Dalgona Nedir Nasıl Yapılır Squid Game Şekeri Tarihi

Dalgona Nedir Nasıl Yapılır Squid Game Şekeri Tarihi

Dalgona Nedir Nasıl Yapılır Squid Game Şekeri Tarihi

Dalgona Nedir Nasıl Yapılır Squid Game Şekeri Tarihi…

Squid Game Dalgona şekeri tarifi insanlar tarafından bugünlerin en çok merak edilen konularından birisi oldu. Herkes arama motorlarına Dalgona şekeri nasıl yapılır diye yazıyor. Squid Game dizisi Kore’nin Dalgona şekerini dünyaya tanıttı. Peki Dalgona Nedir Nasıl Yapılır işte Squid Game’deki meşhur Kore şekeri Dalgona’nın tarihi ve hakkında bilmek istediğiniz her şey.

Squid Game Dalgona Şekeri Tarifi Çok Aranıyor

Squid Game birçok ikonik anı olan inanılmaz bir dizi. Belki de en ikonik olanlardan biri yarışmacıların Dalgona dedikleri bal peteği benzeri şekerden yaptıkları şekilleri kesmek için mücadele ettikleri 2. bölümde…Bazı insanların bilmeyebileceği şey bu. Bunun her zaman yenen ve evde yapması çok kolay olan bir Kore yemeği olduğudur.

Dalgona-Nedir-Nasıl-Yapılır-Squid-Game-Şekeri-Tarihi

Dalgona Şekeri Nasıl Yapılır?

Dalgona, birçok Kore şehrinin sokaklarında kepçelerde küçük ocaklarda yapılıyor. ve çocuklar arasında çok popüler bir ikramdır. Bir kepçeniz yoksa kalın tabanlı, metal bir ölçü kabı kullanabilirsiniz.

-Şekeri kehribar rengi olana kadar eritin.

-Kristalleşmeyi önlemek için karıştırın

– Ardından biraz kabartma tozu ekleyin.

-Kabartma tozu, sıcak şekerle reaksiyona girer ve gevrek, güzel bir şeker oluşturmak için köpürür.

-Parşömen üzerine dökün

-Seçtiğiniz bir kurabiye kalıbıyla damgalayın.

Bu noktada, hareket halindeyken mükemmel bir atıştırmalık yapmak için küçük bir çubuğa bile basabilirsiniz.

Dalgona Tarihi

Adından da anlaşılacağı gibi dalgona, uzun bir geçmişi ve geleneği olan bir atıştırmalıktır. ‘Şekerden daha tatlıdır’ kökünden geldiği söylenir. Veya ‘Şekerden daha tatlıdır’ kelimesinden geldiğine inanılıyor. Dalgona biraz farklı şekillerde yapılıyor ve çeşitli adları vardır. Dalgona’nın ne zaman yenmeye başladığına dair resmi bir kayıt yok, ancak 1960’larda popüler olmaya başladığı tahmin ediliyor.

Dalgona-Şekeri-Nasıl-Yapılır-Squid-Game

Dalgona Şekeri Hikayesi

Edebi eserler arasında Dalgona’nın yer aldığı “Bongsoon’un ablası” adlı bir roman vardır. 1960’ların sonlarında fakir bir çağda kahya olarak yaşayan bir kadının hikayesidir. 1960’ların pek çok zamanı da yansıtılıyor. Ve Gong Ji-young’un “Bong- soon’un ablası” adlı romanında ana kız Dalgona’dan şöyle bahseder. “Ve o zamanlar, muhtemelen Seongjin’in manga dükkanında ya da Toboki’nin Tokagi’nin evinde… Dalgona denilen beyaz bir topak içinde yangeun ve erittikleri şekerden yaptıkları bir kepçede çok zaman geçirdim.”

Dalgona Ne Zaman Yapılmaya Başlandı

Şeker ve sodanın briket üzerinde eritilmesiyle yapılıyor. Dalgona yiyeceklerin özellikle kıt olduğu 1960’larda çocuklar için iyi bir atıştırmalıktı. 1950’lerde Kore Savaşı’ndan hemen önce var olduğu söyleniyor. Ancak o dönemde yaygın bir şekilde popüler olduğunu söylemek zor. Çünkü 1950’lerin başında tüm şeker ithal edildiğinden çok pahalı ve değerliydi.

Dalgona Şekerinin Ana Malzemesi

Kasım 1953’te CheilJedang “jungbaeksang” adı altında ilk yerli şekeri yaptı. Dalgona, şekerin ana malzeme olduğu, tatlı sektörünün gelişmediği ve atıştırmalıkların olmadığı bir dönemde şekere soda katılarak yapılan tatlı karamel aromasıyla popülerlik kazanmıştır. 1962’de Küba krizi (ABD’yi hedef alan Küba füze üssü inşa hareketine yanıt olarak ABD’nin Küba’ya giden tüm yolları kapattığı bir olay), şekerin ana hammaddesi olan şeker kamışını elde etmeyi zorlaştırdı ve sonuç olarak şeker kıtlığı.

Dalgona-Şekeri-Tarihi

En İyi Hediyelerden Biri Dalgona

Bu sırada şekerin fiyatı yükseldi. Ve 1961’de 600 gr için 25 won olan toptan satış fiyatı Nisan 1963’te on kat arttı. Ve 240 won’a yükseldi. 1953 yılında Kore’nin ilk şekeri olan ‘Jung-beyaz şekeri’ piyasaya sürdüler. Ve 1960’lara kadar şeker pahalı ve değerli bir gıdaydı. Aynı zamanda, 1960’ların başında şeker stoklama çılgınlığı vardı. Bu nedenle şeker, finansal teknolojinin bir aracı haline geldi. Ve değerli bir eşya olarak tatil için en iyi hediyelerden biriydi.

Bu nedenle tadı güzel olsa da şekere glikoz ve soda ekleyerek daha az şeker kullanan bir yöntem vardır. Ve bazı yerlerde sodaya ek olarak ekmek gibi çok su eklenip yenir. Bu nedenle şeker üretiminin arttığı ve fiyatının ucuzladığı 1960’lı yılların ortalarından itibaren dalgona’nın popüler hale geldiği tahmin edilmektedir.

Nepal’de Denenecek En İyi 10 Yemek Tatmadan Gelme

İngiltere’de Yenilebilecek En İyi ve Lezzetli 14 Yiyecek

Taç Mahal’in Şehri Agra’da Deneyeceğiniz Ünlü Tatlılar