Stresi Azaltmaya Yardımcı Olan 17 Harika Yiyecek

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olan 17 Harika Yiyecek

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olan 17 Harika Yiyecek

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olan 17 Harika Yiyecek…

Kendinizi stresli hissediyorsanız, rahatlama aramak çok doğaldır. Ara sıra yaşanan stres nöbetlerinden kaçınmak zor olsa da, kronik stres fiziksel ve duygusal sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Stresi azaltan yiyecekler insan sağlığı için büyük önem arz ediyor. Bundan dolayı stresi azaltan besinleri mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Aslında, kalp hastalığı ve depresyon gibi durum riskinizi artırabilir. İlginç bir şekilde, bazı yiyecek ve içeceklerin stres giderici özellikleri olabiliyor.

İşte Stres Azaltmaya Yardımcı Olacak Yiyecekler

Stres Azaltmaya Yardımcı Olacak Yiyecekler

1- Yaban Mersini


Yaban mersini, iyileştirilmiş ruh hali de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı ile ilişkilidir. Bu meyveler, güçlü anti-inflamatuar ve nöroprotektif etkileri olan flavonoid antioksidanlar bakımından yüksektir. Strese bağlı iltihaplanmayı azaltmaya ve strese bağlı hücresel hasara karşı korumaya yardımcı olabilir.

Dahası, araştırmalar yaban mersini gibi flavonoid bakımından zengin yiyecekler yemenin depresyona karşı koruma sağlayabileceğini ve ruh halinizi iyileştirebileceğini göstermiştir.

2- Papatya Çayı


Papatya, eski çağlardan beri doğal bir stres azaltıcı olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Çayının ve özütünün dinlendirici uykuyu teşvik ettiği ve anksiyete ve depresyon semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.

Anksiyetesi olan 45 kişide yapılan 8 haftalık bir çalışma. 1.5 gram papatya özü almanın tükürük kortizol seviyelerini azalttığını ve anksiyete semptomlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

3- Nohut


Nohut, magnezyum, potasyum, B vitaminleri, çinko, selenyum, manganez ve bakır dahil olmak üzere stresle mücadele eden vitaminler ve minerallerle doludur. Bu lezzetli baklagiller, vücudunuzun ruh halini düzenleyen nörotransmitterler üretmesi için ihtiyaç duyduğu L-triptofan açısından da zengindir.

Araştırmalar, nohut gibi bitki proteinleri açısından zengin diyetlerin beyin sağlığını güçlendirir. Ve zihinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

4- Brokoli


Brokoli gibi turpgillerden sebzeler sağlığa yararları ile ünlüdür. Turpgillerden zengin bir diyet, belirli kanserler, kalp hastalıkları ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozuklukları riskinizi azaltabiliyor.

Brokoli gibi turpgillerden sebzeler magnezyum, C vitamini ve folat dahil olmak üzere bazı besinlerin depresif semptomlarla mücadele ettiği kanıtlanmış.  Brokoli ayrıca sinir koruyucu özelliklere sahip olan ve sakinleştirici ve antidepresan etkiler sunabilen bir kükürt bileşiği olan sülforafan açısından da zengindir.

Ek olarak, 1 fincan (184 gram) pişmiş brokoli, B6 vitamini için günlük ihtiyacın %20’sinden fazlasını karşılar. Ve bu vitaminin yüksek alımı, kadınlarda daha düşük anksiyete ve depresyon riskine bağlıdır.

5- Ayçiçeği Tohumları


Ayçiçeği tohumları zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bu yağda çözünen vitamin, güçlü bir antioksidan görevi görür ve zihinsel sağlık için gereklidir. Bu besinin düşük alımı, değişen ruh hali ve depresyon ile ilişkilidir. Ayçiçeği tohumları ayrıca magnezyum, manganez, selenyum, çinko, B vitaminleri ve bakır da dahil olmak üzere stresi azaltan diğer besin maddelerinde de yüksektir.

6- Tahin


Stresi azaltan yiyeceklerden biri de tahin. Tahin, mükemmel bir amino asit L-triptofan kaynağı olan susam tohumlarından yapılan zengin bir sürüdür. L-triptofan, duygudurum düzenleyici nörotransmiterler dopamin ve serotoninin bir öncüsüdür. Yüksek triptofan içeren bir diyetin ardından ruh halinin düzelmesine ve depresyon ve anksiyete semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabiliyor.

