Dünyanın En Büyük ve En Popüler 10 Kozmetik Şirketi

Dünyanın En Büyük ve En Popüler 10 Kozmetik Şirketi

Dünyanın En Büyük ve En Popüler 10 Kozmetik Şirketi

Dünyanın En Büyük ve En Popüler 10 Kozmetik Şirketi…

Kozmetik endüstrisi, diğer şeylerin yanı sıra cilt bakımı, saç bakımı, makyaj, parfüm, tuvalet malzemeleri, deodorantlar ve diğer ürünleri içerir. Özellikle bu sektördeki şirketler genellikle kozmetik ürünlerini çevrimiçi ve perakende mağazalar da dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla üretir ve dağıtır.

Güzellik endüstrisi 2019’da 483 milyar dolardan 2020’de 511 milyar dolara yükseldi. Bu rakamlar öngörülen büyümeyi gösteriyor. Özellikle kozmetik endüstrisinin 2025’te 716 milyar doları ve 2027’de 784.6 milyar doları aşması bekleniyor. Şu anda Asya Pasifik ve Kuzey Amerika bölgeleri toplam pazarın %60’ından fazlasını elinde bulunduran bu pazara hakimdir.

Aşağıda, dünyanın en iyi 10 kozmetik şirketini gelirlerine göre sıralıyoruz. İşte Dünyanın en büyük ve en popüler kozmetik şirketleri.


Dünyanın En Büyük ve En Popüler 10 Kozmetik Şirketi

1-Johnson&Johnson New Jersey, ABD


Yıllık Geliri: 82.06 milyar dolar

1886’da kurulan bu çok uluslu Amerikan şirketi, dünyanın en büyük kozmetik üreticisi ve dünyanın en değerli şirketlerinden biridir. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden bile daha yüksek olan AAA birincil kredi notuna sahip Amerika Birleşik Devletleri merkezli tek iki şirketten biridir.

Bu kuruluş, en büyük pazarı olan tüketici sağlığı, tıbbi cihazlar ve ilaçlara odaklanmaktadır. Özellikle tüketici sağlığı franchise’ları bebek bakımı, ağız bakımı, reçetesiz satılan ilaçlar. Öncelikle cilt sağlığı, kadın sağlığı ve yara bakımını içerir.

Bu ürünler, yara bandı, Tylenol ilaçları, Johnson’s Baby ürünleri, Neutrogena cilt ve güzellik ürünleri, Aveeno cilt kremi, Clean & Clear yüz yıkama ve daha fazlası gibi ev isimlerini içerir. Listemizde Johnson & Johnson, dünyanın en iyi kozmetik üreticisi olarak toplam gelirin %27’den fazlasını oluşturuyor.

2-Procter & Gamble . Ohio, ABD


Yıllık Geliri: 67,7 milyar dolar

Bu Amerikan çokuluslu tüketim malları şirketi, 1837’de William Procter ve James Gamble tarafından kuruldu. Kişisel sağlık, tüketici sağlığı, kişisel bakım ve hijyen ürünlerine odaklanmaktadır. Bu bölümler bebek bakımı, kumaş bakımı, aile bakımı, kadın bakımı, tımar, saç bakımı, evde bakım, ağız bakımı, kişisel sağlık ve cilt ve kişisel bakımı içerir.

Şu anda Procter & Gamble, ABD, Kanada, Macaristan, Brezilya, Birleşik Krallık, Avustralya ve diğerleri dahil olmak üzere birçok farklı ülkede faaliyet göstermektedir. 2012 yılına kadar organizasyon, Pringles ve Folgers Coffee gibi önemli isimler de dahil.  Yiyecek, atıştırmalık ve içecek ürünlerinin sahibi ve işletmecisiydi.

Bununla birlikte, 2014 yılında şirket, toplam gelirlerinin %95’ini oluşturan kalan 65’ine odaklanmak için yaklaşık 100 markasını düşürdü. Bazı iyi bilinen kozmetik ürün grupları arasında Gillette, Head & Shoulders, Old Spice, Pantene, Braun, Oral-B ve daha fazlası bulunur.

3-Unilever Londra, İngiltere ve Rotterdam, Hollanda


Yıllık Geliri: 58.03 milyar dolar

İngiliz-Hollandalı şirketi, on üçü bir milyar Euro’nun üzerinde olan 400’den fazla markaya sahip. Şirketin ürünleri arasında özellikle gıda, şekerlemeler, enerji içecekleri, evcil hayvan maması…Şişelenmiş su diş macunu, sakız, güzellik ürünleri..Kişisel bakım ve ilaç ve tüketici sağlık ürünleri yer alıyor. Şirket aynı zamanda dünyanın en büyük sabun üreticisidir.

