeden yapılmıştır. Birçok çadırda, bu malzeme bir küvet gibi kenarlardan birkaç santim uzar. Bu, yağmur veya kar durumunda suyu dışarıda tutmaya yardımcı olur. Ve kuru kalmak için çadırınızın altında muşamba veya özel bir mat kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Direkler Ve Kazıklar Nasıl Olmalı

Direkler ve Kazıklar: Direkler, çadırınızı açık tutmak için girer. Kazıklar onu dik tutmak için yere iner. Direkler her zaman kolay saklama için katlanır.

Kamp-Çadır-Alırken-Kaç-Kişilik-Almalı

Kamp Çadırında Hangi Özellikler Olmalı?

Çadırınızı her türlü soğuk koşullarda sırt çantasıyla gezmek veya kamp yapmak için kullanmayı planlıyorsanız, bir yağmur sineği arayın. Yağmur sineği, çadırınızın gövdesinin çoğunlukla ağ şeklinde olmasını sağlar. Bu da hava akışına yardımcı olur.

Don Veya Yoğuşma Durumunda Sizi Kuru Tutar

Don veya yoğuşma durumunda sizi kuru tutar. Çadırınızda yağmur sineği yoksa, muhtemelen tepeye yakın pencereleri veya havalandırma delikleri vardır. Ve muhtemelen arka bahçede veya arabalı kamp alanı kullanımı için daha iyidir.

Fiberglas Direkleri Daha Hantaldır

Çadır direkleri iki kategoriye ayrılır: Fiberglas gibi malzemelerden yapılmış uygun fiyatlı direkler ve daha pahalı direkler. Fiberglas bazı metaller kadar güçlü değildir. Bu nedenle fiberglas direkleri olan çadırlar genellikle biraz daha hantal ve ağır olacaktır.

Ve şiddetli rüzgarda kırılması veya kırılması daha olasıdır. Alüminyum, sırt çantalı çadırlarda popüler bir seçimdir. Ve karbon, şiddetli rüzgarlarda çadırlar için en iyi seçimdir.

Çadırda Kaç Fermuar Olmalı

Fermuarlar ve kapılar: Çoğu çadırda, ağırlığı azaltmaya yardımcı olmak için yalnızca bir ana fermuar bulunur. Ancak bu, birinin gecenin ortasında dışarı çıkması gerekiyorsa, birbirinin üzerine tırmanmak anlamına gelebilir. Girişi ve çıkışı biraz daha kolaylaştırmak için her iki tarafında fermuarlı kapısı olan bir çadır arayın.

Kamp Çadırı Nasıl Saklanır?

Kamp çadırınızı temiz ve kuru tutun! Çadırlarda en sık karşılaşılan sorun küftür. Çadırınızı ıslak bir şekilde tutarsanız küflenebilir. Bir kamp gezisinden döndükten sonra, çadırı ve yağmur sineğini sabun ve suyla nazikçe yıkamalı. Ve kaldırmadan önce tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. En küçük nem bile küflenmeye neden olabilir. Ayrıca, aşırı sıcağa veya güneş ışığına maruz kalmayan bir odada iç mekanda saklayın.

Dünyanın En Güvenli Şehirleri Listesine Bakın

Dünyanın Her Yerinden 5 Mavi Şehir Bayılacaksınız

Amsterdam’da Yemek Yiyebileceğiniz Helal 30 Restoran

Continue Reading

DÜNYA

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü Hangi Ülkelerde

Published

on

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü Hangi Ülkelerde

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü Hangi Ülkelerde

Bir köprü su bataklık veya zorlu arazi ile ayrılan uzak noktaları birbirine bağlayabilen kullanışlı bir araçtır. İster yaya olarak, ister araba veya demiryolu ile seyahat edilsin…Köprüler özellikle mal ve hizmetleri taşımak için bir araç. İki uzak nokta arasındaki seyahat süresini kısa tutmak için de gereklidir.

Ancak köprüler başka bir şeyi de temsil ediyor. Bu özellikle güzellik duygusu…İnsanları sadece faydacı işlevleri için değil, aynı zamanda çevredeki manzaraların da hayran kalmaya değer.

San Francisco’nun Golden Gate Köprüsü’nü, Art Deco kuleleri katedral kuleleri gibi…Sisin içinden yükseliyor. Ya da Londra’daki Thames nehrini kaplayan görkemli Tower Bridge gibi…

İster kişinin günlük işe gidip gelmesinin bir parçası olsun, ister bir ekonomiyi hareket ettiren hayati bir arter. Bu köprülerin ortak bir yanı daha var. özellikle inanılmaz uzunlukları insan yaratıcılığının bir kanıtı.

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü Hangi Ülkelerde

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü Hangi Ülkelerde

İşte Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü


 1- Danyang-Kunshan Büyük Köprüsü, Çin


Çin’deki Danyang-Kunshan Büyük Köprüsü, tam 165 kilometre… Uzun bir alanı kaplayan ve onu dünyanın en uzun köprüsü olma ünvanını elinde tutuyor.

Resmi olarak Haziran 2011’de açılan köprü. Çin genelinde yüksek hızlı demiryolu hizmeti sunmak için sadece dört yıl içinde inşa ediliyor. Köprü birkaç kanal ve göl de dahil olmak üzere çeşitli engelleri kapsamaktadır.

Danyang-Kunshan Büyük Köprüsü’nün inşası 8,5 milyar dolara mal oldu. Ancak sadece tayfunlara ve 8 büyüklüğündeki depremlere değil, aynı zamanda 330.000 tona kadar olan deniz gemilerinden gelen doğrudan darbelere de dayanacak şekilde…

2- Changhua-Kaohsiung Viyadüğü, Tayvan


Dünyanın en uzun ikinci köprüsü, Tayvan’daki Changhua-Kaohsiung Viyadüğü’dür. Bir dizi küçük köprüden oluşuyor. Bu viyadük, Tayvan’ın Yüksek Hızlı Demiryolu ağının bir parçasıdır.

Köprü 157 kilometre uzunluğundadır. Changhua-Kaohsiung Viyadüğü, çoğu depreme daha iyi dayanıklı olsun diye özel olarak bir dizi bağlantılı köprü olarak inşa ediliyor. Bu önemli bir güvenlik hususudur.

3- Cangde Grand Bridge, Çin


Çin’in Cangde Büyük Köprüsü, dünyanın en uzun üçüncü köprüsüdür. 116 kilometre uzunluğundadır. Ve insanları Pekin’e taşıyan önemli bir arteriyel demiryolunun bir parçasıdır.

Pekin-Şanghay Yüksek Hızlı Demiryolu’nun bir parçası olarak, Cangde Büyük Köprüsü, tanıdık gelebilecek daha büyük bir köprünün bir parçasını oluşturuyor. Cangde Grand Köprüsü de çoğu sismik kaymaya dayanacak şekilde…

4-Tianjin Büyük Köprüsü, Çin


Dünyanın en uzun dördüncü köprüsünün konumu sürpriz olmayabiliyor. Çin’in kapsamlı yüksek hızlı demiryolu sistemini yakınlaştırmak ve banliyölere yolculuklarında zaman kazandırmak için bir dizi köprü, trenlerin alçakta yatan bölgelerden, sudan ve diğer engellerden geçmesine izin veriyor.

Dördüncü en uzun köprü, 2011 yılında demiryolu trafiğine açılan Tianjin, Çin’deki Hebei’de bulunan Tianjin Büyük Köprüsü’dür.

113 kilometre uzunluğundaki Tianjin Büyük Köprüsü, her biri 860 tona kadar olan bir dizi güçlendirilmiş kiriş tarafından tutulur.

5-Weinan Weihe Büyük Köprüsü, Çin


Çin’deki Weinan Weihe Büyük Köprüsü 2008 yılında ilk kez trafiğe açıldığında, yaklaşık 79 kilometre uzunluğunda “dünyanın en uzun köprüsü” unvanını aldı.

Zhengzhou-Xi’an Yüksek Hızlı Demiryolu sisteminin bir parçası olarak, Zhengzhou ve Xi’an şehirlerini birbirine bağlayarak, bir dizi nehri geçerek ve işe gidip gelme süresini önemli ölçüde azaltarak kritik bir rol oynadı.

6-Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, Çin


Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü Ekim 2018’de açıldığında, dünyanın altıncı en uzun köprüsü oldu. Köprü, Hong Kong, Zhuhai ve Makao’yu birbirine bağlar.

Bir dizi kablolu köprü, bir denizaltı tüneli ve dört yapay adadan oluşur. Köprü 55 kilometre uzunluğundadır. Hem en uzun deniz geçiş köprüsü hem de dünyanın en uzun açık deniz sabit köprüsüdür.

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü Hangi Ülkelerde

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü Hangi Ülkelerde

7-Bang Na Expressway, Tayland


Tayland’daki Bang Na Otoyolu, dünyanın yedinci en uzun köprüsü olabiliyor. Ancak muhtemelen dünyanın en uzun araba köprüsü olarak ikinci bir unvana sahip olabiliyor.

Dünyanın en uzun altı köprüsü sadece yüksek hızlı demiryolu için kullanılırken, Bang Na Expressway, her iki ucunda ücretli istasyonlar bulunan altı şeritli yüksek bir otoyoldur. Bang Na Otoyolu, 55 kilometre uzunluğundadır.

8- Pekin Büyük Köprüsü, Çin


Pekin Büyük Köprüsü, adaşı şehri Pekin’in güneyinde yer almaktadır. Diğerleri gibi, Pekin-Şanghay Yüksek Hızlı Demiryolu sisteminin bir parçasıdır.

Resmi olarak 2011 yılında açılan Pekin Büyük Köprüsü, 48 kilometre uzunluğundadır. Bu da onu dünyanın en uzun köprüleri arasında sekizinci sıraya yerleştirir.

Yangtze Nehri Deltası ile Çin’in Doğu kıyısındaki Bohai Ekonomik Kıyısı’nı birbirine bağlamak için inşa edilmiştir. Her iki bölge de özellikle tarımsal ve doğal kaynak kaynaklarını ihraç etmek için demiryolu taşımacılığına ihtiyaç duymaktadır.

9- Lake Pontchartrain Causeway, Amerika Birleşik Devletleri


Louisiana’daki Pontchartrain Geçidi Gölü, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyanın en uzun köprüleri arasında yer alan tek köprüdür.

Yaklaşık 39 kilometre. Bu güney Louisiana köprüsü listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor. Pontchartrain Gölü Geçidi aslında neredeyse aynı uzunlukta iki paralel köprüden oluşur. İlk köprü 1956’da ve ikinci köprü 1969’da açılıyor.

Sürücüler genellikle köprünün her iki tarafındaki araziyi göremezler. Köprü o kadar uzundur ki, Guinness’e girdi. Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyadaki su üzerindeki en uzun köprü olarak kabul ediliyor. Ve merkezinde gemilerin geçmesine izin vermek için bir baskül vardır.

10- Hat 1 Wuhan Metrosu, Çin


Çin’in Hubei kentindeki Wuhan şehrinde, basitçe “Hat 1” olarak yükselen bir metro demiryolu hattı var.

Bu oldukça uğursuz bir isim gibi olsa da, Satır 1 aslında bir dünya rekoru sahibidir.

38 kilometre uzunluğunda…Hat 1 sadece onuncu en uzun köprü değil. Aynı zamanda dünyanın en uzun sürekli metro viyadüklerinden biridir.

Continue Reading

AİLE HAYATI VE İLİŞKİLER

Sevgilinize Söylememeniz Gereken 21 kırıcı Şey

Published

on

Sevgilinize Söylememeniz Gereken 21 kırıcı Şey

Bir ilişki, her iki tarafın da birbirlerini gönülden sevmeyi, güvenmeyi ve güvenmeyi kabul ettiği bir birliktir.

Mükemmel bir dünyada, hayatının aşkı, anlaşmazlıkların, tartışmaların ve hataların olmaması anlamına gelecektir. Ne yazık ki, mükemmel bir dünyada değiliz. Böylece en sağlıklı ilişkilerde bile kavgalar, gürültüler olur.

İlişkilerde tartışmak normaldir, ancak tartışmalar sırasında bazı eylemler normal değildir. Böyle bir eylem, birbirini inciten şeylerin söylenmesidir. Bu genellikle diğer ortağın duygularını ve öz değerini etkiler. Bu çiftler arasında öfkeye ve kırgınlığa neden olur.

Öfkeden incitici şeyler söylemek, ilişkilerin sağlığına zararlıdır. Ve çoğu zaman kalp kırıklıklarının ve ayrılıkların önde gelen nedenidir.

İnsanlar olarak, bazı şeyleri istemeden, büyük ölçüde duygularımız tarafından yönlendirilerek söylemek zorundayız. Ancak bu makalede; bunu engellemenin en iyi yolunu öğrenmek üzereyiz.

Sevgilinize Söylememeniz Gereken 21 kırıcı Şey

Sevgilinize Söylememeniz Gereken 21 kırıcı Şey

İşte Sevgiline Asla Söylememeniz Gereken Şeyler

1- ‘Bu Senin Suçun’

Bir partnere ‘bu senin suçun’ dediğimizde, onu suçlamış oluruz. Bunu yaparken, kendimize karşı dürüst değiliz. Çünkü bildiğimiz gibi, tango için iki kişi gerekiyor.

Eşinizi suçlamak, eylemleriniz ve ilişkideki tartışmalara veya konulara katkılarınız için sorumluluk almanızı engeller.

