Adıyaman’ın Tut İlçesinin Meşhur Yöresel Yemekleri

Adıyaman’ın Tut İlçesinin Meşhur Yöresel Yemekleri

Adıyaman’ın Tut İlçesinin Meşhur Yöresel Yemekleri

Adıyaman’ın Tut İlçesinin Meşhur Yöresel Yemekleri…

Adıyaman’ın ilçelerinden biri. Dağlık engebeli bir coğrafya olan Tut’ta halkın önemli bir bölümü özellikle İsviçre, Fransa, Almanya gibi ülkelere göç etmiştir. Özellikle Tut mutfağı çok çeşitlidir. Tut yemekleri neredeyse Adıyaman ve çevre ilçelerle aynıdır. Tut’un yöresel yemeklerini tatmak isterseniz mutlaka meşhur yemeklerine bakın.

Tut’ta Doğal Halıcılık Yapılır

Tut ilçesindeki mevcut ekonomik yapı özellikle tarım, hayvancılık ve ticaret alanında yoğunlaşmıştır. İlçede halıcılık yapılır ve üstelik tamamen doğal yolla yapılır. Halılar koyunların kırkılmasıyla yıkanıp temizlenen yünler el kirmanlarında eğrilip, bükülüp ip haline getirilmesiyle oluşur.

Tut’un Nesi Meşhur

Tut’un Nesi Meşhur?

Tut İlçesi çok çeşitli bitki türlerinin yetiştiği bir ilçe aynı zamanda. İlçede özellikle Antep Fıstığı, Pamuk, Pirinç, Buğday, Arpa, Nohut, Fasulye, Mercimek, Tütün, Soğan, Sarımsak, Biber, Salatalık, Domates, Patlıcan, Karpuz ve diğer sebze türleri ilk sırayı alır. Bunların yanı sıra özellikle Havutlu ve Meryemuşağı Köylerinde yetişen Nar oldukça ünlüdür.

Dut Pekmezi Meşhurdur

Adını İlçeye veren Dut (Dut/Tut) üretimi de oldukça yaygındır. Özellikle İncir ve Zeytin gibi meyvelerin üretimi de yapılmaktadır. Kiraz, Kayısı, Şeftali, Erik, Badem gibi değişik meyve çeşitleri de yöredeki tarımsal ürünler arasında yer alır.

İlçede ayrıca soğan, sarımsak, yeşil fasulye, hububat ürünlerinden buğday, endüstri bitkilerinden pamuk üretilmektedir. Özellikle sulanamayan alanlarda ise baklagillerden nohut, mercimek, kuru fasulye ile antepfıstığı yetiştirilmektedir.

Tut İlçesinde Ne Yenir?

Tut yöresine yolunuz düşer ve yöresel lezzetlerden tatmak isterseniz Maş Aşı yani Muaşer Cıvığını özellikle tadın. Nohut ve bulgur ile yapılan bu yemek, yöresel özellikler taşımaktadır. Bir diğer yemek ise, Kara Şoğra’dır. Mercimek, özellikle döğme ve nohut ile yapılır.

İşte Adıyaman’ın Tut İlçesinin Meşhur Yöresel Yemekleri

Adıyaman’ın Tut İlçesinin Meşhur Yöresel Yemekleri

1-Maş Aşı (Muaşer Cıvığı)

2- Kara Şoğra

3- Pirpirim Aşı

4- Yüsük Çorbası

5- Basalla

6-Kömbe

7- Dut Pekmezi

8-Çiğ Köfte

9- İçli Köfte

10- Yarpuzlu Hıtap

11- Dövmeç

12- Tırşik

13-Malhuta Çorbası

14- Çelikhan Balı

15-Şıllık Tatlısı

16-Topak Helvası

17- Ekşili Köfte

18- Yuvalama Salçalı Köfte

Adıyaman’ın Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi 17 Yer

Adıyaman Sincik Meşhur Yöresel Yemekleri Listesi

Adıyaman Çelikhan Yöresel Yemekler Listesi Neler Var

Adıyaman Gölbaşı’nın Meşhur Yöresel Yemekleri Listesi