Dünyanın En Büyük 12 Peynir Üreticisi Şirketi Kazançları

Dünyanın En Büyük 12 Peynir Üreticisi Şirketi Kazançları

Dünyanın En Büyük 12 Peynir Üreticisi Şirketi Kazançları

Dünyanın En Büyük 12 Peynir Üreticisi Şirketi Kazançları…

Dünyanın dört bir yanındaki peynir severler ve peynir yatırımcıları, küresel peynir pazarının geliştiğini duymaktan mutlu olacaklar. Her sektördeki işletmeleri etkileyen COVID-19 salgını sırasında yaşanan aksiliklere rağmen, peynir endüstrisi artan talep görüyor.

Peynir endüstrisi 2020’de toplam piyasa değeri 72 milyar doları aşan devasa bir küresel endüstridir. IMARC Group, 2026 yılına kadar küresel peynir pazarının önümüzdeki beş yıl içinde %6,81 bileşik büyüme oranıyla 105,93 milyar dolar değerine ulaşacak.

Piyasadaki En Popüler Peynirler

İnek, keçi veya manda sütünden elde edilen peynir, lezzeti, çok yönlülüğü ve sağlık yararları nedeniyle dünya çapında bireyler tarafından çok çeşitli şekillerde tüketilmektedir. Kendine özgü lezzeti, dokusu ve tarihi olan birçok farklı peynir türü vardır. Ve piyasadaki en popüler peynirlerden bazıları çedar, mozzarella peyniri, parmesan ve beyaz peynirdir.

Dünyanın bazı bölgelerinde, özellikle Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da peynir, birçok farklı öğünün bir parçası olarak düzenli olarak tüketilmektedir. Dünyada en çok tüketilen fermente gıda olma özelliğini taşımaktadır.

Peyniri hemen sağlıklı gıda olarak düşünmeseniz de, pazarlamacıların giderek daha fazla sağlık bilincine sahip gıda ortamında bir satış noktası olarak kullandığı birkaç besinsel faydası vardır.

Peynirde Hangi Vitamin ve Proteinler Bulunur?

Peynir, çeşitli vücut fonksiyonları için gerekli besinler olan kalsiyum, çinko, fosfor ve riboflavin gibi iyi bir protein ve vitamin ve mineral kaynağıdır.

Peynir pazarındaki pazarlama stratejileri artık daha sağlıklı veya daha az yağlı seçeneklere yönelik tüketici taleplerini göz önünde bulunduruyor. Üreticiler, besin içeriği göz önünde bulundurularak ürünler yaratarak bu eğilime yanıt vermeye devam ediyor.

Bununla birlikte, tipik olarak, yukarıda belirtilen faydalar doğal peynir ürünlerinde var. Ancak işlenmiş peynirlerde bulunmaz. Peynirin artan küresel popülaritesinin büyük bir kısmı, peynir ürünlerinden kaynaklanmaktadır.

Büyük ölçüde Amerikan fast-food zincirleri küresel olarak yayılmaya devam etti. Amerikan işlenmiş peynir alışkanlığı da öyle. Giderek daha fazla ülkede işlenmiş gıdalar, artan gelirler ve fast food zincirleri, artan küreselleşmenin ürünleridir. Çin ve Hindistan, peynir pazarında giderek daha aktif hale gelen bu olgunun temsilcileridir.

Dünyanın En Büyük 12 Peynir Üretim Şirketi

Dünyanın En Büyük 12 Peynir Üreticisi Şirketi Kazançları

1-Nestle  İsviçre


Süt Ürünleri Geliri (USD): 24,3 milyar dolar

Gıda işleme endüstrisi hakkında herhangi bir şey biliyorsanız, İsviçreli çok uluslu mega holding Nestle’yi listemizin başında görmek muhtemelen sizi şaşırtmaz. 2014 yılından bu yana Nestle, dünyanın en büyük gıda şirketidir. Ve süt ve peynir ürünleri söz konusu olduğunda, rakamlar farklı değildir.

Nestle resmi olarak 155 yıl önce 1866’da Henri Nestle tarafından kuruldu. Nestle, şu anda 189 ülkede faaliyet gösteriyor. 447 fabrika işletiyor ve dünya çapında 339.000 çalışanı istihdam ediyor. Peynir ve süt ürünlerinin yanı sıra şirket, içecekler…Tahıl gevrekleri, bebek mamaları, baharatlar ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli yiyecekler üretmektedir.

Nestle’nin günlük hayatımızda büyük bir varlığı olan güçlü bir şirket olduğu inkar edilemez. Çevre koruma ve insan hakları konuları da dahil olmak üzere önemli konularla ilgili tartışmalarda adil payını gördü. Lobicilikte ve sosyal sorumluluk programları oluşturmada bir eli var. Nestle ayrıca Loreal gibi diğer büyük şirketlerde hisse sahibi olarak getirisini artırıyor.

