Testosteron Seviyeleri Nasıl Artırılır İşte Doğal Yollar

Testosteron Seviyeleri Nasıl Artırılır İşte Doğal Yollar

Testosteron Seviyeleri Nasıl Artırılır İşte Doğal Yollar

Testosteron Seviyeleri Nasıl Artırılır İşte Doğal Yollar…

Testosteron, hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bir seks hormonudur. Ağırlıklı olarak erkeklerde bulunurken, dişilerde daha az miktarda bulunur. Öncelikle testislerde, kadın yumurtalıklarında ve bazen adrenal bezlerde üretilir.

Testosteron seviyeleri erkek ergenliğini ve ilgili değişiklikleri (ses değişiklikleri, saç büyümesi, kas yapısı ve derin bir ses dahil) teşvik etmede büyük bir itici faktör olsa da, yetişkinlik boyunca sağlığı desteklemek için testosteron hormonunun optimum seviyeleri de gereklidir.

Testosteron Ne İşe Yarar?

Örneğin, iyi testosteron seviyelerinin optimum sağlık, daha düşük hastalık riski ve vücut kompozisyonu için faydalı olduğu bulunmuştur. Kadınlar için de yeterli testosteron seviyeleri genel sağlığın ve en önemlisi cinsel sağlığın desteklenmesinde çok önemli bir rol oynar.

Bununla birlikte, diğer sağlık belirteçlerinde olduğu gibi, stres, kötü beslenme…Ve yaşam tarzı gibi faktörler de aynı şekilde ağır basar. Yaşlı insanların, 30 yaşından sonra her yıl kademeli olarak %1 oranında azalan testosteron düzeylerinin düşük olduğu tahmin edilmektedir.

Testosteronun Az Olmasının Zararları

Zayıf testosteron seviyeleri, osteoporoz riski, uyku düzeninde değişiklikler, libido, cinsel işlev ve duygular gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle, hem erkeklerin hem de kadınların sağlıklı testosteron seviyelerine sahip olmaları çok önemli. Bunlar tabi yıllar boyunca sağlıklı bir hormonal dengeyi korumak istiyorlarsa.

Genel olarak sağlığınızı iyileştirmek için iyi bir diyet ve yaşam tarzı önlemleri almak önemli olsa da, yaşlandıkça yeterli testosteron seviyelerini korumak için doğal olarak etkili bazı yollar vardır.

İşte Testosteron Seviyelerini Artırmanın Doğal Ve Etkili Yolları

Testosteron Seviyelerini Artırmanın Doğal Ve Etkili Yolları

1- Ağırlık Kaldırma Ve Antrenman


Egzersiz sadece yaşam tarzınızda fark yaratmanın en etkili yollarından biri olmakla kalmaz. Aynı zamanda vücuttaki zayıf testosteron dengesiyle de mücadele edebiliyor. Araştırmalar, artan fiziksel aktivitenin, özellikle ağırlık kaldırma…Direnç antrenmanlarının kısa ve uzun vadede testosteronu artırmanın iyi bir yolu olabileceğini bulmuştur.

Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman yardımcı olabilecek başka bir egzersiz şekli. Rutininizde tutarlı ve düzenli olmakla başlayın ve her gün bu eğitim rejimlerine biraz zaman ayırın.

2-Diyetinizde İyi Bir Protein, Yağ Ve Karbonhidrat Dengesine Sahip Olun


Yediklerimizin hormonal işleyişimizi ve refahımızı etkilediğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle uyguladığımız diyet, testosteron dengesini de büyük ölçüde etkiler. Optimum seviyeler için, günlük diyetinizde yeterli protein, yağ, vitamin, karbonhidrat ve antioksidan bulundurmanızı sağlamak için toplam kalori alımınıza, besleyici değerlerin konsantrasyonuna dikkat edin.

