Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) ve Tedavileri

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) ve Tedavileri

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) ve Tedavileri

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) ve Tedavileri…

Cinsel yolla bulaşan hastalık terimi, cinsel temas yoluyla bir kişiden diğerine geçen bir durumu ifade etmek için kullanılır. Bir kişi, özellikle cinsel yolla bulaşan hastalığı olan biriyle korunmasız vajinal, anal veya oral seks yaparak bir CYBH ile karşı karşıya kalır. Bir CYBH ayrıca cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) veya zührevi hastalık (VD) olarak da adlandırılabilir.

Bu, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasının tek yolunun seks olduğu anlamına gelmez. Spesifik CYBH’ye bağlı olarak, enfeksiyonlar iğnelerin paylaşılması ve emzirme yoluyla da bulaşabilir.  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) nasıl önlenir sorusunun cevabını bu linkte bulabilirsiniz.

Erkeklerde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Semptom geliştirmeden özellikle bir CYBH’den korunmak mümkündür. Ancak bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar bariz semptomlara neden olur. Erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri özellikle şunlardır:

-Seks veya idrara çıkma sırasında ağrı veya rahatsızlık

-Penis, testisler, anüs, kalçalar, uyluklar veya ağız üzerinde veya çevresinde yaralar, şişlikler veya döküntüler

-Penisten olağandışı akıntı veya kanama

-Ağrılı veya şişmiş testisler

Erkeklerde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Kadınlarda Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Çoğu durumda, özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirgin semptomlara neden olmaz. Yaptıklarında, kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) belirtileri:

-Seks veya idrara çıkma sırasında ağrı veya rahatsızlık

-Vajina, anüs, kalça, uyluk veya ağız üzerinde veya çevresinde yaralar, şişlikler veya döküntüler

-Vajinadan olağandışı akıntı veya kanama

-Vajina içinde veya çevresinde kaşıntı

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) Hangileri

Birçok farklı enfeksiyon türü cinsel yolla bulaşabilir. Özellikle en yaygın STD’ler aşağıda açıklanmıştır.

1-Klamidya


Özellikle belirli bir bakteri türü klamidyaya neden olur. Klamidyası olan birçok insanda belirgin semptomlar yoktur. Semptomlar geliştiğinde, genellikle Klamidya belirtileri şunlardır:

-Seks veya idrara çıkma sırasında ağrı veya rahatsızlık

-Penis veya vajinadan yeşil veya sarı akıntı

-Alt karında ağrı

Tedavi edilmezse klamidya şunlara yol açabilir:

-Üretra , prostat bezi veya testis enfeksiyonları

-Pelvik inflamatuar hastalık

-Kısırlık

Klamidya Hastalığı Bebeğe Geçer mi?

Hamile bir kadında tedavi edilmemiş klamidya varsa, doğum sırasında bebeğe geçebilir. Özellikle bebeklerde görülen Klamidya belirtileri:

-Zatürre

-Göz enfeksiyonları

-Körlük

Klamidya Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Antibiyotikler Klamidyayı kolayca tedavi edebilir. Size Klamidya teşhisi konulursa, doktorunuz oral antibiyotik reçete edecektir. 7 ila 14 gün boyunca günde iki kez tek karnına antibiyotik almalısınız.

Tedavi ile enfeksiyon yaklaşık bir hafta içinde temizlenmelidir. Tüm ilaçlarınızı alana kadar en az 7 gün seks yapmayın ve kendinizi daha iyi hissetseniz bile antibiyotik almayı bırakmayın.

2- HPV (İnsan Papilloma Virüsü)


İnsan papilloma virüsü (HPV), yakın cilt veya cinsel temas yoluyla bir kişiden diğerine geçebilen bir virüstür. Virüsün birçok farklı türü var. Bazıları diğerlerinden daha tehlikelidir.

Kadınlarda Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

HPV’nin Belirtileri Neler?

HPV’nin en yaygın belirtileri cinsel organlarda, ağızda veya boğazda siğillerdir. HPV enfeksiyonunun bazı türleri aşağıdakiler dahil kansere yol açabiliyor:

-Ağız kanseri

-Rahim ağzı kanseri

-Vulva kanseri

-Penis kanseri

-Rektum kanseri

Çoğu HPV vakası kanserli hale gelmese de, virüsün bazı suşlarının kansere neden olma olasılığı diğerlerinden daha fazladır. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, HPV ile ilişkili kanser vakalarının çoğuna HPV 16 ve HPV 18 neden olmaktadır. Bu iki HPV türü, tüm rahim ağzı kanseri vakalarının yüzde 70’ini oluşturmaktadır.

HPV Nasıl Tedavi Edilir?

HPV’nin tedavisi yoktur. Bununla birlikte, HPV enfeksiyonları genellikle kendi kendine geçer. HPV 16 ve HPV 18 dahil olmak üzere en tehlikeli suşlardan bazılarına karşı koruma sağlayan bir aşı da bulunmaktadır.

