Norveç Fiyortları Gezi Rehberi İşte Tur İçin En İyi Liste

Norveç Fiyortları Gezi Rehberi İşte Tur İçin En İyi Liste

Norveç Fiyortları Gezi Rehberi İşte Tur İçin En İyi Liste

Norveç Fiyortları Gezi Rehberi İşte Tur İçin En İyi Liste…

Buz çağları boyunca, okyanus suyuyla dolu derin vadiler ve dar koylar, modern dünyanın genellikle fiyortlar olarak adlandırdığı doğal harikaları yaratır. Dünya çapında birçok fiyort olmasına rağmen, Norveç fiyortları kıyı şeridini süsler. Norveç’in gezilecek en iyi fiyortları şaşırtıcı güzellikleri nedeniyle en popüler olanlar olarak hüküm sürüyor. Yüzlerce yolcu gemisi, bu muhteşem koyları deneyimlemek için her yıl Norveç‘e turist getiriyor. Ancak, Norveç fiyortlarını çevreleyen dağlar ve köyler de birçok muhteşem manzara ve macera sunuyor. Norveç’in en popüler fiyortlarından bazıları hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

İşte Norveç’in Gezilecek En İyi Fiyortları Rehberi

1-Geiranger Fiyordu


1-Geiranger Fiyordu

Masmavi suların ve görkemli dağların olağanüstü manzarasıyla Geiranger Fiyord’un en çok ziyaret edilen Norveç fiyortları arasında olması şaşırtıcı değil. Burayı ziyaret ederken, fiyortun şaşırtıcı güzelliğini ve doğrudan fiyorta dalan ünlü Yedi Kızkardeş şelalesini görmek için fiyort üzerinde bir gezi yapmak gerekir. Burada kış kayağı, balık tutma, kano ve nehir raftingi ve Norveç‘in en dramatik manzaralarından bazılarını sunan yürüyüş parkurları gibi diğer heyecan verici fırsatlar da çok.

2-Sognefjord


2-Sognefjord

Norveç’in en büyük fiyortu olan Sognefjord, aynı zamanda büyük bir eğlence ve macera sunuyor. Norveç’teki popüler gezi seçenekleri arasında Norveç’in Urnes’deki en eski çıta kilisesi, Gudvangen’deki Viking Köyü, Gudvangen’in Sihirli Beyaz Mağaraları ve engin güzelliği ve vahşi yaşam çeşitliliği nedeniyle genellikle Norveç’in Büyük Kanyonu olarak adlandırılan Aurlandsdalen Vadisi sayılabiliyor.

Buradaki ziyaretçiler, dünyanın en dik demiryolu olan Flåm Demiryolu’na binebiliyor. Karla kaplı dağların arasından ve basamaklı şelalelerin etrafından geçmek gibi… Öncelikle çok çeşitli heyecan verici maceralar yaşayabiliyor. Diğer aktiviteler arasında manzaralı patikalarda yürüyüş ve Nærøyfjord gibi birçok kolu çevresinde gezebilirsiniz. Burası Sognefjord’un en vahşi ve en güzel dalı.

3-Lysefjord


3-Lysefjord

Norveç’teki diğer birçok fiyorttan daha küçük olmasına rağmen, Lysefjorden yılda yaklaşık 300.000 ziyaretçi çekmektedir. Bu fiyortu bu kadar özel yapan şey Preikestolen veya Minber Kayası. Müezzin Kayası’nın geniş, düz platosunun üzerinde durmak büyük zevk. Bu ziyaretçilere, açık gökyüzünde yaklaşık 600 metre yükselirken, benzersiz bir adrenalin patlaması yaşatır.

Kjerag Dağı, fotoğrafçılık, kaya tırmanışı ve BASE atlama fırsatları için burada tercih ediliyor. Lysefjorden bölgesi ayrıca Solbakk’taki MÖ 500’e kadar uzanır. Tarih öncesi kaya oymaları gibi birçok ilginç tarihi mekan sunmaktadır. Ryfylke’de ziyaretçiler yeniden inşa edilmiş bir tarih öncesi yerleşimi görebilirler.

4-Hardanger Fiyordu


4-Hardanger Fiyordu

Dünyanın en büyük üçüncü fiyortu olan Hardangerfjord, renkli meyve ağaçları ve bahçeleri nedeniyle genellikle Norveç’in Orchard’ı olarak adlandırılan hareketli bölgesi ile popülerdir. Birçok gezgin, elma, erik, kiraz ve armut gibi ağaçların çiçek açmasını görmek için geliyor. Mayıs ayında burayı ziyaret etmeyi tercih ediyorlar.

Muhteşem fiyort çevresinde kano ve tekne gezintisi yapılıyor. Buna ek olarak, ziyaretçiler, Norveç’in en muhteşem şelalesi Vøringsfossen Şelalesini görebiliyor. Burada doğal sürüşlerin yanı sıra yürüyüş ve bisiklet parkurları ile çevredeki bölgeyi keşfedebiliyor.

Görülmesi gereken diğer oluşumlar arasında devasa Folgefonna Buzulu var. Ve bir dağdan dışarı doğru uzanan ve doğal bir manzara manzarası sunan devasa bir kaya olan Trolltunga yer alır.

5-Nordfjord


5-Nordfjord
Norveç Fiyortları Gezi Rehberi İşte Tur İçin En İyi Liste

Batı Norveç’te bulunan Nordfjord, inanılmaz manzara, tarihi yerler ve çok çeşitli eğlenceli aktivitelerin mükemmel karışımıyla tercih ediyorlar. Sezon ne olursa olsun, Nordfjord, hayranlık uyandırır. Bu güzelliğinin keyfini çıkarmak için fiyortun çevresinde tekne gezintisi yapabilirsiniz.

Ziyaretçiler burada balık tutma, sürat teknesi, su kayağı, rafting ve kano gibi gezileri tercih edebiliyor. Kış aylarında ziyaretçiler yamaçlarda ve buzullarda kar kayağı yapmanın keyfini çıkarabilirler. Özellikle çevredeki adalar, dağlar ve ormanlık alanlar, güzel şelaleler…Özellikle 12. yüzyıldan kalma bir manastırın kalıntıları var. Ve Norveç’in en yüksek zirvesi Skåla. Böyle manzaraları görmek için sürüş ve yürüyüş turları ile keşfedilebiliyor. Nordfjord, ziyaretçilerin muhteşem buz oluşumlarını görebilecekleri buzul yürüyüşleri de sunuyor. Bu yazımızda Norveç’in en güzel ve en popüler fiyortlarını öğrendik.

 

Norveç Vatandaşlığı İçin Ne Gerekir İşte 11 Şart

Kuzey Işıklarını En İyi Görebileceğiniz Yerler Listesi

Dünyanın En Güzel 10 Ülkesi