Sırt üstü Uyumanın 8 Nedeni Uyku Sorunlarınızı Çözebilir

Sırt üstü Uyumanın 8 Nedeni Uyku Sorunlarınızı Çözebilir

Sırt üstü Uyumanın 8 Nedeni Uyku Sorunlarınızı Çözebilir

Sırt üstü Uyumanın 8 Nedeni Uyku Sorunlarınızı Çözebilir…

Pek çok insan yan yatarak, cenin pozisyonunda ya da yatağın üzerine yayılmış halde uyur. Sırt üstü uyumanın uyku sorunlarından sağlık sorunlarına kadar bir dizi rahatsızlığa basit, uygun maliyetli bir çözüm olabileceği ortaya çıktı. Sırt üstü uyumak özellikle çabaya değer olabiliyor. Bu uyku duruşunun neden üstün olabileceğine dair ayrıntıları öğrenmek için okumaya devam edin.

Sırt Üstü Uyumanın Faydaları Neler?

Sırt üstü uyku, özellikle düşünmemiş olabileceğiniz bir dizi sağlık yararı sunar. Yüz üstü uyumak size şu şekillerde fayda sağlayabiliyor:

-Omurgayı hizalı tutar

-Gerilim baş ağrılarını azaltır

-Göğüs üzerindeki baskıyı ve kompresyonu azaltır

-Sinüs oluşumunu giderir

-Yüzünüzdeki kırışıklıkları ve tahrişi önler

Sırt-üstü-Uyumanın-faydaları

Ani Bebek Ölümü Sendromunu Engeller

Bebekler söz konusu olduğunda, Amerikan Pediatri Akademisi, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmak için bebeklerin sırt üstü uyumasını önerir. Özellikle buna bağlı olarak bebekler yüzüstü ya da yüzüstü uyuduğunda artar:

-Burun bakteri yükü

Solunum işi

-Üst solunum yolu salgıları

Yapılan bir araştırma sırt ve yan uykunun yetişkinler için mide uykusundan daha az omurga ağrısı ile ilişkili olduğunu buldu. Sırt üstü yatmanın faydaları olsa da, kesinlikle en popüler pozisyon değildir.

Çoğu insan yetişkinliğe yaklaştıkça yan yatmayı tercih eder. İlginç bir şekilde çalışma çocukların yanlarında, sırtlarında ve önlerinde eşit şekilde uyuduklarını kaydetti. Yine de, göbeğinizde veya yan tarafınızda uyuyor olsanız bile, geçiş yapmak için birçok neden var. İşte sadece birkaçı.

1-Sırt Ve Boyun Ağrısını Azaltabiliyor


Sırt üstü uyumak, omurganızdaki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu pozisyon dik durmayı taklit eder. Başınızı bir tarafa yatırarak yüzüstü uyumak, otururken veya ayakta dururken başınızın saatlerce bir yöne dönmesine benzer ve ağrıya neden olur.

Boynunuz geriye doğru eğik olduğu için omurgayı da sıkıştırır. Sırt üstü yatarak, rahatlık için yastık kullanarak ve omurganın doğal eğrisini koruyarak omurganızı dinlendirmek çok daha kolaydır.

2-Nefes Almayı İyileştirebilir


Karnınızın üzerine ya da yanınıza yatıyorsanız, nefes alma alanınızı daraltıyor olabilirsiniz. Diyafram nefes için kas sorumludur ve bunu sıkıştırarak nefes sığ hale getirir. Birden fazla çalışma, uyanırken derin diyafram nefesini aşağıdakilerle ilişkilendirmiştir:

-Azaltılmış stres

-Geliştirilmiş ruh hali

-Geliştirilmiş dikkat süresi

Yavaş, derin nefes almanın, gevşemeyi teşvik eden, uykuyu indükleyen ve parasempatik sinir sistemi aktivitesini artıran bir hormon olan melatonin üretimi ile sonuçlandığı belirtiliyor.

3-Kesintileri Azaltabilir


Yüz yıkamak, ellerinizi yüzünüzden uzak tutmak ve şeker tüketimini azaltmak, temiz bir cilt için sıkça tartışılan çözümlerdir. Peki ya sen uyurken ne oluyor? Yastık kılıfları, ciltteki ve saçtaki sebumu ve ayrıca ürün kalıntılarını emer. Bunlar uyurken kolayca yüze aktarılır. Bu, aşağıdakiler gibi cilt sorunlarına katkıda bulunabiliyor:

-Siyah nokta

-Sivilceler

-Kızarıklık ve tahriş

Sırt üstü uyumak, yüzü yastık kılıfından ve buna bağlı olarak onu tahriş edebilecek kir ve yağlardan uzak tutar.