HPV Nasıl Teşhis Edilir?

Bir kişi HPV ile bulaşırsa, uygun testler ve taramalar doktorlarının komplikasyon riskinizi değerlendirmesine ve yönetmesine yardımcı olabiliyor. Kendinizi HPV’ye ve olası komplikasyonlarına karşı korumak için atabileceğiniz adımları keşfedin.

3-Frengi (Sifilis)


Frengi cinsel yolla bulaşan hastalıklar listesinde bulunan başka bir bakteriyel enfeksiyondur. Genellikle ilk aşamalarında farkedilmeden gider.

Frengi Belirtileri Neler?

Ortaya çıkan ilk semptom, şans olarak bilinen küçük bir yuvarlak yaradır. Cinsel organlarınızda, anüsünüzde veya ağzınızda gelişebiliyor. Ağrısızdır ama çok bulaşıcıdır. Daha sonraki Frengi belirtileri şunlardır:

-Döküntü

-Yorgunluk

-Ateş

-Baş ağrısı

-Eklem ağrısı

-Kilo kaybı

-Saç kaybı

Tedavi edilmezse geç dönem Frengi şunlara yol açabiliyor:

-Görme kaybı

-İşitme kaybı

-Hafıza kaybı

-Zihinsel hastalık

-Beyin veya omurilik enfeksiyonları

-Kalp hastalığı

-Ölüm

Frengi (Sifilis) Nasıl Tedavi Edilir?

Neyse ki, yeterince erken yakalanırsa, Frengi antibiyotiklerle kolayca tedavi ediliyor. Bununla birlikte, bebeklerde sifilis enfeksiyonu ölümcül olabiliyor. Bu nedenle tüm hamile kadınların sifilis taramasından geçmesi önemlidir. Frengi ne kadar erken teşhis ediliyor ve tedavi edilirse, o kadar az hasar verir.

Frengi Belirtileri Neler

4-HIV


HIV, bağışıklık sistemine zarar verebiliyor. Ve diğer virüslere veya bakterilere bulaşma ve belirli kanserlere yakalanma riskini artırabiliyor. Tedavi edilmezse, AIDS olarak bilinen 3. evre HIV’e yol açabiliyor. Ancak bugünkü tedaviyle, HIV ile yaşayan birçok insan hiç AIDS geliştirmez. Erken veya akut evrelerde, HIV semptomlarını grip semptomlarıyla karıştırmak kolaydır. Örneğin, HIV belirtileri şunları içerebiliyor:

-Ateş

-Titreme

-Ağrı ve sızılar

-Şişmiş lenf düğümleri

-Boğaz ağrısı

-Baş ağrısı

-Mide bulantısı

-Kızarıklıklar

Bu ilk belirtiler tipik olarak bir ay kadar bir süre içinde geçer. Bu noktadan sonra, bir kişi uzun yıllar boyunca ciddi veya kalıcı semptomlar geliştirmeden HIV taşıyabilir. Diğer insanlar, aşağıdakiler gibi spesifik olmayan semptomlar geliştirebiliyor:

-Tekrarlayan yorgunluk

-Ateş

-Baş ağrısı

-Mide sorunları

HIV Virüsüne Yakalanan Bir Kişi Ölür mü?

Erken ve etkili tedavi, HIV’li kişilerin HIV’sizler kadar uzun yaşamalarına yardımcı olabiliyor. Uygun tedavi, bir kişinin cinsel partnerine HIV bulaştırma şansını da azaltabiliyor. Aslında, tedavi potansiyel olarak bir kişinin vücudundaki HIV miktarını saptanamayan seviyelere indirebiliyor. Tespit edilemeyen seviyelerde, HIV diğer insanlara bulaşamaz.

HIV Virüsü Nasıl Teşhis Ediliyor?

Rutin testler olmadan, HIV’li birçok insan, sahip olduklarının farkında değil. Erken tanı ve tedaviyi teşvik etmek için, 13 ile 64 yaş arasındaki herkesin en az bir kez test yaptırması öneriliyor. HIV riski yüksek olan kişiler, semptomları olmasa bile yılda en az bir kez test edilmelidir.

5-Gonore


Gonore cinsel yolla bulaşan hastalıklar listesinde yer alan başka bir yaygın bakteriyel STD’dir. Gonore olan birçok kişi hiçbir semptom geliştirmez. Ancak mevcut olduğunda Gonore belirtileri şunları içerebiliyor:

-Penis veya vajinadan beyaz, sarı, bej veya yeşil renkli akıntı

-Seks veya idrara çıkma sırasında ağrı veya rahatsızlık

-Normalden daha sık idrara çıkma

-Cinsel organların etrafında kaşıntı

-Boğaz ağrısı

Tedavi edilmezse Gonore şunlara yol açabiliyor:

-Üretra, prostat bezi veya testis enfeksiyonları

-Pelvik inflamatuar hastalık

-Kısırlık

Gonore Doğum Sırasında Bebeğe Bulaşır mı?