Organizasyonun üç bölümü, Yiyecekler ve İçecekler, Evde Bakım ve Güzellik ve Kişisel Bakımdır. En tanınmış ürünleri, tüm bölümlerde en iyi performans gösteren ürünlerinden ikisi olan Axe/Lynx ve Dove Soap markalarıdır.

COVID-19 salgını sırasında Unilever sabun, el dezenfektanı, çamaşır suyu… Aynı zamaanda gıda bağışlarıyla 100 milyon Euro’nun üzerinde katkıda bulunmayı planladığını duyurdu. Unilever, 2030 yılına kadar tüm ürünlerinden kaynaklanan çevresel ayak izini yarıya indirme planında Şirket aynı zamanda çevre dostudur. 2019 yılında şirket, beş kıtadaki tesislerinin %100 yenilenebilir şebeke elektriğiyle çalıştığını duyurdu .

4-L’Oréal Clichy, Fransa


Yıllık Geliri: 33,34 milyar dolar

Bu uluslararası kişisel bakım şirketinin merkezi Clichy, Hauts De-Seine, Fransa’da olup, kayıtlı ofisi Paris’tedir. L’Oréal küresel bir ev ismidir. Saç rengi, cilt bakımı, güneşten korunma, makyaj, parfüm ve saç bakımına hitap eden ürünler geliştirmiştir. Bu endüstrinin dışında herhangi bir ürüne odaklanmadıkları için resmi olarak dünyanın en büyük kozmetik şirketi olarak kabul ediliyorlar.

L’Oréal’in en dikkate değer markalarından bazıları L’Oréal Paris, Color & Co, Ombrelle, Garnier, Maybelline, NYX Cosmetics, Essie ve diğerleridir. L’Oréal, pazardaki en büyük yenilikçilerden biridir. L’Oréal Fransa mühendisleri tarafından hayvan testlerine bir alternatif sağlamak için geliştirilen yeniden yapılandırılmış bir cilt modeli olan Episkin’i yarattılar.

Ek olarak, Organovo ile ortaklık kurdular. Şirket ayrıca, Modiface ile ortaklık kurdu.

2021 için ufukta ruj, fondöten ve cilt bakımı için özel formüller oluşturan bir Perso akıllı cihaz uygulaması da var. Son kullanıcılar, ihtiyaçlarını karşılamak için bu yapay zeka özellikli uygulamayı kullanabiliyor.

5-Kao. Tokyo, Japonya


 Yıllık Geliri: 14,7 milyar dolar

Bu Japon kimya ve kozmetik şirketi, 1887 yılında ev tipi tuvalet sabunu üreticisi olarak kurulmuştur. 1960’larda ve 70’lerde şirket, geliri artırmak için harekete geçti.  Ev ürünleri, çamaşırhane ürünleri ve endüstriyel ürünleri piyasaya sürerken Tayvan ve ASEAN ülkelerine genişledi. Kao, Biore, Curel, Goldwell, Jergens, Attack, Ban, Laurier, Molton Brown ve John Frieda gibi tanıdık markalara sahiptir.

2020 yılında Kao Corporation 42 şirketin yer aldığı listede. 4 $ olarak kabul edildi. Şirket, yenilikçiliği, çalışanları elde tutması ve net çevresel faydaları ile tünlü. Aynı yıl “Yılın Çevre Kahramanları” seçildiler.

6-Estee Lauder New York, New York


Yıllık Geliri: 13,68 milyar dolar

Prestijli cilt bakımı, makyaj, koku ve saç bakım ürünlerinin bu çok uluslu üreticisi. Ve pazarlamacısı Manhattan’da yerleşiktir. Estée Lauder, markalarını dijital ticaretin yanı sıra yüksek kaliteli perakende kanallarında dağıtır.

1946 yılında Estée Lauder ve eşi Joseph Lauder kurdu. İşletme, ilk başta yalnızca dört ürün taşıyordu. Temizleme yağı, cilt losyonu, çok amaçlı krem ​​ve krem ​​paketi. Önümüzdeki on yıllar boyunca iş, bazıları organik büyüme ve diğerleri satın almalar. Ve ortaklıklar yoluyla hızla genişledi. Ve sonunda 16 Kasım 1995’te New York Borsasında halka açtılar.

Estée Lauder’in en önemli markaları arasında Bobbi Brown, Clinique, Estée Lauder, MAC Cosmetics, Origins, Smashbox, Too Faced, Aveda, DKNY Fragrances, Donna Karan Cosmetics, Michael Kors Beauty, Tommy Hilfiger Toiletries ve Tory Burch Beauty sayılabilir.

