Dünyanın Her Yerinden 5 Mavi Şehir Bayılacaksınız

Dünyanın Her Yerinden 5 Mavi Şehir Bayılacaksınız

Dünyanın Her Yerinden 5 Mavi Şehir Bayılacaksınız

Dünyanın Her Yerinden 5 Mavi Şehir Bayılacaksınız…

Renk hayatın özüdür. Kalplerimizi ve ruh halimizi parlaklıkla doldurur. Dünyada bu kadar karanlık varken, bir şeyleri maviye batırılmış bir mercekten görmek güzel. Mavi özellikle barışın ve bilgeliğin rengidir. Sizi cennet gibi bir yere taşıma yeteneğine sahiptir. Mavi aynı zamanda sadakat, zeka ve güven ile eş anlamlıdır. Her gün kendi içimizde elde etmeye çalışmamız gereken tüm nitelikler. Dünyanın dört bir yanından favori mavi şehirlerimizle tanışın.

İşte Dünyadaki Mavi Şehirler

1-Jodhpur Hindistan


1-Jodhpur Hindistan

Jodhpur’un resmi takma adı Mavi Şehir Rajasthan’dır. Bu mavi şehir özellikle merkezi batı konumundan dolayı önemli bir ticaret yolu olarak kabul edilmiştir. Canlı sariler giymiş güzel kadınlar eşit derecede canlı baharat pazarlarında dolaşır. Mavi boyalı bir arka plan, şehrin koşuşturmacası… Ve bunun arasında sürekli bir dinginliği korumanın mükemmel bir yoludur. En iyi mavi manzara Mehnarangh Kalesi’nden geliyor.

Mavinin ardındaki hikaye: Thar Çölü’nün yakınındaki bu şehrin eski mahallesinde çivit rengi tonlu alanlar, insanların Brahminlerin nerede yaşadığını kolayca anlayabilmeleri için vardı. Brahminler en yüksek Hint kastıydı. Ve renk şehirde genişlediğinde, renk yüksek sosyal sınıfın sembolü haline geldi.

2-Sidi Bou Said, Tunus


2-Sidi Bou Said, Tunus
Dünyanın Her Yerinden 5 Mavi Şehir Bayılacaksınız

Tunus’un yakınında bulunan bu mütevazı köy, yalnızca maviden daha mavi ve beyazdır. Ama beyaz aynı derecede huzurlu ve muhteşem. Aralıklı beyaz yıkamalarla bu muhteşem mavi tonlarını vurgulayan damask kapı aralıkları, cesur ve koyu siyah çıtçıtlar. Çoğu zaman, kapılar ve pencereler ve kapsayıcı Tunus Körfezi de mavi renktedir.

Mavinin arkasındaki hikaye: Bu şehir adını, bölgenin ünlü bir sakini olan Ebu Medyen’in bir öğrencisinin adını almasından almıştır. Ama orada yaşayan, Baron Rodolphe d’Erlanger olarak bilinen başka bir kişi, şehri maviye boyamaktan sorumludur. Resim tutkusu olan bir Fransız ressamdı.

3-Juzcar İspanya


3-Juzcar İspanya

Malaga yakınlarında, İspanya daha az bilinen ama bir o kadar da büyülü bir köydür. Bu köye Şirinler Köyü de deniyor. Maviye dönüşen bu şehir, çok komik veya bir çizgi filme benzer görünmek yerine, popüler İspanyol destinasyonunda takıntılı olduğumuz eterik bir Akdeniz estetiğine sahip.

Mavinin arkasındaki hikaye: Bu güzel şehrin neden mavi tonlu olduğunun arkasında bir pop kültürü hikayesi yatıyor. Bu köyün aslında “The Smurf 3D” filmi için seçildiğini hayal edebiliyor musunuz? Sony, sakinlerine evleri yeniden beyaz yapabileceklerini söyledi. Ancak vatandaşlar gönüllü olarak her şeyi mavi tutmayı seçti. Birçoğunun bayıldığı rengin sözde soğutma yeteneklerine aşık olmuş olmalılar.

4-Şafşavan Fas


4-Şafşavan Fas

Fas zaten eterik renklerle dönüyor. Şafşavan önemli bir Dünya Mirası Alanı olma özelliği taşıyor. Daha kırsal bir kasaba olan Chefchaouen’e seyahat ederseniz, asla mümkün olmadığını düşündüğünüz bir zen seviyesine ulaşacaksınız. Bu daha önce farkında olmadığınız duyguları tetikleyecektir. Şehir 1471 yılında inşa edildi. Rif Dağları’nın arka planını daha da çarpıcı kılan deniz salyangozu mavisi duvarlar ve panjurlarla bezelidir.

Mavinin arkasındaki hikaye: Tüm bu panjurlar ve kapılar, İspanya’dan ve İspanyol Engizisyonundan kaçan Yahudi mülteciler tarafından ithal edildi. Bir şehrin bu vahasına sığındılar ve gelişleriyle birlikte duvarları maviye boyamanın esrarengiz geleneği de öyle oldu. Şehir ilk kez 1471’de yaratılmasından 22 yıl sonra mavi oldu. Ve daha önce nasıl göründüğünü hayal bile edemiyoruz.

5-Oia, Yunanistan


5-Oia, Yunanistan

Antik çağlardan beri mavi şehirlerin efendisi olduğu için Yunanistan’da sadece bir mavi şehir seçmek zordu. Bu, maviliğinde saf olmayan, ancak genellikle yalnızca pozitif titreşimleri artıran beyaz tonlarla vurgulanan başka bir yerdir. İnsanlar Oia’yı şimdiye kadarki en romantik kasaba olarak adlandırdı. Ve onu popüler bir balayı ve düğün yaptı.

Mavinin ardındaki hikaye: Çoğu zaman, bu renkler Yunan bayrağına bir saygı duruşu niteliğindedir. Ancak mavi tonlar aynı zamanda döven güneş ışınlarını yansıtan müthiş ısıyla mücadele etmenin bir yoludur. Görünüm, loulaki olarak bilinen bir temizlik maddesinin kireç sıva ile karıştırılmasıyla oluşturuldu.

Tabii ki, Procida, İtalya’nın şerbet tonlu konutları ve Tokyo, Japonya’nın neon tabelaları gibi gökkuşağı tonlarında çekiciliğe sahip başka renkli şehirler de var. Ama maviyle ilgili bize yavaş yavaş daha sakin bir dünyaya doğru adım atabileceğimizi hissettiren bir şey var. Daha az sıcak ve daha fazla huzur dolu bir dünyaya.

Japonya’da Ziyaret Edilecek En İyi 15 Muhteşem Yer

İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi