Dolaylı İletişim Nedir Bu Yöntem İlişkileri Nasıl Etkiler

Dolaylı İletişim Nedir Bu Yöntem İlişkileri Nasıl Etkiler

Dolaylı İletişim Nedir Bu Yöntem İlişkileri Nasıl Etkiler

Dolaylı İletişim Nedir Bu Yöntem İlişkileri Nasıl Etkiler…

Her gün iletişim kuruyoruz. Aslında insan iletişimi o kadar gelişti ki birçok yönden bunaltıcı hale geldi. İletişimin kolaylaştığı doğru ama dolaylı iletişimi ve ilişkileri nasıl etkileyebileceğini duydunuz mu? Burada insanların doğrudan konuşmak yerine eylemler yoluyla bir mesajı nasıl iletmeye çalışabileceklerinden bahsediyoruz.

Dolaylı İletişim Nedir?

Dolaylı iletişim hayatımızda ve ilişkilerimizde nasıl bir rol oynuyor? Bu iletişim, bir kişinin doğrudan söylemek yerine gerçekten ne demek istediğini eyleme geçirmeyi seçtiği bir iletişim yoludur.

Ses tonu, jestler ve yüz tepkilerinin kullanılmasıyla bir kişi bir şey söyleyebilir. Ve tamamen farklı bir şey ifade edebilir. Sadece baştan söylemek kesinlikle daha kolayken, insanlar neden mesajlarını dolaylı iletişim yoluyla iletmeyi tercih ediyor?

Bunun nedeni, bu kişilerin doğrudan reddedilmek istememeleri, tartışmalardan kaçınmak, “güvenli” tarafta olmak ve nihayetinde itibar kazanmak istemeleridir. Bu tür bir iletişim tarzına alışkın değilseniz. Kararlarınızı bu ipuçlarına dayandırmak bir yana. Dolaylı iletişimi anlamak bile zordur. Dolaylı iletişim sadece konuştuğunuz kişiler için değil, işiniz, arkadaşlarınız, aileniz ve partnerinizle olan ilişkilerinizi de büyük ölçüde etkileyecektir.

Dolaylı İletişim Nedir Bu Yöntem İlişkileri Nasıl Etkiler

Doğrudan Ve Dolaylı İletişim

Artık dolaylı iletişim tanımına aşina olduğumuza göre, şimdi doğrudan ve dolaylı iletişim arasındaki farkı ve profesyonel, aile ve evlilik olsun, ilişkileri nasıl etkileyebileceğini göreceğiz. Doğrudan iletişim, söylemek istediğinizi söylemekten korkmadığınız zamandır.

Bu düşüncesiz olmak değil. Bunun yerine, gerçek duygularını şekerle kaplamak yerine dürüstlüğe değer verdikleri zamandır. İster iş ilişkilerinden, ister aile ve eşlerinden olsun, bu insanlar ne söyleyeceğini ve ne zaman söyleyeceğini bilir. Her iki tarafa da farklılıklarını çözme ve daha iyi olma fırsatı verir. Doğrudan ve dolaylı iletişimin her ikisinin de verilen duruma bağlı olarak kendi artıları ve eksileri vardır.

Agresif Görünmeden Nasıl Yaparsınız?

Dolaylı iletişim, doğrudan iletişimin tam tersidir. Burada kişi tartışmalar ve yanlış anlamalarla karşı karşıya kalmaktansa ilişkiyi kurtarmayı tercih eder. Biliyor olabiliyor ya da olmayabiliyor. Ama konuşma ve hareket tarzları tamamen farklı. Bu, diğer insanlarla barışçıl bir anlaşma yolu gibi görünebiliyor.

Ancak burada ele alınan bir sorun yoktur. Bu kişiyle doğrudan konuşacak kadar cesur olmadığınız sürece bugün sorununuz ne olacak, ancak bunu agresif görünmeden nasıl yaparsınız?

İlişkilerde Dolaylı İletişim

İlişkiler iletişim olmadan sürmez, bu nedenle eşiniz veya partnerinizle iletişim kurma şekliniz de ilişkinizi yansıtacaktır. İletişimde, hiçbir şey söylemeden bile, sadece duruşumuzu, yüz ifademizi ve ses tonumuzu kullanarak ve hatta nasıl uzaklaştığımızla bile zaten iletişim kurabilir ve çok şey söyleyebiliriz. Hatta nasıl hissettiğimiz hakkında zaten çok şey söyleyebiliriz ve bu böyledir.

İlişkilerde Dolaylı İletişim Nasıl Çalışır?

Profesyonel ilişkilerin aksine, ortaklarımızla ve eşlerimizle daha uzun bir bağımız var. Bu nedenle dolaylı iletişimin ilişkinizi nasıl etkileyebileceğini bilmek çok önemlidir.

Dolaylı İletişim Örnekleri

Farkında olmayabilirsiniz ama ilişkilerde dolaylı iletişim örnekleri sandığınızdan daha yaygın. İlişkilerdeki bu dolaylı iletişim örnekleri şunları içerir:

Sihirli kelimeleri “Seni seviyorum” demek her zaman özeldir. Bu yüzden eşiniz veya eşiniz bunu çok düz bir tonda söylediğinde ne hissedersiniz? Bu kişinin söylediği ile bedeninin ve eylemlerinin gösterdiği kesinlikle aynı değildir.

Bir kadın, giydiği elbisenin üzerinde güzel olup olmadığını veya çarpıcı görünüp görünmediğini sorduğunda, partneri “evet” diyebiliyor. Ama ya doğrudan kadının gözlerine bakmıyorsa Orada samimiyet yok.

Eşinizin Söylediklerine Nasıl Tepki Verdiğini Görmelisiniz

Bir çiftin bir yanlış anlaması olduğunda ve bunu düzeltmek için birbirleriyle konuştuklarında, ihtiyaç duyulan sadece sözlü bir anlaşma değildir. Eşinizin söylediklerine nasıl tepki verdiğini görmelisiniz.

Herhangi bir ilişki içindeyken güvenli bir bölgede kalmak istemeniz anlaşılabiliyor. Özellikle diğer kişinin bunu iyi bir şekilde anlayamayacağından korktuğunuzda, ne hissettiğinizi açıkça söylemek biraz korkutucu ama dedikleri gibi, gerçekten söylemek istediklerimizi söyleyemeyebiliriz ama eylemlerimiz olacaktır.

Dolaylı İletişim Nedir Bu Yöntem İlişkileri Nasıl Etkiler

Doğrudan Nasıl Söylenir Daha İyi İlişki İletişimi

Değişiklik yapmak ve dolaylı iletişim uygulamalarından vazgeçmeye başlamak istiyorsanız, önce olumlu onayın nasıl çalıştığını anlamak isteyebilirsiniz. Evet, bu terim mümkündür ve söylemek istediğinizi kimseyi kırmadan söyleyebilirsiniz.

Her zaman olumlu olan geri bildirimlerle başlayın. Eşinizin veya partnerinizin sahip olduğunuz şeye değer verdiğinizi anladığından ve bu ilişki önemli olduğundan, sahip olduğunuz herhangi bir sorunu ele almak istediğinizden emin olun.

Size düşeni söyledikten sonra, partnerinizin de bir şeyler söylemesine izin verin. İletişimin iki yönlü bir uygulama olduğunu unutmayın. Ayrıca durumu anlayın ve uzlaşmaya istekli olun. Bunu çözmelisin. Gururun veya öfkenin kararınızı gölgelemesine izin vermeyin.

Dolaylı İletişim Bir Alışkanlık olabiliyor

İlk kez açmakta neden tereddüt ettiğinizi açıklayın. Eşinizin tepkisinden endişe ettiğinizi veya ne hissettiğinizi açıklamanız gerekebiliyor. Bundan sonra ne olacağından emin olmadığınızı açıklayın.

Eşiniz veya partnerinizle konuştuktan sonra şeffaf olmaya çalışın. Dolaylı iletişim bir alışkanlık olabiliyor. Bu nedenle diğer alışkanlıklar gibi yine de onu kırabiliyor. Ve bunun yerine gerçekten ne hissettiğinizi söylemenin daha iyi bir yolunu seçebilirsiniz.

Dolaylı iletişim, reddedilme korkusundan, tartışmadan veya diğer kişinin onu nasıl alması gerektiğine dair belirsizlikten gelebiliyor. Doğrudan iletişim iyi olsa da empati ve duyarlılığın da iletişim becerilerinizin bir parçası olması daha iyi olabiliyor. Birine gerçekten ne hissettiğinizi saldırgan veya ani olmayan bir şekilde doğrudan söyleyebilmek. İletişim kurmanın gerçekten daha iyi bir yoludur.

 

İlişkide Etkili İletişimin Önündeki Engeller Nasıl Kaldırılır?

Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni

Birine Değer Verdiğinizi Göstermenin Yolları 18 Yöntem