Duygusal Esenliği Artıran 10 Günlük Alışkanlık Ve Eylem

Duygusal Esenliği Artıran 10 Günlük Alışkanlık Ve Eylem

Duygusal Esenliği Artıran 10 Günlük Alışkanlık Ve Eylem

Duygusal Esenliği Artıran 10 Günlük Alışkanlık Ve Eylem…

İyi bir duygusal esenlik seviyesini korumanıza yardımcı olabilecek alışkanlıklar ve rutinler neler? Duygusal esenlik, insan zihninin birçok farklı şekilde değiştirilebilen veya doğrudan kesintiye uğratılabilen bir yönüdür. Bir iş krizi karşısında, sevilen birinin ölümü, birkaç ayrılığın ardından.

Bununla birlikte, hayatın ruh halimizi değiştirebildiği gibi, hayatın bize sunduğu durumlarla etkileşime girme şeklimize göre duygularımızı da etkileyebiliriz. Aslında bu, psikoterapinin dayandığı temel ilkelerden biridir. Bu makalede, iyi bir duygusal esenlik düzeyini korumayı kolaylaştıran çeşitli faaliyetleri ve genel tutumları gözden geçireceğiz.

Duygusal Esenliği Artıran 10 Günlük Alışkanlık Ve Eylem

Bu eylemleri gerçekleştirme gerçeği, hemen veya orta vadede iyi hissedeceğimizi garanti etmez. Ancak iyi bir duygusal dengeyi koruyabilmemize ve önümüze çıkabilecek hayati krizlerin üstesinden gelmemize zemin hazırlar.

Bu vakalarda her zaman olduğu gibi, kişinin kendi duygusal esenliği üzerinde çalışmanın en iyi yolunun, ruh sağlığı uzmanlarından kişiselleştirilmiş tedavi almak için psikoterapiye gitmesi, ancak psikoloğun danışmanlığının ötesinde olduğu akılda tutulmalıdır. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Duygusal Esenliği Artıran 10 Günlük Alışkanlık Ve Eylem

1-Tutarlı Bir Uyku Programı Oluşturun


Ne zaman uykuya geçileceği konusunda çok net olmak. Haftanın her gününü benzer hale getirmek, daha dinlendirici bir uykunun keyfini çıkarır. Ve sirkadiyen ritimlerimizi değiştirerek çok geç saatlere kadar kalmanın cazibesine kapılmamamıza yardımcı olur. Yetersiz uyumanın, konsantre olmakta daha fazla güçlük, daha sinirli olma ve strese karşı daha fazla savunmasızlık geliştirme anlamına geldiğini unutmayın.

2- Görevlere Başlamak İçin Günlük “Ritüellerinizi” Uygulayın


Bu durumda sembollerle veya dini nitelikte faaliyetler yapmaktan bahsetmiyoruz. Basitçe, günün belirli zamanlarını bir görevin başlangıcıyla ilişkili bir eylemin performansıyla ilişkilendirmeye alışın.

Örneğin: Sabah 9’da kahvaltımı bitirdiğimde masamda oturup günün ilk müşteri aramalarını yapacağım. Bu şekilde, kendinizi büyük bir endişe ve suçluluk üreticisi olan ertelemeye karşı koruyacaksınız.

3- İş Ve Özel Yaşam Arasında Bir Ayrım Çizgisi Oluşturun


Bu, hem iyi bir performans sergilemek hem de boş zamanlarınızdan ve aile uzlaşmasından gerçekten zevk almak için çok önemlidir. Bunun için örneğin iş için her zamanki telefon numaranızı kullanmayın ya da geç saatlere kadar çalışmaya alışın.

4-İyi Bir Tatil Yapın!


İyi bir tatilin duygusal sağlığınızı korumanıza yardımcı olması için sahip olduğu gücü hafife almayın. İşe döndüğünüzde daha iyi performans göstermenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda profesyonel tarafınızdan gerçekten koptuğunuz takdirde zihinsel sağlığınızı da koruyacaklardır.

Her zaman seyahat etmenize bile gerek yok. İşyerindeki günlük işlerinizle bağlantılı olmadığı ve mümkünse ücretli çalışırken kullandığınız mekanlara kendinizi maruz bırakmadığınız sürece kendinizi sevdiğiniz işe adamanız yeterlidir.

5-Orta Veya Uzun Vadeli Hedefleri Olan Projelerde Yer Alın


Aylar hatta yıllar içinde başarabileceğiniz anlamlı hedefleri sizin için sürdürmek. Hem özgüveninizi güçlendirmek hem de hayatınızı yapılandırmak için çok önemlidir. Bu şekilde, gününüze bir ilerleme, başarı birikimi hissi vereceksiniz. Tabii ki, bu tür projelerin para biriktirmekle sınırlı olmaması önemlidir. Sizi motive eden şey aktivitenin kendisi olmalıdır.

6- Kendinize İyi Bakın


Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yoluyla fiziksel durumunuza dikkat edin. Duyguları yönetmek için iyi bir yeteneğe sahip olmak için mümkün olduğunca sağlıklı bir vücut gereklidir.

7-Yardımınızı Sunun Ve İhtiyacınız Olduğunda İsteyin


Duygusal esenlik tamamen bireysel olarak elde edilebilecek bir şey değildir. Hayatımıza başkalarının katılımına ihtiyacımız var. Bu nedenle, katılan ve dahil olan bir destek sosyal ağınız olduğundan emin olun.

Duygusal Esenliği Artıran 10 Günlük Alışkanlık Ve Eylem

8- Kişisel Bir Günlük Tutun


Kişisel bir günlüğü sık sık doldurmak, öz bilginizi geliştirmenize ve sonuç olarak, siz farkına bile varmadan sizi kendi kendini sabote etmeye yönlendiren bu alışkanlıkları ve düşünme biçimlerini tespit etmenize yardımcı olacaktır.

9-Sadece Açsanız Yiyin


Pek çok insan, aç kalmadan aşırı yemek yiyerek duygularını düzenlemeye alışır. Öğünler arasında atıştırma, tatlarıyla dikkatlerini dağıtmak için sadece şekerli alkolsüz içecekler içme eğilimi vb. Bu alışkanlıkları tespit edin ve frenleri üzerlerine koyun.

10-Yüksek Stresli Zamanlarda Gevşeme Tekniklerini Kullanın


Gevşeme tekniklerinin iyi yanı, birçoğunun çok basit olması ve bize biraz mahremiyet sunan sessiz bir alana sahip olduğumuz hemen hemen her bağlamda kullanılabiliyor olmasıdır.

 

Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapabileceğiniz 12 Şey

Duygusal Yakınlığı Yeniden Kurmak İçin İpuçları

İlişkide Etkili İletişimin Önündeki Engeller Nasıl Kaldırılır?