Adıyaman’ın Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi 17 Yer

Adıyaman'ın Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi 15 Yer

Adıyaman'ın Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi 15 Yer

Adıyaman’ın Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi 17 Yer…

Tut ilçesi Adıyaman’a bağlı 9 ilçeden biri. Tut Adıyaman Şehir merkezine yaklaşık 60 km mesafede. Tut’un yollarının özellikle 60 km’nin yaklaşık 14 km’si toprak yol olduğu için hızlı ulaşım mümkün değil. Tut’a ulaşım için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilirsiniz. Tut Adıyaman-Malatya kara yoluna 14 km’lik bir ara yol ile bağlanıyor. Özellikle Tut’ta gezilecek yerler bir hayli fazla. Öncelikle Tut tarihi bir yer olduğu için Tut gezisi yapmadan önce Tut gezi rehberi ve Tut’ta gezilecek yerler listesine bakmayı unutmayın.

Tut İlçesinin Tarihi

İlçe 1954 yılına kadar köy statüsünde iken, 1954 yılında belde, 20 Mayıs 1990 tarihinde çıkarılan kanunla Besni’den ayrılarak ilçe oldu. Özellikle Tut’un kuzeyinde Malatya’nın Doğanşehir ilçesi, doğusunda Adıyaman, batısında Gölbaşı ve güneyinde ise Besni ilçesi bulunmaktadır. Tut ilçesi Torosların uzantısı olan Güneydoğu Torosların eteklerinde, Akdağ’ın güneyinde yer alır.

Tut’un Arazileri Dağlık ve Engebeli

Tut’un yüzölçümü 350 km, arazileri ise genellikle dağlık ve engebelidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.050 metredir. Fırat’ın kolu olan Göksu çayı, ilçenin güneyinden geçmektedir. İlçenin kuzey kesiminde yayla iklimi var.

Tut’un Güney kısmında özellikle ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Özellikle yazları sıcak ve kurak, kışları yükselti nedeniyle soğuk ve karlı geçmektedir. İlçe, 7 mahalle, 14 köy ve 7 mezradan oluşmaktadır. Tut, Güneydoğu Torosların eteğinde kurulmuş çok eski bir yerleşim merkezidir. Tut’un doğu sınırı ise Şovak suyu ile çevrili.

Tut’un Tarihi Çok Eskilere Dayanıyor

Tarihi özellikle çok eskilere dayanmaktadır. Dolayısıyla Kaşlıca ve Sürmen yöresinde Tarihi eserlere rastlanmaktadır. Kurulan deresi yanında Ernişdere adında bir kale, bucağın batısında yer alan Sürmen’de ev kalıntıları, yatak yerleri ve mezarlar vardır. Özellikle Ernişdere’de derenin sarp yerlerinde görülen su arkı ile Tut’tan Kaşlıca’ya doğru uzanan Gül Harığı yörenin eskiden oldukça kalabalık bir yerleşim birimi olduğunu göstermektedir.

İşte Adıyaman Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi

Adıyaman'ın Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi 17 Yer

1-Ulu Cami


İlk olarak 1634 tarihinde yapmışlar. Cami özellikle bir Osmanlı eseri. Caminin iç kısmı 12 sütun üzerine kurulu. Cami taş sütunlar Osmanlı motifleri ve desenlerle süslenmiştir. Son tamiratı 1953 yılında yapılmıştır. Minaresi taştan yapılan caminin tek şerefesi var.

2-Salah Cami


Salah Camisi kesin olmamakla birlikte 1630 tarihinde yapıldı. Cami çok defa yıkılıp yeniden yapıldı. Bundan dolayı tarihi özelliklerini büyük ölçüde kaybetti.

3- 600 Yıllık Çınar Ağacı


Tut’ta bulunan ve anıt ağacı olarak tescillenen 600 yıllık çınar ağacı doğal tabiat varlığı olarak ilan ettiler. Ağaç özellikle ilçenin bir simgesi durumunda. 600 yıllık olduğu tahmin edilen çınar ağacı, korunması gereken tabiat varlıkları arasında yer alıyor.  Gövdesi özellikle  5.40 metre olan çınar ağacının uzunluğu 45 metre yüksekliğinde.

4- Tut’ta Yamaç Paraşütü


Hava sporları arasında en popüler olanlarından biri  yamaş paraşütü. Tut’ta yamaç paraşütü özellikle önemli bir spor aktivitesi haline gelmeyi başardı. Doğu ve Güneydoğu’nun yamaç paraşütü merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ilçede Yamaç Paraşütü Şenlikleri de yapılmakta.

5- Taş Evler


1050 rakımlı Tut İlçesinin kuzeyinde Hacı Mammet Dağı var. Bu dağın eteklerine taş evler yaptılar. Bunlar turizmin yanında ihtiyaç anında da kullanılacak durumda. Özellikle konaklamak için gelen ziyaretçilerin kalış sürelerini uzatmak amacıyla yapılan 11 adet Taş Ev, Tut ilçesinin turizm potansiyeli için büyük önem taşıyor.

Adıyaman'ın Tut İlçesinde Gezilecek Yerler Listesi 17 Yer

6- Abdurrahman Erzincani Türbesi


Türbe şehir merkezine 8 km uzaklıktaki İndere (Zey) köyündedir. Kendisi Adıyaman’a geldiğinde bu köyde yaşamıştır. Doğum tarihini net olarak kimse bilmiyor. Ancak söylentilere göre, Sultan IV. Murat döneminde yaşamıştır.

7- Vijde köprüsü


Vijde köprüsü Tut merkezinde Çamlıca mahallesindedir. Bu köprüye yürüyerek ulaşılabilirsiniz. Göksu nehri üzerinde bulunan köprü, 18’nci yüzyıl İslam mimarisini yansıtır. Osmanlı imparatorluğu döneminde, Kanuni Sultan Süleyman tahtta iken, önemli bir ticaret merkezi olan Tut ve Gölbaşı ilçelerini birbirine bağlaması için yapmışlar. Köprü ticaret kervanlarına hizmet etmiş.

8- Şebker Köprüsü


Tut merkezine bağlı Tepecik köyü ile Adıyaman’ın merkeze bağlı Şerefli köyünü birbirine bağlayan bir köprüdü. Vijne köprüsüne çok benzyor. Tut ilçesinin sınırlarını çizen Şebker çayının dar ve kayalık bir kısmına oturtulmuştur. Yapılışındaki teknik sayesinde, bugüne kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

9- Kaşlıca Kalesi/Mihribabil Kalesi


Kaşlıca köyünün doğusunda, Aşağı evler denilen mevkidedir. Köy ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır. Halk arasında Mihribabil kalesi de derler. Kaleler genel olarak yüksek yerlere yapılmasına rağmen, Kaşlıca kalesi Kaşlıca-Aşağı evlerin bulunduğu vadi içine yapılmıştır. Babil krallığı zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Düz ve uzun bir vadi üzerinde yaklaşık 50 metre yükseklikte bir kayalığın üzerinde yer alır.

10- Malkayısı


Meryemuşağı köyü yakınlarındadır. Köy ilçe merkezine 9 ve il merkezine 62 km uzaklıktadır. Osmanlı döneminde, Trabzon’dan gelip Halep’e giden kervan yolu buradan geçerdi. Burası Osmanlı döneminde, eşkıyaların yol kestiği ve kayaları oyarak yol açtıkları bir yerdir. Bu yolun belli kısımları hala görülebilmektedir.

11-Şeyh Ali Baba Türbesi


İlçe merkezinde, Tepebağ denilen mevkidedir. Halk arasında Şeyh Ala Baba olarak bilinen şahsa aittir. Burayı akıl hastaları ve felçli insan da ziyaret eder. Bunlar özellikle bir gece burada yatarlar ve pilav pişirip çevredeki evlere dağıtırlar. Böylece hastalıklarına şifa bulduklarına inanırlar.

12-Evrentepe Türbesi


Burası da ilçe merkezine bağlı Akçatepe köyündedir. Buranın ilginç bir de hikayesi var. Burayı mutlaka ziyaret edin.

13- Musulla Cami


Tut’ta bulunan bu cami bir Osmanlı eseri. Cami 1913 yılında hizmete girdi. Cami ilçede bulunan önemli tarihi eserlerden biridir. Özellikle iç ve dış süslemeleri camiye ayrı bir estetik katmıştır. Cami birçok kez onarımdan geçmiştir.

14- Memekli Mağara


Tut İlçesinin kuzeyinde bulunan Cıllaz mevkiinde yer alır. Bu mağara özellikle bahar mevsiminde kar sularının erimesi ve yağmur suları ile birlikte mağara da yan yana iki çeşme akmaktadır. Bu çeşmeler kadın göğüslerine benzetildiği için Memekli Mağara demişlerdi.

15- Geyik Mağarası


Geyik Mağarası Memekli mağarasının 500 metre ötesinde var. Bu mağara çıkılması bir hayli zor bir yer. Burada oyuk şeklinde yerler var. İnsanlara ait oda ve yataklar var. Tut’ta gezilecek yerler listesinin son iki ismi ise Tum Tumu Mağarası ve Şovak Köprüsü. Bu yazıda Adıyaman’ın Tut İlçesinde gezilip görülecek yerleri gördük.

16-Tum Tumu Mağara


Çanakçı denilen mevkide Gölbağların üst kısmında büyük bir kayanın içine oyulmuştur. Mağaranın azı çok dar olmakla birlikte içerisi bir oda genişliğindedir.

17-Şovak Köprüsü


Şovak deresinin üzerine yaptıkları taştan tarihi bir köprüdür. Osmanlılar zamanında kervanların Vijne köprüsü’nden gelerek buradan geçtiği belirtilmektedir. Ayrıca halk arasında Gorlam olarak adlandırılan vadide suyu aşağılara aktarmaya yarayan kayalara oyulmuş su kanalları ve mağaralar bulunmaktadır. Yöredeki sulama kanalları ve kapalı künk kalıntıları, Göksu Vadisindeki sulamanın çok eski tarihlere kadar uzandığı gösteriliyor.

Birine Değer Verdiğinizi Göstermenin Yolları 18 Yöntem