Bir annenin doğum sırasında bebeğe Gonore geçirmesi mümkündür. Bu olduğunda, Gonore bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Hamile Kadınlar Gonore’den Nasıl Korunur

Bu nedenle birçok doktor hamile kadınları potansiyel cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmaya ve tedavi etmeye teşvik eder.

6-Kasık Biti


Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en ilginci  kasık bitidir. Onlar kasık tüylerinize yerleşebilen küçük böceklerdir. Baş biti ve vücut biti gibi insan kanıyla beslenirler.

Kasık biti yaygın belirtileri şunlardır:

-Cinsel organlar veya anüs çevresinde kaşıntı

-Cinsel organ veya anüs çevresinde küçük pembe veya kırmızı şişlikler

-Düşük dereceli ateş

-Enerji eksikliği

-Sinirlilik

Kasık Biti Nasıl Anlaşılır?

Bir kişi ayrıca kasık kıllarının köklerinin etrafındaki bitleri veya minik beyaz yumurtalarını görebiliyor. Bir büyüteç onları görmenize yardımcı olabiliyor. Kasık biti tedavi edilmezse ten tene temas veya paylaşılan giysiler, yatak takımları veya havlular yoluyla diğer insanlara bulaşabiliyor. Çizik ısırıklar da enfekte olabilir. Kasık biti istilasını hemen tedavi etmek en iyisidir.

Kasık Biti Tedavisi

Bir kişinin kasık biti varsa, bunları vücudunuzdan çıkarmak için reçetesiz satılan topikal tedaviler ve cımbız kullanabiliyor. Giysilerinizi, nevresimlerinizi, havlularınızı ve evinizi temizlemeniz de önemlidir.

7-Trikomoniyaz


Trikomoniyaz ayrıca triko olarak da bilinir. Genital temas yoluyla bir kişiden diğerine geçebilen küçük bir protozoan organizmadan kaynaklanır. Bu enfeksiyonu taşıyan kişilerin üçte birinden azında semptomlar gelişir. Trikomoniyaz belirtileri semptomları geliştiğinde şunları içerebiliyor:

-Vajina veya penisten akıntı

-Vajina veya penis çevresinde yanma veya kaşıntı

-İdrara çıkma veya seks sırasında ağrı veya rahatsızlık

-Sık idrara çıkma

Kadınlarda Trikomoniyaz Belirtileri

Kadınlarda, Trikomoniyaz ile ilgili akıntı genellikle hoş olmayan veya balık kokusuna benzer bir koku yayar. Trikomoniyaz tedavi edilmezse şunlara yol açabiliyor:

-Üretra enfeksiyonları

-Pelvik inflamatuar hastalık

-Kısırlık

8- Uçuk


Herpes, herpes simpleks virüsünün (HSV) kısaltılmış adıdır. Virüsün iki ana türü vardır. HSV-1 ve HSV-2. Her ikisi de cinsel yolla bulaşabilir. Çok yaygın bir cinsel yollar bulaşan bir hastalıktır.

HSV-2 öncelikle genital herpes’e neden olur. Herpesin en sık görülen semptomu kabarcıklı yaralardır. Genital uçuk durumunda, bu yaralar cinsel organların üzerinde veya çevresinde gelişir. Ağız uçuklarında ağız üzerinde veya çevresinde gelişirler.

Herpes yaraları genellikle kabuk bağlar ve birkaç hafta içinde iyileşir. İlk salgın genellikle en acı vericidir. Salgınlar tipik olarak zamanla daha az ağrılı ve sık hale gelir.

Uçuk Doğumda Bebeğe Bulaşır mı?

Hamile bir kadında uçuk varsa, onu rahimdeki fetüsüne veya doğum sırasında yeni doğan bebeğine geçirebiliyor. Bu sözde konjenital uçuk yeni doğanlar için çok tehlikeli olabiliyor. Bu nedenle hamile kadınların HSV durumlarından haberdar olmaları faydalıdır.

Uçuk Tedavisi Var mı?

Uçuk (Herpes) için henüz bir tedavi yok. Ancak, salgınları kontrol etmeye ve uçuk yaralarının ağrısını hafifletmeye yardımcı olacak ilaçlar mevcuttur. Aynı ilaçlar, uçukları cinsel partnerinize geçirme şansınızı da azaltabiliyor. Etkili tedavi ve güvenli cinsel uygulamalar, uçukla rahat bir yaşam sürmenize ve başkalarını virüsten korumanıza yardımcı olabiliyor.

Diğer STD’ler Şunlar

Diğer, daha az yaygın STD’ler şunları içerir:

-Şankroid

-Lenfogranuloma venereum

-Granülom kasık

-Yumuşakça contagiosum

-Uyuz

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE) Nasıl Önlenir

NST Nasıl Yapılır Ne Zaman Yapılır Aç Olmak Gerekir mi

Adet (Regl) Döneminde Kabızlık Neden Olur Çözümü Ne