Bezelye Ne Zaman ve Nasıl Ekilir Hangi Ayda Püf Nokta

Bezelye Ne Zaman ve Nasıl Ekilir Hangi Ayda Püf Nokta

Bezelye Ne Zaman ve Nasıl Ekilir Hangi Ayda Püf Nokta

Bezelye Ne Zaman ve Nasıl Ekilir Hangi Ayda Püf Nokta…

Bezelye ekimi de bezelye de en sevilen bahçe sebzelerinden biridir. Büyümeleri çok kolay oldukları için veya ilk olgunlaşan sebzelerden biri oldukları için olabiliyor. Ancak büyük ihtimalle bu mükemmel küçük yeşil incilerin güzel ve tatlı tadı nedeniyledir.

Bezelye Nasıl Ekilir

Bu yetiştirilmesi en kolay sebzelerden biridir. Bezelye tohumları temelde kuru bezelyedir. Bu nedenle tanımlanması kolaydır ve oldukça büyüktür. Küçük parmaklar için mükemmeldir.

Bezelye Tohumu Ne Zaman Ekiliyor?

Tohum ekimi İklim şartları uygun olan durumda olmasına da bağlı olarak Kasım ayından başlayarak Mayıs ayına kadar geçen süre boyunca ekim yapılabiliyor.

Bezelye Tohumu Ne Zaman Ekilir

Bezelye Ne Zaman Tohumlanıyor?

Bezelye, ilkbaharda toprak işlemeye başlar başlamaz ekebileceğiniz bir soğuk hava mahsulüdür. Hava ve toprak sıcaklığı tercih ettikleri  7 ila 18°C ​​aralığına ulaştığında filiz verir ve topraktan fırlar. Bu sıcaklıkların ötesinde tohumlamayı geciktirirseniz, kötü çimlenme sonuçlarınız olur.

Aslında, yaz sıcaklıkları geldiğinde, bezelye bitkileri üretimi durduracaktır. Bu yüzden onları erken ekmek iyidir, böylece bezelye dolu kovaları bu olmadan önce hasat edebilirsiniz. Toprak koşullarına, neme, dona ve hava sıcaklığına bağlı olarak yıldan yıla değişir.

 Bezelye Tohumu Kaç Günde Çimleniyor?

Bezelye tohumları için çimlenme süresi 6-7 gün olarak bilinmektedir. Ortalama olan bu sürenin 10 güne kadar uzaması normal kabul edilmektedir.

Bezelye Ekimi İçin Püf Noktaları

Tohumlar, bezelye veya başka bir tohum olsun, çim için neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle ilk birkaç hafta boyunca tutarlı sulama çok önemlidir. Bu nedenle, yağmur duşundan hemen önce yanınıza bir sulama kabı aldığınızdan veya bitki diktiğinizden emin olun.

Bezelye Tohumları Nasıl Ekiliyor?

Bezelyelerin filizlenmesine yetecek kadar su vermek için, ekimden bir gece önce bezelye tohumlarını bir kaseye suya batırın.Yaklaşık 1 inç veya 3-4 cm derinliğinde bir hendek yapmak için bir çapa veya bahçe tırmığının kenarını kullanın. Bezelye tohumlarını çukura yaklaşık 2 inç veya 3 cm aralıklarla yerleştirin.

Bitkiler gerçekten büyüdüğünde, aralarındaki ideal boşluk yaklaşık 4 inç veya 8 ila 10 cm’dir. Ancak, zayıf çimlenme veya bahçe zararlıları (sincaplar veya solucanlar) hepsinin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Bu nedenle, bu aşamada fazla tohumlamak ve daha sonra ekstraları inceltmek daha iyidir.

Birden fazla sıra ekiyorsanız, aralarında yaklaşık 30 ila 45 cm boşluk bırakın. Sırayı toprakla örtün. Bitkiler yaklaşık 5 cm yüksekliğe ulaşana kadar bezelye sıralarını eşit ve tutarlı bir şekilde sulayın.

Bezelyeden Daha İyi Verim Nasıl Alınır?

Daha fazla bezelye üretmek ve daha iyi büyümelerini sağlamak için bir çeşit kafes veya destek sağlarsanız daha kolay toplanacaktır. Yavaş büyüyen bezelye bile biraz destekle daha iyi sonuç verecektir. Yerden çıktığında görmek daha kolaydır. Bezelye için bir kafes inşa etmenin tonlarca yolu vardır.

Bezelye Tohumu Nereden Alınır

Bezelye Tohumları Kaç Günde Filizlenir?

Mümkünse bezelye ektiğiniz gün destek sistemini kurun. Bezelye tohumlarının filizlenmesi uzun sürmez ve hemen tırmanmaya başlamak isteyeceklerdir. Sapları narin olabiliyor ve onları yerden çıkıp büyümeye başladıklarında desteklemeye çalışırsanız onları kırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bezelye Tohumu Nereden Alınır?

Bezelye tohumu nereden alınır sorusunu merak ediyorsanız bunun öncelikli cevabı kendi yetiştirdiğiniz bezelyelerdir. Kendi yetiştirdiğiniz bezelyelerden kapsül içindeki taneleri kurutarak bezelye tohumu elde edebilirsiniz. Sera ve çiçekçilik, fidanlık hizmetleri veren firmalardan alabilirsiniz. Üçüncü yol ise internet üzerinden online olarak bezelye tohumu bulabileceğiniz firmalardan alabilirsiniz.

Bezelye Tohumu Nedir?

Tohumu öncelikle yeşil bezelye kapsüllerinin içinde bulunan tanelerden elde ediliyor. Bezelye tohumları bir sonraki yıl ekilerek yeni bitkilerin oluşması sağlanıyor.

Bezelye Tohumları Kaç Günde Bir Sulanır?

Bu bezelye çiçeklenme dönemine kadar düzenli sulayın. Bezelye toprağı kurudukça sulama yapın. Çiçeklenme ve sonrasındaki dönemde ise daha az sulayın. Düzenli sulama yapılan bezelyeler daha hızlı gelişir.

Bezelye Hangi Ayda Toplanır?

Hasat olgunluğuna gelmiş baklalar en geç iki-üç gün içerisinde hasat edilmelidir. Özellikle kuru ve sıcak havalarda daneler çok çabuk olgunlaşır. İlkbaharda ekilen bezelyeler 12-16 hafta, sonbaharda ekilen bezelyeler 32 hafta sonra hasat edilmeye başlanır.

 

Isırgan Otu Nasıl Hasat Edilir Kurutulur ve Kullanılır

Papatya Nasıl Kurutulur Nasıl ve Ne Zaman Hasat Edilir

Maydanoz Nasıl Ekilir Ve Nasıl Yetiştirilir İşte Püf Noktası