Nedir İnfografik Oluşturmak İçin Ücretsiz Programlar

Nedir İnfografik Oluşturmak İçin Ücretsiz Programlar

Nedir İnfografik Oluşturmak İçin Ücretsiz Programlar

Nedir İnfografik Oluşturmak İçin Ücretsiz Programlar…

İnfogram olarak da adlandırılan infografikler, şirketlerin içerik pazarlama stratejisinde vazgeçilemeyecek bir format haline geldi. Bu yazıda infografik nedir, infogramfik oluşturmak için ücretsiz programlar ve infografik oluşturmak için gerekli adımları inceleyeceğiz.

İnfografik Nedir?

İnfografik, karmaşık kavramları basit bir şekilde iletmeyi sağlayan haritalar, tablolar, grafikler ve diyagramları içeren grafiksel bir temsildir. Infographics, görsel iletişim için değerli bir araçtır . Görsel olarak en benzersiz, yaratıcı infografikler genellikle en etkili olanlardır çünkü dikkatimizi çekerler ve bırakmazlar. Ancak bir infografikteki görsellerin heyecanlandırmaktan ve ilgi uyandırmaktan daha fazlasını yapması gerektiğini hatırlamak çok önemlidir.

Nedir İnfografik Oluşturmak İçin Ücretsiz Programlar

Şirketler İçin İnfografik Örnekleri Ve Faydaları

Sonuç sunumu

Grafiksel destek ve şemalaştırma sayesinde sunulan özellikle verilerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.

Web sitesi veya blog için kaynak

Kurumsal web sitesi veya blogdaki bilgileri göstermenin iyi bir yolu. Okumak daha eğlenceli ve kolay hale geliyor

Sosyal ağlarda görünürlüğü artırın

İnfografikler, sosyal ağlarda daha fazla etkileşim oluşturarak mesajın çevrimiçi ortamda görünürlüğünü artırır.

İçeriği insancıllaştırıyor

Öncelikle daha kolay anlaşılır oldukları için daha cana yakın ve tanıdık içerik.

Markayı güçlendirir

Görsel çekicilik sayesinde şirket logosunun eşlik ettiği yaratıcı infografikler daha kolay hatırlanır.

Hatırlamaya yardımcı olurlar

Özellikle gördüklerimizi okuduklarımızdan daha iyi hatırlama eğilimindeyiz.

İnfografik Nasıl Oluşturulur İnfografik Oluşturma Adımları

1-Bilgi Grafiğinin Konusunu Seçin


İnfografik oluşturmanın ilk adımı, infografik konusunu seçmektir. İnfografik yapmak için bazı genel konu örnekleri şunlardır:

-Bir kavramın açıklaması

-Bir teknolojinin açıklaması

-İstatistiksel veri

-Bir belgenin özeti

Bu fikrin internette ve özellikle sosyal ağlarda popüler olması idealdir. Çünkü bu, tamamlandığında infografiklerin viral olmasını kolaylaştıracaktır. Hedef kitlenizin Twitter ve Facebook hesaplarını takip etmek, sosyal medyadaki sıcak konuları belirlemenize yardımcı olacaktır.

2- İnfografik İçin Bilgi Kaynaklarını Belirleyin


Ele alınacak konu ile ilgili bir veri toplama süreci gerçekleştirilmelidir. İnfografikte önemli bir unsur olduğu için bilgi kaynaklarının kayıt altına alınması çok önemlidir. Özellikle dikkate alınması gereken bazı bilgi kaynakları şunlardır: Google, bloglar, Youtube, Twitter, Wikipedia, elektronik gazeteler, özel siteler vb.

Bilgi kaynakları, tarafımızca gerçekleştirilen çevrimiçi veya çevrimdışı anketleri de içerebilir. Bu adımda çok önemli bir husus, güvenilir olmayan bilgi kaynakları olduğu için toplanan bilgilerin doğru olduğunu doğrulamaktır.

 3-Fikirlerinizi Düzenleyin


Özellikle Toplanan bilgileri konu ve alt konulara göre gruplandırarak düzenlemek önemlidir. Bunun için bir kavram haritası programı faydalı olabilir. Çok alakalı olmayan veya ilgi çekici olmayan yönler atılmalıdır. Bu bir önceki noktada toplanan bilgi denizinde boğulmamızı önleyecektir.

