İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler Neler 8 Tane

İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler Neler 8 Tane

İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler Neler 8 Tane

İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler Neler 8 Tane…

Bir ilişkide, her iki taraf da sevildiğini, saygı duyulduğunu ve güvende olduğunu hissetmelidir. Sağlıklı ilişki özelliklerinin bu kutsal kâsesi, ilişkide ciddi bir güvensizlik olduğunda paramparça olur. Kıskançlıktan kontrol edici davranışa kadar, ilişki güvensizliği kendini birçok yıkıcı şekilde gösterebiliyor. Evlilikteki güvensizlikleriniz garantili olabiliyor veya olmayabiliyor. Ancak nedeniniz ne olursa olsun sağlıksız davranışlar yaratırlar. Sorun şu ki, bu tür güvensizlik, çalışmaların ortaya koyduğu gibi, daha sonra sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

İşte İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler

İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler Neler 8 Tane

1-Eşinizi Kaybetme Korkusu


Bir ilişkide kendinizi güvensiz hissettiğinizin bir işareti sürekli eşinizi kaybetme korkusudur. İlişki güvensizlikleri, birinin zamanına değmezmişsiniz gibi hissetmenize neden olur. Ve bu nedenle, kendinizi eşinizin sizi gerçekten sevip sevmediğini, seksten gerçekten hoşlanıp hoşlanmadığını, sizi gerçekten çekici bulup bulmadığını, sizi sinir bozucu bulup bulmadığını veya sizi başka biri için terk etmek isteyip istemediğini saplantı haline getirirken bulursunuz.

Eşinize Güvenmiyorsanız Birlikte Olmayın

Bu korku, eşinizle belki de güveninizi kaybettiği zorlu bir dönemden geçtiğinizde daha fazla garantili görünüyor. Aslında, evlilik terapisi arayan çiftler üzerinde yapılan bir çalışmada, romantik bağlanma güvensizliğinin cinsel tatminsizliğin bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Güven olmadan, bir ilişki mahkumdur. Gerçekten eşinize güvenemeyeceğinizden endişe ediyorsanız, birlikte olmamalısınız. Eğer aşkta güvensizseniz buna gerçekten değer mi? Güven, sağlıklı bir ilişkinin temelidir.

2-Kıskançlık Tüketmek


Sağlıklı kabul edilen bir ilişkide belli bir düzeyde kıskançlık vardır. Sonuçta, kararlı bir ilişkiniz var ve inşa ettiğiniz şeyi başka birinin bozmasını istemiyorsunuz. Ancak, bu sağlıklı kıskançlığın güvensizliğe dönüştüğü bir nokta vardır. Kıskançlığın belirtileri şunlardır:

-Arkadaşını gözetlemek

-Partnerinizin nerede olduğunu sürekli sorgulamak

-Olumsuzluk

-Sizi rahatsız ettiği için arkadaşlıkların sona ermesini istemek gibi kontrol edici davranışlar

-Eşinizle çok yakınlaşma veya yapışkanlık

-Sırf eşinizi kıskandırmak için yeni bir arkadaş edinmek veya başka biriyle flört etmek gibi kibir ve küçüklük

Kıskançlığın üstesinden gelmek son derece zordur, ancak imkansız değildir. Bu sinsi duygu, o andayken tamamen haklı görünüyor. Ancak büyük bir ilişkiyi mahvetmeye değmez. Bazı takılmaları bırakmayı ve bir ilişkide güven oluşturmayı öğrenme alıştırması yapın.

3-Elektronik Cihazlara Erişim Talebi


Evlilikte güvensiz olduğunuzun bir işareti, eşinizin telefon, tablet veya sosyal medya hesapları gibi elektronik cihazlarına erişim talep etmenizdir. Eşinizin yaramaz uygulamaları olup olmadığını veya özel mesajlarda uygunsuz konuşmalar yapıp yapmadığını merak ederek paranoyak olabilirsiniz. Ancak bunu yaparak ilişkinizi kurtardığınızı umarak onları gözetlememelisiniz. İlk başta biraz ürkütücü gelebiliyor. Ama partnerinizin davranışlarını bir güvenlik görevlisi gibi izleyerek değiştiremeyeceğinizi kabul etmek size huzur verebiliyor. Sonunda ya eşinize güvenirsiniz ya da güvenmezsiniz.

4-Sosyal Medyayı Sürekli Kontrol Ediyorsunuz


Partnerinizin e-postaları veya telefonlarına erişim şifrelerine sahip olsanız bile, güvensizliğiniz yine de susturulamaz. Doğrudan eşinizin cihazına gitmek yerine saplantılı bir şekilde onun sosyal medyasını kontrol ediyorsunuz. Hatta eşinizin adını Google’da aratabiliyor veya sosyal medya aracılığıyla sürekli eski sevgililerini kontrol edebilirsiniz. Bu, sağlıksız tartışmalara ve daha derin güvensizliklere yol açabiliyor.

Sosyal Medya Eşler Arasında Kavganın Sebebi

Sosyal medya, kötü şöhretli bir ilişki katilidir. Bu nedenle ağ siteleri üzerinden aldatmanın ne kadar kolay olabileceğinden şüphelenmek için bir neden var. Amerikan Evlilik Hukukçuları Akademisi, boşanma davalarının üçte birinin Facebook kelimesini içerdiğini bildirdi.

Divorce-Online UK tarafından yapılan bir ankete göre, yaklaşık her üç boşanmadan biri sosyal medyayla ilgili anlaşmazlıkların bir sonucu. Bununla birlikte, eşinizin fotoğraflarındaki her yeni ‘beğeni’ tarafından tüketilmek veya onlarla sohbet eden birinin keskin bir şekilde farkında olmak, yaşamanın bir yolu değildir.

