Roma’daki Castel Sant’angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek

Roma'daki Castel Sant'angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek

Roma'daki Castel Sant'angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek

Roma’daki Castel Sant’angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek

Castel Sant Angelo İtalya’nın Başkenti Roma’da yer alan tarihi bir binadır. Castel Sant Angelo İmparator Hadrian için bir türbe olarak inşa edilmiştir. Bu sadece başlangıçtı. Özellikle hem hapishane hem de papalık ikametgahı olmuştur. Bazen ikisi de aynı anda. Castel Sant Angelo’yu Vatikan’a bağlayan gizli bir geçit var. Papalar, özellikle Vatikan’da tehlikede olduklarını hissettiklerinde geçitten Castel Sant’Angel’a giderlerdi. Kalenin uzun ve ilginç bir tarihi var. Roma’ya giren hemen hemen her işgalci tarafından yağma yemiş bu kale.

İşte Castel Sant Angelo Hakkında İlginç Gerçekler

Roma'daki Castel Sant'angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek

1-Roma’daki En Yüksek Bina


Castel Sant’Angelo, İtalya’da güce ve değere hükmeden birkaç simge yapıdan biridir. İmparator Hadrian’ın mozolesi olarak da bilinen bu yapı, ziyaretçiler için mükemmel bir deneyim sunuyor. Ve Vatikan’ın yakınında olması onu daha da önemli kılıyor. Castel Sant’Angelo’nun özellikle bir hapishane olması ve uğradığı yağmalara kadar kökleri tarihe dayanmaktadır. Bu inanılmaz yapı hakkında bilmek için 10 ilginç gerçeği öğrenin. Castel Sant’Angelo’nun inşaat projesi MS 123’te başladı. Ve MS 139’da tamamlandı. Özellikle bu dönemde Roma’nın en önemli yapılarından biri olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda o dönemde Roma’nın en yüksek binasıydı.

2-Fikir Hadrian’dı


Projenin devreye alınmasından en önemli Roma İmparatorlarından biri olan Hadrian sorumluydu. Kalenin kendisi ve ailesi için bir türbe olarak hizmet etmesini planlamaktadır.

3-Adını Bir Melekten Aldı


Kalenin şimdiki adı, Castel Sant’Angelo, 590 olayları nedeniyle verildi. Yıldan önce, imparatorluğu kasıp kavuran ve 25 milyondan fazla insanı öldüren bir veba vardı. Efsaneye göre, melek Mikail, vebayı sona erdirmek için kılıcını kınına sokarak mozolenin tepesinde belirir.

4-Papalar İçin Koruma


yüzyıldan itibaren, papalar o zamanki yapıyı bir kaleye dönüştürmeye karar verdiler ve onları koruma görevi gördü. Papa III. Nicholas, Passetto di Borgo olarak bilinen bir koridor yoluyla kaleyi Aziz Petrus Bazilikası’na bağladı.

5-Her Yerde Freskler


Özellikle birçok turistin ve ziyaretçinin bu binayı kaçırmamasının sebeplerinden biri de fresklerinden kaynaklanmaktadır. Kalenin içinde, görülmesi gereken muhteşem bir manzara olan güzel fresklerle dekore edilmiş birçok oda bulunmaktadır.

6-Hapishane ve İşkence Odası


Castel Sant’Angelo’nun tarihi, aynı zamanda bir hapishane ve işkence odası olarak da hizmet ettiğini belirtmeden tamam sayılmaz. Bu, kalenin askeri bir kaleye dönüştürülmesinden ve Aurelian duvarlarının dahil edilmesinden sonraydı.

Roma'daki Castel Sant'angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek
Roma’daki Castel Sant’angelo Hakkında 10 İlginç Gerçek

7-Yağma Kurbanı


Castel Sant’Angelo, Roma’yı ziyaret ettiğinizde görmekte zorlanacağınız bir yer değil. Vizigotlardan Franklara kadar Roma’ya giren her istilacının, kaleyi değerli eşyalarını yağmalamak için her zaman yolunu bulmasının sebeplerinden biri bu olsa gerek.

8-Üstteki Melek Heykelini Altı Kez Değiştirdiler


Yapım zamanından 1752’ye kadar, tepedeki heykeli en az altı kez değiştirdiler. Heykeller ahşap, mermer ve yaldızlı bronz gibi farklı malzemelerden yapılmıştır.

9-İtalya Altında Bir Ulusal Müze


1901’de Castel Sant’Angelo’nun askeri bir yapı olarak kullanılması sona erdi. Bu yıl içinde kalenin restorasyonu başladı. Neyse ki, binanın papaların kaçtığı bir yer olması ve surlarla çevrili olması, günümüze kadar korunmasına yardımcı oldu.

10-Nehir Kıyısında Oturmak


Castel Sant’Angelo, Tiber nehrinin sağ tarafında mükemmel bir şekilde oturacak şekilde inşa edilmiştir. Turistler, nehir alanının muhteşem manzarasına sahip olmak için binanın yüksekliğine tırmanabilirler. Castel Sant’Angelo, ziyaretçilere ve turistlere harika bir deneyim için harika bir yer sunan güzel bir tarihle dolu bir yerdir. Bu yazıda Castel Sant Angelo hakkında bilgi ve gerçekleri öğrendik.

 

İtalya Gezilerinde Yapmayı Özlediğiniz 5 Eğlenceli Şey

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

Doğa Harikası Como Gölü Hakkında 10 İlginç Gerçek 

İtalya’dan Sonra Japonya Terk Edilmiş Evlerini Satıyor