Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni

Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni

Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni

Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni…

Kimse olmasını istemese de bazen evliliklerde iletişim kopuklukları olabiliyor. Evlilik ve iletişim birbirini dışlayan şeyler değildir. Aslında, evlilikte iletişimin bozulması, çiftler arasında çatışmalara ve artan kızgınlığa yol açar. Bazı durumlarda, çiftler farkına bile varmadan, iletişim eksikliği boşanmaya yol açmıştır.

İlişkilerde İletişim Kopukluğu Nedeni

Bir evlilikte kopan iletişimi düzeltmek için, bir iletişim kopukluğunun ne olduğunu ve bir evlilikte iletişim koptuğunda ne yapılması gerektiğini anlamak çok önemlidir.

Birbirinizi geçen iki yabancı gibi hissediyor musunuz? Eşinizden başka biri hakkında konuşmayı tercih ettiğinizi düşünüyor musunuz? Konuşma gergin mi yoksa zorlama mı görünüyor? Bunların hepsi bir ilişki iletişim arızasının senaryolarıdır.

Bu aşamada çiftler birbirlerinin bakış açısını görmek istemeyen bir iletişim çıkmazına girerler. Her iki ortak da, ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamak için isteksizce topuklarını kazıyorlar.

Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni

Evlilikte İletişim Kopukluğuna Ne Sebep Olur?

İletişim kopukluğunun birkaç nedeni olsa da, bireysel nedeninizi tam olarak belirlemeye çalışmak istersiniz. Bu soruna yol açabilecek pek çok durum var. Ve işler gerçekten kötüye gitmeden önce onu düzeltmek için elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsunuz.

Konuşmadan zaman zaman feragat etmesi normaldir. Bu yüzden umudunuzu kaybetmeyin. Tamamen evliliğin dışında olan ve bağlantınızı bu şekilde olumsuz etkileyebilecek şeyler olabilir. Kendi başınıza bir şeyler yaşamış olabilirsiniz. Ya da bazı büyük aksiliklerden muzdarip olabilirsiniz.

Asıl sebebin ne olduğunu belirlemek ve sonra onu çözmek için çalışmak burada gerçekten önemli. Evlilikteki iletişim kopukluğunun üstesinden gelmek için birlikte çalışırsanız, neyin yanlış gittiğini bulursanız ve ardından evlilikte sağlıklı iletişimin tadını çıkarmak için doğru tutumla sorunu çözmeye çalışırsanız, ikiniz tekrar yola dönebilirsiniz.

İşte Evlilikte İletişim Kopukluğunun Sebepleri

1-Birbirinizi İlk Sıraya Koymuyorsunuz


Çocuklarınız olsa da, sizi mutlu edecek başkalarınız olsa da ya da ailenizle çok ilgili olsanız da, birbirinizi ilk sıraya koymadığınız bir noktaya geldiniz. Ve evlilikte tam bir iletişim kopukluğu yaşadınız.

Evlendiğinde bu ikinizle ilgiliydi. Ve şimdi hayatınızda başka insanlar ve başka sorumluluklarınız olmasına rağmen, yine de evlilik iletişimini ve birbirinizi en önemli öncelik haline getirmeniz gerekiyor. Birbirinizin ihtiyaçlarını önemsemelisiniz ve bu eksik olduğunda, konuşma da muhtemelen öyledir.

Bu tuzağa düşmek kolaydır. Ama bunun farkında olun ve birbirinizi gerçek bir öncelik haline getirmek için çalışın. Bu bilinçli çabayı gösterdiğinizde yeniden konuşmayı öğrenecek ve iletişimdeki kopukluğun üstesinden geleceksiniz.

2-Hayatınızda Travmatik Bir Durum Yaşanıyor


Sevdiğiniz birini kaybetmiş olabilirsiniz. Bir tür yaralanma veya aksilik yaşamış olabilirsiniz. Büyük finansal problemleriniz olabilir. İşinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Hatta evliliğinizde sadakatsizlik gibi bir probleminiz bile olabilir.

Bu sorunun çok farkındasınız çünkü hayatınızda bir travmaya neden oldu. Ancak bunun kalbine inmek ve üzerinde çalışmak ikinize de gerçekten fayda sağlayacaktır. Yas tutmak sorun değil ve duyguları hissetmek için zaman ayırmanız gerekiyor. Ancak evlilikte iletişim eksikliği ilişkinizde kalıcı hasara neden olmadan önce bunu birlikte yapmaya çalışın.

Evliyseniz, birbirinize ihtiyacınız vardır. Bu nedenle özellikle ihtiyaç zamanlarında birbirinizle konuştuğunuzdan emin olmak istersiniz. Bir kayıp veya travma ile tüketildiğinde evlilikte iletişim kopukluğu yaşanması kolaydır. Ancak bu aynı zamanda birbirinize geri dönüş yolunu bulmak için de mükemmel bir zamanı temsil eder.

Evlilikte İletişim Bozukluğunun 4 Yaygın Nedeni

3-Günlük Stres Her Şeyin Üstesinden Gelir


Muhtemelen farkında değilsiniz ama hayatınızın diğer bölümlerinde hissettiğiniz stres çok sık evliliğinize de yansıyor. İş yerinde, çocuklarınızla, yaşlanan bir ebeveynle veya başka herhangi bir sayıdaki yaşam durumlarında büyük bir stres yaşıyor olabilirsiniz. Bu stresi içselleştirmek veya eşinizden çıkarmak kolaydır. Ancak bu genellikle evlilikte iletişimin kopmasına neden olur.

Hepimizin bir tür stresi var. Ancak eşinizi kum torbanız yapmak yerine onunla çalışmak size birçok yönden fayda sağlıyor. Evlilikteki iletişim kopukluklarını gidermek için stresin üstesinden gelin. Ve birlikte olduğunuzdan ayrı olduğunuzdan daha güçlü olduğunuzu ve izin verirseniz eşinizin size yardımcı olabileceğini bilin.

4. Artık Samimi Veya Bağlı Değilsiniz


Fiziksel veya duygusal yakınlık eksik olduğunda, evlilikte iletişimin kopması için en uygun zamandır. Evlilikte iletişim kopukluğu tablosunu açmak için, o tutkuyu ve bu bağlantı,yı bir öncelik haline getirmeniz ve orada olmadığını belirlemeniz gerekir. Aynı sayfada olduğunuzdan ve birbirinizle samimi olduğunuzdan emin olmak için birlikte çalışmanız gerekir.

Hayatın diğer yönleriyle çok meşgul olduğunuz için çoğu zaman bu kaymaya izin veriyorsunuz. Birbirinizin gözlerinin içine bakın. Bunun ne zaman eksik olduğunu anlayın ve sonra bu şekilde tekrar bağlantı kurmak için birlikte çalışın. Evliliğinizi çok iyi kurtarabilir ve kesinlikle iyi bir iletişimin ve daha mutlu bir birlikteliğin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır!

 

İlişkide Etkili İletişimin Önündeki Engeller Nasıl Kaldırılır?

Çoğu İlişkinin Başarısız Olmasının En Önemli 7 Nedeni

Boşanma Öncesi Evlilik Danışmanlığının 5 kritik Faydası

İşsiz Bir Kocayla Başa Çıkmanın 7 Yaratıcı Yolu