Antik Yunanistan Hakkında En İlginç Gerçekler

Antik Yunanistan Hakkında En İlginç Gerçekler

Antik Yunanistan Hakkında En İlginç Gerçekler

Antik Yunanistan Hakkında En İlginç Gerçekler…

Sadece insanlığın değil, demokrasinin, uygarlığın ve çıplaklığın beşiği olduğu için popüler olan antik Yunanistan krallığıdır. Yunanistan özellikle antik çağlardan beri varlığını sürdürmektedir.

İşte Atik Yunan tarihi hakkında bazı ilginç gerçekler

1-En Eski Demokrasi


Dünyanın en eski demokrasisi Atina demokrasisidir. Eski zamanlarda düzenlenen her siyasi toplantıya yaklaşık 6.000 vatandaş katılırdı. Oylar genellikle el kaldırılarak kullanılırdı. Demokrasi sözcüğü, Yunanca “halkın yönetimi” anlamına gelen “demokratia” kelimesinden türetilmiştir.

Antik Yunanistan Hakkında En İlginç Gerçekler

2-Elma Atmak Evlenme Teklifidir


Yunanistan tarihinde bir kadına elma atmak, evlenme teklifi anlamına gelir. Bir erkek bir kadına özellikle elma fırlatırsa, bu onun aşkını ifade ederdi. Elma kadın tarafından yakalanırsa bir evlilik teklifi yapılıyor. Efsaneye göre gelenek tanrıçası Eris’in Hera, Athena ve Afrodit’e elma fırlatıp ‘en güzeline’ demesiyle gelenek başlamış. Hepsi Paris’e rüşvet verirler. Truva prensi onları en güzeli olarak seçer ama sadece Afrodit’in rüşvet Paris’in ilgisini çeker Truvalı Helen. Afrodit aşk tanrıçası olarak anılıyor. Ve elma meyvesi onun için çok semboliktir.

3-Yunan Teknelerinde ‘Göz’


Eski zamanlarda, kullanılan Yunan teknelerinin çoğunun pruvaları boyanmıştı. Resimler büyük bir göz şeklinde yapıldı. Gözün kötü ruhları uzaklaştıracağına inanılıyordu.

4-En Eski Başkent


Yunanistan’ın başkenti Atina, dünyanın en eskilerinden biridir. Şehir, antik ve Ultra-modernin bir karışımıdır. Kentin ilk sakinleri, MÖ 7. binyıl civarında buraya göç etti. Atina’da Akropolis ve Parthenon gibi çok çeşitli yan turistik yerler bulacaksınız. Ülke nüfusunun neredeyse yarısı Atina’yı evi olarak adlandırıyor. Atina adını tanrıça Athena’dan almıştır. Athena, sembolik bir Zeytin ağacı hediye ettiği için şehrin Patronu seçildi. Bu Poseidon’u mutsuz etti. Merak etme, Atina’nın diğer adalar gibi bir kıyı şeridi yok. Öfkeli bir Poseidon, kasabayı susuz kaldığı için lanetledi.

5-Olympus Dağı


9.750 ft’de, Olimpos Dağı Yunanistan tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Dağ sadece ülkedeki en yüksek yer değil, aynı zamanda bir zamanlar tanrıların eviydi.

Antik-Yunan-tarihi

6-Olimpiyatlar


Günümüz Olimpiyatları, o günlerde olduğundan çok farklı. İlk Olimpiyat Oyunları 8. yüzyılda başlamış ve yapılan tek spor etkinliği yarıştır. Sprint sadece 200 metre yayıldı. Yüz binlerce Yunanlı, Olimpiyat Oyunlarını yaklaşık 50.000 kişilik bir stadyumda izlemek için bir araya geldi. Olimpiyat Oyunları savaşlar sırasında durmadı. Yunanlılar ve savaş halinde oldukları diğer uluslar, olimpiyatlar sırasında seyircilerinin ve sporcularının oyunlara katılabilmeleri için ateşkes ilan ettiler. Olimpiyat Oyunları kazananlarına ya zeytin çelenkleri, madeni paralar ya da zeytinyağı kavanozları verdiler. Madalya yoktu.

7-Dünya gücü


Yunanistan orijinal boyutunun küçücük boyutuna düştü. Antik Yunanistan, şu anda Güney İtalya, Karadeniz, Afrika kolonileri, Türkiye’nin kıyı bölgeleri, İspanya, Fransa ve Rusya olarak bilinen bölgelere kadar gider. Yunanistan şimdi ABD’deki bir devletle aynı büyüklükte; Alabama.

Pizza Napoletana Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Garda Gölü Hakkında İlginç Gerçek Keman Doğum Yeri

İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor