Sağlığınızı İyileştirmek İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlığınızı İyileştirmek İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlığınızı İyileştirmek İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlığınızı İyileştirmek İçin En İyi Uyku Pozisyonları…

Kabul edelim. Uyku hayatımızın büyük bir parçası. Sekiz saatimiz olmasa bile düşündüğünüzden daha fazlası var. Yeterince uyumakta sorun yaşıyorsanız veya bir sakatlığınız varsa bunu düzeltmek sizin elinizde. Uyku pozisyonunuz uyku kalitenizde büyük rol oynar. Bu da onu değiştirme zamanınızın gelmiş olabileceği anlamına gelir. Farklı uyku pozisyonlarının farklı faydaları vardır.

Ağrı veya diğer sağlık sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, bunu yönetmenize yardımcı olması için uyku pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekebilir.  Ve bir gecede yapabileceğiniz bir şey olmasa da, kesinlikle denemeye değer. Yeni bir pozisyonda uyumak için yavaş yavaş kendinizi eğitmek için zaman ayırmak, uyku kalitenizi iyileştirmenin sırrı olabilir. Ancak, bu sizin için rahat olmayan bir şeyse, bunun için stres yapmayın.

Bundan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için en sevdiğiniz uyku pozisyonunu değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Her birey farklıdır. Önemli olan, vücudunuz ve uyku ihtiyaçlarınız için neyin işe yaradığını yapıyor olmanızdır.

İşte Sağlığınızı İyileştirmek İçin En İyi Uyku Pozisyonları

hangi-uyku-pozisyonu-daha-sağlıklı

1-Cenin pozisyonu


Bunun en popüler uyku pozisyonu olmasının bir nedeni var. Fetal pozisyonun birçok faydası vardır. Sadece bel ağrısı veya hamilelik için harika olmakla kalmaz, cenin pozisyonunda uyumak horlamayı azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Ne yazık ki, cenin pozisyonunda uyumanın birkaç dezavantajı var. Duruşunuzun nispeten gevşek olduğundan emin olun. Aksi takdirde rahat konumunuz siz uyurken derin nefes almayı sınırlayabiliyor. Ayrıca, eklem ağrısı veya sertliği ile ilgili herhangi bir sorununuz varsa, sıkı bir cenin pozisyonunda uyumak sabahları ağrılı hissetmenize neden olabiliyor.

Fetal pozisyon (cenin) İçin Uyku İpucu

Fetal pozisyonu daha rahat hale getirmek istiyorsanız, kıvrılırken duruşunuzun gevşek ve rahat olduğundan emin olun. Bacaklarınızı nispeten uzatın. Ve hatta dizlerinizin arasına bir yastık koyarak uyumayı deneyebilirsiniz.

2-Yan Tarafa Yatmak


Görünüşe göre, yan yatmak aslında sizin için oldukça iyi. Özellikle de sol tarafınıza uyuyorsanız. Sadece horlamayı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, sindiriminiz için de harikadır. Ve hatta mide ekşimesini azaltabiliyor.

Daha eski bir çalışma, iki gün boyunca 10 kişiye baktı. İlk gün, katılımcılar yüksek yağlı bir yemek yedikten sonra sağ taraflarına yaslandılar. İkincisinde, sol tarafa geçtiler. Bu küçük bir araştırma olmasına rağmen, araştırmacılar sağ tarafa yatmanın mide ekşimesi ve asit reflüsüne neden olduğunu keşfettiler.

Bu da geceleri taraf değiştirmek için iyi bir neden olabileceğini gösteriyor. Öte yandan, yan tarafa uyumak her zaman en iyisi olmayabilir. Sadece omuzlarınızda sertliğe neden olmakla kalmaz, aynı zamanda o tarafta çene sıkılığına da yol açabiliyor.

Ayrıca araştırmalar, yan yatmanın kırışıklıklara katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Alt bacaklarınızın arasına bir yastık koymak, bel ağrısını önlemek için kalçalarınızı daha iyi hizalamanıza yardımcı olacaktır.

Yan Yatmak için İpucu

Yan yatmayı tercih ediyorsanız, boyun ve sırt ağrısını önlemek için iyi bir yastık seçtiğinizden emin olun. Hangi tarafta daha rahat hissediyorsanız uyuyun. Ancak sizin için işe yaramazsa farklı bir pozisyona geçmekten korkmayın.

3-Karın Üzerine Yatmak


Uyku pozisyonlarını sıralamamız gerekirse, karın üstü yatmak listenin en sonunda olabiliyor. Horlama için iyi bir pozisyon olsa da faydaları daha fazla genişlemez.

Ne yazık ki, yüzüstü uyumak hem boyun hem de sırt ağrısına neden olabiliyor. Ayrıca kaslarınıza ve eklemlerinize çok fazla gereksiz yük bindirebilir. Bu yüzden ağrılı ve yorgun uyanabilirsiniz. Alt karnınızın altına bir yastık yerleştirmek sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Yüzüstü Uyumak İçin İpucu

Daha iyi hale getirmek için, boynunuzdaki ek stresi azaltmak için ince bir baş yastığıyla veya yastıksız uyumayı deneyin. Bel ağrısını azaltmak için pelvisinizin altına bir yastık koymayı da deneyebilirsiniz.

Sağlığınızı-İyileştirmek-İçin-En-İyi-Uyku-Pozisyonları

4-Sırt Üstü Düz Yatmak


Sırt üstü uyumak en fazla sağlık yararını sunar. Sadece omurganızı korumayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kalça ve diz ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabiliyor. Sırt üstü uyuma sırt veya eklem üzerinde gereksiz bir baskı azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Omurganın üzerinde eşit hizada, vücudunuzu tutmak için yerçekimi kullanır. Dizlerinizin arkasına bir yastık, sırtın doğal eğrisini desteklemeye yardımcı olabiliyor. Ayrıca, cildinizin taze görünmesini sağlamaktan endişe ediyorsanız, sırt üstü uyumak onu herhangi bir yastıktan veya yerçekimi kaynaklı kırışıklıklardan korur.

Öte yandan, horlama veya uyku apnesi ile mücadele eden herkes için sırt üstü uyumak zor olabiliyor. Ayrıca sırt ağrısıyla mücadele eden herkes için de zor olabiliyor. Bu yüzden doğru şekilde desteklendiğinizden emin olmanız önemlidir.

Sırt Üstü Uyku İçin İpucu

Sırt üstü uyuyorsanız, sırt ağrınızı azaltmak ve omurganızdaki baskıyı azaltmak için dizlerinizin arkasına bir yastık koyarak uyumayı deneyin. Eğer ediyorsanız sıkışık, ayrıca nefes almayı kolaylaştırmak için fazladan bir yastık ile kendinizi destekleyebilirsiniz.

Uyku Pozisyonu Cildinizi Nasıl Etkiler İşte En Sağlıklısı

COVID-19 Krizinde Uyku Problemlerinin 5 Nedeni

60 Saniyede Nasıl Uykuya Dalınır Uykusuzluk Çözümü