4- Gri Bilgi Grafiğini Oluşturun


Toplanan bilgiler organize edildikten sonra, bilgi grafiğinin bir taslağı başlamalıdır. Bu aktiviteyi yapmak için oldukça iyi ve ücretsiz bir program var. Özellikle Mockflow.com Bu aşamada, infografikte yakalamak istediğimiz fikri iletmek için gerekli olmadığını düşündüğümüz daha fazla bilgiyi atma ihtiyacını fark etmemiş olabiliriz. Bu aşama, infografiklere yaratıcılık ve netlik kazandıracağı için önemlidir.

5- İnfografik Tasarlayın


İnfografik Tasarım özellikle şunları dikkate almalıdır:

Orijinal stil: Grafik kavramlarını diğer bilgi grafiklerinden kopyalamaktan kaçının.

Entegrasyon: Bir infografik, çok fazla metinle tasarlamaktan kaçınarak grafiksel olarak zengin olmalıdır.

Renk: Okumayı kolaylaştırmak için kontrastı iyi olan renkler kullanılmalıdır. Renk seçimini kolaylaştıran harika bir araç color.adobe.com’dur.

Yazı Tipleri: Bir infografik, yazı tiplerinin ve harf boyutlarının yaratıcı kullanımına sahip olmalıdır. Dafont.com sitesi, rehber olarak alınabilecek çok çeşitli yazı tiplerini içerir.

Simgeler: Bir infografik, düzgün bir şekilde iletişim kurmak için basit resimler, simgeler içermelidir. Freepik.es sitesinde çok iyi malzeme var.

İnfografik Oluşturmak İçin Kullanılan Ücretsiz Programlar

Mükemmel olanı seçmenize yardımcı olmak için bir dizi mükemmel infografik oluşturma aracını ve uygulamasını seçtik. Bunlar, çoğu tasarımcı olmayanlara veya tamamen yeni başlayanlara yönelik ücretli ve ücretsiz seçenekleri içerir. Şaşırtıcı bir şekilde, bazı ücretsiz seçenekler oldukça yeteneklidir, bu yüzden onları kontrol etmeye değer. İşte İnfografik öğeler oluşturmak için en iyi ücretsiz araçlar:

1-Canva


Tasarımcı olmayan kişilerin İnternet için görseller tasarlamasına ve oluşturmasına olanak tanıyan bir web aracıdır. Kolayca infografik oluşturmak için ücretsiz şablonlara sahiptir. Canva, kullanıcıların sosyal medya grafikleri, sunumları, posterleri ve diğer görsel içerikleri oluşturmasına olanak tanıyan bir grafik tasarım platformudur. Web’de ve mobilde kullanılabilir ve milyonlarca resim, yazı tipi, şablon ve illüstrasyonu entegre eder.

2- InVideo


Bir milyondan fazla kullanıcıya sahip video oluşturma platformu. Oldukça eksiksiz bir ücretsiz sürüme sahiptir.

3-Adobe Spark


Öne çıkan konulardaki şablonlardan Adobe Spark ile infografikler tasarlayabilirsiniz. Adobe Spark, Adobe Systems tarafından geliştirilen mobil ve web için entegre bir hikâye anlatımı uygulamaları paketidir. Üç ayrı tasarım uygulamasından oluşur: Spark Sayfa, Spark Post ve Spark Video.

İnfografik Oluşturmak İçin Kullanılan Ücretsiz Programlar

4-Visme.co


İnfografikler için çok sayıda şablona sahip çoğu ücretsiz, tasarımcı olmayan bizler için ideal bir araçtır. Visme, çok sayıda projeyi özelleştirmek için düzenleyebileceğiniz, sürükleyip bırakabileceğiniz grafikler ve çizelgeler içeren şablonlar ile “hazır bloklar” sunarak süreci basitleştiren bir bilgi aracı. Ayrıca sunumlar, çevrimiçi görüntüler ve daha fazlasını oluşturmanıza da olanak sağlıyor.

5-Venngage.com


Tasarımcı olmayan kişilerin çekici ve etkili infografikler oluşturmasına olanak tanıyan İspanyolca araç. En fazla 5 infografik oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir seçeneğe sahiptir.

6-PiktoChart


Basit bir sürükle ve bırak yöntemiyle eklenen şablonlardan ve nesnelerden çekici infografikler oluşturmanıza olanak tanıyan bir web aracıdır. Renkleri ve yazı tiplerini tek bir tıklamayla özelleştirmenize olanak tanır ve kullanımı çok kolaydır. Ücretsiz seçenek biraz sınırlıdır ancak basit infografikler yapmanıza olanak tanır.

7-Easel.ly


Her türlü sembolü çizgiler, şekiller, metin, kendi görüntüleri, simgeler vb. netliği veya kaliteyi kaybedersiniz. İnfografik, çevrimiçi olarak paylaşılmak üzere pdf, jpg, png veya web formatlarında dışa aktarılabiliyor.

8-Wordcloud.es


Özellikle Seçtiğiniz kelimelerle farklı şekiller oluşturmanıza olanak sağlayan bir araçtır.

9-Renderforest


Video İnfografik oluşturmak ve verileri animasyonlu bir şekilde göstermek için çeşitli düzenlenebiliyor. Özellikle özelleştirilebilen şablonlara sahip çevrimiçi araç.

10- Venngage


En iyi infografik oluşturucu topluluğumuzdaki en popüler seçimlerden biridir. 7.500’den fazla yaratıcı şablonla kullanımı son derece kolay. Özellikle Görselleri bulmayı ve infografiğinize eklemeyi çok kolaylaştıran kullanışlı bir görsel arama özelliğine sahiptir.

11- Snappa


Çok beğenilen grafik aracı Snappa, özellikle hedef kitlenizin dikkatini çeken gerçekten çekici infografikler oluşturmanıza olanak tanır. Bolca önceden hazırlanmış şablonlar ve yüksek çözünürlüklü görüntülerle dolu bir kitaplık ile kullanımı son derece kolaydır. Tam olarak 4.000.000’den fazla. Tek bir tıklamayla görüntü arka planlarını kaldırmanıza izin verir. Ve özellikle bir dizi metin efekti ve grafiğe sahiptir.

12-Piktochart


Giriş seviyesi bir infografik oluşturucunun peşindeyseniz, başka yere bakmayın. Özellikle Piktochart , size özelleştirmesi kolay şablonlar sağlayarak bir infografik tasarlamanın ayak işlerini ortadan kaldırır .

İstatistiklerinizi yükledikten sonra, düzeni ve renk şemasını kalbinizin içeriğine göre değiştirebileceksiniz. İnfografiklerin başlı başına bir sanat formu olduğu göz önüne alındığında, Piktochart medyayı kavramak için harika bir yoldur. Piktochart filigranından kurtulmak için ödeme yapmanız gerekmesine rağmen, beş adede kadar görsel oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir hesap da dahil olmak üzere çeşitli fiyatlandırma seçenekleri vardır.

13-Adyoma


Adioma, kullanıcılara bir dizi üretken şablon sunar. Temel bir şablon seçersiniz (zaman çizelgesi, ızgara veya döngü gibi), ardından infografikler, sağladığınız metin etrafında kendilerini oluşturur .Ve siz bilgi ekledikçe veya çıkardıkça ayarlanır. Bu, infografiklerinizi ayarlamak ve yeniden düzenlemek için zaman harcamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Aynı verilerin farklı biçimlerde nasıl görüneceğini karşılaştırmanıza olanak tanıyan bir şablon değiştirme özelliği de vardır.

14-PicMonkey


PicMonkey , Infographics tasarlamaya ayrılmış bir bölümü olan çevrimiçi bir resim düzenleyicidir. Şablonlar arasından seçim yapın ve içeriği PicMonkey’in kitaplığıyla veya kendi resimlerinizi yükleyerek özelleştirin. Ayrıca, sosyal medyada paylaşıma uygun bir infografik tasarımının nasıl tasarlanacağı ve gösterişli bir tasarım oluşturmak için ızgara teorisinin nasıl kullanılacağı gibi konulara odaklanan, size yardımcı olacak bir dizi eğitim de bulunmaktadır .

15-Kartograph


Özellikle harita tabanlı bir infografik aracı için Kartograph’tan başka bir yere bakmanıza gerek yok . Kartograph, tasarımcıların ve veri gazetecilerinin ihtiyaçları için oluşturulmuş, açıklayıcı ve etkileşimli haritalar oluşturan ücretsiz bir tasarım aracıdır. Uygulama, Google Haritalar veya başka bir harita hizmeti gerektirmez. Bu da onu basit ve hafif bir çerçeve yapar. Ve ihtiyaçlarınıza uygun çeşitli harita türleri vardır.

Video Düzenleme İçin En İyi 24 Program Ücretsiz

Ücretsiz İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 20 Uygulama

TikTok Filigranlarını Kaldırmak İçin En İyi 5 Uygulama