25 genç erişkinde yapılan 4 günlük bir çalışmada, yüksek triptofan diyeti, bu amino asitte düşük bir diyete kıyasla daha iyi bir ruh hali, kaygı azalması ve depresyon semptomlarının azalmasına neden oldu.

7- Sarımsak


Sarımsak, glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olan kükürt bileşikleri bakımından yüksektir. Bu antioksidan, vücudunuzun strese karşı ilk savunma hattının bir parçasıdır. Dahası, hayvan çalışmaları, sarımsağın stresle mücadeleye yardımcı olduğunu ve anksiyete ve depresyon belirtilerini azalttığını gösteriyor. Yine de, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç var.

8- Maydanoz


Maydanoz, antioksidanlarla dolu besleyici bir bitkidir. Serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız molekülleri nötralize eden ve oksidatif strese karşı koruma sağlayan bileşikler.

Oksidatif stres, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık bozuklukları da dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilidir. Araştırmalar, antioksidanlar açısından zengin bir diyetin stres ve kaygıyı önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Antioksidanlar ayrıca kronik stresi olanlarda genellikle yüksek olan iltihabı azaltmaya da yardımcı olabiliyor. Maydanoz, özellikle güçlü antioksidan özelliklere sahip karotenoidler, flavonoidler ve uçucu yağlar açısından zengindir.  Maydanoz nasıl ekilir ve nasıl yetiştirilir sorusunun detaylarını linkte bulabilirsiniz.

9- Balık


Uskumru, ringa balığı, somon ve sardalye gibi yağlı balıklar, stres seviyelerini azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Omega-3 yağları ve D vitamini açısından inanılmaz derecede zengindir. Bundan dolayı balık stresi azaltan yiyeceklerin başında gelir.

Omega-3’ler sadece beyin sağlığı ve ruh hali için gerekli değildir. Aynı zamanda vücudunuzun stresle başa çıkmasına da yardımcı olabiliyor. Aslında, düşük omega-3 alımı, Batı popülasyonlarında artan anksiyete ve depresyon ile bağlantılıdır. D vitamini ayrıca zihinsel sağlık ve stres düzenlemede kritik roller oynar. Düşük seviyeler, artan anksiyete ve depresyon riski ile ilişkilidir.

10- Kiraz Tozu


Açerola kirazları, en konsantre C vitamini kaynaklarından biridir. Portakal ve limon gibi turunçgillerden %50-100 daha fazla C vitamini içerirler. C vitamini stres yanıtında rol oynar. Dahası, yüksek C vitamini seviyeleri, yüksek ruh hali ve daha düşük depresyon ve öfke seviyeleri ile bağlantılıdır. Ayrıca, bu vitaminden zengin yiyecekleri yemek genel ruh halini iyileştirebiliyor.

11- Kabuklu Deniz Ürünleri


Midye, istiridye ve istiridye içeren kabuklu deniz ürünleri, potansiyel ruh hali artırıcı özellikleri için araştırılan taurin gibi amino asitlerde yüksektir. Stres tepkisini düzenlemek için gerekli olan dopamin gibi nörotransmitterleri üretmek için taurin ve diğer amino asitlere ihtiyaç vardır. Aslında çalışmalar, taurinin antidepresan etkileri olabileceğini gösteriyor.

Kabuklu deniz ürünleri ayrıca ruh halini artırmaya yardımcı olabililiyor. B12 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum ile yüklüdür. 2.089 Japon yetişkinde yapılan bir araştırma, düşük çinko, bakır ve manganez alımını depresyon ve anksiyete semptomlarıyla ilişkilendirdi. Taze olarak tüketilebilseler de açerola kirazları çok çabuk bozulur. Bu nedenle, çoğunlukla yiyecek ve içeceklere ekleyebileceğiniz bir toz halinde satılırlar.

12- Yumurta


Yumurta, etkileyici besin profilleri nedeniyle genellikle doğanın multivitamini olarak adlandırılır. Bütün yumurtalar, sağlıklı bir stres yanıtı için gerekli. Bundan ötürü vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlarla doludur. Bu yüzden yumurta Stresi azaltan yiyecekler listesinde

Bütün yumurtalar, sadece birkaç gıdada büyük miktarlarda bulunan bir besin maddesi olan kolin açısından özellikle zengindir. Kolinin beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı ve strese karşı koruyabildiği gösterilmiştir. Hayvan çalışmaları, kolin takviyelerinin stres tepkisine yardımcı olabileceğini ve ruh halini iyileştirebileceğini belirtiyor.

