Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi…

Her yaştan insan, güzel bir müzeyi ziyaret etmenin kültürünün ve öğrenme deneyiminin tadını çıkarır. Özellikle Antik eserlere, paha biçilmez sanat eserlerine veya tarih öncesi bir canavarın iskeletlerine yakın olmak her öğleden sonrayı canlandırmak için yeterlidir.

Dünya genelinde, her biri kendine özgü uzmanlığa sahip yaklaşık 55.000 müze var. Hatta özellikle bazılarının İngiltere’deki The Dog Collar Museum veya Tennessee’deki The Salt and Pepper Shaker Museum gibi garip odakları var. Bu binlerce ilginç ve tuhaf cazibe merkezinin arasından, onları yıllık olarak ziyaret eden kişi sayısına göre dünyanın en büyük müzeleri olarak listenin en üstüne çıkmayı başaran on tanesi var.

İşte Dünyanın En Büyük 10 Müzesi

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi

1-Çin Ulusal Müzesi. Pekin, Çin


Kuruluş Yılı: 2003

Yıllık Ziyaretçi: 100,3 Milyon

Çin Ulusal Müzesi, ziyaretçileri Çin tarihi hakkında eğitmeye odaklanıyor. Özellikle 1,3 milyon Çin sanatı ve tarihi eser koleksiyonunu ifşa etmek için Kültür Bakanlığı adlı bir hükümet sektörü tarafından organize ediliyor ve yönetiliyor. Çin Ulusal Müzesi özellikle dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olmasına rağmen, aynı zamanda nispeten genç.

2003 yılında Çin Devrimi Müzesi ile Ulusal Çin Tarihi Müzesi’nin birleşmesiyle kurulmuştur. Daha önce iki müze, 1959’dan beri bilgilerini paylaşmak için aynı binayı işgal ediyordu. Çin Ulusal Müzesi koleksiyonunu düzenli olarak güncelledi. 2011 yılında 28 yeni sergiyi hayata geçirdiler. Çin Ulusal Müzesi’ndeki birçok etkileyici parçadan bazıları şunlardır:

-Altın bağcıklı bir Han Hanedanlığı yeşim mezar takımı

-Qing Hanedanlığı’ndan bir porselen vazo

-Xu Haifeng’in Olimpiyat Altın Madalyası

-Antik paralar

-Guo Eyaletinin Ji Zibai Plakası

Çin Ulusal Müzesi, bu harikaları her yıl 100 milyon ziyaretçiye sunuyor ve bu da onları dünyanın en büyük müzesi yapıyor.

2-Smithsonian Enstitüsü . Washington DC, Amerika Birleşik Devletleri


Kuruluş Yılı: 1846

Yıllık Ziyaretçi: 22 Milyon

Smithsonian Enstitüsü, 175 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri eğitim amaçlı ve kültürel daldırma için ağırlamaktadır. Özellikle yaratıcısı James Smithson, müzeyi “bilginin artması ve yayılması için bir kurum” olarak kurdu. Milyonlarca insan için sadece bunu yaptı. Smithsonian Enstitüsü aslında 19 farklı müzeden ve Ulusal Hayvanat Bahçesinden oluşuyor. Bu alt müzelerden bazıları şunlardır:

-Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi

-Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi

-Ulusal Afrika Amerikan Kültürü ve Tarihi Müzesi

-Portre Galerisi

-Smithsonian Bahçeleri

Smithsonian Enstitüsü, tarihi ve kültürel odaklarının kapsamı nedeniyle diğer müzelerden farklıdır.

İnsanların bu müze cazibe merkezlerini gezmelerine izin vermenin yanı sıra, Smithsonian bilim, sanat ve beşeri bilimlerde dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olarak bilgiyi genişletme asıl amacına hala katkıda bulunuyor.

3-Louvre. Paris, Fransa


Kuruluş Yılı: 1793

Yıllık Ziyaretçi: 10.2 Milyon

Le Louvre, özellikle bugünkü devasa müze haline gelmeden önce renkli bir tarihe sahipti. Aslen 1190 yılında bir kale olarak hizmet etmek için inşa edilmiş ve daha sonra kraliyet sarayına dönüştürülmüştür.