Bu, eşinize söyleyebileceğiniz en haksız ifadelerdir. Onları ciddi şekilde üzebilecek bir cümledir.

2- ‘Bunu Artık İstemiyorum’

Bu cümle ilişkilerde kavga etmek için uyarı olarak kullanılır. Bazı durumlarda, bir tehdit biçimi olarak söylenir.

Ve diğer ortak için anlamsız bir cezalandırma biçimi olarak söylenir. Eşinize onu incitmek istemediğinizi söyleyin. Bunu söylediğinizde yaşatacınız duygusal hasar, sözlerinizi geri aldıktan sonra bile asla kaybolmaz.

3 – ‘Çok Sinir Bozucusun’

Eşinize sinir bozucu bulduğunuzu söylemek zararsız görünebilir. Ancak affetmeyi zor bulabilecekleri çok aşağılayıcı bir ifadedir.

Yanlış olsa da, ortaklarımızın eylemlerini sinir bozucu bulduğumuzda bunu sık sık söyleriz. Bununla birlikte, birinin eylemlerini sinir bozucu bulmanın ve sinir bozucu olmasının iki farklı şey olduğunu unutuyoruz. Birincisi davranışlarına odaklanırken, ikincisi bir kişinin karakteriyle ilgilenir.

Eşinize sinir bozucu olduğunu söylemek, karakterini sinir bozucu bulduğunuz anlamına gelir, ki bu yanlıştır. Bu cümle eşinize zarar verebilir ve benlik saygısını etkileyebilir, bu da sizi affetmelerini zorlaştırır.

4- ‘Keşke Seninle Hiç Tanışmasaydım’

Birini önemsiyorsanız, bu yapabileceğiniz en kötü hatalardan biridir. Onlarla tanıştığınıza pişman olduğunuzu söylemek. Affetmesi kolay ama unutması zor bir ifadedir. Bunu söylediğimizde, bir şey hakkında incindiğimizi ifade ediyoruz.

Eşiniz, paylaştığınız tüm güzel zamanların aniden hiçbir şey ifade etmediğini duyar. Ve ilişki hakkında ikinci düşünceleriniz vardır. Onlara zaman ayırmaya değmeyeceklerini ve hayatınızın onlarsız daha iyi olacağını söyler.

5- ‘Sen Benim Tipim Değilsin’

Hepimiz olduğumuz belirli bir insan türüyle büyüdük. İlgi çekici. Bize nasıl bir insana aşık olmak istediğimiz sorulur. Zaten görünüşlerinin, nasıl davranacaklarının ve neyi sevdiklerinin zihinsel bir görüntüsüne sahibiz.

Çoğu zaman, sonunda karşılaştığımız insanlar bizim tipimize hiç benzemiyor. Eşinizden gelen affedilmesi zor bir başka ifade de, ‘Sen benim tipim değilsin.

Şaka olarak ya da masum bir şekilde söylenmiş olabilir. Ama aslında bu karşıdaki insanın yüzüne bir hakaret ve büyük bir tokattır. Böyle bir ifadeyi söylediğinizde, aynı zamanda fiziksel olarak onlara ilgi duymadığınız anlamına da gelebilir.

6- ‘Çok Hassassın’

Hassas insanlar genellikle muhtaç veya bazen zayıf olarak algılanırlar. Bu nedenle, onlara çok hassas olduklarını söyleyerek duygularını reddederiz.

Bunun gibi incitici şeyler söylerken, insanların doğuştan farklı olduklarını ve bu nedenle durumlara farklı tepki verdiklerini unutuyoruz.

Eşinizi çok hassas olarak adlandırdığınızda, onlara bir duruma aşırı tepki verdiklerini ve böyle bir tepkiyi aşmaları gerektiğini söylersiniz. Bu çok haksız bir ifadedir. Konuşmanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

7- ‘Dramatik Olmayı Bırak’

Bir şey eşinizi rahatsız edebilir, ancak sizi etkilemez. Herkesin takıldığı noktalar farklı olabilir. Bu onların aşırı dramatik oldukları anlamına gelmez.

Bazı şeylerin onları neden rahatsız ettiğini açıklarken onları dinlemeyi deneyin. İletişim sırasında sorunlara kendi perspektiflerinden bakmak, saygı göstermenin ve onlara destek sunmanın harika bir yoludur.

8- ‘Sen Acınası Birisin’

Bu sözün birçok olumsuz, aşağılayıcı anlamı vardır. Bu nedenle, sevdiğiniz birine söylemenin neden asla harika bir şey olmadığını söylemek kolaydır.