5-Partnerinizin Nerede Olduğuna Dair Paranoya Ve İnançsızlık


Partnerinizin nerede olduğunu ve niyetlerini sürekli sorgulamak her iki taraf için de yorucu olabiliyor ve ilişkinizi zayıflatabiliyor. Ne yazık ki, güvensiz olduğunuzda yapabileceğiniz en zor şey, eşinize güvenmektir. Bir dahaki sefere partnerinizle onun gerçek yeri hakkında bir tartışmaya girdiğinizde, eşiniz size ondan şüphe duymanız için bir neden vermediyse, bunu yapmayı bırakmayı deneyin ve kendinize hatırlatın. Bu, aşık bir erkeğin güvensiz olduğunun belirtilerinden biridir. Güvensiz kocalar bu davranışı eşlerden daha fazla sergileme eğilimindedir.

6. Sürekli Güvence İhtiyacı


Çekici miyim? Beni seviyor musun? Gerçekten benimle olmak istiyor musun? Sadık mısın, benden neden hoşlanıyorsun ki? Bunların hepsi güvensizliklerin teşvik ettiği sorular. Kendinize güvensizseniz, doğrulama için sürekli olarak eşinizden güvence talep ettiğinizi görebilirsiniz.

Bir eş tarafından aşırı güvence arayışı, bağlanma kaygısının neden olduğu depresyonun bir göstergesi olabiliyor. Bu çalışmanın bu konuda neler bulduğuna bir göz atın.

Bu nedenle, partnerinizden alacağınız bir miktar güvencenin, ilişkinizde kendinizi özel hissetmenizi sağlaması beklerler. Ancak bu, konuşmalarınızı tüketmemelidir.

Depresyonda hissediyorsanız veya sık sık güvenceye ihtiyacınız varsa, kendinizi daha iyi tanımanın ve kim olduğunuzu sevmeyi öğrenmenin harika bir yolu olarak danışmanlığı düşünebilirsiniz.

7-Yalnız Bırakılmaktan Hoşlanmıyorsunuz


İlişkinizde güvensizseniz, yalnız kalmak en kötü kabusunuzdur. Sessizlik ürkütüyor. Düşünmeye bırakılmaktan başka bir yerde olmayı tercih ediyorsunuz. Bu yalnız kalma korkusu, zamanınızı veya dikkatinizi hak etmeyen sağlıksız bir ilişkide kalmanıza da neden olabiliyor.

8-Yüzleşmekten Kaçınırsınız


İlişkinizde güvensizlikle uğraşırken, gerektiğinde bile veba gibi yüzleşmekten kaçınabilirsiniz. Bunun nedeni, eşinizin sizi en ufak bir muhalefet işaretiyle terk edeceğinden korkmanızdır. Sağlıklı bir ilişki sürdürmek istiyorsanız, dürüst iletişim kurmanız çok önemlidir. Bu, rahatsız edici konuları açığa çıkarmak ve düşüncelerinizi ve duygularınızı birbirinizle paylaşmak anlamına gelir.

İlişkilerde Güvensizliği Gösteren İşaretler

Eşinizle Güven Oluşturmaya Çalışın

Eşinizden sürekli şüpheleniyorsanız ve Ne kadar süredir yoktunuz gibi sorularla nerede olduğu hakkında bilgi toplama ihtiyacı hissediyorsanız. Ve kiminle birlikteydin ilişkinizde güvensiz olduğunuzun açık bir işaretidir. Eşinizle güven oluşturmaya çalışın ve kendinizi daha iyi tanımaya yönelik hedefler oluşturun. Eşiniz güvensizliklerinizi ortadan kaldıramaz, sadece siz yapabilirsiniz.

İlişkide Güvensizliğin Üstesinden Nasıl Gelinir?

İlişkilerde güvensizliğin üstesinden gelmek yalnız bir savaştır. ‘Bir ilişkide güvensizliğin üstesinden nasıl gelinir‘ sorusunun cevabını istiyorsanız, kendi benliğiniz üzerinde kontrol sahibi olmalısınız. Ancak bir ilişkide güvensiz olmayı nasıl durduracağınızı ve bir ilişkide güvensizliklerin üstesinden nasıl geleceğinizi bilmediğinizi düşünüyorsanız, orada yardım var.

Bir Terapiste Başvurabilisiniz

Bir terapist, bir ilişkideki güvensizliklerle nasıl başa çıkılacağı konusunda size rehberlik edebiliyor. Bir ilişkideki güvensizliklerin nasıl üstesinden gelineceğini anlamak için bir ilişkide güvensizliğe neyin neden olduğunu bulmak önemlidir. Ancak o zaman bir ilişkide nasıl güvende ve tatmin olunacağını öğrenebilirsin.

Erkekte Güvensizlik Belirtileri Tespit Edilmeli

Kendinize ‘ilişkimde neden bu kadar güvensizim‘ diye sorarken buluyorsanız ve bunu kendi başınıza çözemiyorsanız, yardım almalısınız. Güven sorunları ve güvensizliklerle nasıl başa çıkacağınızı bilmeden, asla mutlu ve tatmin edici bir ilişkiye sahip olamazsınız. İlişki paranoyası gerçekten bir çift arasında bir takoz oluşturabiliyor. İlişkiyi kurtarmak için bir kadında veya bir erkekte güvensizlik belirtileri tespit edilmelidir.

 

Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm

Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni

Çoğu İlişkinin Başarısız Olmasının En Önemli 7 Nedeni