Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi…

Hamileliğin 30. haftasında bebeğiniz hala gelişiyor. Ancak doğuma hazırlanırken önceki haftalara göre daha fazla kilo almaya odaklanıyorlar. Bu arada, seçtiğiniz doğum yerinize ön kayıt yaptırmayı ve yapılacak işlerinizi dengelerken zihinsel sağlığınızı kontrol ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

30 Haftalık Hamilelik Kaç Aylık 7 ay 2 hafta

Hangi Trimester? Üçüncü üç aylık dönem

Kaç Hafta Kalacak? 10 hafta

Bebeğin 30. Haftadaki Gelişimi

30. haftada, bir bebek başının üstünden kalçalarının altına kadar yaklaşık 27,4 cm kadardır. Ve bebeğin boyu yaklaşık 38,9 cm başlarının üstünden topuklarına kadar. Bu hafta, bebek üzerinde 1.523 gram ağırlığında.

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Nasıldır?


Bebek Ne Zaman Kilo Alır?

30. haftaya kadar bebeğinizin ana vücut sistemlerinin tamamı oluşur ve olgunlaşma sürecindedir. Artık bebeğin rahim dışındaki hayata hazırlanmak için çok hızlı kilo almaya başlamasının zamanı geldi.

Bebeğin Anne Karnında Hıçkırması ve Beyin Gelişimi

Bebeğiniz muhtemelen bir süredir hıçkırıyor. Ancak, özellikle hamileliğin son üç ayında yaygındırlar. Bu küçük ritmik hareketler, solunum kaslarının kasılmalarıdır. Araştırmalar, doğumdan 10 hafta önce hıçkırıkların beyni uyardığını ve gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi
Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi

Rahim Dışında Hayatta Kalma

Özellikle 30. haftada bir bebek hala çok erkendir. Bununla birlikte, bir bebeğin hayatta kalma şansı artmaya devam eder ve prematüreliğe bağlı büyük sakatlık riski azalır. Doğumdan sonra YYBÜ’de özel bakım ile 30 haftada sağkalım %98 kadar yüksektir. Bu etkileşimli deneyimde bebeğinizin 30. haftasındaki dönüm noktalarından birkaçını keşfedin.

Hamileliğin 30. Haftadaki Belirtileri

Braxton Hicks kasılmaları, yorgunluk ve şişme gibi diğer üçüncü üç aylık dönem semptomlarının yanı sıra, ruh hali değişimleri gibi duygusal semptomların geri dönüşü ve bilek rahatsızlığı gibi yeni fiziksel semptomlarla uğraştığınızı da görebilirsiniz.

Ruh hali


Üçüncü üç aylık dönemde geri dönebilecek bir diğer ilk üç aylık dönem belirtileri, ruh hali değişimleridir. Uyku bozukluğu, fiziksel rahatsızlık, doğum ve ebeveynlik hakkında endişe/heyecan, beden imajı endişeleri ve diğer birçok sorun, değişen duygu ve ruh hallerine katkıda bulunabilir.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu (KTS) sıklıkla tekrarlayan bilgisayar çalışmasıyla ilişkilendiriliyor. Ancak aynı zamanda hamilelikte, özellikle üçüncü trimesterde yaygın bir sorundur. Anne adaylarının %62’ye kadarı KTS semptomları bildirmektedir.

Hamileliğe bağlı kilo alımı ve su tutulması, bileğinizdeki medyan sinire baskı uygulayarak ellerinizde ve parmaklarınızda ağrı, karıncalanma, uyuşma veya zayıflığa neden olabilir. Ayrıca nesneleri kavramayı zorlaştırabiliyor.

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi

Kişisel Bakım İpuçları


Özellikle Hamilelik boyunca kendinize zihinsel ve fiziksel olarak bakmak önemlidir. Ancak üçüncü üç aylık dönemde, kendinizi en iyi şekilde hissetmek için biraz ekstra desteğe ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Ruh Sağlığınıza Önem Vermek


Duygusal iniş çıkışlar hamileliğin beklenen bir parçasıdır ve sadece bu bilgiye sahip olmak biraz daha iyi hissetmenize yardımcı olabiliyor. Ancak, hem sizin hem de bebeğiniz için zihinsel ve duygusal sağlığınızı desteklemek için elinizden geleni yapmak da önemlidir. Hamilelikte akıl sağlığınıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler şunlardır:

-Geceleri biraz dinlenmek için rahat bir pozisyon bulmak.

-Gün boyunca sağlıklı, dengeli yemekler yemek.

-Bazı güvenli fiziksel aktivitelerde bulunmak.

-Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla sosyalleşmek için kaliteli zaman geçirmek.

-İhtiyacınız olduğunda yardım ve destek istemek.

-Nasıl hissettiğiniz hakkında doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmak.

Karpal Tünel Sendromuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Karpal tünel sendromu, üçüncü trimesterde sık görülen bir sorundur. Bu, özellikle tekrarlayan el hareketleri gerektiren aktivitelere ara vermek ve doktorunuzla paylaşmak için semptomlarınıza göz kulak olmak isteyebileceğiniz anlamına gelir. Karpal tünel sendromuyla ilişkili rahatsız edici duyguları bastırmaya yardımcı olmak için şunları deneyin:

-Bilgisayar kullanmak veya el işçiliği yapmak gibi tekrarlayan el hareketleri gerektiren aktivitelere ara verin.

-Sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için bileğinizi nötr bir pozisyonda atın. Bu özellikle geceleri yardımcı olabiliyor. Çünkü birçok insan bilmeden bilekleri bükülmüş halde uyur. Bu da semptomların alevlenmesine ve dinlenmeyi rahatsız etmesine neden olur.

-El germe ve güçlendirme egzersizleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

-Belirtileriniz kötüleşirse, güvenli ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi veya diğer tedaviler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Hamileliğin 30. Haftasında Bebek Gelişimi Kontrol Listesi

Hamilelikte 30. Hafta Kontrol Listesi

-Doğum öncesi vitaminlerinizi almaya, sağlıklı yiyecekler yemeye ve bol su içmeye devam edin.

-Biraz egzersiz yapın ve bu Kegel egzersizlerini uygulayın.

-Arkadaşlarınız ve ailenizle kaliteli zaman geçirin.

-Tekrarlayan el hareketlerinden ara verin.

-Hastane rotanızı planlayın ve bir test çalıştırması yapın.

Doğum İçin Nasıl Hastaneye Gideceksiniz?

Hamileliğin 30. Haftasında doğum yapacağınız hastaneyi gitme durumunu da ayarlamalısınız. Özellikle hastaneye ya da doğum merkezine giden rotanızı pratik edin. Böylece zamanı geldiğinde yolculuğa çıkmaya hazırsınız. Öncelikle seyahat planlarınızı düşünürken, normal saatlerde ve mesai saatleri dışında ne zaman dışarı çıkmanız gerektiğini öğrendiğinizden emin olun.

Gebeliğin 30. Haftasında Doktor Neye Bakar?

Bu haftaki rutin doğum öncesi muayeneniz sırasında doktorunuz:

-Kilonuzu ve tansiyonunuzu alın

-İdrar örneği verin

-Belirtilerinizi tartışın

-Vücudunuzu şişme açısından inceleyin

-Bebeğinizin kalp atışlarını dinleyin

Yüksek Riskli Hamilelikte Gebelikte Yapılacak Testler

Hamileliğin bu noktasında, çoğu kadın her iki haftada bir rutin doğum öncesi ziyaretleri için sağlayıcılarını görür. Bu nedenle bir sonraki randevunuz muhtemelen 32. hafta civarında olacaktır. Yüksek riskli hamilelik gibi bazı durumlarda, doktorunuz 32 hafta sonra ek testler isteyebiliyor. Bu testler şunları içerebiliyor:

-Kasılma stres testi

-Fetal non-stres testi (NST)

-Biyofiziksel profil

-Değiştirilmiş biyofiziksel profil

-Göbek arterinin doppleri

Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler En İyi Zaman Hangisi

NST Nasıl Yapılır Ne Zaman Yapılır Aç Olmak Gerekir mi