Stresi-iyi-gelen-yiyecekler

13- Sakatat


İnek ve tavuk gibi hayvanların kalbini, karaciğerini ve böbreklerini içeren sakatatlar, stres kontrolü için gerekldir. B vitaminleri, özellikle B12, B6, riboflavin ve folat için mükemmel bir kaynaktır. Örneğin, ruh halini düzenlemeye yardımcıdır. Dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin üretimi için B vitaminleri gereklidir.

B vitaminleri ile takviye yapmak veya sakatat gibi yiyecekleri yemek stresi azaltmaya yardımcı olabiliyor. Yetişkinlerde yapılan 18 çalışmanın gözden geçirilmesi, B vitamini takviyelerinin stres seviyelerini düşürdüğünü ve ruh haline önemli ölçüde fayda sağladığını buldu.

Sadece 1 dilim (85 gram) sığır karaciğeri, B6 vitamini ve folat için Günlük Değerin (DV) %50’sinden fazlasını, riboflavin için Günlük Değerin (DV) %200’ünden fazlasını ve B12 vitamini için Günlük Değerin %2.000’inden fazlasını sağlar.

14- Enginar


Stresi azaltan besinler arasında Enginar da var. Enginar inanılmaz derecede konsantre bir lif kaynağıdır. Ve özellikle bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen bir lif türü olan prebiyotikler açısından zengindir. Hayvan çalışmaları, enginarlarda yoğunlaşan fruktooligosakkaritler (FOS’ler) gibi prebiyotiklerin stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca, bir inceleme, günde 5 gram veya daha fazla prebiyotik tüketen kişilerin anksiyete ve depresyon semptomlarında iyileşme yaşar. Ve ayrıca yüksek kaliteli, prebiyotik açısından zengin diyetlerin stres riskinizi azaltabileceğini göstermiştir. Enginar ayrıca, tümü sağlıklı bir stres yanıtı için gerekli olan potasyum, magnezyum ve C ve K vitaminleri bakımından da yüksektir.

15- Tatlı Patates


Tatlı patates gibi besin açısından zengin karbonhidrat kaynaklarını bütün olarak yemek, stres hormonu kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabiliyor. Kortizol seviyeleri sıkı bir şekilde düzenlenler. Kronik stres inflamasyona, ağrıya ve diğer olumsuz etkilere neden olabilen kortizol disfonksiyonuna yol açabiliyor.

Aşırı kilolu veya obezitesi olan kadınlar üzerinde yapılan 8 haftalık bir çalışma, tam, besleyici-yoğun karbonhidratlardan zengin bir diyet yiyenlerin, rafine karbonhidratlardan zengin standart bir Amerikan diyetini uygulayanlara göre önemli ölçüde daha düşük tükürük kortizol seviyelerine sahip olduğunu buldu.

Tatlı patatesler, mükemmel bir karbonhidrat seçimi yapan bütün bir besindir. C vitamini ve potasyum gibi stres yanıtı için önemli olan besinlerle doludurlar.

16- Kimçi


Kimchi, tipik olaraklahana ve turp türü olan daikon ile yapılan fermente bir sebze yemeğidir. Kimchi gibi fermente gıdalar, probiyotik adı verilen faydalı bakterilerle doludur. Ve vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengindir. Araştırmalar, fermente gıdaların stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

17- Pazı


Pazı, stresle mücadele eden besinlerle dolu yeşil yapraklı bir sebzedir. Sadece 175 gr pişmiş pazı, vücudunuzun stres tepkisinde önemli bir rol oynayan magnezyumu içerir.

Bu mineralin düşük seviyeleri, kaygı ve panik atak gibi durumlarla ilişkilidir. Ayrıca, kronik stres vücudunuzun magnezyum depolarını tüketebiliyor. Bu da bu minerali özellikle stresli olduğunuzda önemli hale getirir. Bu yazıda stresi azaltan besinler, gıdalar, yiyecekleri gördük.

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

Ruh Sağlığına İyi Gelen Şeyler İşte En Etkili 10 Adım

Saç Dökülmesinin Nedenleri Neler?