Pizza Napoletana Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Pizza Napoletana Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Pizza Napoletana Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Pizza Napoletana Hakkında En İlginç 10 Gerçek…

Dünyanın her yerinden birçok pizza çeşidi vardır. En popülerlerinden biri, mozzarella peyniri ve domatesle yapılan Pizza Napoletana veya Napoliten Pizza‘dır.  Napoliten pizza veya pizza Napoletana , İtalya’nın Napoli kentinde ortaya çıkan bir pizza türüdür. Bu pizza tarzı basit ve taze malzemelerle hazırlanır: temel hamur, çiğ domates, taze mozzarella peyniri, taze fesleğen ve zeytinyağı. Süslü süslemelere izin verilmez!

Tanımlayıcı özelliklerinden biri, genellikle peynirden daha fazla sos olmasıdır. Bu, hamurun ortasını ıslak veya ıslak bırakır ve dilim tarafından servis edilmeye elverişli değildir. Bu nedenle, Napoliten pizzaları genellikle oldukça küçüktür (yaklaşık 10 ila 12 inç), bu da onları kişisel bir pizzanın boyutuna daha yakın hale getirir.

 İşte bu pizza hakkında kesinlikle bilginize katkıda bulunacak 10 ilginç gerçek

1- Napoliten Tarafından Getirildi


Bu kelime pizzayla ne yaptığını merak ediyor olabilirsiniz. Napoliten pizza üretiminin nereden geldiği merak ediliyor. Napoliten pizza Napoli halkını ifade ediyor.

2- Malzemeler Korunan Doğal Çevreden Gelir


Gerçek bir Pizza Napoletana yapmak için San Marzano domateslerine veya Roma domateslerine ihtiyacınız olacak. Ayrıca manda sütünden yapılan peynire de ihtiyacınız olacak. Bunların her ikisi de kaliteli ve kirlenmemiş gıda kaynağı sağlamak için korunan alanlar olan Campania’nın aynı bölgesinden gelmektedir.

Pizza Napoletana Hakkında En İlginç 10 Gerçek

3- Somut Olmayan Kültürel Miras


Pizza Napoletana yapma tarzı, yüzyıllar önce aktarılan iyi yönlendirilmiş bir gelenektir. Bu eşsiz tarz, yemek yapma sanatı için UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alacak kadar büyük saygı gördü.

4- Üç Varyant Vardır


Geleneksel Özellik Garantili olarak kabul edilen orijinal Pizza Napoletana’nın dışında, iki farklı çeşidi daha vardır. Pizza marinara sarımsak, sızma zeytinyağı, domates ve kekik ile yapılıyor. Diğeri ise Pizza Napoletana malzemeleri ile sızma zeytinyağı ve fesleğen ilavesiyle yapılan pizza Margherita DOP.

5- Özel Fırın Gerektirir


Pizza Napoletana yapmak için 900 derece Fahrenheit sıcaklık üretebilen özel bir fırından yararlanmanız gerekecek. Bu özel fırın sayesinde pizzanın pişmesi sadece 90 saniye sürüyor ve bu da onu alabileceğiniz en hızlı pizzalardan biri yapıyor.

6- Tüketmek Daha Kolay


Pizza Napoletana’yı diğer çeşitlere göre daha fazla tercih edilmesini sağlayan şeylerden biri de boyutlarının küçük olmasıdır. Tüketimi kolaylaştırır. Ve çoğu pizzacıda ihtiyaç olmadığı için çoğunlukla dilim yapılmıyor.

7- Harika Bir Hamur Yapmak İçin Havayı İzlemeniz Gerekiyor


Mükemmel Pizza Napoletana hamurunu yapmak, kabarcıkların olmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, bu konuyu alttan almalı ve hamurun ne az ne de fazla kabardığından emin olmalısınız, bu da havayı veya atmosferik sıcaklığı izleyerek yapabileceğiniz bir şey.

8- Doğru Ahşabı Seçin


Ahşap pizza yapımında önemli bir rol oynar. Pizza Napoletana için ideal ahşabı seçmek, malzemelerin doğru kaynaklardan gelmesini sağlamak kadar önemlidir. Pizza Napoletana için huş ve meşe olmak üzere iki farklı ağaç türü arasından seçim yapabilirsiniz.

Pizza Napoletana Hakkında bilgi

9- Şarj Etme Önemli Bir Parçadır


Mükemmel Pizza Napoletana’nın biraz kömürleşmesi gerektiği genel olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, şefin pizza kabuğunun güzel bir esmerleşmesini sağlayacak uygun şekilde kömürleşmeyi nasıl sağlayacağı konusunda biraz bilgisi olmalıdır.

10- Buğday Unu Standartları


Hakiki bir Pizza Napoletana buğday unu hamuru gereklidir. Ayrıca güçlü olması için tuz, su, bira mayası ve protein açısından zengin olması gerekir.

İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor

Doğa Harikası Como Gölü Hakkında 10 İlginç Gerçek 

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek