Büyük Giza Piramidi Hakkında En İlginç Gerçekler

Büyük Giza Piramidi Hakkında En İlginç Gerçekler

Büyük Giza Piramidi Hakkında En İlginç Gerçekler

Büyük Giza Piramidi Hakkında En İlginç Gerçekler…

Antik dünya, çoğu henüz tanımlanamayan gizemlerle doludur. Giza‘nın Büyük Piramidi, bugün hala ayakta olan çağların en heyecan verici yönlerinden biridir. Özellikle Mısır’ı ziyaret ettiğinizde bu devasa cazibe merkezini kaçıramak istemezsiniz.

İşte sizi düşündürecek Büyük Giza Piramidi hakkında ilginç şeyler

Büyük Giza Piramidi Hakkında En İlginç Gerçekler

1-Kompleksteki Üç Piramitten Biri


Giza, Mısır’ın Büyük Kahire şehrindedir. Orada Menkaure, Khafre ve Büyük Giza Piramidi dahil olmak üzere iki küçük piramit içeren piramit kompleksini bulacaksınız. Piramitlerin inşa yeribi güneş ve nehir nedeniyle seçmişler. Ve bina inşaat projesinin başarılı olması için gereken her şeyi sağlamıştır. Kompleks, her yıl 14 milyon ziyaretçiyle büyük bir turistik cazibe merkezidir.

2-En Eski ve Tek Kalan Kadim Mucize


Dünyanın Yedi Harikası vardır. Ancak, Büyük Giza Piramidi hala ayakta duran tek biridir. Piramit aynı zamanda 4.500 yıldan daha eski bir inşaat tarihinden bu yana en eskisidir. Gözünü diktiğinde doğal olduğunu düşüneceksin ama değil. 481 fit boyunda duran ve eski Mısır mühendisliği ve mimarisinin bilgeliğine dayanır. Mısır’ın gücüne tanıklık eden insan yapımı bir yapıdır.

3-Mezarlar ve Dinlenme Yeri


Giza’nın Büyük Piramidi’nde mezarlar ve dinlenme yerleri vardır. Dördüncü Hanedanlığın ikinci Firavunu olan ve piramitlerin inşasını görevlendirdiği kabul edilen Khufu’yu barındırmak için inşa edilmiş üç mezar odası vardır. Piramidin ilgi çeken diğer bölümleri arasında Kraliçe Odası, Büyük Galeri ve yakın zamanda keşfedilen Büyük Boşluk yer alıyor.

Büyük Giza Piramidi Hakkında En İlginç Gerçekler

4-Milyonlarca Blok İnşaata Girdi


Büyük Giza Piramidi’ni inşa etmek için 2.3 milyon blok kireçtaşı ve granit kullanmışlar. Taşların bazıları 80 ton ağırlığındaydı. Ve piramidin tepesine taşımışlar. Yüzyıllar boyunca, bu taş taşıma becerisi neredeyse imkansız olarak tanımlandı. Ve piramit yapımını aynı zamanda daha heyecanlı ve gizemli hale getirdi. Ancak tarihçiler ve bilim adamları, ciddi rampaların ağır taşları tepeye çıkardığını öne sürüyorlar. Küçük piramitlerde bu tür spiral rampa ve merdivenlerin kanıtı görülür.

Piramitler inşa edildiğinde, güneşte parlamalarını sağlayan kireçtaşı ile kaplanmıştır. Ne yazık ki, yıllar süren depremler ve kalkerleri hasat edenlerin faaliyetleri nedeniyle piramit parlak etkisini yitirdi. Piramitlerin hiyerogliflerle eşanlamlı olmasına rağmen, araştırmacılar bugüne kadar Büyük Giza Piramidi‘nde herhangi bir yazı bulamadılar.

5-Köleler İnşa Etmedi


Giza Piramidi ile ilgili filmler ve belgeseller genellikle inşaatta önemli bir rol oynayan köleleri tasvir eder. Bilim adamlarına ve araştırmacılara göre, bu doğru değil. 20.000-30.000 profesyonel inşaatçı, duvarcı, mühendis, mimar ve zanaatkarın yardımıyla inşa edildiği söyleniyor. Kanıtlar ayrıca, tüm yıl boyunca çalışan küçük bir ekip olduğunu ve yaz aylarında daha fazla kişinin dahil edildiğini gösteriyor.

Dünyanın En Büyük 10 Seyahat Şirketi ve Kazançları

Doğa Harikası Como Gölü Hakkında 10 İlginç Gerçek 

Paris’teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi