Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi En İlginç 10 Gerçek

Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi En İlginç 10 Gerçek

Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi En İlginç 10 Gerçek…

Özgürlük Heykeli bir ikon. Ulusal bir hazine ve dünyanın en ünlü figürlerinden biridir. Her yıl onun ideallerine değer veren milyonlarca kişi, onun tarihini ve ihtişamını bizzat yaşamak için yolculuğa çıkıyor. Özgürlük, öncelikle ilham ve umudun sembolü olan Özgürlük Heykeli’dir.

Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi ve Özgürlük Heykeli Hakkında Bilinmeyenler

Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi En İlginç 10 Gerçek

1-Aslında Amerika’ya Hediye


Özgürlük heykeli, New York Limanı’nda oturan kadın şeklinde devasa bir yapıdır. Öncelikle Fransızlar, bir asırdan fazla bir süre önce Amerika’ya bir hediye olarak figürü verdi. Ve ülkenin ünlü ikonik sembollerinden biri haline geldi. İlk olarak Fransa’dan bir hediye olarak getirdiler.

Bunlar Özgürlük Heykeli hakkında bilmeniz gereken bazı ilginç gerçekler. Özgürlük Anıtı, New York City’deki Ticker Tape Geçit Törenine ilham verdi. Özellikle New York City’deki sayısız ofis çalışanı, anıtın Başkan Grover Cleveland tarafından adandığı gün ofis pencerelerinden kurdeleler açma fikriyle geldi.

2-Kasırga Tarafından Yıkıldı


2012’de Sandy Kasırgası New York’u ve heykelin görücüsünü vurdu. David Luchsinger ve karısı, adada yaşamalarına izin verilen tek sakinlerdi. Devasa yapının görücüsü olarak ona yaşaması için ücretsiz bir ev verdiler. Ev, Luchsinger ve karısını adanın son sakinlerinden biri yapan kasırga tarafından yıkıldı.

3-Askeri Mesken


Popüler olarak Fort Wood olarak adlandırılan Lady Liberty’nin kaidesi, 100 yılı aşkın bir süredir birçok askeri aileye ev sahipliği yaptı. Bu ailelerin, mükemmel evleri hakkında ne hissettikleri sorulduğunda, heykelden hayranlıkla bahseden birçok küçük çocuğu vardı. Çocuklardan bazıları, ne kadar ileri gidebileceğini görmek için heykelin tepesinden beyzbol toplarını düşürmelerine izin verildiğini söyledi.

4-Turist Noktası


Amerika’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Özgürlük Heykeli’nin, genellikle meşalenin tepesine tırmanmasına izin verilen ziyaretçilerin olduğu aşikar. Bu özgürlük, 1916’da Kara Tom olayı meydana geldiğinde iptal edildi. Meşalenin üstü o zamandan beri mühür sahibi.

5-Sivri Taç


Lady Liberty’nin tacında yedi çivi var. Yedi sivri uç, dünyanın yedi kıtasını ve denizlerini temsil eder. Taca özellikle kalıcı olarak sabitlenmediler. Çivileri, 1938’de paslı olan desteklerinin yerini almak için çıkardılar.

6-Mısır’daki Kardeş Heykeli


Ünlü heykeltıraş Frederic Bartholdi’nin rüyası kabul edilmiş olsaydı, Mısır’ın şimdiye kadar Lady Liberty gibi ışık veren bir kardeş yapısı olurdu. Heykeltıraş, Süveyş Kanalı’nın girişinde bir fener taşıyan peçeli bir Mısırlı kadının devasa bir heykelini inşa etmeyi planladı. Mısırlı Hidiv, proje için finansmanı onaylamayı reddetti ve rüya öldü.

7-Bir Kuruş Kadar Parlak


Özgürlük Heykelinin orijinal rengi, yepyeni bir kuruş gibi metalik bir renkti. Heykelin bugüne kadar sahip olduğu yeşilimsi mavi renge sahip olması ise yaklaşık 2 yıl sürdü.

8-En Güzel Anneler Günü Hediyesi


Herkes heykeli sever, ancak sadece birkaçı heykelin heykeltıraş Frederic Bartholdi’nin heykeli yapmak için gerçek hayattan bir model kullandığını bilir. Özellikle Heykeltıraş, bir Fransız Senatör olan Jules Bozerian’ı bir opera kutusunda onunla oturmaya davet ettiğinde, Senatör heykelin insan şeklindeki kopyasını görünce şok oldu. Kadının kim olduğu sorulduğunda, heykeltıraş gururla onun annesi Charlotte olduğunu yanıtladı.

9-Monikerlerin Kraliçesi


Özellikle dünyanın en popüler heykelinin pek çok takma adı var. Özgürlük Heykelinin takma isimleri şunlar; Amerika’nın Büyük Hanımı, Bartholdi’nin kızı, Sürgünlerin Annesi, Dev Tanrıça, Amerikan Bağımsızlığının Ruhu, Kaidedeki Hanım ve çok daha fazlası.

10-Orjinal İsim


Özgürlük Heykeli adı heykelin gerçek adı değil. Frederic Bartholdi, Fransa’yı Amerika’ya Dünyayı Aydınlatan Özgürlük olarak adlandırdı. İşte Özgürlük Anıtı’yla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları

Özgürlük Heykeli'nin Taç Rezervasyonu Nasıl Yapılır

Özgürlük Anıtı’nın Tacına İnsanlar Girebiliyor mu?

Evet girilebiliyor.

Özgürlük Heykelinde Asansörler Var mı?

Evet, personel tarafından işletilen asansörler var.

Özgürlük Heykeli’nin Taç Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Her müşteri en fazla 4 bilet rezerve edebiliyor. Ve kart sahibi başına 6 aylık dönem için sadece bir rezervasyona izin veriliyor. Ziyaretçiler kimliksiz giremez.

Çocukların tacı kendi başlarına tırmanmaları için en az 4 fit uzunluğunda olmaları gerekir. Satın alma sırasında her bir ziyaretçinin adı gereklidir. Ve Özgürlük Anıtı’na vardıklarında bilete basılan isimle eşleşen geçerli devletin verdiği fotoğraflı kimlik (kimliği olmayan küçükler hariç) gereklidir.

Özgürlük Anıtı’nın Kapanış Saatinden Sonra Hala Adayı Ziyaret Edebilir Misiniz?

Hayır! Adaya erişim yalnızca Jersey City’deki Liberty State Park’tan veya Aşağı Manhattan’daki Battery Park’tan düzenli saatlerde kalkan feribotlardan yapılıyor. Kapanış saatinden sonra adaya ulaşma olmaz.

Özgürlük Heykelinin İçine Girilebiliyor mu?

Evet, tacına girmek için fazladan ödeme yapılıyor.

Özgürlük Heykeli Erkek Mi Kadın mı?

ABD’de bulunan Özgürlük Anıtı bir kadındır.

Özgürlük Heykelinin Adı Nedir?

Heykelinin adı Lady Liberty yani o bir kadın ismi.

Roma’daki Castel Sant’angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek