Ales Katedrali Hakkında Bilgi En İlginç Gerçekler

Ales Katedrali Hakkında Bilgi En İlginç Gerçekler

Ales Katedrali Hakkında Bilgi En İlginç Gerçekler

Ales Katedrali Hakkında Bilgi En İlginç Gerçekler…

Alès Katedrali, Fransa’nın Gard bölgesindeki Alès kasabasında bulunan bir Roma Katolik kilisesidir. 9 Mayıs 1914’ten beri tarihi bir anıt olmuştur. Alès eskiden özellikle Huguenotların bir merkeziydi ve ancak 1627’de XIII. Katedralin inşaatı başladı. Ancak Fransız Devrimi’nden sonra restore edilmedi. 1801 Konkordatosu ile cemaatleri Avignon ve Mende piskoposları arasında bölündü.

İşte Ales Katedrali Hakkında En İlginç Gerçekler

Ales Katedrali Hakkında Bilgi En İlginç Gerçekler

1-Patronları Var


Küçük Ales kasabasında, Sardunya adasındaki Oristano bölgesinde bulunan Ales Katedrali, Ales-Terralba piskoposluğunun Bazilikasıdır. Ales Katedrali’nin diğer katedraller gibi patronları vardır. Aziz Peter ve Aziz Paul’a ithaf edilmiştir.

2-Birden Fazla İsmi Var


Ales Katedrali herkes tarafından özellikle sevilerek söylerler. Dolayısıyla başka lakapları da vardır. Katedral’in Cattedrale dei Santi Pietro e Paolo olarak da adlandırıldığını bilmek sürpriz olmamalı.

3-Bir Kadın Finanse Etti


Mevcut site, daha önceki bir kilisenin arkaik kalıntılarına göre inşa edilmiştir. Özellikle asil kökenli bir kadın ilk katedrali finanse etti ve nefes kesici bir Romanesk tasarıma sahipti. Nefin bir kirişi ve küçük bir çan kulesi vardı. Özellikle minik çan kulesine ek olarak, bir kutsallık ve üç şapel vardı. Şapeller Our Lady of the Rosary, the Crucifix ve Our Lady of Mount Carmel’e ithaf edilmiştir.

4-20 Yıldan Fazla Sürdü


Mevcut Katedral’in inşaatına 1687’de başladılar. Özellikle ünlü bir mimar tarafından başlatıldı. Daha sonra tamamlanmadan önce ölen Domenico Sportono Ales Katedrali’nin ikizi olarak adlandırılabilecek Cagliari’nin Barok katedralinde yaptığı çalışmalarla tanınır. 18. yüzyılda bina çeşitli mermer mobilyalarla doldurulmuştur. Kilisenin özellikle iç kısmında da güzel freskler var. 20. yüzyılın başlarından itibaren kilisenin yenilenmesinin tamamlanması 20 yıldan fazla sürdü.

5-Manzarası Muhteşem


Ales Katedrali, köyün kalbinde, büyük bir meydanın panoramik manzarasına sahip güzel bir terasta yer almaktadır. Özellikle Katedralin batı cephesinde bir terasla birbirine bağlanan iki çan kulesi vardır. Özellikle ön cephenin üstünde çarpıcı bir Aziz Petrus heykeli var. Her kule için bir kubbe vardır.

Ales-Katedrali-tarihi

6-Latin Haçı Şeklinde Bir Yapı


Katedralin kat planı Latin haçı şeklinde, nefi 21 m uzunluğunda ve 10 m genişliğindedir. Öncelikle Katedralin iç kısmında iki yan şapel ve büyük bir transept var. 10 m’ye 7.8m’lik koro olağanüstü benzersizdir. Özellikle Apsis ve şapellerin tonozları beşik tonoz şeklindedir. Transept ve nef de apsis ile aynı tonoz şekline sahiptir.

7- Muhteşem Fresklere Ev Sahipliği Yapıyor


Ales Katedrali, bazı muhteşem fresklere ev sahipliği yapmaktadır. Binadaki ana freskler arasında özellikle Aziz Gregory Büyük madalyonu, Aziz Petrus Şehitliği, Aziz Jerome madalyonu, Aziz Paul Zaferi, Aziz Augustine madalyonu, Aziz Petrus’un Zaferi, madalyon tasviri yer almaktadır. Aziz Ambrose ve Aziz Paul Şehitliği. Tonozlar, Aziz Petrus ve Aziz Paul’un hayatlarını betimleyen fresklerle süslenmiştir.

8-Kabartma Dekorasyon


Ales Katedrali‘nin içi, yapraklar, rozetler, bir piskoposun gönyesi ve bir papalık tacı gibi özlü motiflerin kullanıldığı çarpıcı bir kabartma dekora sahiptir. Özellikle kabartma süslemede ayrıca spor grotesk yüzlere sahip bir Kelt düğümü var.

Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi

Çin Hakkında 20 Çılgın Gerçek Erkek Yumurtaları Ünlü