Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Gerçekler

Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Gerçekler

Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Gerçekler

Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Gerçekler…

Bir köpek sahibiyseniz, evcil hayvanınızın içini dışını biliyor olabilirsiniz. En sevdikleri oyuncaklar, en sevdikleri yerler, en sevdikleri atıştırmalıklar hakkında her şeyi biliyorsunuz. Köpeğiniz hakkında bilgilerle dolu yürüyen bir ansiklopedisiniz.

Ancak evcil hayvanlarla ilgili komik olan şey, sizi her zaman şaşırtmanın bir yolunu bulabilmeleridir. İster kumu veya karı ilk kez gördüklerinde, ister parlak yeni bir oyuncağa duydukları hayranlıkta ya da basitçe, heyecanlarını yakalamak için bekleyen yeni bir deneyim her zaman vardır. Yeni bir köpekle ilk kez tanışmanın sevinci. Bunu göz önünde bulundurarak, bunlar tüm köpek sahiplerinin bilmesi gereken en önemli gerçekler!

Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Gerçekler

1-Düşündüğümüzden Daha İyi İletişimciler


Ortalama bir köpek muhtemelen 100 kelimeye kadar bilir. Getir, getir, otur ve ‘hayır’ gibi…Bazı köpekler ikincisini bir dereceye kadar seçici işitme ile alırlar. Elbette, köpeklerin dili anlama şekli, insanların anlama biçiminden belirgin şekilde farklıdır. Soyut kavramları anlayamazlar. Ancak ‘yürümek’ kelimesinin kuyruklarının neşeyle sallanacağına bahse girebilirsiniz!

2-Birçok İnsan Gıdasını Yiyebilirler


Akşam yemeğinizi yerken sık sık üzerinizde dikkatli bakışlar hissediyor musunuz? Ya da etrafta burnunu çeken küçük burunları görüyor musun? Sadece köpek tüketimi için tasarlanmayan bazı insan yiyecekleri vardır. Bu yüzden köpeğinize hayır demekten kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Çikolata, işlenmiş tatlılar ve atıştırmalıkların çoğu gibi en büyük hayırdır.

Bununla birlikte, ara sıra yapılan insan muamelesi, ılımlı bir şekilde evcil hayvanınız için iyi olabiliyor. Tavuk ve balık, sade beyaz pirinç ve hatta havuç ve çilek gibi yiyecekler! Herhangi bir şüpheniz varsa, tüylü arkadaşınıza bunlardan herhangi birini beslemeden önce daima veterinerinize danışın.

3- Alerjilerden De Etkilenebilirler


Köpeğinizin hasta olduğunu görmek zordur. Ve en zor yanı size neyin yanlış olduğunu söyleyememeleridir. Köpekler, tıpkı insanlar gibi, belirli yiyeceklere, polenlere ve diğer çevresel faktörlere alerjisi olabiliyor!

Köpeğinizin alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Bu rahatsızlıkları erken yakalamak, tahriş edici maddelerle temas etmelerini önlemenize ve reaksiyonları mümkün olan en kısa sürede tedavi etmenize yardımcı olabiliyor.

köpekler-duyguları-hisseder-mi

5-Köpekler Duygularımıza Uyum Sağlar


Bu size şaşırtıcı gelebilir. Ancak köpekler duygularımıza karşı inanılmaz derecede sezgiseldir. Ne zaman stresli olduğumuzu, ne zaman üzgün olduğumuzu ve hatta ne zaman hasta olduğumuzu anlayabilirler.

Biraz aşağı düştüğünüzde köpeğinizin ekstra sevimlileştiğini fark edebilirsiniz. Ya da belki her zamanki kadar enerjileri yoktur. Ve yürüyüşleri ya da oyuncakları konusunda hevesli görünmüyorlardır. Bununla birlikte, köpeğinizle kaliteli zaman geçirmek, ikinizin de kısa sürede neşelenmesini sağlayabiliyor.

6-Sağlığınıza Fayda Sağlayabilirler!


Köpeklerin düzenli yürüyüşe ihtiyacı var. Bu da kendi egzersiz rutininiz için harika bir haber! Bir köpekle, dışarı çıkıp hareket etmemek için hiçbir nedeniniz yok!

Ancak, rutininize getirdikleri olumlu değişikliklerin yanı sıra, köpek sahipleri, köpeklerinin arkadaşlığından hem zihinsel hem de fiziksel olarak faydalanırlar. Köpeğinize sarılmak stresi, kaygıyı, kan basıncını ve kalp atış hızını azaltabiliyor.

Kedim Neden Yüzüme Yaklaşıyor Sevdiği Nasıl Anlaşılır?