Sağlıklı karbonhidratlar ve yağlar…Bu gibi bazı besinlerin özellikle iyi bir egzersizle testosteron seviyelerini optimize ettiği gösterilmiştir. Sürekli diyet yapmak veya diyetleri değiştirmek, işleyişi bozabileceğinden ve uzun vadede size fayda sağlamayabileceğinden akıllıca bir fikir olmayabiliyor. Aynı zamanda fazla yemeyin.

3- Stres Seviyelerini Azaltın


Stres sağlığa zararlıdır ve bunu hepimiz iyi biliyoruz. Benzer şekilde, yüksek stres seviyeleri de vücuttaki testosteron seviyelerinizin dengesini bozabilir ve sorunlara neden olabiliyor. Yüksek stres vücutta kortizol salınımına neden olabiliyor. Yüksek kortizol seviyeleri, testosteron seviyelerini hızla düşürebilir ve sizi olumsuz etkileyebiliyor.

Kötü stres yönetimi ayrıca kilonuzu, zihinsel sağlığınızı ve bağırsak fonksiyonunuzu da etkileyebiliyor. Bu nedenle, bir kural olarak, orantısız bir şekilde yükselen stres ve kortizol düzeylerini azaltmak için bir tür öz bakım ve terapötik yönetimi aşılamaya ve birleştirmeye çalışın. İyi uyuyun, sağlıklı beslenin, egzersiz yapın ve en önemlisi mutlu ve sakin olun.

4- D Vitamini Alımını Artırın


Tüm vitaminler arasında D vitamini eksikliği…Düşük testosteron seviyeleri de dahil olmak üzere…Birçok yaşam tarzı bozukluğu ve sağlık riski ile ilişkili. Ön araştırmalara göre D vitamini doğal bir hormon düzenleyici olarak çalışabiliyor. Araştırmalar vücuttaki testosteron seviyelerini artırabileceğini ve birçok sağlık parametresini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Birçoğumuzun bu sağlıklı Vitamin eksikliği olduğu düşünseler de, onu iyi yönetmek önemlidir. Açık havada güneş ışığında biraz zaman geçirin. Gerekirse D Vitamini açısından zengin besinler veya takviyeler ekleyin.

5-Kesintisiz 7-8 Saat Uyuyun


Her gün iyi saatler uyumanın faydaları çok hafife alınır. İyi bir uyku sadece sizi şarj ve enerji dolu tutmakla kalmaz.  İyi uyumak da testosteron seviyelerinizin asla dengesiz olmamasını sağlar. Testosteron veya diğer hormonlarla ilgili herhangi bir eksiklikle karşılaşmamak için her gün en az 7-8 saat kesintisiz uykuya öncelik verin. Dijital aygıtları uzak tutun, kesintileri önleyin ve iyi bir uyku hijyeni sağlayın.

Testosteron Seviyelerini Artırmanın Doğal Ve Etkili Yolları

6- Hormonal İşlevi Düzenleyin Ve Yaşam Tarzını İyileştirin


Diyetinizi iyileştirmenin ve egzersiz yapmanın yanı sıra, hormonal işlevi düzenlemenin ve testosteron seviyelerini artırmanın başka yolları da vardır. Örneğin, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak, testosteron işlevi için harika bir güçlendiricidir.

Ayrıca doğal testosteron artırıcı otlar ve karışımlar almayı da deneyebilirsiniz. Ancak, bir doktora danıştığınızdan ve yan etkilere karşı dikkatli olduğunuzdan emin olun.

Önlem olarak, plastik gibi bazı ürünlerde bulunan östrojen benzeri kimyasallara maruz kalmanızı sınırlandırmaya çalışın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam tarzı sürdürmek için aşırı alkol, uyuşturucu ve tütün kullanımı da en aza indirilmelidir.

 

Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm

İşsiz Bir Kocayla Başa Çıkmanın 7 Yaratıcı Yolu

Doğum Kontrolünü Değiştirmek İsteyeceğiniz 5 Neden