İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor

İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor

İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor

İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor…

İtalya, sanat, moda, opera, edebiyat ve tasarım dünyalarına yaptığı büyük katkılarla ünlü ve benzersizdir. Zengin tarihi, güzel mimarisi ve lezzetli yemekleri onu dünyanın en çok rağbet gören turistik yerlerinden biri yapmaktadır. Ama belki de daha da ilgi çekici olan İtalyan dilinin kendisidir.

İtalyan dilinin özellikle uzun bir geçmişi var. Nesilden nesile aktarılan İtalyanca, İtalya’nın her yerinde benzersiz bir şekilde korunmuştur. Doğal müzikalitesi, romantizmi ve güzelliği nedeniyle öğrenciler arasında ilgi uyandırmaktadır. 85 milyondan fazla insan İtalyanca konuşur ve tüm dünyada en çok çalışılan dillerden biridir. Ama bilmediğinize bahse gireriz çok sayıda başka ilginç İtalyanca gerçek var.

İşte İtalyanca Hakkında İlginç Gerçekler


İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor

1-85 Milyon Kişi Konuşuyor


İtalyanca, konuşulan bir Roman dilidir ve Latinceye yakındır. İsviçre, Vatikan ve San Marino gibi diğer ülkelerde konuşulur. İtalyanca öğrenmeyi düşünüyorsanız doğru kararı vermişsiniz. İtalyanların yanı sıra, dil İsviçre, Slovenya ve Vatikan Şehri dahil olmak üzere diğer birçok ülkede de konuşulmaktadır. Aynı zamanda Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan dillerden biridir.

2- Sadece 21 Harf


İngilizce’de 26 harf bulunurken, İtalyanca’da sadece 21 harf vardır. J, K, W, X ve Y harfleri İtalyanca olmadıkları için mevcut değildir. Ancak, bazen bunları İngilizce veya İspanyolca’dan ödünç alınmış İtalyanca kelimelerde bulabilirsiniz.

3- Erken Evlat Edinme Yavaştı


İtalya 1861’de Birleşik bir ulus olduğunda, nüfusun sadece %2,5’i İtalyanca konuşabiliyordu. Yazarlar Dante ve Petrarch, o zamanlar İtalyan dilini İtalya’nın ulusal dili haline getirmenin ana destekçileriydi.

4- Müzikte Standart


Dünyanın neresinde olursanız olun, müzik öğreniyor veya yapıyorsanız, forte, alto, soprano, kreşendo, tempo gibi kelimeleri mutlaka duymuşsunuzdur. Bunların hepsi İtalyan dilinden türetilmiştir. Ve onu gerçek bir müzik dili haline getirir.

5- Tek Dil, Birçok Lehçe


İtalya‘nın birleşmesinden ve İtalyanca’nın ulusal bir dil olarak ilan edilmesinden önce, İtalyanlar dilin yüzyıllar boyunca iyi geliştirilmiş farklı versiyonlarını konuşuyorlardı. Bu nedenle İtalyan dilinin birçok lehçesi vardır.

6- Volt İtalyan mı


Elektrik ölçüm birimi Volt, İtalyanca bir kelimedir. Adını özellikle İtalyan mucit Alessandro Volta’dan almıştır. Onun icadı, bugün sabit ampullere sahip olmamızın nedenidir.

İtalyanca Hakkında 10 İlginç Gerçek Kaç Kişi Konuşuyor

7- İtalyanca’daki En Uzun Kelime 29 Harfli


Pek çok dilde uzun kelimeler vardır. Ancak İtalyan dili sadece kupadaki herkes olabilir. Dildeki en uzun kelime esofagodermatodigiunoplastica’dır ve 29 harften oluşur. Midenin çıkarılmasıyla ilişkili yapıcı bir ameliyatı tanımlar.

8-ABD’de En Çok Öğrenilen Beşinci Dil


1000 yıldan fazla bir süredir, insanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde İtalyanca konuşuyorlar. Özellikle New York ve New Jersey’de yaşayan birçok Amerikalı İtalyanca konuşur ve en çok çalışılan beşinci dildir.

9- 900’lerden Beri


Her aşk dili gibi İtalyanca da Latinceden türetilmiştir. Çok uzun bir süre, insanlar bunu konuştu. Ancak Dante Alighieri’nin zamanına ve “ilahi komedi” kitabının piyasaya sürülmesine kadar bu dil pek çok kişinin ilgisini çekmedi.

10- Dante İtalyan Dilinin Babasıdır


Dante döneminde çoğu yazar eserlerini Latince kaleme alır. Sadece Dante kitabını İtalyanca yazmaya karar verdi. Bu onu tüm zamanların en popüler İtalyan yazarlarından biri yaptı. Özellikle İtalyanca konuşmak ve dinlemek güzeldir. Klasik müziğin resmi dilidir. Ve bu kadar geniş ve saygın bir dili anlamak için birçok harika fırsat sunar.

İtalya Gezilerinde Yapmayı Özlediğiniz 5 Eğlenceli Şey

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

Roma’daki Castel Sant’angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek

Doğa Harikası Como Gölü Hakkında 10 İlginç Gerçek