7-Shiseido. Tokyo, Japonya


Yıllık Geliri: 9,9 milyar dolar

Japon kozmetik şirketi cilt bakımı, makyaj, vücut bakımı, saç bakımı, kişisel bakım ve kokular sunuyor. 1872 yılında kurulan Shiseido, dünyanın en eski kozmetik şirketlerinden biridir ve Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda yer almaktadır.

Kurucu Arinobu Fukuhara, Japon İmparatorluk Donanması’nda eski bir baş eczacıydı. 1872’de Shiseido Eczanesi’ni kurarak aynı yıl mağazaya soda çeşmesi ekledi. Bu sonuçta, Japonya’ya dondurma tanıtan bir ortak restoran işletmesine dönüşmesine yol açtı.

Shiseido, dudak ürünleri, göz farı, göz kalemi, maskara, fondöten, kapatıcı. Özellikle allık gibi eksiksiz bir ürün yelpazesiyle bir kozmetik serisi sunmaktadır. Ayrıca tüm ürünleri için mükemmel ambalajlara büyük yatırım yaptı.

kozmetik-şirketleri-ne-kadar-kazanıyor,-kazançları

8-Coty . New York, New York


Yıllık Geliri: 9,4 milyar dolar

Özellikle bu Amerikan çok uluslu güzellik şirketi 1904’te hizmete başladı. Ve şu anda merkezi New York City’de Beşinci Cadde’de yer alıyor. Şirket, koku, kozmetik, cilt bakımı, tırnak bakımı ve saç bakım ürünleri dahil 77 ürüne sahip.

Dünyanın en büyük güzellik şirketlerinden ve en büyük koku şirketlerinden biridir. Rakip Procter & Gamble’dan 41 güzellik markasını satın aldıktan sonra Coty, saç boyası ve şekillendirici ürünlerde en büyük ikinci şirket ve renkli kozmetikte üçüncü en büyük şirket olan kokuda lider oldu.

Coty’nin en dikkate değer markaları arasında Kylie Cosmetics, Bourjois, Clairol, CoverGirl, Ghd, Max Factor, OPI, Rimmel, Sally Hansen ve Wella bulunmaktadır. 2019 yılında şirket, özellikle Kylie Cosmetics’den 600 milyon dolar satın aldı. Kim Kardashian West’e ait bir şirket olan KKW’nin %20 hissesini aldı. Şirketi 200 milyon dolara satın alarak özellikle manşetlere çıktı.

9-Beiersdorf. Hamburg, Almanya


Yıllık Geliri: 8,9 milyar dolar

Bu çok uluslu Alman şirketi, çeşitli kişisel bakım ürünleri ve basınca duyarlı yapıştırıcılar üretir. En bilinen markaları arasında Elastoplast, Eucerin, Labello, La Prarie, Nivea, tesa ve Coppertone bulunmaktadır. İşin iki bölümü, cilt bakımına odaklanan tüketici işi ve kendinden yapışkanlı ürünlere odaklanan tesa işidir.

Aralık 2008’den beri Beiersdorf, Deutschen Aktiendex’te (DAX) özellikle işlem görmektedir. Öncelikle organizasyonun dünya çapında 160’tan fazla üyesi var. Nivea ve Labello, şirketin en güçlü iki markasıdır ve uluslararası başarıya ulaşmalarına yardımcı olmuştur.

Avrupa hala kilit pazarları olmasına rağmen, şirketin Çin ve Meksika’da bölgesel araştırma merkezleri var. Böylece bilim adamları yerel pazarların ihtiyaçlarını anlayabiliyor ve bunlara cevap verebiliyor.

10-AmorePasifik Yongsan-gu, Güney Kore


Yıllık Geliri: 5.5 milyar dolar

Güney Koreli güzellik ve kozmetik holdingi, özellikle 30’dan fazla güzellik, kişisel bakım ve sağlık markasının sahibi. AmorePacific, 1930’larda Madame Yin Dok-Jeong’un yerel köyüne saç tedavisi olarak kamelya yağı satmaya başlamasıyla başladı. 1945’te mülkiyeti özellikle oğlu Suh Sung-Whan’a devretti. 2016 itibariyle Suh, özellikle Kore’nin en zengin ikinci adamıydı.

Şirketin en tanınmış markalarından bazıları Aestura, Dantrol, Espoir, Etude House, Fresh Pop, ILLIYOON, Laneige, Makeon, Mamonde, MIRAEPA, Odyssey, Primera, Vital Beautie.