‘Acınası birisin’ gibi incitici şeyler söylemek, eşinizi yetersiz, acınası, zayıf ve değersiz bulduğunuz anlamına gelir. Sadece kalplerini kırmakla kalmaz, aynı zamanda kendilerini nasıl gördüklerini de etkiler.

9- ‘Beni Sevseydin, Yapardın…’

Hiç Duygusal manipülasyon ve suçluluk duygusunu duydunuz mu? Bu ifade, bu iki kavramı anlatır. Duygusal manipülasyon, eşinizi bir fail olarak ve sizi sözlerinizle kurban olarak tasvir ettiğiniz zamandır.

Bu kelimeleri kullanırsanız, eşinize istemediği şeyleri yapması veya söylemesi için duygusal olarak şantaj yapmaya çalışıyorsunuz.

Bu ifadeyi sıklıkla kullanmak, eşinize doğru olduğunu düşündüğünüz bir şeyi yapması için sürekli baskı yaptığınız kontrol davranışının büyük bir işaretidir.

Sevgilinize Söylememeniz Gereken 21 kırıcı Şey

Sevgilinize Söylememeniz Gereken 21 kırıcı Şey

10- ‘Kapa Çeneni’

Affedilmesi zor olan bir başka kaba ve saldırgan ifade de çeneni kapat. Bunu, bir konuşma sırasında yapıcı bir katkıda bulunmak istemediğimizde kullanırız.

Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede kapatmak isteriz. Ayrıca, yaptıkları bir yorumu takdir etmediğinizde eşiniz de kesebilir.

Eşiniz size incitici şeyler söylüyorsa, onunla saygıyla konuşmanız gerekir. Sakince konuşmak ve sözleri veya eylemleri hakkındaki endişelerinizi ele almak, bağırmaktan, onları kapatmaktan veya soğukkanlılığınızı kaybetmekten daha üretkendir.

11- ‘Kilo Aldın’

Eşinizin vücudu ve ağırlığı hakkında olumsuz yorumlar asla uygun değildir. Bu hataları geri alabilirsiniz, ancak asla iyileşmeyebilirler.

Eşinizin kilo aldığını söylemek sadece bir açıklama yapmak değildir. Hakaret ve incitici bir teşvik eylemidir.

Eşinizin kilosu, kıyafet seçimleri veya vücut şekli hakkında yorum yaptığınızda, onu küçümsersiniz ve yavaşça özgüvenlerini kırarsınız.

12 -‘Sen Asla’ Veya ‘Her Zaman’

İletişim kurarken yaptığımız hatalardan biri, her zaman ve asla gibi terimler kullanmaktır. Bu, tarafsız bir konuşmayı bir tartışmaya dönüştürmenin en kolay yollarından biridir.

Partnerimiz yapmasını istediğimiz bir şeyi yapmadığında, hızlı bir şekilde yüksek bir kalıcılığa işaret eden bir ‘sen asla’ cümlesi kurarız.

Aşırı genelleme yaptığınızda, ilişki sırasında her ortağın çabasını silersiniz. Bu genellikle ebeveynlerinizin saldırıya uğramış hissetmesine neden olur.

13- ‘Senden Bıktım’

Yıllardır bir ilişki içindeyseniz, aşırı derecede tanıdığınız ve birbirinizden bıkmaya başladığınız belirli bir dönem gelir.

Bir zamanlar sizi eğlendiren küçük şeylerle sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Zamanla biraz nefes almanız gerekecektir.

Bu, her çiftin geçtiği zamansal bir aşamadır. Ve yeterince sabırlı olursanız genellikle geçer. Bazı ortaklar o kadar sabırlı değildir. Bu aşamada, diğer ortağı inciten acı verici yorumlar yaparlar.

Genellikle, eşinizden bıktınız, ses tonunuz kastettiğinizden daha şiddetli geliyor. Bu, onları artık etrafınızda istemediğinizi bilmelerini sağlar.

Bu, ikinizin de ilerlemek için çözmeniz gereken geçmiş konular hakkında konuşmaktan kaçındığınız birçok şey olduğunu gösterir.

14- ‘Çok Aptalsın!’

‘Çok aptalsın’ gibi incitici şeyler söyleyen bir partner, iletişimle ilgili korkunç sorunları olan zehirli bir partnerdir.

Eşinize aptal ve aptal gibi aşağılayıcı sözler dediğiniz bir ilişki, toksik bir ilişki olarak sınıflandırılır. Sözleriniz aşağılayıcıdır ve sürekli olarak sevdiğiniz birinin aklını küçümsemeye yöneliktir.

