NASA’da Astronot Olmak Ne Yapmak Gerekir İşte Şartlar

NASA’da Astronot Olmak Ne Yapmak Gerekir İşte Şartlar

NASA’da Astronot Olmak Ne Yapmak Gerekir İşte Şartlar

NASA’da Astronot Olmak Ne Yapmak Gerekir İşte Şartlar…

Astronot, bir uzay aracına komuta eden, pilotluk yapan veya mürettebat üyesi olarak hizmet veren ve uzay araştırmalarıyla ilgili diğer faaliyetlere katılan, kapsamlı bir şekilde eğitilmiş bir kişidir. Amerikalı astronotların çoğu devlet memuru olarak kabul edilir, bu da onların devlet çalışanı olduğu anlamına gelir.

NASA‘nın astronotları Dünya’nın yörüngesinde gezegen yüzeyinin yaklaşık 240 mil üzerinde dönen bir laboratuvar olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bilim adamı olarak çalışıyor. İstasyondaki astronotlar, insan vücudu ve uzayda yaşam üzerine yenilikçi kanser araştırmaları ve araştırmalar gibi bilimsel deneyler yürütüyor.

İlk Astronotlar Nasıl Seçiliyordu İşte Tarihi

Ordu, 1959’da ilk astronotları seçti. İlk astronotlar, jet uçağı uçurma deneyimine ve mühendislik geçmişine sahip askeri personeldi. Ayrıca Mercury uzay aracına sığması için 5 fit 11 inçten daha kısa olmaları gerekiyordu.

NASA’da Astronot Olmak Ne Yapmak Gerekir İşte Şartlar

NASA’da Astronot Olmak İçin Gerekli Şartlar

Uzay araştırmaları, uçuş ve mühendislik uzmanlığına ek olarak, bilimsel bilgi ve bunu uygulama becerisi gerektirir. Böylece, 1964’te NASA, bilim adamlarını astronot olarak aramaya başladı. O zamanlar bilim adamı-astronotlar için bir yeterlilik tıp, mühendislik veya fizik, kimya veya biyoloji gibi bir doğa biliminde doktora yapmaktı.

4 Aralık 2019 itibariyle  41 ülkeden 565 kişi  uzaya gitti. Bu uzay yolcularının çoğu elbette NASA astronotlarıdır. Bu, sıkı bir başvuru ve eğitim sürecinden geçtikleri anlamına gelir. Peki, astronot olmak için tam olarak ne gerekiyor?

Astronot Olmak İçin Ne Gerekir?

NASA astronot programı için dikkate alınmak için ABD vatandaşı olmalısınız. Çifte vatandaşlık da olabiliyor. Bunun ötesinde, NASA’da  astronot olmak için gereken şartlar şunlar:

-İlk olarak, başvuru sahiplerinin mühendislik, biyolojik veya fizik bilimi, bilgisayar bilimi veya matematik alanında lisans derecesine sahip olmaları gerekir.

-İkincisi, üç yıllık ilgili mesleki deneyime veya 1.000 saatlik pilotaj deneyimine sahip olmanız gerekir. Bu mesleki deneyim, öğretim veya ileri derece için harcanan zaman olabiliyor.

-Üçüncüsü, NASA uzun süreli Astronot fiziksel denen bir şeyi geçebilmelisiniz.

Bu fiziğin bir parçası olarak, gözlük kullanması gerekiyor. Veya LASIK ameliyatı geçirmiş olmanıza rağmen, 20/20 görüş gösterebilmeniz gerekecektir.

NASA’da Astronot Olmak Ne Yapmak Gerekir İşte Şartlar

NASA’da Astronot Olmak İçin Hangi Yaşta Olmak Gerekir

Astronot olmak için herhangi bir yaş şartının olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabiliyor. Tabii ki, mesleki gereksinimleri karşılayabilecek ve fizik sınavını geçebilecek yaşta olmalısınız. Yaş aralığı 26 ile 46 arasını kapsamaktadır.

Dünya yörüngesine giren ilk Amerikalı olarak tarihe geçen astronot John Glenn, uzay mekiği Discovery’de 77 yaşında bir yük uzmanı olarak uzaya döndü. Dokuz günlük görev boyunca, mikro yerçekiminin yaşlanan vücut üzerindeki etkilerini test etmek için araştırmalara katıldı.

NASA’da Astronot Olmak İçin Fiziksel Gereksinimler

Ayrıca astronot olmak için belirli bir vücut tipi gerekli değildir. Ancak astronotların uzay yürüyüşleri yapmak için giydiği uzay giysisine uymanız gerekir. Uzay giysileri tarihsel olarak erkekler için tasarlanmıştır. 1970’lerde NASA, erkek takım elbisesinin ekstra küçük ve küçük bir versiyonunu teklif etti.

Ancak bunlar hala birçok kadının sahip olduğu daha büyük kalçalar ve daha dar omuzlar gibi farklı vücut tiplerini hesaba katmadı. Ve   1990’lardaki bütçe kesintileri, bu daha küçük boyutları tamamen ortadan kaldırdıkları anlamına geliyordu.

Mart 2019’da NASA, tamamı kadınlardan oluşan ilk uzay yürüyüşünü planladı. Ancak her iki kadına aynı anda sığacak kadar uzay giysisi olmadığı için tarihi olay iptal olmak zorunda kaldı. Sonunda, o yılın Ekim ayında, astronotlar Jessica Meir ve Christina Koch ile ilk tamamen kadınlardan oluşan uzay yürüyüşü gerçekleşti. Henüz Ay’da bir kadın yürümedi. Bu yazıda NASA’da astronot olmak için gerekli şartları öğrendik.

Astronotlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

NASA’ya göre, sivil astronotlara GS-11’den GS-14’e kadar herhangi bir yerde bir ödeme derecesi veriliyor. Bu nedenle gelir aralığı bir hayli geniş. Başlangıç ​​maaşları yılda 66.000 doların biraz üzerinde başlar. Tecrübeli astronotlar ise yılda 144.566 dolardan fazla kazanabilirler.

 

Gezegenlerin Renklerinin Ardında Yatan Sırlar

Yıldırım Düşmesinin Faydası Ne İşte İlahi Mucize

Gün Batımı ve Gün Doğumu Neden Farklı Bir Renktir