Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 11 Netflix Belgeseli

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 11 Netflix Belgeseli

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 11 Netflix Belgeseli

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 11 Netflix Belgeseli…

Belgesel sinema, gerçekliği kurgusal sinema için bazen düşünülemeyecek şekillerde araştırabilen bir türdür. İlginç belgeseller özellikle derinlemesine düşünmenizi sağlar. Ve bakışınızı daha eleştirel ve bilinçli hale getirir.

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 11 Netflix Belgeseli
Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 11 Netflix Belgeseli

En İyi Belgeseller Hangileri?

Belgeseller sizi öğrenmeye ve keşfetmeye davet eden, bunlar olmasaydı asla bilemeyeceğiniz hikayelerdir. Özellikle yeni bir dünyaya açılan kapılardır. Belgesel sinemanın temaları sonsuzdur ve her zevke göre bir şeyler vardır. Belgeselleri seviyorsanız veya kurgudan uzak diğer görsel-işitsel biçimleri keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

İşte Netflix’te bulunan en iyi belgesellerin listesi…

1-The C Word


1-The C Word

The C Word , Morgan Freeman tarafından anlatılan, yeterince kullanılmamış kanser önleme bilimine ve artan kanser riskiyle bağlantılı bazı endüstrilere bakan bir belgesel. Dokunaklı ve çok yönlü olan film, kanserden kurtulan iki kişinin, sinirbilimci Dr. David Servan-Schreiber’in ve filmin yönetmeni Meghan O’Hara’nın kişisel hikayelerini ortaya koyuyor.

2 -Where To İnvade Next


2 -Where To İnvade Next

Michael Moore tarafından yazılan ve yönetilen 2015 Amerikan belgesel filmidir. Seyahatname tarzındaki film, Moore’un İtalya, Fransa, Finlandiya, Tunus, Slovenya, Almanya ve Portekiz’de geçiyor. Bu ülkelerde zaman geçirmesini ve bu ülkelerin sosyal konularla başa çıkmanın alternatif yöntemlerini deneyimini sağlıyor.

3- Abstract The Art of Design


3- Abstract The Art of Design

Tasarlanan her nesnenin arkasında dram vardır.  Tasarım, markaların, binaların ve arayüzlerin arkasındaki canlandırıcı güçtür. Ve bu nedenle -Abstract The Art of Design genel bir izleyici kitlesine perde arkasında gerçekte neler olup bittiğini açıklayan ilgi çekici bir seri oldu. Pek çok tasarımcı, Netflix‘in Abstract: The Art of Design’da tasarımlarını sergiliyor. Belgesel 8 bölümden oluşuyor.

4- İnside Bill’s Brain


4- İnside Bill's Brain

Yazılım patronu Bill Gates dünyadaki en ünlü kişilerden biri. Ancak halk onu zar zor tanıyor. Gates, iki nedenden ötürü onlarca yıldır tanınmış bir isim olmuştur: Şirketin ürünlerinin her yerde olduğu bir dönemde Microsoft’un yüzüydü ve belki de daha da önemlisi, çok, çok zengin.

Yine de, hiçbir zaman kişisel hayatı ve siyasi fikirleri magazinlere ve sosyal medyaya sıçrayan bir ünlü olmadı. Ve son dönem Steve Jobs’un aksine – çağdaş ve ara sıra rakibi – Gates, tarif edilemez bir gizem açısından nadiren tartışılıyor. Davis Guggenheim’ın üç bölümlük Netflix belgeseli Inside Bill’s Brain Bill Gates’in yaşamını konu alıyor

5 -The Mind Explained


5-The Mind Explained

Vox Media, Emma Stone tarafından anlatılan 20 dakikalık beş bölümden oluşan The Mind, Explained adlı Netflix belgeseli insan beyninin nasıl çalıştığını merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken bir belgesel.

6- Our Planet


6- Our Planet

Netflix için yapılmışbir İngiliz doğa belgeseli dizisidir. Seriyi David Attenborough anlatıyor. Dizi, bu çaresiz hayvanları kendi evlerinde öne çıkarırken koruma konularına işliyor.

Ve iklim değişikliğinin tüm canlıları nasıl etkilediğine odaklanan geleneksel doğa belgesellerine göre insanların çevre üzerindeki etkisine daha fazla odaklanmasıyla dikkat çekiyor. Sekiz bölümden oluşan belgeselin tamamı Netflix’in YouTube kanalında tam olarak ücretsiz olarak izlenebilir.

7 -Explained


7 -Explained

2018’de Netflix’te haftalık olarak çıkıyordu. İki sezon boyunca yayınlanan bir Amerikan belgesel televizyon dizi. Vox Media yaptı. Vox’un benzer bir formatı izleyen önceki YouTube video serisine referans alıyor. Şovun bölümlerinin her biri farklı bir konuyu anlatıyor. 16 ile 18 dakika arasında değişen belgeselin her bir bölümünü farklı bir konuk seslendirdi.

8 -What The Health


8 -What The Health

Netflix’te pek çok insanın vegan olmaktan bahsettiği sansasyonel bir belgesel. Daha önce gelen pek çok yemek belgeseli ve diyet kitabının ruhuna uygun. Bu film, hem diyet ve hastalık arasındaki bağlantıyı konu alıyor. Hem de sağlık, ilaç ve gıda sektörlerine harcanan  milyonlarca doları inceliyor.

9 -The Beginning Of Life


9 -The Beginning Of Life

Netflix ve diğer platformlarda bulunan The Beginning of Life belgeseli duygusal olarak bir çocuğun hayatının ilk yıllarında sevgi dolu ilişkilere sahip olmasının ardındaki bilimi ortaya çıkarmaktadır. Belgeselde uzmanlarla yapılan görüşmelerin arasında dört kıtadan dokuz ülkeden ebeveynler ve çocukların görüntüleri yer almaktadır.

10 -The Push


10 -The Push

Özellikle Kanada’da yaşayan BM özel raportörü Leilani Farha’nın gözünden, konutların metalaşması ve bunun sonucu olarak karşılanabilirlik eksikliği gibi küresel fenomene ışık tutan bir Netflix belgeseli.

11- Forks Over Knives


11- Forks Over Knives

Forks Over Knives, bizi etkileyen kronik hastalıkların çoğunun hayvan bazlı ve işlenmiş gıdaları reddederek kontrol edilebileceği ve hatta tersine çevrilebileceği şeklindeki derin iddiayı konu alıyor.

 

En İyi Mini Diziler Listesi Netflix’te Ne İzlenir?

Tarihi Diziler Listesi Geçmişe Götürecek En İyi 12 Dizi

Netflix Televizyona Nasıl Kurulur İşte Kurulu Olan TV’ler