4-Kırışıklıkları Ve Çizgileri Önleyebiliyor


Yüz üstü uyumak cildinizi sıkıştırabiliyor, çekebiliyor ve tahriş edebiliyor. Bu da kırışıklıklara neden olabiliyor. Yüzünüz doğrudan yastığın üzerindeyken ortaya çıkan sürtünme kırışıklıklara ve çizgilere neden olabiliyor. Aynısı, midenizde uyurken buruşabilen ve bükülebilen boyun için de geçerlidir.

Kırışıklıkları Ve Çizgileri Önlersiniz

Sırt üstü uyumak ayrıca cilt bakım ürünlerinizin yüzünüzde ve yastık kılıfından uzakta kalmasına yardımcı olur. Sırt üstü yatarak yüz yüze yastığa temastan kaçar. Özellikle boynu düz tutar, kırışıklıkların ve çizgilerin erken gelişmesini veya derin olmasını önlersiniz.

5-Şişliği Azaltabiliyor


Yüzünüzün herhangi bir yerine yattığınızda o bölgede sıvı birikir. Sıvı birikmesi göz çevresinde şişliklere ve yüzde şişmeye neden olur. Sırt üstü yatarak bu havuzlanmayı engeller ve şişkinliği azaltırsınız.

Sıvının nereye gittiğini kontrol etmeye yardımcı olmak için başınızı biraz kaldırdığınızdan emin olun. Bu torbalanmalardan ve şişkinlikten kaçınmanıza yardımcı olabiliyor. Böylece uyandığınız kadar dinlenmiş olarak uyanabilirsiniz.

6-Sinüs Oluşumunu Rahatlatabiliyor


Başınız kalbinizin üzerinde yüksekte uyumak, tıkanıklığı gidermeye ve burun pasajlarınızın tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Baş aşağı düştüğünde sinüslerde mukus birikir. Başınızı kaldırırsanız, yerçekimi mukusun boşalmasına ve solunum yollarınızın açık kalmasına yardımcı olmak için üzerine düşeni yapacaktır.

Sırt-üstü-Uyumanın-Nedenleri

7-Gerilim Baş Ağrılarını Önleyebiliyor


Boynunuz ve omurganız üzerindeki etkisine benzer şekilde, sırt üstü uyumak da başınızdaki baskıyı alır. Servikojenik baş ağrıları veya servikal omurgadan kaynaklı baş ağrıları boyunda başlar ve sıklıkla migrenle karıştırıyorlar. Belirtiler şunları içerebiliyor:

-Başınızın veya yüzünüzün bir tarafında zonklama ağrısı

-Boyun tutulması

-Gözlerin yakınında ağrı

-Öksürürken veya hapşırırken ağrı

-Işık ve gürültü duyarlılığı

-Bulanık görüş

-Mide bulantısı

-Sıkışmış sinirler

Başınızı boynunuzu ve omurganızı nötr bir pozisyonda tutarak baskıyı hafifletir ve ağrıdan kaçınırsınız. Profesyonel ipucu: Sırt üstü uyurken bile başınızı çevirmek alışkanlık olabiliyor. Boyun desteği için yastık kullanın.

8-Güneşle Gözlerini Açma


Yüzünüzü yukarı kaldırdığınızda, ışıktaki değişiklikleri daha kolay fark edersiniz. Güneş ışığı yatak odanıza akarken, güneşten uyanma zamanının geldiği sinyalini daha iyi alabilirsiniz.

Özellikle Bu şekilde uyanmayı çalar saatin sesinden daha hoş bulabilirsiniz. Ayrıca ışık sirkadiyen ritminizi düzenlemeye yardımcı olur. Böylece en uygun zamanlarda uyuyabiliyor ve uyanabiliyorsunuz.

Sırtınızdaki Baskıyı Nasıl Azaltırsınız?

Tekrar uykuya dalmak istiyorsanız, birden fazla yastık ve rulo bir havlu bulundurun. Özellikle dizlerinizin altına bir yastık ya da belinizin altına katlı bir havlu koymayı deneyin. Bu, vücudunuzu doğal kıvrımlara sahip alanlarda desteklemeye ve sırtınızdan baskıyı kaydırmaya yardımcı olacaktır.

Uykuya kolayca dalmanızı sağlayan şeyler

-Sıcak bir içecek

-Yatmadan önceki saatlerde düşük aydınlatma

-Meditasyon

-Lavanta gibi rahatlatıcı kokular

-Yatmadan önce daha az ekran süresi

Sağlığınızı İyileştirmek İçin En İyi Uyku Pozisyonları

COVID-19 Krizinde Uyku Problemlerinin 5 Nedeni

Uyku Pozisyonu Cildinizi Nasıl Etkiler İşte En Sağlıklısı

60 Saniyede Nasıl Uykuya Dalınır Uykusuzluk Çözümü