Bu tür düşünceler akla geldiğinde, dudaklarınızdan çıkmadan önce kendinizi frenlemek en iyisidir.

15- ‘Umurumda Değil’

Kırıcı şeyler söyleyen bir partnerin ortak çizgilerinden birini umursamıyorum. Eşiniz kayıtsızlığını ifade etmek istemediğinde ve bu nedenle herhangi bir potansiyel çatışmadan kaçınmak istediğinde kullanılır.

Bu neden olumlu görünebilir. Bunu söylemenin bir başka yolu da ‘her neyse’ demektir. Eşinize, söylediklerinin veya sizinle iletişim kurmaya çalıştıkları şeyin alakalı olmadığını ve dikkatinizi hak etmediğini söyler. Düşüncelerinin reddedilmesi, terk edilme korkusu uyandırdığı için ilişkinize büyük zarar verebilir.

16- ‘Beni Sıkıyorsun’

İnsanlar büyür ve bir ilişkiniz olduğunda, bu büyümeyi ve onunla birlikte gelen değişiklikleri fark edersiniz. Bu değişikliklerden bazıları eşinizin eylemlerinde veya tercihlerinde olabilir.

Değişim herkesin hayatında bir sabittir. Bu nedenle, eşinizin değişimine veya evrimine sıkıcı olduklarını söyleyerek cevap verdiğinizde, büyüme süreçlerine zarar verir. Sıkışmış hissetmelerine neden olursunuz.

Bir şeyin sıkıcı olduğunu söylemek, ilginç ve sıkıcı olmadığı anlamına gelir. Bir kişiye bunu söylediğinde, genellikle kişiliklerine, zekalarına ve kişiliklerine odaklanır.

‘Sıkıcısın’, şefkat ve sabırdan yoksun acı verici bir ifadedir. Eşinizdeki görünmeyen güvensizlikleri tetikler. Özellikle de onlarla dalga geçmenin bir yolu olarak söylendiğinde.

17- ‘Sana Söylemiştim’

Bir şey söylediğimiz gibi çıktığında, ‘sana öyle söyledim’ kelimesi sık kullanılır. Hepimiz bu dürtüyü hissettik, ancak bu dört kelime romantik ilişkilerde çok fazla acı ve hasara neden olabilir.

Size söyledim, bu yüzden sevilen birine söylemek korkunç bir şeydir. Çünkü aynı zamanda bir geri dönüş gibidir. Onlara her zaman üstünlüğe sahip olduğunuzu söyler. Sen haklıydın, onlar da yanlıştı.

18- ‘Senin Yüzünden’

Bu eylemlerimizin sorumluluğunu almak istemediğimizde ortaklarımızı suçlamak için kullanılır. Bir ilişkide olmak bir ekip olarak çalışmayı içerirken, tüm eylemler seçimlerimize dayanır.

Eşiniz size her zaman bir şeyler yaptırdığınızı söylüyorsa, oldukça olgunlaşmamıştır. İlişkinizi geliştirmeye katkıda bulunma olasılıkları daha düşüktür.

19- ‘Sen Delisin’

Partnerimiz sizden deli olarak bahsettiğinde, size bir insan olarak değer vermediğini söylüyor. Erkeklerin kendilerini uzun zamandır deli olarak adlandırdıkları bilinmektedir.

Özellikle de kadınların kendileri hakkında bazı şeyler öğrendiği durumlarda. Eşinize deli olduğunu söylediğinizde, kendileri hakkındaki düşüncelerine sızarak akıl sağlığından şüphe etmelerine neden olursunuz. Bu da uzun vadede insanları olumsuz yönde etkilemektedir.

20- ‘Sen Öyle Bir İnsansın ki…’

Sevdiklerinize isim vermek veya onlara hakaret etmek ilişkinizdeki hiçbir sorunu çözmez. Eşiniz bunlardan herhangi birini size sık sık yapıyorsa, geleceğinizi hayal etmeniz gereken biri değildir.

Çünkü sözleri kendi imajınızı ve değerinizi etkileyecektir. Eşinize incitici isimler vermek sözlü taciz olarak kabul edilir.

21- ‘Başka Birini Bulacağım’

Bu, genellikle diğer tarafın istediği bir şeyi yapmanızı sağlamak için kullanılan manipülatif bir ifadedir. Ancak bunu yapmazsınız.

Eşiniz sürekli olarak bu açıklamayı yaptığında, ancak asla gerçekten devam etmediğinde, sizi her zaman ayak parmaklarınızın üzerinde tutmaya çalışıyor.

Bu insanlar istikrarlı bir ilişkiye sahip olacak kadar olgun değillerdir. Ve ayrıca duygularınıza da saygı duymazlar.

Continue Reading

DÜNYA

Nepal’de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme

Published

on

Nepal'de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme

Nepal’de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme…

Nepal yemekleri, iki büyük komşusu Hindistan ve Tibet’ten etkilenmiştir. Ancak karayla çevrili ulusa özgü birçok özelliğe sahiptir. Pek çok Tibet yemeği günlük hayatın içine girmiş ve Nepal mutfağına girmiştir. Bu arada, baharatlı köri, Hint körisinden çok daha az kremsi veya yağlı olmasına rağmen Nepal mutfağında büyüktür. Vejetaryenlik Hindistan’da olduğu kadar Nepal’de de yaygın değil. Ancak vejetaryen yemek bulmak çok kolay.

İşte Nepal’de Seyahat Ederken Denemeniz Gereken 10 Yemek

1-Dal Bhat


1-Dal Bhat

Dal Bhat’ın genellikle Nepal’in ulusal yemeği olduğu söylenir. Ve ülke genelinde bir elyaftır. Satın aldığınız yere bağlı olarak çok basit veya çok ayrıntılı olabilen bir yemek koleksiyonu kadar tek bir yemek değil.

En basit haliyle, Dal Bhat mercimek köri ve pirinçtir. Her ikisi de Nepal ikliminde iyi yetişir. Birçok toprak sahibi köylünün kendi pirinç, mercimek ve diğer sebzelerini yetiştirdikleri küçük bir arazi parçası var.

Kantinlerde Bulabilirsiniz

Çoğu restoranda Dal Bhat’ınızı tavuk, koyun eti, bufalo veya sebze köri ile sipariş etme seçeneğiniz olacak. Bazen size birkaç farklı sebze körisi veriliyor. Ancak genellikle sadece bir et.

Genellikle çıtır bir papad, biraz turşu, taze pul biber, dilim salatalık ve lahana salatası ve sade yoğurt ile servis ediliyor. Dal Bhat Nepal’de hemen hemen her yerde oluyor. Ve sağlanan sebze veya et körileri bölgeye ve mevsime göre değişir. Basit kantinlerde ucuz ve basit Dal Bhat yemekleri bulabilirsiniz.

2-Samay Baje


2-Samay Baje

Dal Bhat’a biraz benzeyen ancak kültürel olarak farklı olan Samay Baje, ritüel ve dini önemi olan bir Newari yemek takımıdır. Newarlar, Katmandu Vadisi’nin yerli sakinleridir. Ve Katmandu, Patan ve Bhaktapur’un merkezinde gördüğünüz kültür ve mimarinin çoğu Newari’dir.

Mutfağı, çok daha sıcak olma eğiliminde olduğu ve farklı baharat, et, sebze ve bakliyat kombinasyonu kullandığı için diğer Nepal yemeklerinden farklıdır. Newari olmayan Nepalliler arasında oldukça popülerdir. Ve Katmandu Vadisi boyunca mütevazı lokantalarda yaygın olarak var. Ancak başkent bölgesinin dışında, Newari yemeklerini bulmak o kadar kolay değil.

Samay baje, Newari festivallerinde ve aile toplantılarında servis ediliyor. Genellikle pişmiş pirinçten ziyade kurutulmuş dövülmüş pirinç. Ayrıca çeşitli fasulye körileri, kuru soya fasulyesi, turşu, et körileri ve sıklıkla haşlanmış ve sahanda yumurtadan oluşur.

3- Momolar


3- Momolar

Momos, kıyılmış sebze veya etle doldurulmuş, daha sonra buğulanmış, kızartılmış veya baharatlı bir çorbada servis edilen pirinç unlu köftelerdir. Teknik olarak Tibetli olmalarına rağmen, tüm etnik kökenlerden Nepalliler arasında çok popüler bir atıştırmalıktır. Ve Nepal, özellikle Katmandu, büyük bir Tibet mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığı için, ülke mutfağının önemli bir parçası haline geldiler.

4-Chatpate


4-Chatpate

Chatpate (chaat olarak da bilinir) Güney Asya’da popüler bir atıştırmalıktır. Ve genellikle yol kenarındaki küçük arabalarda ve tezgahlarda satılıyor. Patlamış pirinç, kuru hazır erişte, taze kişniş, domates, salatalık, soğan, patates, bezelye, limon suyu ve biber gibi gevrek ve lezzetli malzemelerden oluşur. Oldukça baharatlı olabiliyor, bu yüzden hassas zevkleriniz varsa not alın!