Yıllar geçtikçe, 1793’te muhteşem Louvre müzesi olana kadar binaya daha fazla ekleme yapıldı. Napolyon Bonapart, Le Louvre’un zamana karşı ayakta kalmasını sağlamak için korunmasında büyük rol oynadı. Listedeki diğer birçok önemli müze gibi, Le Louvre de güçlü bir koleksiyona sahip. Gururla öne çıkardıkları öğelerden bazıları şunlardır:

-Antik Yunan ve Roma heykelleri

-Mısır antikaları

-100 öncesi Avrupa resimleri

-Fransız taç mücevherleri ve asil eserler

Le Louvre’da bulabileceğiniz en ünlü parça, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sının bilmiş gülümsemesidir. Bu parça tek başına her gün binlerce ziyaretçiyi Le Louvre’a getiriyor. İşte Paris’teki Louvre Müzesi Hakkında En İlginç 10 Gerçek

4-Metropolitan Sanat Müzesi . New York, Amerika Birleşik Devletleri


Kuruluş Yılı: 1870

Yıllık Ziyaretçi: 6.5 Milyon

Metropolitan Sanat Müzesi, özellikle tarih ve modern çağdan önemli sanat eserlerini korumaya ve sergilemeye adamıştır. Bağlılıkları iki milyondan fazla parçadan oluşan bir sanat koleksiyonu yarattı.

Bina büyüklüğü, yıllık ziyaretçi sayısı ve sanat eseri koleksiyonunun kapsamı açısından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük müzedir. Tüm müze, Yukarı Doğu Yakası’nda Manhattan’ın tam bir milini kapsıyor.

Metropolitan Sanat Müzesi, özellikle dünyanın dört bir yanından heykeller, resimler ve diğer sanat eserlerine sahiptir. Met’te sergilenen geleneksel sanat eserlerine ek olarak, koleksiyon ayrıca şunlardan oluşuyor:

-Müzik Enstrümanları

-Giyilebilir aksesuarlar

-Silahlar ve zırh

-kostümler

-Fotoğraflar

Metropolitan Sanat Müzesi‘nde yaşayan 5.000 yıllık eserlerin doruk noktası, yılda altı milyondan fazla insanı keşfetmeye çekiyor.

Metropolitan Müzesi’nde yer alan Türk eserleri listesi için bu linki tıklayın.

5-İngiliz müzesi. Londra, Birleşik Krallık


Kuruluş Yılı: 1753

Yıllık Ziyaretçi: 5,9 Milyon

Birleşik Krallık’ta bulunan bir diğer ünlü müze, uygun bir şekilde The British Museum olarak adlandırılmıştır. Ancak müzenin içeriği Ulusal Galeri’den çok daha kapsamlı. Özellikle British Museum şu anda sekiz milyon parça tarih, sanat ve kültürel eser barındırıyor. Bu koleksiyon, tüm dünyada var olan en büyüğüdür. Özellikle British Museum’da yer alan parçalardan bazıları şunlardır:

-Hornedjitef’in İç Tabutu

-Tanrıça Tara Heykeli

-Batı Papua’dan Bir Kalkan

-Likurgus Kupası

-Rosetta Taşı

6-Ulusal Galeri . Londra, Birleşik Krallık


Kuruluş Yılı: 1824

Yıllık Ziyaretçi: 5,2 Milyon

Tabloları tercih eden müze ziyaretçileri için Londra’daki National Gallery sizin için ideal bir cazibe merkezidir. Ulusal Galeri, özellikle 13. yüzyıldan kalma 2.000’den fazla tabloya sahiptir. Bu devasa koleksiyon, İngiliz kamu hükümetinin izniyledir ve ana resim koleksiyonuna bir gezi ücretsizdir. Ulusal Galeri’nin koleksiyonu, tarihteki çeşitli önemli sanatçıların kayda değer tablolarına sahiptir, örneğin:

-Leonardo da Vinci

-Jan van Eyck

-Johannes Vermeer

-Claude Monet

-Rembrandt

Bu kapsamlı müze koleksiyonu, yılda yaklaşık altı milyon ziyaretçi çeken Avrupa tarihi kurslarından bazı sanat eserleriyle daha yakın ve kişisel olmanızı sağlar.

Dünyanın En Büyük 10 Müzesi Tam 100 Milyon Ziyaretçi

7-Vatikan Müzeleri. Vatikan Roma, İtalya


Kuruluş Yılı: 1506

Yıllık Ziyaretçi: 5 Milyon

Roma Katolik Kilisesi’nin merkezi ile aynı şehirde bulunan özellikle Vatikan Müzeleri, türünün en eski cazibe merkezlerinden biridir. Resmi olarak 500 yıldan fazla bir süre önce kuruldu. Ancak özellikle dünyanın en büyük ve en yoğun ticareti yapılan müzelerinden biri olmaya devam ediyor. Özellikle müzenin koleksiyonunda ağırlıklı olarak Roma Katolik Kilisesi tarafından stoklanmış sanat eserleri ve heykeller sergileniyor. Bu içerir:

-Pablo Picasso, Salvador Dali, vb. Tarafından Modern Dini Sanat koleksiyonu.