2-Laktalis Fransa


Süt Ürünleri Geliri (USD): 20,8 milyar dolar

Listemizde ikinci sırada yer alan, süt ürünleri konusunda uzmanlaşmış ve sadece süt ürünleri üreten bir şirket olan Fransız Lactalis, daha önce Besnier SA olarak biliniyor. Lactalis, Président, Siggi’s Dairy, Rachel’s Organic, Stonyfield Farm ve daha fazlasını içeren çok çeşitli peynir, tereyağı ve süt markalarına sahiptir.

Lactalis, 87 yıl önce 1933 yılında Andre Besnier tarafından kuruldu. Ve küçük bir peynir üreticisi olarak başladı. Bu şirket şu anda Fransa’daki en büyük ikinci gıda ürünleri grubudur. Ve Besnier ailesinin birincil mülkiyetinde kalmaya devam etmektedir. Lactalis, dünya çapında y ülkede x işyerinde yaklaşık 75.000 kişiyi istihdam etmektedir.

3-Danone Fransa


Süt Ürünleri Geliri (USD): 18 milyar dolar

Danone SA, bu listedeki üçüncü şirketimiz ve en büyük ikinci Fransız peynir üretim şirketidir. Şirket süt ürünleri ve süt ürünü olmayan ürünler…<içecekler ve bebek maması üreten çok uluslu bir gıda ürünleri şirketidir. Danone, Silk, Actimel, Activia ve daha fazlası gibi markaları denetler.

Aslen 1919 yılında Isaac Carasso tarafından İspanya’nın Barselona kentinde kurulan şirket, şu anda Paris, Fransa’da var. Ve Gilles Schnepp’i yönetim kurulu başkanı olarak atadı. Şirket şu anda 55 ülkede yaklaşık 102.449 çalışana sahiptir. Ve ürünleri dünya çapında 120 ülkede mevcuttur. Ancak, satışlarının çoğunu Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Fransa’da yapıyor.

4-Fonterra Yeni Zelanda


Süt Ürünleri Geliri (USD): 14,3 milyar dolar

Bu listedeki ilk Yeni Zelanda temsilcimiz Fonterra, 10.000’den fazla. Yeni Zelandalı çiftçinin sahip olduğu bir süt kooperatifidir. Fonterra, hem yurtiçinde hem de yurtdışında Anchor, Mainland ve Western Star dahil olmak üzere marka isimleri altında çeşitli süt ürünleri sunmaktadır.

Fonterra 2001 yılında Yeni Zelanda’daki en büyük iki süt kooperatifi olan Yeni Zelanda Süt Ürünleri Grubu ve Kiwi Kooperatif Süt Ürünleri ile Yeni Zelanda Süt Ürünleri Kurulu’nun birleşmesiyle kuruldu. Şirket şu anda 21.400’den fazla çalışanı istihdam ediyor. Ve dünya süt ürünleri ihracatının yaklaşık %30’undan sorumlu.

5-FrieslandCampina Hollanda


Süt Ürünleri Geliri (USD): 13,8 milyar dolar

Listemizdeki ilk Hollandalı üyemiz olan FrieslandCampina, çok uluslu bir mandıra kooperatifidir. Kooperatif, 2008 yılında Friesland Foods ve Campina arasındaki birleşmeden doğdu. Ancak kökenleri 1879’a kadar uzanıyor ve dünyanın en büyük kooperatif unvanına sahip.

FrieslandCampina, 100’den fazla ülkede bulunan Friesche Vlag, Chocomel, Dutch Lady ve Milner dahil olmak üzere birçok farklı uluslararası süt ürünleri markasını yönetmektedir. Şirket, 33 ülkede yaklaşık 21.927 kişiyi istihdam ediyor. Ve CEO olarak Hein Schumacher’i seçiyor.

6-Amerika Süt Çiftçileri Amerika Birleşik Devletleri


Süt Ürünleri Geliri (USD): 13,6 milyar dolar

Altı numarada, Kansas merkezli süt pazarlama kooperatifi Amerika Dairy Farmers of America adlı ilk Amerikan girişimiz var. 1998 yılında kurulan bu kooperatif, 47 ABD eyaletinde yaklaşık 7.500 süt çiftliğini temsil eden 13.000’den fazla süt çiftçisinden oluşmaktadır.

Çiftçi sahipleri hariç, Amerika Dairy Farmers of America, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 6.000 kişiyi istihdam etmektedir. Ürünleri dünya çapında mevcuttur. Ve adı altındaki en dikkat çekici markalardan bazıları Borden Cheese, California Gold, Falfurrias ve Kemps’dir.

7-Arla Gıda Danimarka ve İsveç


Süt Ürünleri Geliri (USD): 12.4 milyar dolar

Arla Foods amba, çok uluslu bir Danimarka ve İsveç süt ürünleri kooperatifidir. Ve listemizde yedinci sırada yer almaktadır. Arla Foods, kökenleri 1880’lere dayanan 2000 yılında kuruldu. Ve şu anda İskandinavya’nın en büyük süt ürünleri üreticisidir.

Arla Foods, Batı Avrupa ve İskandinavya genelinde yedi ülkede bulunan yaklaşık 12.500 çiftçiye aittir. Şirket yaklaşık 18.765 kişiyi istihdam ediyor ve Castello peyniri gibi markaları işletiyor.

8-Yili Grup Çin


Süt Ürünleri Geliri (USD): 11,2 milyar dolar

Inner Mongolia Yili Industrial Group Company Limited, ya da daha basit bir ifadeyle Yili Group, Çin süt üretiminde lider olduğunu iddia ederek sekiz numaralı noktamızda yer alıyor. Yili Grup, peynirin yanı sıra dondurma, süt, sütlü çay tozu gibi ürünler de üretmektedir. Şirket, dünyanın en iyi performans gösteren 3. gıda markası olma özelliğini taşıyor.

Yili Group, 1993 yılında uzun süredir devam eden bir Çin mandıra kooperatifinden kuruldu. Ve şu anda yönetim kurulu başkanı olarak Pan Gang’ı seçiyor. Şirketin Çin genelinde 59.052 çalışanı var.

Dünyanın En Büyük 12 Peynir Üreticisi Şirketi Kazançları

9-Saputo Inc Kanada


Süt Ürünleri Geliri (USD): 11 milyar dolar

Dokuz numaraya çok yakın bir sırada, Montreal, Quebec merkezli Kanadalı dev Saputo Inc var. Saputo Inc, peynirin yanı sıra süt, krema ve kültürlü süt ürünleri gibi diğer süt ürünleri de üretmektedir. Şirket, 1954 yılında halen yönetim kurulu başkanlığını yürüten Lino Saputo tarafından kuruldu.

Kanada dışında, Saputo ürünleri Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya ve Arjantin’de bulunabiliyor. Şirket 16.800 kişiyi istihdam ediyor. Ve Dairyland, Cracker Barrel peyniri, Frigo Cheese Heads ve Little Caesars’ın haklarını elinde tutuyor.

10-Mengniu Süt Ürünleri Çin


Süt Ürünleri Geliri (USD): 10.3 milyar dolar

China Mengniu Dairy Company Limited veya Mengniu Dairy, Çin’e ikinci girişimizdir. Ve ilk on listemizi tamamlar. Mengniu Dairy, Çin genelinde süt, yoğurt, içecek, dondurma ve diğer süt ürünleri sağlamak için Mengniu markası altında faaliyet göstermektedir. Mengniu Dairy 1995 yılında hizmete girdi. Ve şu anda Ning Gaoning’in başkanlığını yürütüyor. Şirket yaklaşık 30.000 çalışanı istihdam etmektedir.

11-Dekan Gıdalar Amerika Birleşik Devletleri


Süt Ürünleri Geliri (USD): 7,5 milyar dolar

Dallas, Texas’ta faaliyet gösteriyor. Dean Foods, on bir numaradan geliyor ve listemizdeki en büyük yan şirket. 1925 yılında kurulan Dean Foods, süt, peynir ve tereyağı gibi süt ürünlerinde ulusal bir lider haline geldi. Şirket, 32 eyalette yaklaşık 14.500 kişiyi istihdam etmektedir.

2020’de Dean Foods, bu listenin altı numaralı girişi olan Dairy Farmers of America tarafından satın alındı. Dean Foods, bitki bazlı süt ürünlerinin artan popülaritesi nedeniyle mali sıkıntı yaşıyordu. Yine de, Dean Foods, son on yılda onları bu listede bir yer edinmeye yetecek kadar büyük bir gelire sahipti, ilk on arasında sadece utangaçtı.

12-Unilever Hollanda


Süt Ürünleri Geliri (USD): 6,7 milyar dolar

Bu listedeki son girişimiz çok uluslu mega şirket Unilever’dir. Teknik olarak bu şirketin merkezi Londra, İngiltere dışında olsa da, süt ürünleri geliri tamamen Hollandalı yan kuruluşu Margarine Unie’den geliyor. Yine de, bu yan şirket, onu listemizde bir yer edinecek kadar büyük bir gelire sahipti.

Dünyanın En Büyük ve En Popüler 10 Kozmetik Şirketi

Dünyanın En Büyük 10 Seyahat Şirketi ve Kazançları

Dünyanın En Pahalı 10 Uçak Bileti Neredeyse Ev Parası 

Dünyanın En Büyük ve En Popüler 10 Kozmetik Şirketi