5- Gündruk


5- Gündruk

Gundruk, kara lahana veya hardal, turp, karnabahar veya lahana bitkilerinin yaprakları gibi fermente ve kuru yeşil sebzelerdir. Tepelik ve dağlık bölgelerde, yıl boyunca bulunamayacak olan sebzeleri muhafaza etmenin bir yolu olarak hazırlıyorlar.

Gundruk, çok lezzetli bir tada sahiptir. Ve lezzet, kullanılan ürün türlerine bağlıdır. Genellikle körilerde veya çorbalarda diğer sebzelerle karıştırılır ve dal bhat’a eşlik edebiliyor.

6- Juju Dhau


6- Juju Dhau

Juju Dhau, Bhaktapur’un bir spesiyalitesidir. Ve kremalı yoğurdun tadına bakmadan antik kente hiçbir gezi tamamlanmış sayılmaz. Kaynatılmış ve tatlandırılmış bufalo sütünden yapılıyor.

Daha sonra ısınmak için bir kil kavanoza koyuyorlar. Kil kavanoz fazla suyu emer. Böylece kalan yoğurt kalın ve kremsi olur. En iyi Bhaktapur’da denense de, juju dhau’yu Katmandu Vadisi’nin çeşitli yerlerinde var.. “King Curd” reklamını yapan küçük dükkanlara dikkat edin.

7- Sel Roti


7- Sel Roti

Sel Roti, derin yağda kızarttıkları ve şekerle tat verdikleri pirinç hamuru halkalarıdır. Soğuduklarında sertleşme eğiliminde oldukları için en iyi şekilde sıcak yenirler. Sel Roti, çörek veya Hint jalebisine biraz benzese de, neredeyse o kadar tatlı değiller.

Nepal atıştırmalıkları her zaman Dashain ve Tihaar festivallerinde, ayrıca düğünlerde ve diğer kutlamalarda servis ediliyor. Ayrıca yılın herhangi bir zamanında, özellikle kahvaltı saatinde, sokak kenarındaki atıştırmalık tezgahlarından satın alınabilirler.

8-Thukpa


8-Thukpa

Thukpa, doğu Tibet ve doğu Nepal’den gelen bir erişte çorbasıdır. Erişte, havuç ve taze soğan gibi ince dilim sebzeler, baharatlar ve bazen yumurtadan oluşur.

Thukpa, ülke genelinde, özellikle düşük maliyetli ve orta sınıf kafelerde var. Ve neredeyse her zaman trekking rotalarındaki çay evlerinde servis ediliyor. Çok sıcak olduğu için, soğuk bir Katmandu kış gününde veya dağlarda birkaç saatlik yürüyüşten sonra en çok hoş karşılanır.

9-Tibet Ekmeği


9-Tibet Ekmeği

Bir yürüyüşe çıkmadan önce güne başlamak için doyurucu bir yol arıyorsanız, menüde Tibet ekmeği olup olmadığına bakın. Everest bölgesi gibi etnik olarak Tibetli nüfusa sahip bölgelerde olması gerekir. İçi yumuşak, dışı çıtır çıtır ve sıcak servis edilen yuvarlak bir gözleme türüdür.

Genellikle hafif tatlı olan Tibet ekmeği sade veya tereyağı, yumurta veya bal ile yenebiliyor. Bazı çayevlerinde fıstık ezmesi ile bile yiyebilirsiniz! Tibet bölgelerinin dışında yaygın olarak bulunmuyor. Ancak Katmandu’nun Tibet yerleşim bölgesi Boudha’daki bazı otellerin kahvaltı menülerinde bulabilirsiniz.

10- Yomari


10- Yomari

Yomari, Aralık ayında kendi festivali olan Yomari Punhi’yi alan bir Newari muamelesidir. Bu sivri, belli belirsiz balık şeklindeki köfteler pirinç unundan yapılıyor. Ve siyah melas veya beyaz hindistancevizi, süt ve susam tohumu ezmesi ile dolduruyorlar. Bazen tuzlu köriler ile servis edilirken, kendileri de oldukça tatlıdır.

Yerel kadınlar tarafından işletilen Patan’daki Pulchowk Yolu üzerindeki The Village Cafe, tek başına veya bir setin parçası olarak harika yomari yapıyor. Yomari’yi yerel süpermarket zinciri Bhat Bhateni’nin ekmek bölümünde de bulabilirsiniz. En iyi taze servis edilmelerine rağmen, mükemmel bir piknik atıştırması yaparlar.

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

İngiltere’de Yenilebilecek En İyi ve Lezzetli 14 Yiyecek

Dubai’de Kahvaltı Yapabileceğiniz En İyi Mekanlar

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.