Kekik Nasıl ve Ne Zaman Kesilir Kurutulur ve Saklanır

Kekik Nasıl ve Ne Zaman Kesilir Kurutulur ve Saklanır

Kekik Nasıl ve Ne Zaman Kesilir Kurutulur ve Saklanır

Kekik Nasıl ve Ne Zaman Kesilir Kurutulur ve Saklanır…

Kekik yemeklerde en sık kullanılan bitkilerden biridir. Makarna sosu, pizza sosu, çorbalar, güveç ve diğer birçok tarifte kullanılır. Kekik çok kolay büyür. Büyümenin bu kadar kolay olması iyi bir şey! Kekik kır iklimlerinde bile, genellikle her yıl kendi başına yeşerir. Tek yapmam gereken kesip kurutmak.

Kekik Ne Zaman Hasat Ediliyor?

Kekik, çiçekler oluşmaya başlamadan hemen önce hasat ediliyor. O zaman en iyi, en yoğun tada sahip olacaktır. Kekiki haziran başında hasat etmeye hazır olmasını bekleyin. Kekiki baharda ektiyseniz biraz daha beklemeniz gerekecek. Ama en iyi lezzetlisi için çiçek açmadan önce yakalayın. Çiçeklenme hızla gerçekleşir. Kekikinizi çiçeklenmeden önce hasat etmeyi kaçırırsanız, sorun değil, yine de hasat edebilirsiniz. Ancak lezzet o kadar yoğun olmayacaktır.

Kekik Hasadı İçin En Uygun Saat

Sabah ortası, ot toplamak için günün en iyi zamanı olarak kabul ediliyor. Herhangi bir sabah çiyi buharlaştıktan sonra, ancak güneş uçucu yağların bitkiyi terk etmesine veya aşırı ısının solmasına neden olmadan önce. Kekik çok hızlı büyüyebilir ve bir yazda birkaç hasata dayanabiliyor.

Kekikinizi yeni diktiyseniz, hasat edilmesi biraz daha uzun sürecektir. Ancak küçükken bile çiçek açacağı için gözünüz üzerinde olsun. Hala çiçek açmadan hasat etmek istiyorsunuz. Yaprakların gövdeyle birleştiği yerin hemen üzerindeki yaprakların kesiştiği yerde her gövde boyunca kesin. O kavşakta diğer yaprakların büyümeye başladığını göreceksiniz. Bu küçük yaprakların üzerinde kesecek ve çok yakında yeni büyümeye sahip olacaksınız.

Kekik Nasıl ve Ne Zaman Kesilir Kurutulur ve Saklanır

Kekik Nasıl Kesilir Ve Kurutulur

1- Kekiki keserken altta bir iki santim yeşillik kaldığı sürece, yeniden büyüyeceğini bilin. Mutfak makası kullanın. Ve aynı anda birkaç gövdeyi, zemin seviyesinden yaklaşık bir veya iki inç yukarıda kesin. Kekik sepetine veya kaseye koyduğunuzda sap uçlarını bir arada tutmaya çalışın. Bu sadece daha sonra yıkamayı ve asmayı kolaylaştırır.

2- Kekiki su dolu bir kapta çalkalayarak yıkayın. Bu noktada lekeli yaprakları da çıkardığınızdan emin olun. Ezilmiş veya sararmaya başlayan yapraklar çok fazla aromaya sahip değildir. Bu nedenle onları bu noktada çıkarmak en iyisidir.

Kekik Kurutmanın Püf Noktaları

3- Söylemesi garip bir şey gibi görünebiliyor. Ama işte burada kekikinizi kurutmadan önce kurutun. Kekikten su damlacıklarını veya yüzey nemini çıkarmak önemlidir. Otlar oldukça hassastır ve su damlacıkları hızla kahverengi su lekelerine veya daha kötüsü küfe dönüşebiliyor. Bu nedenle, demetlerinizi bağlamadan veya kağıt torbalara koymadan önce yüzeydeki tüm nemi almalısınız. Kekik tamamen kuruduğunda ve solmaya başladığında, o zaman bağlayabiliyor veya torbalayabilirsiniz.

4- 5-7 dal kekik toplayın ve mutfak ipiyle birbirine bağlayın. İyi hava sirkülasyonu sağlamak için yaprakları büyük salkımlar halinde tutmayın. Veya yıkanmış ve kuru kekiki gevşek bir şekilde kahverengi kağıt torbalara atarsınız. Hava hareketine izin vermek için çantada bol miktarda boşluk bırakın. Birkaç kağıt torba kullanın. Aşırı doldurmayın ve plastik torba kullanmayın.

5- Bitkilerinizi ister asın, ister poşetleyin, mutlaka etiketleyin ve tarih atın. Şimdi ne olduğu apaçık görünebiliyor. Ancak yaz sonunda çeşitli otlar topladığınızda hepsi aynı görünmeye başlar. Çantalarınızı bozulmamış, karanlık ve kuru bir yere asın veya saklayın.

Kekik-Nasıl-Kurutulur-ve-Saklanır

Kekik Ne Kadar Sürede Kurur Hazır Hale Gelir?

6- Yaz aylarında yaklaşık 2 hafta ufak olacak ve gevrek olacak kadar kuru olduğunda kekikinizin kuruması tamam olur. Yaprakları saplarından ayırın ve bir kese kağıdı veya cam kavanoza koyun. Maksimum lezzeti korumak için yaprakları mümkün olduğunca bütün tutun.

Kekik Nasıl Saklanır?

Cam bir kavanozda veya kağıt torbada saklayın. Kuru kekik ve diğer bitkileri saklamak için ideal yer serin, kuru ve karanlık bir yerdir. Kullanacağınız kavanozu gerektiği kadar doldurun. Ve yaprakları mümkün olduğunca bütün tutun. Bu kekikin mümkün olduğunca uzun süre lezzetli kalmasını sağlıyor.

Kekik Kurutmak İçin Kurutucu Kullanmak

Kekik kurutmak için bir kurutucu da kullanabilirsiniz. Kekikinizi yukarıda belirtildiği gibi yıkayın ve kurulayın. Yüzeydeki nemi çıkardığınızdan emin olun. Kekik file tepsilere gevşek bir şekilde yayın. Biraz örtüşme tamam.Sıcaklığı bitki ayarına veya 95°F/35°C’ye ayarlayın. O anki neme bağlı olarak kuruması 6-10 saat sürer.

Kuru kekik, çoğu bitki gibi yaklaşık altı ay sonra lezzetini kaybetmeye başlayacak ama genellikle gelecek yılın hasadına kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. İyi saklanırsa, yine de o harika lezzetin bir kısmını koruyacaksınız.

 

Papatya Nasıl Kurutulur Nasıl ve Ne Zaman Hasat Edilir

Isırgan Otu Nasıl Hasat Edilir Kurutulur ve Kullanılır

Nilüfer Çiçeği Lotus Bakımı Nasıl Yapılır Nasıl Yetiştirilir