Tek Ayak Üzerinde Durabilmek İyi Sağlığın Bir İşareti

Tek Ayak Üzerinde Durabilmek İyi Sağlığın Bir İşareti

Tek Ayak Üzerinde Durabilmek İyi Sağlığın Bir İşareti

Tek Ayak Üzerinde Durabilmek İyi Sağlığın Bir İşareti…

Araştırmalar, insanların tek ayak üzerinde durabilme yeteneğinin bir sağlık göstergesi olduğunu gösterdi. Bu da öncelikle tek ayak üzerinde daha iyi durmanın zindeliği ve potansiyel olarak ömrü uzatabileceğini gösteriyor.

Yılda Yaklaşık 37.3 Milyon Düşme Olayı Yaşanıyor

Tek ayak üzerinde durabilmek, artan fiziksel aktivite seviyeleri ve düşme riskinin azalması ile bağlantılıdır. Ve özellikle hem kalite hem de yaşam uzunluğu ile ilişkilidir. Dünya çapında yılda yaklaşık 37.3 milyon düşme, tıbbi müdahale gerektirecek kadar şiddetlidir.

Tek Ayak Üzerinde Ayakta Durma Olasılığınız Daha Düşüktür

Tek ayak üzerinde 20 saniye veya daha uzun süre dengede duramama, özellikle sağlıklı insanlarda beyinde küçük kan damarı hasarı riskinin artması ve fikirleri anlama yeteneğinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Parkinson hastalığı, felç veya Alzheimer hastalığı gibi çok sayıda tıbbi durumunuz varsa, tek ayak üzerinde sallanmadan ayakta durma olasılığınız daha düşüktür.

Kalça-Kemiğini-Güçlendirmek-İçin-Ne-Yapmalı

Bu Motivasyonumuzu Etkiler

Özellikle Hamilelik, menopoz, hastalık teşhisi ve emeklilik de gücümüzü, dengemizi ve dik durma yeteneğimizi değiştirebilir. Çünkü bunlar çoğunlukla düzenli fiziksel aktivite yapma yeteneğimizi ve motivasyonumuzu etkiler.

Uzun Süre Oturan İnsanlarda Çıkan Hastalıklar

Uyanıkken oturmak veya uzanmak, bazen yaptığınız orta veya şiddetli fiziksel aktivite miktarından bağımsız olarak daha düşük kas gücü, düşme riski ve fiziksel işlev ile özellikle ilişkilidir. Uzun süre oturan kişilerin tip 2 diyabet, daha yüksek bel çevresi ve obezite geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Tek Ayak Üzerinde Durmak Neden Önemlidir?

Veriler, insanların tek ayak üzerinde durabilecekleri sürenin farklı yaşlardaki özellikle erkekler ve kadınlar için değiştiğini ve sizin yaş grubunuz için bu hedef sürelere ulaşamamanın sağlık sorunlarının altını çizebileceğini gösteriyor.

İnsan Vücudu Dik Dururken Dengesizdir

İnsan vücudu dik dururken doğası gereği dengesizdir. Boyumuza ve genişliğimize göre çok küçük bir destek tabanımız var. Sağlığımız yerindeyken, denge duyularımızdan gelen tüm bilgileri bütünleştirmek için merkezi ve çevresel sinir sistemimize güveniriz.

Daha sonra doğru zamanda doğru kasları…Ayaklar, ayak bileği, bacak ve karın kasları, hatta bazen kol kasları gibi…Bunları çalıştırarak dik durmak için gerekli ayarlamaları yaparız.

Fiziksel, Psikolojik Ve Sosyal Faydaları Var

Fiziksel olarak ne kadar aktif olursak, iyi bir dengeye sahip olma olasılığımız o kadar artar. Ve elbette düzenli olarak aktif olmanın daha geniş fiziksel, psikolojik ve sosyal faydaları iyi bilinir.

Diğer sağlık sorunları da fiziksel aktivitemizi etkileyebiliyor. Ve depresyon ve osteoporoz gibi eğik duruş ve kötüleşen denge ile karakterizedir. Bu da düşme ve kırılma riskinde artışa yol açar. Eğik bir duruş, tek ayak üzerinde durmayı zorlaştırır.

Tek Ayak Üzerinde Durmaya Başlamalı mıyım?

Her yaşta tek ayak üzerinde durma yeteneğinizi geliştirebiliyor. Dengenizi geliştirebilirsiniz. Nörolojik bir durumunuz varsa daha zordur. Ancak çalışmalar birçok koşulda egzersizi takiben dengede iyileşmeler göstermiştir. Ve diğer birçok durumda düşmeleri azalttığı bilinmektedir.

Aktivite Eksikliğinden Dolayı Düşüp Yaralanan İnsanlar Çok

İngiltere Halk Sağlığı raporu, pandemi sırasında sosyal kısıtlamalar nedeniyle yaşlı yetişkinlerde aktivite eksikliğinin bu yıl 110.000 daha yaşlı insanın düşmesine yol açabileceğini öne sürüyor. Fiziksel aktivite gerçekleştirme konusunda daha fazla güvene sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Ve daha aktif olmak yaşam kalitesini uzatmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabiliyor.

Tek-Ayak-Üzerinde-Durmanın-faydaları

Gözlerinizi Kapatıp Deneyin!

Bunu yaparken gözlerinizi kapatırsanız, tek ayak üzerinde durmak çok daha zor olabiliyor. Bu, uzun vadeli dengemize yardımcı olduğu ve düşme riskini azalttığı için uygulamaya değer.

Gözlerimiz Açıkken Vücut Tembelleşir

Gözlerimiz açıkken vücut tembelleşir. Ve dengemizi korumamıza yardımcı olması için görüşümüze güvenir. Vizyonu çıkarırsanız, diğer duyuların daha iyi çalışmasını sağlar. Çoğu insan, gözlerini açık tuttukları zamana kıyasla bunu yalnızca kısa bir süre için yapabiliyor. Yakınınızda tutacak bir şeyiniz olsun. Zamanla geliştireceksin.

Kalça Kemiğini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

70’lerin üzerinde, günde üç kez her bacak üzerinde bir dakika durmanın kalça kemiği mineral yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar da var. Daha güçlü kalça kemiği özellikle mineral yoğunluğu, düşerseniz kırılma olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir.

Dişlerinizi Fırçalarken Deneyin

Ve bu notta, tek ayak üzerinde mi duruyorum? Evet, sabah ve akşam dişlerinizi fırçalarken en az iki kez bir bacağından diğerine değiştirerek temizlerken deneyebilirsiniz.

Fiziksel Dayanıklılığınızı Artırmak İçin En İyi 16 Egzersiz

Testosteron Seviyeleri Nasıl Artırılır İşte Doğal Yollar

Kireçlenme Neden Olur Belirtileri ve Evde Doğal Tedavisi