-Prima Porta Augustus

-Yunan Haçı Galerisi

-Maskeler Dolabı

-Vahşi Doğada Leonardo da Vinci’nin Aziz Jerome’u

Öncelikle Vatikan Müzeleri’nin sanatı, heykelleri ve güzel mimarisi, geçmiş dünyanın bu kalıntılarını görmek için can atan yılda beş milyondan fazla hevesli ziyaretçi getiriyor.

8-Milli Saray Müzesi. Taipei Tayvan


Kuruluş Yılı: 1925

Yıllık Ziyaretçi: 3.8 Milyon

Antik imparatorluk Çin’inden 700.000 sanat eseri ve hatıraya dalmanın nasıl bir his olduğunu bilmek istiyorsanız, o zaman özellikle Ulusal Saray Müzesi mutlaka görülmeli.

Bu müzenin koleksiyonlarının çoğu, özellikle eski Çin imparatorlarının eşyalarından elde edilmiştir. Bu parçalar aslen Çin’de ikamet ediyordu ancak Çin Kültür Devrimi sırasında onları korumak için Tayvan’a taşındı. Sonuç olarak, özellikle Ulusal Saray Müzesi, toplamda aşağıdakileri içeren değerli Çin tarihi eserlerinden oluşan bir ayinine sahiptir:

-25.592 Seramik Parça

-666 oymalar

-6.953 Madeni Para

-12.495 Dini, Aksesuar ve Kostüm Eşyası

-6.721 Tablolar

-216.507 Nadir Kitaplar

Ulusal Saray Müzesi’nde bir günde yaklaşık 12 dolara deneyimlenebilecek tarihi ve kültürel öğelerin miktarı şaşırtıcı. Özellikle dünyanın en büyük müzelerinden biri olmasına katkıda bulunmuştur.

9-Kore Ulusal Müzesi. Seul, Güney Kore


Kuruluş Yılı: 1909

Yıllık Ziyaretçi: 3.5 Milyon

Kore Ulusal Müzesi, Güney Kore’nin kültürü, tarihi ve sanat eserinin bir kanıtıdır. Düzen için inanılmaz bir özen ve dikkatle tasarlandı. Üç kata ayrılan sergiler. Özellikle Güney Kore’nin geçmişini, bugününü ve geleceğini temsil edecek şekilde ayrılıyor. Müze, Güney Kore’nin tarihini ve kültürünü temsil eden çok sayıda eser koleksiyonuna sahiptir, örneğin:

-Dalgın Bodhisattva Heykeli

-On İkinci Yüzyıl Tütsü Brülörü

-Danwon tarafından Tür Boyama Albümü

-MS 800’lü Bir Mezar Vazosu

Kore Ulusal Müzesi, savaşlar ve zamanın testi boyunca tarihlerinin bu parçalarını korumayı başardı. Bugün, özellikle büyük koleksiyonunu görmek için dünyanın her yerinden ziyaretçi çekiyor.

10-Ulusal Antropoloji Müzesi . Meksiko, Meksika


Kuruluş Yılı: 1964

Yıllık Ziyaretçi: 2.5 Milyon

Antropoloji çalışması, insanları bir tür olarak ve farklı zamanlarda ve yerlerde var olma şeklimizi daha iyi anlamaya çalışır.

İnsanlığı, çeşitliliği ve bunların gezegenin farklı köşelerinde nasıl ifade edildiğini araştıran bir uzmanlık alanıdır. Ulusal Antropoloji Müzesi, Meksika’nın önde gelen ve en çok ziyaret edilen müzesi olarak hizmet vermektedir.

Müze, Meksika tarihinin birçok önemli antropolojik ve arkeolojik eserini içerdiği için başlığında ‘Antropoloji’ kelimesine sahiptir. Bu önemli eserlerden bazıları şunlardır:

-Aztek Güneş Taş Takvimi

-Moctezuma’nın Başlığı

-Xochipilli Heykeli

-Pakal’ın Mezarı’nın bir kopyası

Ulusal Antropoloji Müzesi, kültürü özellikle Meksika’nın çeşitli bölgelerinde sergilemeye adanmış 23 sergi odası sunmaktadır. Özellikle tarihi, eserleri ve kültürü her yıl tahmini 2,5 milyon ziyaretçi getiriyor.

 

Japonya Hiroşima’da Gezilecek En İyi 8 Müzeye Bakın

Malta’daki En İyi 8 Müze Osmanlı Eserleri Bakın Nerede

Sadece Japonya’da Var Olan 5 Garip Şey Sizi Şaşırtacak